Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#368282 Για το 2016 ήδη, το πλεόνασμα που είχε ζητηθεί (αν έχουν το θεό τους) και συμφωνηθεί ήταν.... 4,5% :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#368285
nass έγραψε:@Red Garland
Δεν αντιλαμβάνομαι τι εξυπηρετεί ο σχολιασμός σου και η ιστορική αναδρομή. Οι επιλογές ήταν εκεί και το σχόλιό μου ήταν συγκεκριμένο: ότι υπήρχαν.

Εξυπηρετεί στο να σου δείξει ότι δεν υπήρχαν επι της ουσίας επιλογές όπως τις φαντάζεσαι

Asimov έγραψε:Για το 2016 ήδη, το πλεόνασμα που είχε ζητηθεί (αν έχουν το θεό τους) και συμφωνηθεί ήταν.... 4,5% :s_crazy
ήταν κοστολογημένο σε excelάκι, αφού
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#368288 Εγώ τη μόνη επιλογή που βλέπω όλα αυτά τα χρόνια ήταν να είχαν κάνει το κορόιδο οι βλάκες ο Παπανδρέου με τον Παπακωνσταντίνου το 2010, να μη γινόμασταν παγκόσμιο παράδειγμα και πείραμα, αλλά κάτι σαν Πορτογαλία (να μπαίναμε δλδ σε ένα πιο light μνημόνιο, ίσως ούτε καν).
Προφανώς δεν θα λυνόταν τα προβλήματα (Ελλάδας και ΕΕ), αλλά, μέχρι να βλέπαμε τι θα κάναμε (Ελλάδα και ΕΕ), καμιά σχέση με αυτόν τον παραλογισμό.
Μετά από εκείνο το (κομβικό) σημείο η κατάσταση βγήκε εκτός ελέγχου (μας).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#368290
markvag έγραψε:
georgetz έγραψε:Δηλαδής , άμα δεν κάναμε "διαπραγμάτευση - γκέιμ θίορι - σακάκια - ασιδέρωτα πουκάμισα - όχι στις γραβάτες - εγώ δεν κάθομαι στην ουρά των ΑΤΜ - νταούλια ζουρνάδες " και καθόμασταν σοβαρά στο τραπέζι με σχέδιο , θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση ?


Πριν γίνουν όλα αυτά είχαμε διαφορετική αντιμετώπιση;;; :hmmm: :roll:


Ήμασταν στην ίδια κατάσταση δηλαδή, με κάπιταλ, κόφτες, κλπα.

Οκ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368293
Χρήστος Λάππας έγραψε:Και όμως, αυτό ακριβώς πιστεύουν αρκετοί. :lol:

Ρίξαμε το αυτοκίνητο στα βράχια γιατί δώσαμε να το οδηγήσει ο πιο μεθυσμένος απ' την παρέα και τώρα πιστεύουμε ότι όποιος και να το οδηγούσε, πάλι στα βράχια θα είχε βρεθεί.

Γιατί όχι φυσικά; Εδώ εξισώνουμε τους "αγανακτισμένους" της πλατείας Συντάγματος με τους εξαθλιωμένους της Γαλλικής επανάστασης. :lol: :s_crazy

To πρόβλημα το εντοπίζεις στα δύο τελευταία χρόνια, λες και πριν τα πράγματα πηγαίνανε πρίμα... Η δική μου ανάγνωση είναι πως το πρόβλημα θα ήταν πιθανόν διαφορετικό και λογικά μικρότερο (δεν θα είχαμε capital controls, αλλά θα είχαμε όλα τα υπόλοιπα...) αν δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση, αλλά προφανώς θα υπήρχε ΚΑΙ πρόβλημα, ΚΑΙ τα ίδια πάνω κάτω μέτρα, ΚΑΙ καμία διέξοδος από την κρίση.
Φυσικά λοιπόν και θα ήμασταν σε αντίστοιχη θέση, γιατί όσο οδηγούσαν αυτοί που συμπαθείς, δεν είχε αλλάξει τίποτε ιδιαίτερο προς το καλύτερο και τα μέτρα ήταν τα ίδια.
Απλώς κάποιοι σαν εσένα προτιμούν να "κυβερνούν" ο Σαμαράς ή ο Μητσοτάκης, αντί του Τσίπρα. Εμένα, από την στιγμή που το πρόγραμμα που εφαρμόζεται αποφασίζεται από τρίτους, δεν μου κάνει καμία διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368299
nass έγραψε:@High Fidelity
Δεν απαντάς επί της ουσίας αλλά επί προσωπικού. Και μου λες ότι είμαστε και οι δύο μαλάκες. Δεκτόν. Τουλάχιστον εγώ δεν πιάστηκα κορόιδο και δεν ψάχνω για δικαιολογίες. Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι η έστω και κουτσή δημοκρατία είναι καλύτερη από οτιδήποτε άλλο (το είπε άλλωστε και ο Τσέρτσιλ (sic)).

Είναι θέμα ερμηνείας είναι η αλήθεια το αν πιάστηκες κορόιδο: θα έπρεπε να μας έχεις πει τι ψήφισες τότε, για να το κρίνουμε. Εγώ είπα τι ψήφισα τον Γενάρη του 15' και είπα τους λόγους που το μετάνιωσα. Δεν έψαξα ποτέ για δικαιολογίες όμως, και απορώ για ποιο λόγο επιμένεις σε δεύτερο ποστ να λες το ίδιο πράγμα.
Όταν λέω πως έκανα λάθος εκτίμηση, νομίζω δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, λέω ευθαρσώς πως το λάθος ήταν δικό μου που νόμισα πως υπάρχει εναλλακτικός τρόπος. Διαψεύστηκα πανηγυρικά από όλα όσα ακολούθησαν, και αποδείχτηκε πως ΤΙΝΑ.
Πού είναι οι δικαιολογίες που ψάχνω;

Από την άλλη, εσύ εξακολουθείς να ισχυρίζεσαι πως δεν ισχύει το ΤΙΝΑ, αλλά πως υπάρχει εναλλακτικός τρόπος: εν τούτοις, τόσες και τόσες κυβερνήσεις που περάσαν από το τιμόνι της χώρας, δείχνουν πως μάλλον δεν υπάρχει ΤΙΝΑ. Επομένως, δεν ξέρω ποιος από τους δυο μας είναι περισσότερο αφελής αυτή την στιγμή...
Όσο για την δημοκρατία, εγώ δεν ζήτησα να έρθει καμιά χούντα, απλώς είπα πως η συγκεκριμένη δημοκρατία εμένα δεν μου φτάνει, κοινώς δεν συμμετέχω πλέον. Κι αυτό ειλικρινέστατο το βρίσκω και δεν βρίσκω πάλι κάποια προσπάθεια να δικαιολογηθώ για το οτιδήποτε. Και δεν κατηγορώ κανέναν αν κάνει το αντίθετο, δημοκρατικό του δικαίωμα είναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368306 edit mod. Στο επόμενο θα έχεις warn.[mod]
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#368308
Asimov έγραψε:Για το 2016 ήδη, το πλεόνασμα που είχε ζητηθεί (αν έχουν το θεό τους) και συμφωνηθεί ήταν.... 4,5% :s_crazy

τα μέτρα χαρδούβελη δεν ήταν η light εκδοχή; μετά δεν πολλαπλασιάστηκαν επειδή ο μπαρουφάκης ήταν μάγκας;

γιατί όσοι είναι έτοιμοι να το ρίξουν στη νδ την επόμενη φορά αυτό πιστεύουν στην ουσία, ότι όλα πήγαιναν καλά θα παίρναμε εκεί μερικά "μετράκια" και τώρα θα είχαμε βγει στις αγορές

τα λοιπά προβλήματα που λίγα λίγα τα βγάζουν οι δανειστές δε θα υπήρχαν.. οι συντάξεις πχ που υπόκεινται σε διαρκή κούρεμα δεν ήταν πρόβλημα ούτε θα προέκυπταν ως πρόβλημα, το διαρκώς μειούμενο αεπ για το οποίο δεν κάνει κανείς τίποτα δεν είναι πρόβλημα

τώρα ο τσίπρας καλείται να πάρει νέα μέτρα και λέμε αν θα τα πάρει (θα εφαρμοστούν) από του χρόνου ή του παραχρόνου.. γιατί να μην εφαρμοστούν από τώρα; γιατί δεν είχαν ήδη εφαρμοστεί; γιατί δεν είχαν ζητηθεί.;

όταν το 2018-19 θα ζητηθούν κι άλλα μέτρα θα λέμε πάλι ότι αν τα είχαν κάνει από το '16 θα είχαμε βγει στις αγορές;

πού έχουν λοιπόν τελειωμό αυτά τα μέτρα; ποιος ξέρει να μας πει;
το ότι άλλες χώρες βγήκαν από τη δική τους κρίση δε μου λέει κάτι.. άλλα προβλήματα, άλλες οικονομίες, άλλες κοινωνίες

το δικό μας πρόβλημα έχει λύση; έχει λύση με τις μεθόδους που εφαρμόζονται; πότε θα πάψουν να εφαρμόζονται όλο και περισσότερα μέτρα;

γιατί δε νομίζω ότι σε άλλες χώρες τουλάχιστον της εε συνέχιζαν να σφυροκοπούν ανελέητα τη κοινωνία και να φτάνουν πολλούς από τους πολίτες της σε εξαθλίωση με την εφαρμογή παράλογων φορολογικών μέτρων τα οποία δε τους επιτρέπουν να εργαστούν και να παράγουν

το γεγονός είναι ένα ότι οι έλληνες έγιναν σημαντικά πιο φτωχοί αυτά τα 6 χρόνια, πράγμα που σημαίνει ότι πλήρωσαν χοντρό μάρμαρο.
αυτά τα λεφτά τι απέγιναν; τα πετάξαμε όλα σε ένα πηγάδι χωρίς πάτο χωρίς κανένα λόγο;

για ποιο λόγο οι περισσότεροι πολίτες να περνούν αυτή τη διαδικασία χωρίς να βλέπουν φως και χωρίς να βλέπουν αποτελέσματα; και με ποια λογική να συνεχίζουν να δέχονται τέτοια επίθεση;

αν είναι θέμα ανικανότητας να βγουν και να το πουν, εγώ προσωπικά θα δείξω κατανόηση.
αλλά η φάση μου θυμίζει σαν μερικούς τύπους που πάνε να πιάσουν δουλειά και τους λένε αυτό το ξέρεις; ναι το ξέρω. αυτό; ναι.. ναι! αυτό; ε αυτό φυσικά και το ξέρω!
ούτε καν θα φροντίσω να το μάθω, το ξέρω!

και τους δίνουν εκεί μερικοί ανεύθυνοι θέσεις ευθύνης και μόλις τα κάνουν πουτάνα τρέχουν οι άλλοι να σβήσουν τη φωτιά (συνήθως όχι και αυτοί που τους έβαλαν εκεί)

αυτή η "χαριτωμένη" περιγραφή άντε να συμβεί σε μια μικρομεσαία ελ επιχείρηση, συμβαίνει καθημερινά το έχουμε δει πολλοί άλλωστε.
όμως να συμβαίνει σε επίπεδο τέτοιων σημαντικών θεσμών και κρατών μου φαίνεται τελείως ανήκουστο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 24 Φεβ 2017, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368312 edit mod. [mod]
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368314 Γιατί σβήστηκε το μήνυμα του Eddie?

Anonymous Founder έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Και όμως, αυτό ακριβώς πιστεύουν αρκετοί. :lol:

Ρίξαμε το αυτοκίνητο στα βράχια γιατί δώσαμε να το οδηγήσει ο πιο μεθυσμένος απ' την παρέα και τώρα πιστεύουμε ότι όποιος και να το οδηγούσε, πάλι στα βράχια θα είχε βρεθεί.

Γιατί όχι φυσικά; Εδώ εξισώνουμε τους "αγανακτισμένους" της πλατείας Συντάγματος με τους εξαθλιωμένους της Γαλλικής επανάστασης. :lol: :s_crazy

To πρόβλημα το εντοπίζεις στα δύο τελευταία χρόνια, λες και πριν τα πράγματα πηγαίνανε πρίμα... Η δική μου ανάγνωση είναι πως το πρόβλημα θα ήταν πιθανόν διαφορετικό και λογικά μικρότερο (δεν θα είχαμε capital controls, αλλά θα είχαμε όλα τα υπόλοιπα...) αν δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση, αλλά προφανώς θα υπήρχε ΚΑΙ πρόβλημα, ΚΑΙ τα ίδια πάνω κάτω μέτρα, ΚΑΙ καμία διέξοδος από την κρίση.
Φυσικά λοιπόν και θα ήμασταν σε αντίστοιχη θέση, γιατί όσο οδηγούσαν αυτοί που συμπαθείς, δεν είχε αλλάξει τίποτε ιδιαίτερο προς το καλύτερο και τα μέτρα ήταν τα ίδια.
Απλώς κάποιοι σαν εσένα προτιμούν να "κυβερνούν" ο Σαμαράς ή ο Μητσοτάκης, αντί του Τσίπρα. Εμένα, από την στιγμή που το πρόγραμμα που εφαρμόζεται αποφασίζεται από τρίτους, δεν μου κάνει καμία διαφορά.


Μόνος σου το λες ότι το πρόβλημα θα ήταν μικρότερο.

Αυτό το "δεν μου κάνει καμία διαφορά" (το οποίο είναι απόλυτα αποκαλυπτικό της νοοτροπίας) είναι και η βασική διαφωνία μας. Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα θα λυθεί -ΑΝ το επιτρέψουμε ποτέ- με μικρά και οδυνηρά βήματα προς τα εμπρός. Τα επικροτώ όταν τα βλέπω, διαολίζομαι όταν κάποιος τα μπλοκάρει ή τα αντιστρέφει. Εσύ δίνεις την ψήφο σου σε αυτούς που υπόσχονται ότι θα χρησιμοποιήσουν μια μαγική φόρμουλα που θα το λύσει με την μια. Και όταν ο γάιδαρος δεν πετάξει, γράφεις "νταξ, σιγά δεν θα άλλαζε και τίποτα”.

Εικόνα

Όπως και να έχει, με το μέλλον της ΕΕ on the line, ή θα προλάβουμε να κάνουμε τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα ώστε να αρχίσει να λειτουργεί πάλι η ελεύθερη αγορά, ή θα μας προλάβουν οι εξελίξεις και θα μάθουμε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαίνει πείνα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368327
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Μόνος σου το λες ότι το πρόβλημα θα ήταν μικρότερο.

Αυτό το "δεν μου κάνει καμία διαφορά" (το οποίο είναι απόλυτα αποκαλυπτικό της νοοτροπίας) είναι και η βασική διαφωνία μας. Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα θα λυθεί -ΑΝ το επιτρέψουμε ποτέ- με μικρά και οδυνηρά βήματα προς τα εμπρός. Τα επικροτώ όταν τα βλέπω, διαολίζομαι όταν κάποιος τα μπλοκάρει ή τα αντιστρέφει. Εσύ δίνεις την ψήφο σου σε αυτούς που υπόσχονται ότι θα χρησιμοποιήσουν μια μαγική φόρμουλα που θα το λύσει με την μια. Και όταν ο γάιδαρος δεν πετάξει, γράφεις "νταξ, σιγά δεν θα άλλαζε και τίποτα”.

Εικόνα

Όπως και να έχει, με το μέλλον της ΕΕ on the line, ή θα προλάβουμε να κάνουμε τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα ώστε να αρχίσει να λειτουργεί πάλι η ελεύθερη αγορά, ή θα μας προλάβουν οι εξελίξεις και θα μάθουμε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαίνει πείνα.

Το ότι το πρόβλημα θα ήταν μικρότερο, δεν λέει τίποτε απολύτως. Και χωρίς τον Σαμαρά, θα ήταν μικρότερο. Και χωρίς τον Παπαδήμο, μικρότερο. Και χωρίς τον ΓΑΠ, μικρότερο. Και χωρίς τον Σημίτη, μικρότερο. Και όσο πάμε πιο πίσω, όλο και θα μικραίνει. Γιατί ΟΛΟΙ όσοι πέρασαν, τα έκαναν σκ@τ@.
Ναι, είναι εντελώς εξόφθαλμη και η δική σου λογική. Απεχθάνεσαι τους σημερινούς (και δικαίωμά σου, σου έδωσαν αρκετούς λόγους να το κάνεις ούτως ή άλλως), αλλά αποστηρίζεις τον Σαμαρά+Βενιζέλο και την... συμμορία τους, παρόλο που αυτοί σου φόρτωσαν τα βάρη μέχρι σήμερα (ο ΕΝΦΙΑ είναι δικό τους ψήφισμα, αφού τους το υπαγόρευσαν οι δανειστές ΚΑΙ ΑΥΤΟ εννοείται...). Ο ΕΝΦΙΑ άραγε είναι βήμα προς τα εμπρός; Το νέο ασφαλιστικό; Το μικρότερο αφορολόγητο; Γιατί ακριβώς αυτά μας ζητούν οι δανειστές εδώ και χρόνια. Αυτά είναι βήματα προς τα εμπρός ή όχι; Για να καταλάβω δηλαδή...

Ποιες είναι οι μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα; ΕΝΦΙΑ θέλει η χώρα ή όχι; Προστασία στους απολυμένους ναι ή όχι; Τι ασφαλιστικό θέλει η χώρα; Τι συντάξεις θέλει η χώρα; Τι οικονομία θέλει η χώρα;
Εσύ νομίζεις πως το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν μια τεράστια τομή και μικρό βήμα προς τα εμπρός. Όταν φυσικά, όλα τα κράτη που θαυμάζεις, έχουν δημόσια τηλεόραση...
Ποια είναι τα βήματα προς τα εμπρός λοιπόν που πρέπει να γίνουν; Γιατί αν τα ξέρεις εσύ και τα αγνοούμε εμείς οι υπόλοιποι, κάποιος κάνει κάτι λάθος εδώ πέρα. Ή έστω να τα στείλεις στους δανειστές, είναι βέβαιο πως αν είναι τόσο καλά και θα μας σώσουν, θα υποχρεώσουν την κυβέρνηση να τα ψηφίσει. Ούτως ή άλλως θα ψηφίσουν τα πάντα οι δικοί μας, γιατί να μην ψηφίσουν τα δικά σου τα καλά;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368334 Είναι εντυπωσιακό, ειλικρινά! :lol:

Ποιος προσπάθησε να καταργήσει την δημόσια τηλεόραση στην Ελλάδα; Για πες; Ποιος βγήκε και είπε ότι δεν πρέπει να έχουμε καθόλου δημόσια τηλεόραση; Αναρωτιέμαι αν αυτή η φαινομενική αδυναμία κατανόησης της διαφοράς μεταξύ του “κρατάω τα δυο τρίτα των εργαζομένων στο δημόσιο" και του "δεν έχω καθόλου δημόσιο" είναι πραγματική αδυναμία ή straw man fallacy. Φαντάζομαι το δεύτερο, αν και ποτέ δεν ξέρεις. :lol:

Ο Σαμαράς δεν τόλμησε να κάνει όσα έπρεπε (είναι ένα ερώτημα κιόλας αν θα τον άφηνε μια αντιπολίτευση που έκαιγε την Αθήνα κάθε δεύτερη μέρα). Και ακριβώς επειδή δεν τόλμησε (ή δεν μπορούσε) αναγκάστηκε να αντισταθμίσει με εξωφρενικούς φόρους. Ετούτοι εδώ μπορούν, έχουν τον σκύλο δεμένο, αλλά δεν θέλουν. Δεν βλέπουν την πορεία προς την ανάπτυξη μέσα από την ελεύθερη οικονομία και την λειτουργία της αγοράς, αλλά μέσα από ένα διευρυμένο κράτος το οποίο μέσω των προσλήψεων τους κρατάει στην εξουσία.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368335 Ερωτηση:

Αυτοι που αλυχτανε νυχθημερον υπερ της ελευθερης αγορας και του κακου κρατους, τι θυσιες εχουν ή ειναι διατεθειμενοι να κανουν για να βγουμε απο τη μεγγενη; :roll:

Τι ακριβως χασανε ή ειναι διατεθειμενοι να χασουν; Γιατι απο οτι καταλαβα οι λυσεις που προτεινουν ειναι παντα για τον κωλο τον αλλων, νεσπα; :hmmm: Μεινε εσυ χωρις δουλεια για να μην πληρωνω υπερογκα τελη στην Πεμβε, εκει δεν καταληγουμε;


Περιμενω.
Ειδατε , εκανα ενα ευπρεπες ποστ, δεν ξεκινησα τις Χριστοπαναγιες και τα "κοπροσκυλα". Καλο παιδι σημερα. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368340
Χρήστος Λάππας έγραψε:Είναι εντυπωσιακό, ειλικρινά! :lol:

Ποιος προσπάθησε να καταργήσει την δημόσια τηλεόραση στην Ελλάδα; Για πες; Ποιος βγήκε και είπε ότι δεν πρέπει να έχουμε καθόλου δημόσια τηλεόραση; Αναρωτιέμαι αν αυτή η φαινομενική αδυναμία κατανόησης της διαφοράς μεταξύ του “κρατάω τα δυο τρίτα των εργαζομένων στο δημόσιο" και του "δεν έχω καθόλου δημόσιο" είναι πραγματική αδυναμία ή straw man fallacy. Φαντάζομαι το δεύτερο, αν και ποτέ δεν ξέρεις. :lol:

Γνωρίζω πολύ καλά την διαφορά που είχε η ΕΡΤ με την ΝΕΡΙΤ. Ο Σαμαράς έκλεισε την ΕΡΤ και έφτιαξε την ΝΕΡΙΤ που είχε λιγότερο προσωπικό, λιγότερα κανάλια, την έβλεπαν λιγότεροι και πλήρωναμε τα 2/3 του προηγούμενου κόστους στους λογαριασμούς. Επίσης, για να το πετύχει αυτό, πλήρωσε και τις σχετικές αποζημιώσεις.
Το αποτέλεσμα ήταν να πληρώνουμε λιγότερα μεν, αλλά να έχουμε κάτι πολύ πολύ χειρότερο δε (γι' αυτό και τα ποσοστά τηλεθέασης κατρακύλησαν).
Η διαφορά είναι πως εγώ δεν ηδονίζομαι με τον ακριβή αριθμό αυτών που δουλεύουν ή απολύθηκαν, αλλά κοιτάζω το συνολικό κόστος, όπως και το συνολικό κέρδος. Η ΝΕΡΙΤ, ήταν μια καταφανέστατη αποτυχία εκείνης της κυβέρνησης. Το να κάνεις κάτι φθηνότερο αλλά και χειρότερο, είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ο Σαμαράς δεν τόλμησε να κάνει όσα έπρεπε (είναι ένα ερώτημα κιόλας αν θα τον άφηνε μια αντιπολίτευση που έκαιγε την Αθήνα κάθε δεύτερη μέρα). Και ακριβώς επειδή δεν τόλμησε (ή δεν μπορούσε) αναγκάστηκε να αντισταθμίσει με εξωφρενικούς φόρους. Ετούτοι εδώ μπορούν, έχουν τον σκύλο δεμένο, αλλά δεν θέλουν. Δεν βλέπουν την πορεία προς την ανάπτυξη μέσα από την ελεύθερη οικονομία και την λειτουργία της αγοράς, αλλά μέσα από ένα διευρυμένο κράτος το οποίο μέσω των προσλήψεων τους κρατάει στην εξουσία.

Τον αδικείς. Ο Σαμαράς έκανε ακριβώς αυτό που του έλεγαν. Και απολύσεις έκανε (βλέπε ΕΡΤ, Δημοτική Αστυνομία), και έκλεισε οργανισμούς (Εργατικές Κατοικίες, κλπ), γενικώς μόλις ανέλαβε, ήταν πιστό σκυλί των δανειστών. Μετά, είπε να μην κάνει ό,τι του ζητούσαν, γιατί χρειαζόταν μέτρα σχεδόν 10 δις, γιατί έπρεπε να πιάσει πρωτογενές πλεόνασμα 4,5% για να κλείσει την αξιολόγηση, κάτι που θα έφερνε βουνό μέτρων και θα υπέγραφε και την πολιτική του καταδίκη.
Ο ΕΝΦΙΑ, δεν ήταν επιλογή του Σαμαρά, υποχρεώθηκε όπως και οι προηγούμενοι (ΕΤΗΔΕΕ κανείς; ) για να φέρει έσοδα άμεσα.

Τα περί ελεύθερης οικονομίας κλπ κλπ, τα ακούμε και τα διαβάζουμε συνέχεια. Ακόμη και στα κέντρα του καπιταλισμού, υπάρχει δημόσιος τομέας. Δες πχ πόσους αστυνομικούς πληρώνουν οι ΗΠΑ. Το δημόσιο επίσης, από την αρχή του μνημονίου και μέχρι σήμερα, μειώνεται διαρκώς. Όποιες θέσεις προκυρήσσονται είναι προσωρινές, ακόμη και οι Καρανίκες, προσωρινοί είναι κι αυτοί.