Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#341603
otso έγραψε:
Dodger έγραψε:Εμείς (ξανα)βάλαμε κότες στην αυλή μου, οικόσιτα ζώα δεν είναι; :oops: :lol:


ουτε στα χωρια δεν εχουν κοτες πια, γιατι εκτος απο την φροντιδα νομιζω οτι απαγορευεται η υπαρχει αριθμος ποσες μπορεις να εχεις , μετα δε την νοσο των πτηνων υπαρχουν και συγκεκριμενες διαταξεις πως πρεπει να ειναι το κοτετσι και η καθαριοτητα.
μην μου πεις οτι τις φροντιζεις;
οταν ειχαμε μικρος , εγω και ο πατερας μου τρωγαμε μονο τα αυγα , δεν τις σκοτωναμε , μονο η μανα μου , και βεβαια δεν τις τρωγαμε . οποτε σιγα σιγα εξαφανιστηκαν.
Βεβαια αυτο που θεωρω αδιανοητο ειναι το να εκτρεφεις κουνελια και να τα σφαζεις και να τα τρως. Οσους εχω φιλοξενησει απο εξωτερικο και εχουν δει τα σφαγμενα κουνελια στα κρεωπολεια στα ΣΜ παθαινουν υστερια .


Έλα ρε otso, σε όσα χωριά έχω πάει, έχουν κότες. Στο εξοχικό μου κοντά, τουλάχιστον 15 σπίτια ξέρω. Παλιά είχαμε στην Ελευσίνα, καμιά 60αριά, πριν τη νόσο των πουλερικών τις φάγαμε :lol: και πριν λίγες μέρες φέραμε 6 να έχουμε κανα αυγό. Εννοείται είναι περιφραγμένες (πλέγμα μπήκε και πάνω, για να μην μπαίνουν περιστέρια στο χώρο τους και τρώνε -και όχι μόνο), στο "σπιτάκι" έχουν κάτω πριονίδι και το πρωί βγαίνουν και πατανε χώμα. 50 τετραγωνικά δεν τους φτάνουν; :lol:

ΥΓ: και μένα η μάνα μου τις έσφαζε και τις ξεπουπούλιαζε :lol: Αρβανίτισσα γαρ :metalo: Ο πατέρας μου, τα λυπάται αλλά τα τρώει :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#342882 Εικόνα

Από αριστερά: ο Πούτιν, η Ταμάρα και το νέο μέλος χωρίς όνομα :lol: Κάποια σκύλα γέννησε στο χωριό, το μικρό "ξέφυγε" και βρήκε καταφύγιο σε μας. Μπαινοβγαίνει από την εξώπορτα γιατί χωράει ακόμα, αλλά πλέον μένει μόνιμα σε μας. Παρεμπιπτόντως τα μεγάλα δεν το ενοχλούν, είναι και φασαριόζος :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#342938
Dodger έγραψε:
otso έγραψε:
Dodger έγραψε:Εμείς (ξανα)βάλαμε κότες στην αυλή μου, οικόσιτα ζώα δεν είναι; :oops: :lol:


ουτε στα χωρια δεν εχουν κοτες πια, γιατι εκτος απο την φροντιδα νομιζω οτι απαγορευεται η υπαρχει αριθμος ποσες μπορεις να εχεις , μετα δε την νοσο των πτηνων υπαρχουν και συγκεκριμενες διαταξεις πως πρεπει να ειναι το κοτετσι και η καθαριοτητα.
μην μου πεις οτι τις φροντιζεις;
οταν ειχαμε μικρος , εγω και ο πατερας μου τρωγαμε μονο τα αυγα , δεν τις σκοτωναμε , μονο η μανα μου , και βεβαια δεν τις τρωγαμε . οποτε σιγα σιγα εξαφανιστηκαν.
Βεβαια αυτο που θεωρω αδιανοητο ειναι το να εκτρεφεις κουνελια και να τα σφαζεις και να τα τρως. Οσους εχω φιλοξενησει απο εξωτερικο και εχουν δει τα σφαγμενα κουνελια στα κρεωπολεια στα ΣΜ παθαινουν υστερια .


Έλα ρε otso, σε όσα χωριά έχω πάει, έχουν κότες. Στο εξοχικό μου κοντά, τουλάχιστον 15 σπίτια ξέρω. Παλιά είχαμε στην Ελευσίνα, καμιά 60αριά, πριν τη νόσο των πουλερικών τις φάγαμε :lol: και πριν λίγες μέρες φέραμε 6 να έχουμε κανα αυγό. Εννοείται είναι περιφραγμένες (πλέγμα μπήκε και πάνω, για να μην μπαίνουν περιστέρια στο χώρο τους και τρώνε -και όχι μόνο), στο "σπιτάκι" έχουν κάτω πριονίδι και το πρωί βγαίνουν και πατανε χώμα. 50 τετραγωνικά δεν τους φτάνουν; :lol:

ΥΓ: και μένα η μάνα μου τις έσφαζε και τις ξεπουπούλιαζε :lol: Αρβανίτισσα γαρ :metalo: Ο πατέρας μου, τα λυπάται αλλά τα τρώει :iconcool:


Κλασσικη παπαρολογια οτσο μωρε, τον παιρνεις στα σοβαρα :lol:
Οι δικοι μου στο χωριο πρεπει να εχουν πανω απο 50, κανουν και συλλογη με διαφορες. Το βασικο τους προβλημα ειναι οτι σπανια πετυχαινουν καλες κλωσσες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#342955
italakias έγραψε:Νομιζω οτι ο μεσαιος μοιαζει περισσοτερο με τον γνωστο Πουτιν. :lol:


H μεσαία :rtfm: Ταμάρα λέμε

@περιπλανώμενε

θα'θελα στο εξοχικό να έβαζα αρκετές, αλλά δεν προλαβαίνω να πηγαίνω συνέχεια. Κάποτε είχαμε 50-60, με 1 κόκκορα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#342972 Εμεις εχουμε δυο τρεις νομιζω αλλα αυγα ελαχιστα :lol:
Θελουν οντως καθημερινη φροντιδα, αλλα ως αγροτες ουτως η αλλως εκει ειναι συνεχεια
Άβαταρ μέλους
By fokion
#343069 Με ολο το θάρρος προς τη διαχείριση επιτρέψτε μου να "διαφημίσω" κατι που δεν αναφέρεται ακριβώς σε "κατοικίδια" αν και είναι κατα την ευρεία έννοια.

Απλώς βαζω το link - οποιου του κινησει την περιέργεια διαβάζει.....


http://gaidourohora.gr/
Εικόνα

(ΥΓ. Περαν του θαυμαστής του εργου τους δεν εχω καποια αλλη σχεση)

ΥΓ 2 για να καταλαβετε καλυτερα το "σκεπτικο" νομιζω αυτη η παραγραφος απο το site ειναι ενδεικτική....

"*Θα προσέξετε ότι δεν αναφέρουμε πουθενά κάποια δράση καβάλα στα γαϊδούρια. Οι βόλτες γίνονται περπατώντας δίπλα δίπλα και τα παιχνίδια και η εκπαίδευση γίνονται από εδάφους. Πείτε πως είμαστε παράξενοι, αλλά θεωρούμε ότι το ζωάκι αυτό αρκετά μας κουβάλησε. Και φυσικά υπάρχουν τόσες σχολές αν κάποιος θέλει να μάθει ιππασία. Εμάς είναι άλλος ο στόχος και ο σκοπός μας, αυτή τη στιγμή. Παρόλα αυτά – και για να μην μας πείτε πολύ παράξενους – κρατάμε την δυνατότητα αυτή μόνο για μια περίπτωση, αυτή της ονοθεραπείας. Κι επειδή τα γαϊδουράκια που θα δουλεύουν με παιδιά με αναπηρίες πρέπει να είναι και καλά εκπαιδευμένα αλλά και ξεκούραστα, δεν θέλουμε να τα μπερδέψουμε ούτε να τα επιβαρύνουμε με άλλες ευθύνες."
Άβαταρ μέλους
By fokion
#344202 (AAAAA!!!! το βρηκα πως μαινει βιντεο από FB!!!!)


προς Marley Fun Club.

Πρωτη φορά στο χιονι!!!!

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#344215 δεν υπαρχει το βιντεο φοκιον

Video unavailable
This video has either been removed from Facebook or is not visible due to privacy settings.