Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#176236 Σκωτία: 650 εκατ. λιγότερες σακούλες χάρη στην επιβολή μικρής χρέωσης

Πφφφ.... πρόβατα! (κάντε μια διαδήλωσε ρε... τι εξαναγκασμός είναι αυτός; :protest: )
Είμαι σίγουρος πως εμείς με το λαρτζιλίκι που μας δέρνει θα δίναμε το πεντόλεπτο :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#176254 Από αισθητικής άποψης εμένα οι ανεμογεννήτριες... μου αρέσουν κιόλας, και νομίζω ότι τα περί "κατάκτησης" των βουνών είναι ανοησίες.

Οι κάτοικοι στον Άρδαχτο έχουν δίκιο όμως, γιατί πρακτικά μπαίνουν μέσα στο χωριό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#176467 Πως το εννοείς μπαίνουν μέσα?
Γενικά υπάρχει νομοθεσία που ορίζει αποστάσεις.
Μέχρι τώρα από ότι έχω δει την ακολουθούν.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#176506 Στην προκειμένη περίπτωση οι κάτοικοι διαμαρτύρονται οτι ειναι πιο κοντά στον οικισμό απ όσο προβλέπεται. Και αν δεις και στο google earth, δε μοιάζει να έχουν άδικο.

Γενικά όμως τα άρθρα του στυλ "πατάνε τα βουνά μας" μου φαίνονται αστεία, με δεδομένο το ποσό έχουν υποφέρει αυτά απο την υπερβοσκηση.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#176510 Το αν είναι πιο κοντά μπορεί να ελεγχθεί πάντως.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#176895
NickTG έγραψε:Το αν είναι πιο κοντά μπορεί να ελεγχθεί πάντως.


Σκέψου ότι μιλάμε για χωριά και βουνά, δεν είναι όπως στα αστικά κέντρα, που όσο να'ναι υπάρχει πιο σωστή χαρτογράφηση και τοπογράφηση, υπάρχει πλέον κτηματολόγηση με στίγματα GPS, είναι δηλαδή πιο εύκολο και ακριβές να μετρήσεις αποστάσεις. Χώρια που σε τέτοιες περιοχές δύναται να είναι πολύ "ασαφές" που ακριβώς τελειώνει το οικόπεδο/χωράφι/περβόλι σου και που αρχίζει η "περιαστική" ή δασική περιοχή :shifty:

Κατά 99% σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα γνωστά βλαμμένα, άσχετα, ή/και υπογείως παρακινούμενα :shifty: σχόλια του στυλ "μπαίνει στο χωράφι μου", "τρομάζουν τα πρόβατα", "μου ψοφάνε τις κατσίκες" κλπ κλπ, τα έχω ακούσει και με τα ίδια μου τα αυτιά.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#337329 Ντοκυμαντέρ τώρα στην ΕΡΤ3 για τα αιολικά στην Ελλάδα

Για δείτε να σχολιάσουμε...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#373843
Κατέρρευσε στη θάλασσα το «Γαλάζιο Παράθυρο» της Μάλτας

Εικόνα

Ενας βραχώδης σχηματισμός που μοιάζει με αψίδα και εμφανίστηκε σε αμέτρητα τουριστικά φυλλάδια της Μάλτας κατέρρευσε σήμερα στη θάλασσα, με τον πρωθυπουργό της χώρας Τζόσεφ Μουσκάτ να μιλά για ένα «θλιβερό γεγονός».

Οι γεωλόγοι είχαν από καιρό προειδοποιήσει ότι ο σχηματισμός των βράχων, στη βορειοδυτική ακτή του μικρού νησιού Γκόζο, διαβρώνεται με ταχείς ρυθμούς και οι αρχές είχαν απαγορεύσει την πρόσβαση των τουριστών πάνω σε αυτόν.

Ο σχηματισμός, γνωστός ως Azure Window (Γαλάζιο Παράθυρο) καθώς δημιουργούσε μια αψίδα πάνω από τα γαλάζια νερά που είναι αγαπημένος προορισμός για τους δύτες, κατέρρευσε καθώς η Μάλτα επλήγη από σφοδρή θαλασσοταραχή και θυελλώδεις ανέμους.

Ο κάτοικος του Γκόζο Ρότζερ Τσέσελ πήγε σήμερα το πρωί στην περιοχή για να τραβήξει φωτογραφίες.

«Υπήρχε μεγάλη θαλασσοταραχή κάτω από το Azure Window», δήλωσε στην εφημερίδα Times of Malta.

«Ξαφνικά, η αψίδα κατέρρευσε στη θάλασσα με θόρυβο». Ο πρωθυπουργός της χώρας ανέφερε σε μήνυμά του στο twitter ότι το διάσημο φυσικό μνημείο της Μεσογείου ανέκαθεν απειλούνταν με καταστροφή λόγω της διάβρωσης. «Αυτή η θλιβερή ημέρα έφθασε», έγραψε ο Μουσκάτ.


http://www.kathimerini.gr/899556/articl ... ths-maltas

(nature giveth and nature taketh away)
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#404467
Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Εικόνα
Από 1ης Ιανουαρίου 2018 κάθε πλαστική σακούλα που θα παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ για να βάζουμε μέσα τα ψώνια μας θα την πληρώνουμε έως 0,08 ευρώ.

Εως 0,08 ευρώ θα πληρώνουμε από την 1η Ιανουαρίου 2018 κάθε πλαστική σακούλα που θα παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ για να βάζουμε μέσα τα ψώνια μας. Τούτο αναμένεται να προβλέπει νομοσχέδιο του υπουργείου Περιβάλλοντος, με το οποίο θα ενσωματώνεται στην εθνική νομοθεσία η κοινοτική οδηγία 2015/720/Ε.Κ., η οποία, σημειωτέον, έπρεπε να είχε μεταφερθεί στο εθνικό δίκαιο έως τις 27 Νοεμβρίου 2016.
Τους πρώτους έξι μήνες θα εφαρμοστεί η μισή χρέωση από αυτή που θα αποφασισθεί –δηλαδή οι καταναλωτές θα πληρώνουν για κάθε πλαστική σακούλα μιας χρήσης έως 0,04 ευρώ–, ενώ από την 1η Ιουλίου 2018 θα εφαρμοσθεί πλήρως η νέα νομοθεσία. Τα χρήματα από τις πλαστικές σακούλες θα κατευθύνονται σε περιβαλλοντικές δράσεις και μέρος τους θα πηγαίνει και στους δήμους, προκειμένου αυτοί να προμηθεύουν τους πολίτες με επαναχρησιμοποιούμενες σακούλες. Τη διαχείριση αναμένεται να αναλάβει ο Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ).

Με την εφαρμογή της χρέωσης αυτής εκτιμάται ότι θα μειωθεί η χρήση πλαστικής σακούλας στην Ελλάδα, όπου σήμερα εκτιμάται ότι υπερβαίνει τις 400 ανά κάτοικο ή 4,5 δισεκατομμύρια σακούλες ετησίως. Στοιχείο που «χαρίζει» μια ακόμη θλιβερή πρωτιά στην Ελλάδα μεταξύ των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Από αυτές, οι 270 εκτιμάται ότι προέρχονται από τα σούπερ μάρκετ.

Σε μια προσπάθεια να αλλάξουν τη νοοτροπία των Ελλήνων καταναλωτών έτσι ώστε να περιοριστούν οι συνέπειες στο περιβάλλον, τέσσερις εκ των μεγαλύτερων αλυσίδων σούπερ μάρκετ –ΑΒ Βασιλόπουλος, Μασούτης, My Market και Σκλαβενίτης– σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ερευνας Λιανεμπορίου Καταναλωτικών Αγαθών (ΙΕΛΚΑ) αποφάσισαν για πρώτη φορά να συμπράξουν στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Νοιαζόμαστε σήμερα, ζούμε καλύτερα αύριο».

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας, από τις 20/6/2017 θα τοποθετηθεί σε πάνω από 1.500 καταστήματα των αλυσίδων ειδική ενημερωτική αφίσα για τις επιπτώσεις στο περιβάλλον από την υπερβολική χρήση πλαστικής σακούλας, τον Ιούλιο και τον Αύγουστο θα γίνουν καθαρισμοί ακτών με τη συμμετοχή των αλυσίδων, ενώ το φθινόπωρο θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση σε σχολεία, αλλά και προωθητικές ενέργειες στα σούπερ μάρκετ σε επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες.

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε το ΙΕΛΚΑ, στην Ελλάδα αναλογούν 0,05 επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες ανά κάτοικο, όταν στη Δανία η αντίστοιχη αναλογία είναι 75 τσάντες ανά κάτοικο και ο μέσος όρος στην Ευρωπαϊκή Ενωση 23 τσάντες ανά κάτοικο.

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/912750/articl ... per-market

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#404482 Εν τω μεταξύ οι σακούλες από τα σούπερ μάρκετ τα τελευταία χρόναι είναι βιοδιασπώμενες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#404485 Το οποιο βεβαια δεν σημαινει πως εχει λογικη η σπαταλη πορων για σακουλες.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#404591 Τεράστιος καρκίνος οι πλαστικές σακούλες, μακάρι να εκλείψουν το συντομότερο.

χαζέψτε λίγο στατιστικά, ειναι να τρελαίνεσαι.
Εικόνα
Εικόνα
prior to bag ban Australias were using 7 billion bags/year :vava:
Εικόνα

Rwanda
The country, which has had a ban on plastic bags for years, has a reputation for being one of the cleanest nations not only on the continent, but in the world.
https://www.reusethisbag.com/reusable-b ... -world.php
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#404771 Γερμανία πλεον όσα καταστήματα χρησιμοποιούν πλαστική σακούλα έχουν χρέωση 0,20€ τα σούπερ μάρκετ στην πλειονότητα τους την κατήργησαν ή τις αντικατέστησαν με τις χάρτινες τις οποίες όπως και πρίν τις πληρώνεις 0,10-0,20€.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#404821 Το Lidl τις χρεώνει από την 1η ημέρα που άνοιξε.

Στην Αμερική πρίν χρόνια όταν πήγαινα χρησιμοποιούσαν τεράστιες και πολύ ανθεκτικές χάρτινες, την τεχνολογία όμως της κατασκευής πλαστικών σακκούλων την είχαν μοσχοπουλήσει στον υπόλοιπο κόσμο σαν εφευρέτες των πλαστικών.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#404849 Η Αμερικη ειναι ο παραδεισος της πλαστικης σακούλας και γενικα των πλαστικων, Styrofoam κλπ συσκευασιων.
< >