Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#175722
Pitt έγραψε:Όταν ήμουν πρόσκοπος δεν υπήρχαν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες!

Υπήρχαν μόνο απλές Berec και Ucar...

Sent Through Tapatalk


και sun light :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175728 @otso, από κοντά! :lol:

@dimviii, νομίζω ότι η sunlight άρχισε να βγάζει μικρές μπαταρίες την δεκαετία του 90 και αφού αγοράστηκε από τον Γερμανό.
Οι Berec ήταν αυτές που επικρατούσαν από το '60 και μετά που γνωρίζω. Σίγουρα υπήρχαν και δεκαετίες πριν.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, γύρω στο τέλος της δεκαετίας του '60 - αρχές '70 πρέπει να ήρθαν και της Union Carbide.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#175730 @Pitt
ετσι ειναι ακριβως,οι berec ειναι αρκετα αρχαιοτερες
Βritish Ever Ready Elecrical Company :thumbsup:

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#175757 Για να μην "χαλάσω" το παρόν τοπικό (που είναι άκρως ενδιαφέρον, μιας και το καλοκαίρι ψαχνόμουν για camping), όσοι ασχολείστε με μπαταρίες κτλ ρίξτε μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=13&t=383&p=147509#p147509

Ευχαριστώ σας
Άβαταρ μέλους
By travelman
#175796
Pitt έγραψε:Εικόνα


Όλοι τις είχαμε δοκιμάσει ...κυριολεκτικά :eat:

Εάν θες να φτιάξεις μπάτερυ πάκ που πραγματικά το χρειάζεσαι καλύτερα να το φτιάξεις μόνος σου. Τα μπάτερυ πακ που πωλούνται είναι σχεδόν πάντα κινεζομπαταρίες που είναι γενικώς είναι μούφα, οπότε μην πιστεύεις τις αναγραφόμενες τιμές.

Αντιθέτως οι κινέζοφακοί εφόσον έχουν κάποια χαρακτηριστικά (να ΜΗΝ κάνουν ζουμ, να έχουν γερό διακόπτη) είναι ισάξιοι με επώνυμους φακούς. Πάρτε έναν με <10 ευρώ και μία επώνυμη μπαταρία και θα βρείτε ...το φώς σας!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#175798 Κυριοι τελικα μαλλον ολοι ειχαμε αδικο... :hmmm:
Εστειλα για πλακα σημερα ενα mail στα κεντρικα της led lenser αναφεροντας ποιο μοντελο φακου πηρα κ ρωτωντας τους τι μπαταριες προτεινουν αυτοι..
Αντιγραφω οπως ακριβως μου απαντησαν πριν λιγο:
Hello John , thank you for contacting Led lenser.
We recommend standard alkaline AA batteries , rechargeable batteries can cause the led to prematurely burn outsince it was not designed to be used with them... :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175799
Dodger έγραψε:Για να μην "χαλάσω" το παρόν τοπικό (που είναι άκρως ενδιαφέρον, μιας και το καλοκαίρι ψαχνόμουν για camping), όσοι ασχολείστε με μπαταρίες κτλ ρίξτε μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=13&t=383&p=147509#p147509

Ευχαριστώ σας


Ρε συ, το είχες ποστάρει όταν μουλιάζαμε στη θάλασσα, τι απάντηση περίμενες; :lol:

Αν έχεις καμιά χαλασμένη μπαταρία από laptop θα σου βγεί τζάμπα. Βγάλε τα στοιχεία από το pack του laptop και πάρε τέσσερις από αυτές για να κάνεις αυτό που θέλεις. Όλη η δυσκολία είναι στην σύνδεση των αγωγών στους πόλους (συνδέονται με πόντα) αλλά εφόσον δεν αγοράσεις καινούρια στοιχεία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ήδη υπάρχουσες συνδέσεις που έχουν οι μπαταρίες από το pack του laptop.

-=-=-=-=-=-=-=-

@Γιάννη, υποψιάζομαι ότι επειδή οι περισσότεροι παρόμοιου μεγέθους φακοί χρησιμοποιούν μπαταρίες Li-Ion 14500 και επειδή όσοι δοκίμασαν να βάλουν μια τέτοια στον Ρ5.2 είχαν πράγματι προβλήματα λόγω σχεδόν της τριπλάσιας τάσης, γι’ αυτό και η απάντηση που έλαβες.

Βάλε μια eneloop και μη στενοχωριέσαι. Και στα δύο μεγάλα fora για φακούς (BudgetLightForum & CandlePowerForums) όλοι επαναφορτιζόμενες χρησιμοποιούν.

Δεν συμφέρει η χρήση του με αλκαλικές μπαταρίες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#177522
Pitt έγραψε:Η αγαπημένη μου 6άβολτη. Οι μακριές επαφές της ήταν ότι έπρεπε για αυτοσχέδιες κατασκευές. :lol:

Εικόνα

με ακουμπημα στην γλώσσα για να δούμε αν εχει ακόμα δύναμη :lol:
Άβαταρ μέλους
By travelman
#177565
Pitt έγραψε:
Αν έχεις καμιά χαλασμένη μπαταρία από laptop θα σου βγεί τζάμπα. Βγάλε τα στοιχεία από το pack του laptop και πάρε τέσσερις από αυτές για να κάνεις αυτό που θέλεις. Όλη η δυσκολία είναι στην σύνδεση των αγωγών στους πόλους (συνδέονται με πόντα) αλλά εφόσον δεν αγοράσεις καινούρια στοιχεία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ήδη υπάρχουσες συνδέσεις που έχουν οι μπαταρίες από το pack του laptop.


Bingo! Googlίζω εικόνες battery laptop inside και βλέπω μπαταρίες που μοιάζουν με 18650! Μου είχε ξεμείνει μία μπαταρία από λάπτοπ παλιό που είχε άτυχο τέλος αλλά είχα φυλάξει την σχεδόν αχρησιμοποίητη μπαταρία, οπότε θα πέσει χειρουργείο
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#177576 Δεν μοιάζουν απλώς, είναι 18650. Φυσικά είναι unprotected, άρα θέλουν προσοχή.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#189450 καντο σωστα

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By vice246
#189469 Εγγυηση σε ολα τους τα προιοντα…
Πριν μια δεκαετία υπηρχε και αντιπρόσωπος στην Αθηνα απ οπου και το ειχα παρει… τότε σε κοκκινο χρωμα…
http://www.pelican.com/us/en/product/remote-area-led-lighting-systems/remote-area-lighting-system/standard/9460
Άβαταρ μέλους
By gianik
#317525
gianik έγραψε:

@Pitt
Μολις παρελαβα αυτον:
https://www.ledlenser.com/uk/flashlights/p52/

Μια 1η δοκιμη μεσα στο σπιτι εξαιρετικος , θα τον δοκιμασω κ το βραδυ σε πραγματικες συνθηκες.. :iconcool: .Βολικο μεγεθος , εξαιρετικη αποδοση των lumen , πραγματικα λευκο φως ..
Τιμη:43€ , με 1 μπαταρια δωρο+θηκη..
Ευχαριστω παντως για τις προτασεις :s_howdy



Μετα απο 1 χρονο λειτουργιας , οχι καθημερινης ομως , εχω να πω τα καλυτερα , τον προτεινω ανεπιφύλακτα..... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#356890 Φίλος μου πηγαίνει για ορειβασία, κυνήγι κλπ κλπ, θέλει συσκευή που να τον κατευθύνει προς το σημείο από όπου ξεκίνησε (συμπεριλαμβανομένων εφαρμογών σε smartphone αλλά και συσκευών που προορίζονται για τέτοια χρήση).
Υπάρχει κάποια πρόταση ή κάποιο εξειδικευμένο forum να απευθυνθώ;