Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175454 Χαίρομαι που σε βόλεψε.

Μη περιμένεις βελτίωση με την επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Για την ακρίβεια, ενδεχομένως να έχεις μια πτώση στην ισχύ. Η τάση στους πόλους της αλκαλικής που έχεις τώρα είναι 1,5V ενώ της επαναφορτιζόμενης 1,2V.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By gianik
#175459 πως τα ξέρεις όλα αυτά ρε συ; Έχεις κάνει πρόσκοπος;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175465 Όταν ήμουν πρόσκοπος δεν υπήρχαν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες!

Υπήρχαν μόνο απλές Berec και Ucar...

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#175467 Ο συγκεκριμένος φακός δέν θα έχει κανένα πρόβλημα με το χαμηλότερο βολτάζ των επαναφορτιζόμενων γιατι έχει ενσωματωμένο ρυθμιστή τάσης.

Ούτε θα πέφτει η φωτεινότητα καθώς αποφορτίζεται η μπαταρία. Θα είναι σταθερή μέχρι να φτάσει στα 0,8-0,9 Volt, οπότε ο φακός θα σβήνει αυτόματα.

Καλού κακού όμως ρίξε μια ματιά στο manual, πιθανόν να έχει συγκεκριμένες οδηγίες για τη χρήση επαναφορτιζόμενων.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175543 Είμαι με το κινητό και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι το dc/dc converter που έχει είναι unregulated και λειτουργεί μόνο ως booster.

Αυτό θα μας το επιβεβαιώσει ο Γιάννης αν δει ότι μειώνεται η φωτεινότητα της δέσμης όσο πέφτει η τάση της μπαταρίας.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#175548 Μα αν δεν έχει σταθερή τάση εξόδου (π.χ για τάσεις εισόδου 0,8V - 1,5V) τι σόι dc/dc converter είν' αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175564 Δεν κάνουν όλα τα dc/dc converters σταθεροποίηση στην τάση εξόδου. Συνήθως τα dc/dc converters που χρησιμοποιούνται σε φακούς με μια μπαταρία 1.5v λειτουργούν μόνο σα boosters με σκοπό όχι να τροφοδοτήσουν με σταθερή τάση τον driver του led, αλλά να αντλήσουν όση περισσότερη ενέργεια μπορούν απο την μπαταρία.

Για τον συγκεκριμένο φακό είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είχα διαβάσει ότι με πλήρως φορτισμένη μπαταρία τραβούσε περισσότερο ρεύμα απ ότι με μιά λιγότερο φορτισμένη.

Μπορεί και να κάνω λάθος. Έχω ζαλιστεί απο την σφαλιάρα. Βλέπε 3008...


Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#175580 https://en.wikipedia.org/wiki/DC-to-DC_converter
Most DC to DC converters also regulate the output voltage. Some exceptions include high-efficiency LED power sources, which are a kind of DC to DC converter that regulates the current through the LEDs, and simple charge pumps which double or triple the output voltage.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175618
A boost converter (step-up converter) is a DC-to-DC power converter with an output voltage greater than its input voltage....

...A white LED typically requires 3.3 V to emit light, and a boost converter can step up the voltage from a single 1.5 V alkaline cell to power the lamp....

... An unregulated boost converter is used as the voltage increase mechanism in the circuit known as the 'Joule thief'. This circuit topology is used with low power battery applications, and is aimed at the ability of a boost converter to 'steal' the remaining energy in a battery. This energy would otherwise be wasted since the low voltage of a nearly depleted battery makes it unusable for a normal load. This energy would otherwise remain untapped because many applications do not allow enough current to flow through a load when voltage decreases.


Πηγή
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175628
Pitt έγραψε:Για τον συγκεκριμένο φακό είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είχα διαβάσει ότι με πλήρως φορτισμένη μπαταρία τραβούσε περισσότερο ρεύμα απ ότι με μιά λιγότερο φορτισμένη.


Καλά θυμόμουν. Το βρήκα!

"Tail current is 1.13 A for my first example and 1.30 for the second, with an Eneloop charged at 1.45 V. At 1.28 V, the currents are 0.80 A and 0.97 A."

Πηγή

Το ρεύμα που τραβάει από την μπαταρία είναι ευθέως ανάλογο της τάσης της μπαταρίας. Σε ένα regulated dc/dc converter συμβαίνει το αντίθετο. Το κύκλωμά του τραβάει περισσότερο ρεύμα προσπαθώντας να κρατήσει την τάση εξόδου σταθερή.

Καλό απόγευμα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#175689 Χωρίς να κάνω ότι καταλαβαίνω θυμάμαι ότι οι επαναφορτιζόμενες μπορούν να δώσουν πιο πολλά αμπέρ οπότε σε εφαρμογές που ρουφάνε και αποδίδουν καλύτερα και τελικά κρατάνε περισσότερο. Δεν ξέρω αν αυτή η χρήση είναι ιδιαίτερα "ρουφηχτική".
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#175691
Pitt έγραψε:Όταν ήμουν πρόσκοπος δεν υπήρχαν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες!

Υπήρχαν μόνο απλές Berec και Ucar...

Sent Through Tapatalk


BEREC... τι θυμηθηκε ο ανθρωπος!!!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175711 Η αγαπημένη μου 6άβολτη. Οι μακριές επαφές της ήταν ότι έπρεπε για αυτοσχέδιες κατασκευές. :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#175713
Pitt έγραψε:Η αγαπημένη μου 6άβολτη. Οι μακριές επαφές της ήταν ότι έπρεπε για αυτοσχέδιες κατασκευές. :lol:

Εικόνα


ρε Pitt πες μας τι δουλεια κανεις εστω και με πμ θα σκασω αν δεν μαθω