Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#168086 Πολύ ειδικός, πολύ ποιοτικός, πολύ ακριβός αλλά πολύ Ελληνικός, τα παιδιά δίνουν ρέστα.

http://www.phaethoncavinglight.com/phaethon.html
Άβαταρ μέλους
By travelman
#168127 Πολύ ειδικός όντως λόγω τιμής. Πάντως βλέπω ότι κυκλοφορούν άπειρα τέτοια φώτα σε αντίστοιχες τιμές για εξειδικευμένες εφαρμογές οπότε θα υπάρχει αγορά, και μπράβο σε όσους παίρνουν τη CNC τους και ...βουτάνε στα βαθιά νερά της διεθνούς αγοράς!

Ένα πρακτικό πρόβλημα πάντως που θα πρέπει να λύσουν είναι ότι όπως το βλέπω για να αλλάξεις μπαταρίες θέλεις εργαλείο, που σε στιγμές πανικού και επίθεσης ζόμπι δεν είναι ότι καλύτερο...

Στο ψητό τώρα, τελικά τα κάπιταλ κοντρόλ ισχύουν ακόμα στο ιμπέι? Ψήνομαι να ψωνίσω έναν τέτοιο φακό http://www.ebay.com/itm/5000LM-Underwat ... 4871a317dd Απλά δεν ξέρω την αντοχή του περιστροφικού φακού, εάν έχει δοκιμάσει κανείς αντίστοιχο κινέζο ας πει την άποψη του, μην μας μείνει στον μήνα πάνω.

Επίσης έχουμε καμιά επώνυμη μάρκα που να κατασκευάζει 26650? Χτυπάω στο ιμπέι άλλες επώνυμες μάρκες που έχω πάρει 18650 αλλά βλέπω λίγες και με χαμηλά μιλιαμπερώρια, χαμηλότερα από τις καλές 18650 μου, οπότε εάν είναι απλά βάζω ένα δαχτυλίδι γύρω από αυτές. Προφανώς δεν μιλάμε για κινέζικες, δεν ισχύουν αυτά που γράφουν.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#168130 Επισήμως ισχύουν τα CC για ηλεκτρονικές-ηλεκτρκές συσκευές, και στην πράξη ισχύουν σίγουρα τουλάχιστον μέσω paypal. Πριν 1-2 ώρες έφαγα άκυρο σε τέτοια προσπάθεια
Έχει ακουστεί και γραφτεί ότι αν πας να πληρώσεις απευθείας με χρεωστική/πιστωτική κάρτα, συχνά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#174865
Pitt έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θέλω για χρηση σε εβδομαδιαία βαση αρκετες φορες , σε έλεγχο οχήματος , έλεγχο εγκαταλ κτιρίου κ.λ.π


Εδώ μπορείς να δείς reviews για τους δύο οικονομικούς φακούς που σου πρότεινα: Convoy C8 και Warsun CT9T
Όπως βλέπεις, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για καλό φακό.

Συμφωνώ με τον bujinkan. Μείνε μακριά από Ultrafire και θα συμπλήρωνα από οτιδήποτε τελειώνει σε ... fire.

Για φορτιστή σου συνιστώ τον Nitecore είτε τον D2 ή τον φθηνότερο και χωρίς οθόνη I2. Εγώ χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα τους D4 & I4 που είναι ίδιοι με αυτούς που σου προτείνω, αλλά με υποδοχές για 4 μπαταρίες αντί για 2.

Μπαταρίες αγόρασε τουλάχιστον 2 τεμ. με προστασία. Σου προτείνω είτε τις Panasonic είτε τις Sanyo. Έχω τετράδες και από τις δύο και είναι άριστες. Αν και δεν σου το συνιστώ, στον Convoy μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπαταρία χωρίς προστασία, αφού σε προειδοποιεί όταν η τάση πέσει στα 3,2V. Νομίζω ότι το ίδιο κάνει και ο Warsun με αλλαγή του χρώματος του πλαϊνού κουμπιού και με αναβόσβημα της δέσμης.

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις φακούς από το site που σου παρέθεσα, χρησιμοποίησε το κουπόνι BLF για πρόσθετη έκπτωση 8%



@Pitt
Μολις παρελαβα αυτον:
https://www.ledlenser.com/uk/flashlights/p52/

Μια 1η δοκιμη μεσα στο σπιτι εξαιρετικος , θα τον δοκιμασω κ το βραδυ σε πραγματικες συνθηκες.. :iconcool: .Βολικο μεγεθος , εξαιρετικη αποδοση των lumen , πραγματικα λευκο φως ..
Τιμη:43€ , με 1 μπαταρια δωρο+θηκη..
Ευχαριστω παντως για τις προτασεις :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#174962 Σου εύχομαι να τον χαρείς. :s_thumbsup

Είναι πολύ καλός φακός, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον φακό που νόμιζα ότι ήθελες και αυτούς που σου πρότεινα. Ελπίζω να σε βολέψει.
Δεν ξέρω τι μπαταρία σου έδωσαν, σου συνιστώ να πάρεις τουλάχιστον ένα ζευγάρι eneloop ΑΑ και έναν καλό φορτιστή.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#175130 Εξηγησε μου λιγ ο για τις μπαταριες eneloop..Ειναι τυπος μπαταριας; Γιατι βλεπω εχει κ panasonic και sanyo κ αλλες μαρκες..
Αυτη πως σου φαινεται; http://www.mobilehellas.com/mpataries-f ... -bulk.html
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#175134 τύπος και πατέντα εταιρείας (panasonic?) ταυτόχρονα.
Αποφορτίζονται με πολύ αργότερους ρυθμούς όταν δεν χρησιμοποιούνται και αντέχουν περισσότερους κύκλους.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#175165 καλα το "αντεχουν περισσοτερους κυκλους" ειναι εντελως υποκειμενικο..
εγω που εχω δυο scannerακια οταν τις βγαζω εξω δεν βλεπω και καμια διαφορα απο τις 2600 της Powerhaus (που τελειωνουν σαν να ειναι μη αλκαλικες..)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175287 Δεν υπάρχουν eneloop σε άλλες μάρκες. Η eneloop ήταν τύπος μπαταρίας που έβγαινε από την Sanyo. Εδώ και δυο τρία χρόνια, μετά την αγορά της Sanyo από την Panasonic, φέρουν το όνομα της Panasonic.

Εκτός από τους περισσότερους (θεωρητικά) κύκλους φόρτισης που αντέχει, το βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι έχει χαμηλό ρυθμό αυτοεκφόρτισης με συνέπεια να διατηρεί πολύ μεγαλύτερο ποσοστό του φορτίου της μετά από καιρό, απ ότι οι αντίστοιχες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#175333 Pitt δεν ηξερα οτι η Sanyo εξαγορασθηκε απ την Panasonic.. :s_dunno
Φορτιστη λεω να καταληξω σε κανεναν nitecore, τι λες;


Υ.γ
Ειχαμε δεν ειχαμε , θα το φτασουμε το 60αρι ... :s_cry
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#175336
giannik1977 έγραψε:
Pitt έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θέλω για χρηση σε εβδομαδιαία βαση αρκετες φορες , σε έλεγχο οχήματος , έλεγχο εγκαταλ κτιρίου κ.λ.π


Εδώ μπορείς να δείς reviews για τους δύο οικονομικούς φακούς που σου πρότεινα: Convoy C8 και Warsun CT9T
Όπως βλέπεις, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για καλό φακό.

Συμφωνώ με τον bujinkan. Μείνε μακριά από Ultrafire και θα συμπλήρωνα από οτιδήποτε τελειώνει σε ... fire.

Για φορτιστή σου συνιστώ τον Nitecore είτε τον D2 ή τον φθηνότερο και χωρίς οθόνη I2. Εγώ χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα τους D4 & I4 που είναι ίδιοι με αυτούς που σου προτείνω, αλλά με υποδοχές για 4 μπαταρίες αντί για 2.

Μπαταρίες αγόρασε τουλάχιστον 2 τεμ. με προστασία. Σου προτείνω είτε τις Panasonic είτε τις Sanyo. Έχω τετράδες και από τις δύο και είναι άριστες. Αν και δεν σου το συνιστώ, στον Convoy μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπαταρία χωρίς προστασία, αφού σε προειδοποιεί όταν η τάση πέσει στα 3,2V. Νομίζω ότι το ίδιο κάνει και ο Warsun με αλλαγή του χρώματος του πλαϊνού κουμπιού και με αναβόσβημα της δέσμης.

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις φακούς από το site που σου παρέθεσα, χρησιμοποίησε το κουπόνι BLF για πρόσθετη έκπτωση 8%



@Pitt
Μολις παρελαβα αυτον:
https://www.ledlenser.com/uk/flashlights/p52/

Μια 1η δοκιμη μεσα στο σπιτι εξαιρετικος , θα τον δοκιμασω κ το βραδυ σε πραγματικες συνθηκες.. :iconcool: .Βολικο μεγεθος , εξαιρετικη αποδοση των lumen , πραγματικα λευκο φως ..
Τιμη:43€ , με 1 μπαταρια δωρο+θηκη..
Ευχαριστω παντως για τις προτασεις :s_howdy

πολύ καλοί φακοί :)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#175368
giannik1977 έγραψε:Pitt δεν ηξερα οτι η Sanyo εξαγορασθηκε απ την Panasonic.. :s_dunno
Φορτιστη λεω να καταληξω σε κανεναν nitecore, τι λες;


Υ.γ
Ειχαμε δεν ειχαμε , θα το φτασουμε το 60αρι ... :s_cry


Nitecore πάρε με κλειστά μάτια.
Εγώ είχα τον I4, τον έδωσα στον γιό μου που χρειαζόταν καλό φορτιστή και αγόρασα τον D4.
Οι ίδιοι βγαίνουν και με 2 bays (Ι2 & D2 αντίστοιχα) και είναι λίγο φθηνότεροι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#175427 Προσωπικά δηλώνω ευχαριστημένος με 2 φακούς που πήρα της ανθεκτικής σειράς της varta 1 κεφαλής κ 1 χεριού που κ γω ψάχνοντας (πριν κανα 6 μηνο) για led lenser ή παρόμοιες λύσεις τελικά δεν πήρα λόγω άμεσης ανάγκης και πήρα τους varta από τον καυκά της γειτονιάς.

Συγκρίνω π.χ. τον 18700 varta με τον lenser 5.2 που έχω πιάσει στα χέρια μου. Μισή τιμή, μεγαλύτερο range, 2 επιλογές έντασης, 8πλάσια (έλεος) διάρκεια ζωής με λιγο μικρότερη ένταση φωτός + focus control. Στη δε στιβαρότητα, η σύγκριση είναι κάπως έτσι:

(1η εικόνα...)
viewtopic.php?f=9&t=384&start=2925#p175354
Άβαταρ μέλους
By gianik
#175440 Είναι τι βολευει τον καθένα κ γιατί ακριβώς τον χρειάζεται τον φακό. Όταν θες κάτι που θα το κουβαλας πάνω σου 8 ώρες καθημερινά θες κάτι ελαφρύ κ μανιτζεβελο, αν τον έχεις π.χ στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου τοτε δεν σε πειράζει να είναι κ λίγο κουμουτσα.
Οι πρώτες εντυπωσεις πάντως από τον P 5.2 είναι θετικότατες (με την απλή μπαταρία κιόλας energizer που είχε η συσκευασια μέσα) , φαντάζομαι με τις επαναφορτ ιζομενες eneloop θα είναι ακόμα καλύτερος..)