Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#279205
QsisVTS έγραψε:τι βουρστ; για τον ιταλάκια λέμε :rtfm:



curry wurst, ποντιακή συνταγή από την Στουργκάρδη :rtfm:

Εγώ πάντως από πέρισυ που μου έμαθε τα ales ο αγγλάρας κουνιάδος (κι εγώ του έμαθα την ΚΕΟ :lol: ) τα προτιμώ όπου τα βρω με 2η επιλογή τις weiβ.

Ειδικά το London Pride που βρίσκω εύκολα του δίνω και καταλαβαίνει. :eat:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#279489
QsisVTS έγραψε:
italakias έγραψε:
mjacob έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Το καλοκαίρι η μπύρα φεύγει νεράκι :eat:

η φώτο κάτι δεν...


Καλοκαιράκι + Μπύρα -> weiss :inlove:

Αυτες οι μπυρες γλυκιζουν και ζαχαρωνουντο στομα.
Εμεις οι ποτες θελουμε να πικριζει λιγο η μπυρα για να μπορουμε να χτυπησουμε κανα μεζεδακι.
Η πινουμε ή κλανουμε .
Πως λεν, μπυρα ή καιζερ.


Ή είσαι πότης ή τρως μεζέδες, διάλεξε

Οι weiss έχουν πολύ πιο πλούσια γεύση από τα λοιπά κάτουρα , αλλά σε φαγητό όντως δε θα ήταν και η πρώτη μου επιλογή

Μόνο σκέτη

Οι μεγαλοι και εμπειροι ποτες,παντα τρωνε οταν πινουν.
Τωρα εαν καποιος πιει ενα μπουκαλι ουισκι σκετο χωρις να φαει κατι,αυτος δεν ειναι ποτης,ειναι βλαξ και πασχει απο το συνδρομο των σκυλαδων των μπουζουκιων.
Ποτης ειναι αυτος που θα πιει πολυ και θα φυγει κυριος στο τελος,οχι ρομπα .
Επισης ποτης ειναι αυτος που πινει καθε μερα ή σχεδον καθε μερα.
Τελος ,αυτος που καταναλωνει μπυρες δεν λεγεται ποτης.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#279492 Mεγάλη υπόθεση να είσαι πότης. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#279517 Γενικά η μπύρα δεν με τρελαίνει γιατί πικρίζει και δεν μου αρέσουν τα πικρά. Βασικά μόνο με φαγητό και καλοκαίρι τις πίνω (ιδανικά για μένα με ινδικό). Από αυτές που μου αρέσαν θυμάμαι κάτι βελγικές μοναστηριακές. Και κάτι Corona, Carib. Και μου αρέσει η μπύρα με λεμονάδα γιατί θέλω ποσότητα υγρού αλλά όχι το αλκοόλ της μπύρας.
Βέβαια αφού είναι σαφές ότι δεν είμαι της μπύρας (το κρασάκι μου αρέσει αλλά έχει πιο πολύ αλκοόλ και ζεσταίνομαι το καλοκαίρι) τι γράφω εδώ μέσα... :whistlink:

Κάποτε στο Εδιμβούργο που πίναμε κάθε βράδυ και ήθελα εναλλακτικό στην μπύρα έμαθα τον μηλίτη (cider). Τον Strongbow ποτέ δεν τον συμπάθησα γιατί ήταν πικρός, προτιμούσα τον πιο γλυκίζοντα Woodpecker που όμως δεν τον βλέπω πιά. Πλέον μου αρέσουν Magners και Bulmers. Δοκίμασα και Kopparberg αλλά είναι lifestyle μηλίτης όλο χρώμα. Έχει βγάλει και Stella Artois αλλά δεν μου έχει τύχει.

Guinness ποτέ δεν την πήγα μου μοιάζει πολύ σαν πηχτός καφές (και δεν πίνω καφέ).
Οπότε ψάχνοντας για επιλογές και μια και το αναφέρατε για πείτε μου τι ακριβώς είναι τα ales; Είναι πολλών ειδών, με τι χαρακτηριστικά, πως διαλέγω;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#279519 Τι εννοεις με το lifestyle μηλίτης;

< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#279526
mirage έγραψε:Τι εννοεις με το lifestyle μηλίτης;
Εννοώ ότι υπάρχει για να προσφέρει κάτι διαφορετικό όχι στους πότες αλλά στους τυχαίους που ψάχνουν ένα κάτι διαφορετικό και ξεχωριστό. Γευστικά ήταν χάλια, ένιωθα τη γεύση του πρόσθετου χρώματος (βγαίνει σε διάφορες γεύσεις) αλλά κάτι κοπελίτσες δίπλα μου σχολίασαν θετικά το χρώμα του...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#279537
panos2171 έγραψε:Mεγάλη υπόθεση να είσαι πότης.


Ά λα!!! :ninja:


sknipper έγραψε: Τον Strongbow ποτέ δεν τον συμπάθησα γιατί ήταν πικρός


Μήπως μπερδεύεσαι; Ξινίζει, δεν πικρίζει.


sknipper έγραψε:Οπότε ψάχνοντας για επιλογές και μια και το αναφέρατε για πείτε μου τι ακριβώς είναι τα ales; Είναι πολλών ειδών, με τι χαρακτηριστικά, πως διαλέγω;


British Ales?
Belgian Ales?
Dutch Ales?

Βασικά δεν υπάρχει κανόνας. Η κάθε μια έχει την γεύση της. Προσωπικά είμαι υπέρ των δυνατών βελγικών με γλυκιά γεύση και πικρή επίγευση (λόγω αλκοόλης). Μιλάμε για 7-8 βαθμούς και πάνω πάντα. Αγάπη μου μεγάλη η γαλλική Belzebuth των 13 βαθμών (πιο δυνατή από τα περισσότερα κρασιά).
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#279545
sknipper έγραψε:Οπότε ψάχνοντας για επιλογές και μια και το αναφέρατε για πείτε μου τι ακριβώς είναι τα ales; Είναι πολλών ειδών, με τι χαρακτηριστικά, πως διαλέγω;

Συνήθως πιο έντονη τη γεύση του λυκίσκου, πιο φρουτώδης και περισσότερο αλκοολ.

Πως διαλέγεις; Λες στο μαγαζί να σου βάλουν λίγο να δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#279550
mirage έγραψε:Τι εννοεις με το lifestyle μηλίτης;

< Note 2 >


O ορισμός :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#279563 ban σε όποιον αναφέρει ξανά strongbow :adminpower:
Αν είναι δυνατόν, αηδίασα μ'αυτό το πράγμα βλέποντας τα σιχαμένα Ουαλάκια να το κατεβάζουν νυχθημερόν :dizzy:

Weiss ωραία, και με και χωρίς φαΐ. Προτιμώ Paulaner
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#279566 Σημερα θα παρω μια μπυρα Αμστελ Ραντλερ ετσι για το καλο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#279570 ποιο καλό; αν θες κάτι πιο δροσιστικό πάντως για μένα οι του στυλ corona είναι μια χαρά
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#279573 οχι οχι
Θελω ραντλερ.
Μου μυρισε πως το λενε
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#279787
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Τι εννοεις με το lifestyle μηλίτης;

< Note 2 >


O ορισμός

Εικόνα

Γαμιστερη γεύση και δεν κάνω πλάκα.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#279824
Dimitris_P έγραψε:ban σε όποιον αναφέρει ξανά strongbow


Ban στον κύριο που δεν κατέχει από cider! :adminpower: Το cider δεν θα το ξαναβρίσεις! :rtfm: TO CIDER! :rant:


Geo f1 έγραψε:Σημερα θα παρω μια μπυρα Αμστελ Ραντλερ ετσι για το καλο.


Η ΕΨΑ έχει καλύτερες γεύσεις! :rtfm: