Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#49278 υπαρχει θεμα νομικα θεματα ; αν υπαρχει ας μετακινηθει ,εγω τουλαχιστον δεν βρηκα .
λοιπον θεμα διαθηκες.
με αφορμη γνωστο μου που ο αδερφος του εκανε πλαστη διαθηκη στο πατερα τους και τα πηρε ολα , βασικα γραψανε οτι τα αφησε στα παιδια του αδερφου του . πιεσε τον ενα μαρτυρα και του ειπε πως υπεγραψε μεν μεσα στο νοσοκομειο αλλα δεν το ζητησε ο γερος καθως ηταν σε κωμα. σε γνωστο του δικηγορο δε που ρωτησε του ειπε οτι να μην προσπαθηση για καταρηψη της διαθηκης επειδη ειναι τοσο χρονοβορο που τα εξοδα θα του ερθουν η μια η αλλη.
το δικο μου ερωτημα τωρα , εστω οτι θελω οπως στο λουκυ λουκ να αφησω κληρονομο τον σκυλο μου και γυναικα και παιδια να μην παρουν τιποτε. γινετε; η εχουν την νομιμη μοιρα η πωσ αλλιως λεγεται. και αν μπορουν να αλλαξουν η να προσβαλλουν την διαθηκη τοτε τι νοημα εχει;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#49287 Νομιζω ο καταλληλος να σου απαντησει ειναι ο GeoF1. Εχει γραψει το ST κ ολα τα γκατζετ του στον σπαικ !! :s_biggrin

Σοβαρα τωρα ομως , δεν ειμαι νομικος , αλλα φανταζομαι οτι μια επισημη διαθηκη (σε συμβολαιογραφο ) δυσκολα μπορει να ακυρωθει. Δεν μιλαμε για μπακαλοχαρτο , υπογεγραμμενο απο μαρτυρες αμφιβολου γνησιοτητας κ.λ.π..
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#49292 Αν δεν καλύπτεται η νόμιμη μοίρα, τότε η διαθήκη προσβάλλεται και είναι άκυρη. Είτε έχει γίνει σε συμβολαιογράφο είτε όχι. Οπότε και η διάθεση (του συνόλου) γίνεται σαν να μην υπήρχε διαθήκη. Συνολικά κάτι σε μισή περιουσία τουλάχιστον πρέπει να πάει σε παιδιά και σύζυγο.

Μπορείς να αποκληρώσεις κάποιον, αλλά πρέπει να συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι και κάπως ορίζονται από το νόμο ποιοι είναι αυτοί.
Άβαταρ μέλους
By otso
#50192 ευχαριστω παιδια , καταλαβαινω για ανηλικα , αλλα αν τα παιδια σου ειναι ενηλικες η αν δουλευει η γυναικα και εχει δικη της περιουσια να σου τα παρουν και ας σε μισουν και να μην μπορεις να τα δωσεις σε ενα κοριτσι που σε πηγε στον παραδεισο , τι να πω. παντως η χοντρη πλακα που μπορεις να τους κανεις ειναι να τα αφησεις στην αγια αθανασια η γενικα στους τραγους , απο κει δεν μπορεσε κανεις να παρει τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#50199 Και γιατί θες να της τα γράψεις της οξάνας ρε ότσο και δεν της τα μεταβιβάζεις από τώρα;
Άβαταρ μέλους
By otso
#50206 μετα θανατον λεμε , αμα τα μεταβιβασω απο τωρα με τι θα ζησω; αν τα μεταβιβασω απο τωρα αλλα κρατησω την επικαρπια πως το λενε η οξανα με τους γεωργιανους θα με φανε λαχανο. μαλλον θα πουλαω και θα τα τρωω και θα κρατησω τα τελευταια για one way ticket για TAHITI , εκει που τα ντοπια κοριτσια εκτιμουν τους ξενους με την μεγαλη μπακα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#50261
otso έγραψε:μετα θανατον λεμε , αμα τα μεταβιβασω απο τωρα με τι θα ζησω; αν τα μεταβιβασω απο τωρα αλλα κρατησω την επικαρπια πως το λενε η οξανα με τους γεωργιανους θα με φανε λαχανο. μαλλον θα πουλαω και θα τα τρωω και θα κρατησω τα τελευταια για one way ticket για TAHITI , εκει που τα ντοπια κοριτσια εκτιμουν τους ξενους με την μεγαλη μπακα.

Πόσο χρονών είσαι βρε otso;

Μόνο κάτι γέρους έχω ακούσει να σκέφτονται έτσι. :hmmm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#50295
otso έγραψε:μαλλον θα πουλαω και θα τα τρωω και θα κρατησω τα τελευταια για one way ticket για TAHITI , εκει που τα ντοπια κοριτσια εκτιμουν τους ξενους με την μεγαλη μπακα.

Μπα, άστα. Πάνε αυτά τα παλιά τα χρόνια τα καλά.
Τώρα, μεγαλύτερη μπάκα από εσένα έχουν και μάλον στ@@ τους κι όλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#50461
mjacob έγραψε:
otso έγραψε:μαλλον θα πουλαω και θα τα τρωω και θα κρατησω τα τελευταια για one way ticket για TAHITI , εκει που τα ντοπια κοριτσια εκτιμουν τους ξενους με την μεγαλη μπακα.

Μπα, άστα. Πάνε αυτά τα παλιά τα χρόνια τα καλά.
Τώρα, μεγαλύτερη μπάκα από εσένα έχουν και μάλον στ@@ τους κι όλα :lol:

ρε φιλε εσυ εισαι που πηγαινες για scuba εκει κατω; σορρυ δεν θυμαμαι ονοματα αλλα θυμαμαι την φαση.
χαλασαν τα πραγματα τοσο πολυ απο την εποχη του James Cook;
Άβαταρ μέλους
By manosky
#50472 Επιγραμματικά, έχουμε τα ακόλουθα (κρατάω μια πισινή, γιατί έχω κάμποσα χρόνια ν' ασχοληθώ με αυτά τα πράγματα):

1. ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΗΚΗ
- η σύζυγος παίρνει όλη την περιουσία, αν δεν υπάρχουν τέκνα, γονείς και αδελφοί
- η σύζυγος παίρνει τη μισή περιουσία, αν υπάρχουν γονείς και αδελφοί, που μοιράζονται την υπόλοιπη μισή
- η σύζυγος παίρνει το 1/4 της περιουσίας, αν υπάρχουν παιδιά - οι γονείς δεν παίρνουν τίποτα. Τα παιδιά αποκλείουν τους γονείς του κληρονομούμενου και παίρνουν τα υπόλοιπα 3/4, τα οποία τα μοιράζονται εξίσου
- άλλοι συγγενείς δεν παίρνουν τίποτα γενικά, εφόσον υπάρχουν εν ζωή τέκνα (ή τέκνα τέκνων, δηλαδή εγγόνια), σύζυγος, γονείς, αδελφοί
- άλλοι συγγενείς εν ζωή, πχ αδερφοί ή τα τέκνα τους, αν δεν ζουν αυτοί, θείοι κλπ παίρνουν όλη την περιουσία και τη μοιράζονται εξίσου. Πχ αν υπάρχουν εν ζωή 2 αδέρφια και 1 γιος αδερφού που πέθανε, θα μοιραστούν την περιουσία στα 3. Αν υπάρχουν 2 αδέρφια και 2 γιοι αδερφού που πέθανε, θα πάρουν τα 2 αδέρφια από 1/3 και οι 2 γιοι θα μοιραστούν το υπόλοιπο 1/3 στα δύο (δηλ. 1/6 ο καθένας).

2. ΜΕ ΔΙΑΘΗΚΗ
Αν αποκλειστούν σύζυγος, τέκνα ή γονείς, η διαθήκη είναι άκυρη ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΘΙΓΕΙ ΤΗ ΝΟΜΙΜΗ ΜΟΙΡΑ.
Η νόμιμη μοίρα είναι το ΜΙΣΟ ΤΗΣ ΕΞ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥ ΔΙΑΔΟΧΗΣ.
Παράδειγμα: έστω ότι υπάρχουν η σύζυγος και 1 παιδί. Κανονικά θα έπαιρνε η σύζυγος, όπως λέμε παραπάνω, το 1/4 και το παιδί τα 3/4.
Τώρα, δικαιούνται η σύζυγος το 1/8 και το παιδί τα 3/8 και ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ (δηλαδή τα 4/8 της περιουσίας) η διαθήκη είναι άκυρη.
Άρα, αν γράψει κάποιος στη γκόμενα όλη του την περιουσία με εν ζωή σύζυγο και 1 παιδί, τελικά η γκόμενα θα πάρει τη μισή περιουσία, ενώ η υπόλοιπη μισή ανήκει σε σύζυγο και τέκνο κατά τα παραπάνω ποσοστά.
Νόμιμη μοίρα δικαιούνται ΜΟΝΟ η σύζυγος, τα τέκνα και οι γονείς - οι τελευταίοι αποκλείονται από τυχόν τέκνα.

Αυτά εν συντομία.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#50536 Δηλαδη αυτο που μας λες ειναι οτι κοντρα στις επιθυμιες του μακαριτη, αν θελει να μην τους αφησει τιποτα, τεκνα και συζυγος παιρνουν εστω και κατι?
Άβαταρ μέλους
By leonp
#50672 Εκτός αν τους έχει αποκληρώσει, όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Με τους φόρους κληρονομιάς τι γίνεται;
Αν υπάρχει διαθήκη είναι μικρότεροι;

Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By kacey
#50673 Δηλαδη αμα εγω αφησω μια διαθηκη που λεει "δεν θελω η γυναικα μου να παρει δεκαρα γιατι ηταν μεγαλη καριολα, και τα παιδια μου επισης γιατι ειναι τεμπεληδες χαραμοφαηδες", ο νομος με γραφει στα @@ του και τους δινει?