Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#81590 Ψαχούλευα την βιβλιοθήκη μου και βρήκα μια συλλεκτική έκδοση των γελοιογραφίων του περιοδικού Drive τότε.
Τι ωραίες εποχές. Νοστάλγησα....τα νιάτα μου. :lol: Τώρα με το ίντερνετ δεν αγοράζουμε πλέον οι περισσότεροι περιοδικά. Παλαιότερα περίμενες στο περίπτερο που λέει ο λόγος για να διαβάσεις το τεστ του 106 ραλί. :eat:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#81610 + Μπαρούτι και μέλι από προηγούμενο forum

5,5€ τη σήμερον για περιοδικό αυτοκινήτου που και πετσοκομμένο σε σελίδες είναι και έχει το μισό περιεχόμενο σε σχέση με 10 χρόνια πριν είναι κοροϊδία.

Το Drive ομολογώ ότι μετά από μια πολύ άσχημη περίοδο (2004-2008 τουλάχιστον) δείχνει πολύ βελτιωμένο.
Τα τελευταία χρόνια ασχολείται υπερβολικά πολύ με το κομμάτι fan clubs το οποίο κουράζει.
Όπως είχε πει και ο nass νομίζω είναι λίγο τραγικό να αφιερώνουν 1/4 παραγράφου χωρίς φωτογραφία για αγώνα (Ελληνικό ή ξένο) και 4σέλιδο full για ένα track day ή για ένα ερασιτεχνικό αγώνα kart.

Επίσης θα γίνω λίγο παλαιολογίδης και θα με κράξει ο maltezos αλλά Πολίτης και screwdrivers δεν υπάρχουν σήμερα και τα αντίγραφα είναι πολύ άσχημα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#81616 Βασικά εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ακριβώς σταμάτησαν το Screwdrivers. Αφού σε κάποια ψηφοφορία που είχε κάνει το Drive, νομίζω είχε βγει πρώτο ή δεύτερο δημοφιλέστερο τμήμα του περιοδικού :dizzy:

...εκτός και αν η ψηφοφορία έγινε για να δούνε πως θα το κάνουν χειρότερο το περιοδικό, όχι καλύτερο...

Αυτό με τα διάφορα clubs, trackdays κλπ όντως είναι πολύ κουραστικό, ασχέτως αν θέλουμε να δούμε την αφεντομουτσουνάρα μας στο περιοδικό (μέσω κάποιου club). Όλοι οι υπόλοιποι δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το club σου....
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#81620 Την περίοδο που αναφέρω, το DRIVE είχε γίνει τσιφλίκι 2-3 ατόμων και το γεγονός ότι μπήκαν πρώτα οι εμπορικοί στόχοι και μετά το περιεχόμενο οδήγησε σε διάφορα μελανά σημεία που δεν αξίζει να τα γράψω για νιοστή φορά.

Νομίζω ότι αυτό το γενικότερο κλίμα απομάκρυνε screwdrivers, Πολίτη κλπ.

Θα μου πεις μαγαζί είσαι και θέλεις το ταμείο να είναι συν γιατί το μαγαζί ταΐζει και x οικογένειες.
Από την άλλη όμως το σωστό marketing δεν είναι "βάζω διαφήμιση χασάπη γιατί μου τη χρυσοπληρώνει" αλλά "κρατάω τον Πολίτη και το πνεύμα του περιοδικού (πρώτα 7-8 χρόνια)" γιατί αυτά μου φέρνουν τον κόσμο σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#81761 Ο Πολίτης έπαιρνε περισσότερα από έξι κατοστάρικα για μια σελίδα. Σε ένα περιοδικό που είχε απλήρωτους εργαζόμενους, αυτό το ποσό ήταν υπέρογκο. Τώρα γράφει ο Αχιλλέας που δεν παίρνει ούτε μισό ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#81842 Είχε απλήρωτους εργαζόμενους το DRIVE την εποχή που διαφήμιζε τσουτσουνομεγενθυντές;
:hmmm:

Η διαφορά σε αυτό που λες πάντως είναι ότι πολλοί -κατά σχόλιο τους σε forum- άρχιζαν να διαβάζουν το περιοδικό από την τελευταία σελίδα, ενώ τώρα μπορεί να μην φτάνουν στην τελευταία σελίδα.

Στην τελική να το γράφει όλο το περιοδικό ο Χατζάρας να του μένουν τα φράγκα στην τσέπη.
Άβαταρ μέλους
By nass
#82086 Είχε κερδίσει ένα διαγωνισμό διηγήματος (?) στο "ΜΟΤΟ" το 1992 (?) που του έδωσε το δικαίωμα να γράψει τεστ για κάποια μοτοσυκλέττα.
Οπως βλέπετε τα θυμάμαι όλα άψογα :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#82115
nass έγραψε:Είχε κερδίσει ένα διαγωνισμό διηγήματος (?) στο "ΜΟΤΟ" το 1992 (?) που του έδωσε το δικαίωμα να γράψει τεστ για κάποια μοτοσυκλέττα.
Οπως βλέπετε τα θυμάμαι όλα άψογα :lol:


Πωωωωω, εγώ ήμουν ήδη εγνωσμένης αξίας συντάκτης ειδικού τύπου τότε.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#82150 Τα έξι κατοστάρικα πιστεύω πως ο Πολίτης τα άξιζε, όπως και οι Screwdrivers. Δεν είναι τυχαίο πως ύστερα από τόσα χρόνια όλοι μας αυτους θυμόμαστε.

Και ο Stig στο Top Gear μια γύρα στην πιστα κάνει, αλλά δεν πιστεύω να τον πληρώνουν αναλογικά. ;-)

Παλιά αγόραζα σταθερά Drive, πριν αρχίζει η περίοδος με τους τσουτσουνομεγενθυντές. Τώρα πλέον μόνο κανένα Car & Driver μαζί με το Έθνος κάθε πρώτο Σάββατο του μήνα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#82162 Το τωρινό Drive πάντως είναι πολύ αξιόλογο και το μόνο ελληνικο περιοδικό που εξακολουθώ να αγοραζω ανελλιπώς.

Nokia 730 & Tapatalk