Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#364469 Και εγώ στο διαμέρισμα που νοικιάζω (~10ετίας) φαίνονται όλα οκ, όχι φτήνια τρομερή κλπ και είναι σε καλή (εννοώ όχι χάλια) περιοχή. Όλα οκ, αλλά πχ η μόνωση της ταράτσας δημιουργεί θέματα συνεχώς (σκασίματα στα ρετιρέ), στο πάρκινγκ πάλι βάζει νερά από τον κήπο κλπ. +ότι κανονικά θεωρώ ότι χρειάζεται διάφορα μικροπράγματα (πχ όλες τις μπαταρίες κλπ). Γενικά αρκετά χρήματα από μόνα τους σε ένα σχετικά νέο σπίτι. Σε ένα παλιό τώρα το τι μπορεί να βρεις... :lipsealed:
Η μονοκατοικία καλή φάση που λες, αλλά δεν γνωρίζεις πόσα χρήματα θα δώσεις τελικά για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα (ο Δημήτρης είχε δώσει μία γεύση τις προάλλες). Και εγώ υπέρ αυτής της ιδέας είμαι (να έχεις ρε παιδί μου και την αυλή σου, το πάρκινγκ σου κλπ), αλλά η συμβία μου λέει με τπτ! :lipsealed: Φοβάται και πολύ τους κλέφτες που μπουκάρουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#364473 Επίσης στο κατοικημένο ακατοίκητο έχει σημασία και πόσο χρονών είναι αλλά ακόμα κι αυτό μετράει πολλαπλά.
- πότε ξεκίνησε να χτίζεται και πότε τελείωσε (αν άργησε πολύ υπήρχαν προβλήματα που πιθανβόν να έχουν αντίκτυποσ την τελική ποιότητα)
- πόσα χρόνια πέρασαν από τότε που τελείωσε το σπίτι. Άλλο είναι να είναι 2 χρόνια ακατοίκητο και άλλο 10.
- αν είναι πάνω από 2 χρόνων τελειωμένο, ποια χρόνια κατοικήθηκε το κατοικημένο, τα πρώτα 2 και μετά κενό ή τα τελευταία 2 μετά από πχ 8 χρόνια κενό;
Όλα παίζουν το ρόλο τους....
Και ίσως πιο βασικό από όλα τα προηγούμενα να είναι η θέση (αε όλα τα επίπεδα, ύψος, τι έχει από κάτω από πάνω από δίπλα, απόσταση από δρόμο από φράχτη από δέντρα από κεντρική είσοδο από πάρκινγκ από ασανσέρ)-προσανατολισμός, θέα, διαρρύθμιση, διαφορές σε υλικά/σχέδια κλπ. Κι ας πουλιούνται σαν ίδια, ποτέ δεν είναι ίδια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#364476 Επίσης, αν δεις στις αγγελίες, πουλάνε και αρκετά ημιτελή.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#365279 Αυτό πάει σετάκι με το clio από άλλο τοπικό.

:s_hang
Άβαταρ μέλους
By bill33
#365357
fokion έγραψε:
drdino έγραψε:Ελλάδα είναι αυτό;


H "τεχνοτροπία" μου λεει ναι. Oχι οτι εχει σημασία...
Ξεχασα να πω οτι το "αλιευσα" από fb....

Tουρκία; https://twitter.com/mustakbulut/status/ ... 5475353600
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#365404
EDDIE_147 έγραψε:Αυτό πάει σετάκι με το clio από άλλο τοπικό.

:s_hang


Αυτό τώρα που κολλάει ? Τι θέλει να πεί ο ποιητής ?
Υπάρχει κάποιο απωθημένο με το / τα Clio και μας το έκρυβες τόσο καιρό ή υπάρχει κάποια επιπλέον γνώση που πρέπει να ενστερνιστούμε ?
Υπάρχει γνώση καταρχήν επί του θέματος ή έτσι πάμε στον βρόντο γιατί ξέρουμε ότι θα τσιμπήσει ο χαζός ? Γιατί το μόνο Clio που παίζει εδώ είναι αυτό που ανέβασα εγώ, τι θέλεις να μου πείς λοιπόν ? Ποιά είναι η πρόταση σου ?
Η δική μου είναι ότι λίγη σοβαρότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Δεν φτάνει το τρολλάρισμα που κάνεις στα πολιτικά θέλεις να αρχίσεις και εδώ το ίδιο ?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#365406 Εικόνα

viewtopic.php?f=8&t=797&start=150#p364983

Το ότι οδηγώ Renault (19 στην αρχή και Clio μέχρι σήμερα) παράλληλα με οτιδήποτε άλλο είχα είναι μια λεπτομέρεια...

:lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#365410
Deleted User 1 έγραψε:Επίσης (εντελώς θεωρητική η κουβέντα) σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερες οι κατασκευές προ κρίσης? Δηλαδή μήπως μία κατασκευή του 2005-2009 είναι προτιμότερη από μία ολοκαίνουρια του 2016 γιατί στη δεύτερη ίσως έχουν γίνει σημαντικές εκπτώσεις στην ποιότητα για να πέσει το κόστος?


Η ποιοτητα Εξαρταται απο τον κατασκευαστη. Το εβλεπες με το να δεις πολυκατοικιες που ειχε φτιαξει και μετα αγοραζες το δικο σου. Οι ποιοτικοι κατασκευαστες ηταν γνωστοι στα β. προαστεια εκεινες τις εποχες και οι τιμες τους ηταν οι ακριβες της αγορας. Σε αυτα τα διαμερισματα και να τα δεις μετα απο 15-20 χρονια (εχω παραδειγματα) ειναι σε αριστη κατασταση και οι πολυκατοικιες λιγο βαψιμο θελουν για να ξαναγινουν οπως ηταν τοτε. Αυτα τα διαμερισματα και σημερα να προσπαθησεις να τα αγορασεις φθηνα δεν θα ειναι. Βεβαια πρεπει και αυτοι που τα αγορασαν να εχουν μια ανεση ακομα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#365441
EDDIE_147 έγραψε:Εικόνα

viewtopic.php?f=8&t=797&start=150#p364983

Το ότι οδηγώ Renault (19 στην αρχή και Clio μέχρι σήμερα) παράλληλα με οτιδήποτε άλλο είχα είναι μια λεπτομέρεια...

:lol:


Νόμιζα ότι αναφερόσουν στο Clio της πλήρους ανακατασκευής του γιού μου, παρεξήγησα και απολογούμαι.

viewtopic.php?f=28&t=1458