Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#856176 Τελικά δεν έγινε η αγορά, νομίζω ότι είναι πολλά τα λεφτά και η φασαρία για την μικρή πιθανότητα να τον πιούμε από τα χιόνια τελικά...
Βενζίνης θα πήγαινα, αλλά το maintenance είνα μανίκι και βαριέμαι.....
Εννοείται σε εξωτερικό χώρο.

@HF Σε τριφασικό, αλλά με την σωστή διάταξη, και εφόσον ΔΕΝ έχεις τριφασικά φορτία, παίζει μια χαρά και η μονοφασική....
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#856185 Πρόσφατα όχι, όταν καναμε ανακαίνιση το σπιτι το 2008-2009 βάλαμε Σιάμος , είχε πολύ καλό όνομα .
Δεκαπέντε χρόνια μετά δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Άλλαξα κάπια στιγμη πριν μερικά χρόνια αφαλό κλειδαριάς γιατί ψιλομάγκωνε, προληπτικά πιο πολύ γιατί αν μάγκωνε στο κλειδωμένο τελείως θα χρειαζόταν πολύ δουλεία να την ανοίξει ο κλειδαράς και να τον αλλάξει.
Ευτυχώς δεν έχεει χρεαιστεί να διαπιστώσουμε πόσο καλή είναι η θωράκισή της.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#856200 δεν πρόκειται κανεις να τρυπήσει μια θωρακισμένη.
Τα σημεία που πρέπει να προσέξεις ειναι ο μύλος της κλειδαριας (πχ για τις πρωτες που ειχαν κλειδι σαν χρηματοκιβωτίου, ειχαν βγει κλειδια πασπαρτού που τα εβρισκες ευκολα) και η στερέωση της στον τοίχο. Εχω δει τεχνικό να τη στηρίζει με μεγαλα ουπα και αφρο, και άλλον που κάρφωνε μπετόβεργες στον τοίχο και κόλλησε την κάσα της πόστας στις άκρες τους.

πριν δυο χρόνια που έβαλα, η πιο φτηνή (με αξιοπρεπείς προδιαγραφές) ηταν στα 600€ περασμένη, ήταν στο κάτω οριο τιμών. Στην αθήνα ισως εχει καλύτερες τιμές, αφού απο εκεί την έστειλαν
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#856202 Ακριβώς αυτο το είδα με τα ματια μου bebes!Είχαν ξηλώσει όλη τη κάσα απο το τοίχο !Απο οτι μου ειπαν πρπει να μπουν αρκετες μπετοβεργες.
Άβαταρ μέλους
By skous
#856292 Μπετόβεργες και ηλεκτροκόληση οπωςδήποτε.
Για την κλειδαριά, υπάρχουν πολλές λύσεις, τις συζητάς με τον πόρτα/κλειδαρά σου για να σου πει τι επιλογές υπάρχουν. ΜΗΝ πας σε μη επώνυμη κλειδαριά!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#856296 Πάντως πόρτα εισόδου πολυκατοικίας που μπήκε προ ημερών στηρίχτηκε σε πολλές μπετοβεργες

Αν έχω καταλάβει καλά ίδιο πράγμα είναι
Άβαταρ μέλους
By 224v
#856300 Του SIAMOS ειναι εγγύηση αλλά δεν είναι φτηνές την έχω 15 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Επίσης πήγα Γι να μάθω αν αξίζει,ει να αλλάξω κλειδαριά λόγω παλαιότητας και μου είπε ότι πλέον υπάρχει καλύτερη από τη δικιά μου που δεν την αντιγράφουν ακόμα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856307 Εμείς βάζουμε Balomenos εδώ και 15 χρόνια πρέπει να έχουν μπει 5 και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.
Ποικιλία σχεδίων και ποιοτήτων επένδυσης και θυμάμαι σε κάποια από τις πόρτες μας έκανε σχέδιο από τα καλά αλλά σε επένδυση μεσαία.
Γενικά αποφεύγεις το πιο απλό μοντέλο, θέλεις αυτά με διπλή θωράκιση κι από εκεί και πέρα παίζουν πόσοι σύρτες ανοίγουν και προς πόσες κατευθύνσεις και τι είδους κλειδαριές έχουν να βάλεις. Θυμάμαι κόστος από 500-600 και πάνω αλλά έχουν περάσει χρόνια.
Η τοποθέτηση όντως έχει πολύ μεγάλη σημασία. Γιατί αλλιώς στη βγάζει με την κάσα. Αλλά βέβαια φτάνεις στο σημείο ο κλέφτης να βρίσκει πιο εύκολο να ανοίξει τρύπα στον τοίχο παρά να διαρρήξει την πόρτα...
Με καλή τοποθέτηση (καλή εφαρμογή της τσιμούχας γύρω γύρω και του πτυσσόμενου βουρτσακίου από κάτω που καλύπτει τη χαραμάδα) έχεις και ικανοποιητική ηχομόνωση.
Άβαταρ μέλους
By skous
#856312 Εμένα επειδή είναι βορινή, μπάζει πολύ παρόλο που και βουρτσάκια είναι κάτω, και τσιμούχες είναι οκ κλπ... Προσπαθώ να κάνω πατέντα.


Από κουφώματα PVC έχετε να προτείνεται κανέναν σε Αθήνα; Τις μάρκες τις γνωρίζω πάνω κάτω, έχω καταλήξει σε PVC αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το συνεργείο που θα το τοποθετήσει. Και εκεί κολάω, διότι πολλοί τα δίνουν υπεργολαβία και τρέχα-γύρευε μετά...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#856313 Υπάρχει μία βίδα στην πόρτα, είναι κάτω-κάτω, από τη μεριά της κάσας που στηρίζεται η πόρτα. Όσο την ξεβιδώνεις, τόσο προεξέχει και κατεβάζει εν τέλει τον ανεμοθραύστη
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#856317
skous έγραψε:Εμένα επειδή είναι βορινή, μπάζει πολύ παρόλο που και βουρτσάκια είναι κάτω, και τσιμούχες είναι οκ κλπ... Προσπαθώ να κάνω πατέντα.


Από κουφώματα PVC έχετε να προτείνεται κανέναν σε Αθήνα; Τις μάρκες τις γνωρίζω πάνω κάτω, έχω καταλήξει σε PVC αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το συνεργείο που θα το τοποθετήσει. Και εκεί κολάω, διότι πολλοί τα δίνουν υπεργολαβία και τρέχα-γύρευε μετά...

Εχω ασθενή που του εχω κάνει laser αλουμινά ,αλλα δε ξέρω αν βάζει PVC...Θα ρωτήσω και θα σου πω.Σε ποια περιοχή είσαι?
Άβαταρ μέλους
By skous
#856326
kostis20 έγραψε:
skous έγραψε:Εμένα επειδή είναι βορινή, μπάζει πολύ παρόλο που και βουρτσάκια είναι κάτω, και τσιμούχες είναι οκ κλπ... Προσπαθώ να κάνω πατέντα.


Από κουφώματα PVC έχετε να προτείνεται κανέναν σε Αθήνα; Τις μάρκες τις γνωρίζω πάνω κάτω, έχω καταλήξει σε PVC αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το συνεργείο που θα το τοποθετήσει. Και εκεί κολάω, διότι πολλοί τα δίνουν υπεργολαβία και τρέχα-γύρευε μετά...

Εχω ασθενή που του εχω κάνει laser αλουμινά ,αλλα δε ξέρω αν βάζει PVC...Θα ρωτήσω και θα σου πω.Σε ποια περιοχή είσαι?
Βορεια Προάστεια, αλλα θέλω μάστορα και όχι ασθενή :)


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#856327
PeterPan έγραψε:Υπάρχει μία βίδα στην πόρτα, είναι κάτω-κάτω, από τη μεριά της κάσας που στηρίζεται η πόρτα. Όσο την ξεβιδώνεις, τόσο προεξέχει και κατεβάζει εν τέλει τον ανεμοθραύστη
Yes αλλα δεν πιανει μεχρι τις άκρες άκρες, και επειδη ειναι βορινή, απο εκει μπάζει τρελά. Φαντάσου απέξω εχει ΚΑΙ μαρμαροποδια!


< >