Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#369054 Οποιαδήποτε οικονομική δέσμευση με ορίζοντα πέραν της 5ετιας είναι καταδικασμενη να αποτύχει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#369070 Μη κοιτάς το απόλυτο νούμερο,ειναι 22 χρόνια ενοικιου .
Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται τόσο μακρυά,ούτε εγώ είμαι 100% σίγουρος οτι ειναι καλή κίνηση .
Αλλά νομίζω ο λόγος σαν μακροχρόνια επένδυση ειναι προφανής....
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#369181
g8777 έγραψε:Για ποιο λόγο να δώσεις 600 ΧΙΛΙΆΔΕΣ ΕΥΡΏ μετρητά για κάτι που μπορείς να έχεις και με απλό ενοίκιο; :s_dunno

Καλέ μου g τα 600.000 που για σένα και μένα ακούγονται πολλά για άλλον μπορεί να είναι ένα απλά ''καλό'' ποσό. Αν έχεις στην άκρη άλλα τόσα Χ 4 γιατί να μην τα δώσει σε κάτι που του άρεσε, αφού σε κάτι αντίστοιχο σε ενοίκιο θα έδινε πάλι πολλά + ότι θα του μείνει για τους διαδόχους.

Όλα σχετικά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#369303
dimitrisB έγραψε:Μετά απο 6+ χρόνια ολοκλήρωσης της κατασκευής συγκροτήματος, ολοκληρώθηκαν οι αγοραπωλησίες των 7 συνολικά μεζονετών που υπήρχαν.
....


Περιοχή;
Άβαταρ μέλους
By otso
#370458 ψαχνω να βρω πλακακι εξωτερικου χωρου , μίας μαζας η αλλιώς φουλ μαζας η αλλιως full body ,ειναι ολο το πλακακι το ιδιο ,δεν εχει μια φλουδα απο πανω με ζωγραφια και απο κατω κεραμικο. επισης θελω να ειναι ρεκτιφιαρισμενο η αλλιώς rettificato που σημαινει οτι εχει κοπει με λεηζερ και ταιριάζουν τα κοματια ωστε να μην χρειαζονται αρμους . Χρωμα , μια αποχρωση του γκρι που να θυμιζει γρανιτη θα ηταν το ιδανικο , σαν αυτο http://www.praktiker.gr/p/porselanato-p ... sysk-70187 μονο που αυτο δεν ειναι μίας μαζας και ρεκτιφιαρισμενο .
Επειδη θα τα βαλω εγω θελω αυτο που μου καπνισε ωστε να το ευχαριστηθω , μονο που στην περιοχη μου εχει απομεινει ενας για πλακακια και δεν εχει και ποικιλια και στην ραβεννα που πηγα πιστευοντας οτι θα βρω , ειναι χαλια μαυρα.
Εχει να μου υποδειξει καποιος κανενα πραγματικα μεγαλο καταστημα ; αν ειναι και ονλαιν ακομα καλυτερα .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#370546 Οι αρμοί υπάρχουν για τις διαστολές, δεν έχει να κάνει με το πόσο ποιοτικό ή μη είναι το πλακάκι νομίζω.
Δυστυχώς κάποια πρόταση δεν έχω, εγώ είμαι στο νοίκι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#370554
Anonymous Founder έγραψε:Οι αρμοί υπάρχουν για τις διαστολές, δεν έχει να κάνει με το πόσο ποιοτικό ή μη είναι το πλακάκι νομίζω.
Δυστυχώς κάποια πρόταση δεν έχω, εγώ είμαι στο νοίκι.

Το ξερω ειδικα για εξωτερικο χωρο , αλλά επειδη ειναι μικρη επιφανεια και ουσιαστικα ενα Γ θα το διακινδυνεψω , στο κατω κατω τα σπαω με το κομπρεσερ και ξαναβαζω .Θα ειναι η δευτερη προσπαθεια για πλακακια και σιχαίνομαι τους αρμους.

KWSN-Men έγραψε:Υπάρχουν πλακάκια γρανίτη.


Αν εννοεις πλακακια υπαρχει μια συνχιση , αποκαλουν γρανιτοπλακακια η πλακακια γρανιτη ολα τα πλακακια που θελουν να δωσουν εμφαση στην σκληροτητα τους , στην πραγματικοτητα ειναι ολα αυτα που αποκαλουν οι Ιταλοι Gres porcellanato
Αν εννοεις αυθεντικο γρανιτη , τα ξερω ειναι 40χ40 εχω βαλει μονος μου στην κουζινα πανω απο τον παγκο , απλα εχουν περασει χρονια αλλα εχω την εντυπωση οτι ηταν αρκετα ακριβα .
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#370565 Κάποιες απαντήσεις ήδη δόθηκαν-έδωσες, αλλά θα επιμείνω και...... :lol: ότι καταλαβαίνεις κάνε:
1/ Υποθέτω ότι γνωρίζεις πως τέτοιo πλακάκι που (ανα)ζητάς , έχει τουλάχιστον 40€/τμ TEΛIKH TIMH και αυτή η τιμή παίζει μόνο αν το βρείς σε προσφορές. Άνετα έχουν 50-80€/τμ , αν και ..... sky is the limit. Παίζουν και κινέζικα βέβαια με τέτοιες ιδιότητες-κοπής, τα οποία κυριολεκτικά είναι αδύνατο να τα ξεχωρίσεις με το μάτι και την αφή και έχουν 25-30€/τμ.
Τα πλακάκια γρανίτη επειδή είναι υψηλής ποιότητας και κοπής , σε καλύπτουν στη χρήση που θές και στα προτείνω κι εγώ, ώστε να μη ζητήσεις "ειδικά" την προδιαγραφή "rettificato" και ως εκ τούτου, την πληρώσεις χρυσή. :dizzy:
Οτι άλλο σου πούν στα καταστήματα ...... :innocent:

2/ Αν τα βάλεις σε εξωτερικό χώρο, τον οποίο βλέπει ο καλοκαιρινός ήλιος έστω και 2 ώρες την ημέρα, ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΜΟ, ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ (ειδικό) ΑΡΜΟΣΤΟΚΟ πάχους 2 χιλιοστών.
Τέλος, αν βρέχεται, θα βάλεις κόλλα πλακιδίων για εξωτερικούς χώρους, με ελαστικές ιδιότητες.
Βέβαια, έχει διπλάσια+ τιμή απο τις απλές-φτηνές κόλλες πλακιδίων που βάζουμε σε εσωτερικούς χώρους, αλλά είναι ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. :rtfm:

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By otso
#370585
dimitrisB έγραψε:Κάποιες απαντήσεις ήδη δόθηκαν-έδωσες, αλλά θα επιμείνω και...... :lol: ότι καταλαβαίνεις κάνε:
1/ Υποθέτω ότι γνωρίζεις πως τέτοιo πλακάκι που (ανα)ζητάς , έχει τουλάχιστον 40€/τμ TEΛIKH TIMH και αυτή η τιμή παίζει μόνο αν το βρείς σε προσφορές. Άνετα έχουν 50-80€/τμ , αν και ..... sky is the limit. Παίζουν και κινέζικα βέβαια με τέτοιες ιδιότητες-κοπής, τα οποία κυριολεκτικά είναι αδύνατο να τα ξεχωρίσεις με το μάτι και την αφή και έχουν 25-30€/τμ.
Τα πλακάκια γρανίτη επειδή είναι υψηλής ποιότητας και κοπής , σε καλύπτουν στη χρήση που θές και στα προτείνω κι εγώ, ώστε να μη ζητήσεις "ειδικά" την προδιαγραφή "rettificato" και ως εκ τούτου, την πληρώσεις χρυσή. :dizzy:
Οτι άλλο σου πούν στα καταστήματα ...... :innocent:

2/ Αν τα βάλεις σε εξωτερικό χώρο, τον οποίο βλέπει ο καλοκαιρινός ήλιος έστω και 2 ώρες την ημέρα, ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΜΟ, ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ (ειδικό) ΑΡΜΟΣΤΟΚΟ πάχους 2 χιλιοστών.
Τέλος, αν βρέχεται, θα βάλεις κόλλα πλακιδίων για εξωτερικούς χώρους, με ελαστικές ιδιότητες.
Βέβαια, έχει διπλάσια+ τιμή απο τις απλές-φτηνές κόλλες πλακιδίων που βάζουμε σε εσωτερικούς χώρους, αλλά είναι ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. :rtfm:

:s_bye

Δημητρη κατ αρχας ευχαριστω
Οι προδιαγραφες για εξω ειναι 5-3 χιλ το ελαχιστο σε αρμο το γνωριζω .Αμα βρω και κανουν τοσο μαλλον θα παω στον αυθεντικο γρανιτη που τον λατρευω .Απο κολλες αλλα και αλλα προιοντα προτιμω την Ιsomat (και επειδη εχουν γραμμη για οδηγιες) ε η καλυτερη εχει 24ε το τσουβαλι και η φτηνοτερη 15 , για ενα τσουβαλι που θελω θα παρω την καλυτερη.
Δημητρη ειμαι κεφαλας και θα το φτιαξω οπως μου εχει καπνισει , μονο να ειμαστε καλα να με κοροιδευεις αμα διαλυθουν
γιατι θα το πω αν κατι παει στραβα ,δεν τα κραταω κρυφα.

axel12p έγραψε:Μήπως συμφέρει κανένα σταμπτωτό αντί για πλακάκια;


Ειπαμε θα το κανω DIY και σταμπωτο χρειαζομαι το (εκμαγειο;)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#370598 Isomat και kerakoll, είναι ότι καλύτερο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτές τις δουλειές.
Λοιπές κόλλες-αρμόστοκοι, είναι για καμιά αποθήκη ή ανακαινίσεις σε ενοικιαζόμενα, που δεν επιθυμείς να πληρώσεις για την "ποιότητα".
Το κόστος ειδικά στις κόλλες δεν είναι ευκαταφρόνητο, γιατί η κάλυψη ενός χώρου πχ 100τμ με φτηνή ή ακριβή κόλλα, άνετα κάνει μιά διαφορά ποσού της τάξης των 300-400€.

Αντιλαμβάνεστε βεβαίως, με τι κόλλες είναι στρωμένες οι περισσότερες "εργολαβικές" κατασκευές. :oops:
Αν και θα σας πούν (αν δούν πως κάτι ξέρετε) ότι αυτοί, χρησιμοποιούν isomat και όχι no name κόλλες.
Ξεχνάνε βέβαια :roll: ότι, ακόμα και η isomat έχει ποιότητες, που διαφέρουν έως και 10 €/σακί κόλλας.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#370724
dimitrisB έγραψε:Αντιλαμβάνεστε βεβαίως, με τι κόλλες είναι στρωμένες οι περισσότερες "εργολαβικές" κατασκευές. :oops:


Ασε ξερω.... και να δω πως θα το λυσω.... :s_devil :s_devil :s_devil :s_devil :s_devil :s_devil :s_devil
εκτός από το να ξυλωσω 30μ2 πλακακια...

Πλακάκι εσωτερικοί χώρου με κολα ότι να 'ναι, το καλοκαιρι ψήνεται με αστα να πανε ρυση, οποτε και λιμνάζει μακριά από το σιφόνι.... εχει ξεφλουδισει ο "σμαλτος" και φαινεται ο "πυλός" από κατω...
έχουν "ξεχυλίσει" οι αρμοί...
Πίκρα..

( Σορρυ για τη σφήνα...)