Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#260752 Είμαι υπέρ της κατάργησης των παρελάσεων, της προσευχής και του εκκλησιασμού. Με τα θρησκευτικά δε βλέπω να γίνεται κάτι και ανησυχώ. Αυτό με την κατάργηση των βαθμών και την αντικατάστασή τους με περιγραφή ητου προφίλ του μαθητή το βλέπω πολύ προχώ ακόμη και για τα εξωτερικά.
Μαθήματα που έχουν σχέση με τεχνολογία δε βλέπω να ενισχύονται και διερωτώμαι το γιατί, με τα φιλολογικά μόνο θα πάμε μπροστά?
Άβαταρ μέλους
By travelman
#260776 Για μένα το πρόβλημα της παιδείας είναι πιο βασικό, έχει παραμεληθεί η παιδεία μέχρι τα 18 και έχει υπεργιγαντωθεί η παιδεία μετά τα 18, με μηδενικό πρακτικό αποτέλεσμα

Το σχολείο θα έπρεπε να δίνει καταρχάς τα πιο βασικά και τώρα δεν το καταφέρνει: Να μάθουν τα παιδιά να διαβάζουν πολλά βιβλία, να μπορούν να επιχειρηματολογήσουν και να ξέρουν καλά μαθηματικά και γεωμετρία. Άμα δεν μπορείς να κάνεις αυτά δεν κάνεις τίποτα. Ε και σήμερα πρέπει να ξέρουν υπολογιστή για δουλειά από το σχολείο, όχι πως να κατεβάζεις ταινίες.

Μετά τα 18 το πρόβλημα είναι τεράστιο. Υπάρχουν άπειρες, πανάκριβες στη συντήρηση σχολές που μπαίνεις πολύ εύκολα και βγαίνεις ακόμα πιο εύκολα, έχεις ένα βαρύγδουπο πτυχίο το οποίο το κοιτάς και το χαίρεσαι γιατί δεν μπορεί να το απορροφήσει η αγορά εργασίας. Οπότε έχουμε πληρώσει μία πανάκριβη τριτοβάθμια, η οποία είτε δεν θα χρησιμοποιείται είτε θα αξιοποιείται στο τζάμπα στο εξωτερικό.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι τα ελληνικά διδακτορικά. Δεν βρίσκεις δουλειά? Θες να μαζέψεις μόρια για το δημόσιο? Κάνε ένα διδακτορικό στην Ελλάδα! Όσοι ξέρουν το πως δίδονται αρκετές από αυτές τις θέσεις τραβάνε τα μαλλιά τους :lipsealed:

Έρχονται και τα πτυχία από τις ρουμανοαγγλίες και γίνεται χαμός. Να μην μιλήσουμε για τα άπειρα ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής που έχουν ανοίξει, που ενώ σαν θέμα θα μπορούσαν να έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικές, επειδή είναι στον πάτο της βαθμολογίας καταλήγουν σαν δεξαμενή βαριεστημένων που ελπίζουν για διακοπές 4ετίας.

Για μένα πρέπει να κλείσουν αρκετές σχολές, και όσες παραμείνουν, να μην μπορείς να βγεις όντας τουρίστας. Για την απόκτηση άδειας εργασίας να υπάρχουν επίσης ζόρικες εξετάσεις ωστέ κόβουν τους σάπιους από έξω και να μην υπάρχουν γιατροί χασάπηδες βουλγαρίας.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#260778
• Το Εθνικό Απολυτήριο θα χορηγείται ύστερα από γραπτές εξετάσεις στο τέλος της Β΄ Λυκείου. Στον βαθμό του απολυτηρίου θα έχει ιδιαίτερο βάρος η επίδοση σε εκτεταμένο δοκίμιο, το οποίο θα γράφουν οι μαθητές. Επίσης, συμμετοχή έχει η αξιολόγηση εργασιών κατά τη διάρκεια της Γ΄ Λυκείου.

• Τα Αγγλικά και η Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία θα είναι τα κοινά υποχρεωτικά μαθήματα για όλους τους μαθητές στο Λύκειο. Η Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία θα περιλαμβάνει σύγχρονη λογοτεχνία (ελληνική και παγκόσμια), ποίηση, θέατρο, δοκίμιο και παραγωγή γραπτού λόγου.


:lol: :lol: :lol:

Μου αρέσει που συμφωνείτε και σε όλα!
Ένας μαθητής με κλίση στις θετικές επιστήμες πχ θα πάρει απολυτήριο όπου ιδιαίτερο βάρος θα έχει η συγγραφή εκτεταμένου δοκιμίου και οι ερευνητικές εργασίες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα μαθαίνει και ποίηση και θέατρο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λυπηθείτε μας σας παρακαλώ.
Αυτές οι περίφημες εργασίες έχετε ιδέα πως γίνονται, πως αξιολογούνται και τι τελικά μαθαίνεις από αυτές;
Έλεος.

Κάποια από αυτά που λέει είναι σωστά, κάποια απλά ανεφάρμοστα και κάποια άλλα τραγικά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#260779
travelman έγραψε:Υπάρχουν άπειρες, πανάκριβες στη συντήρηση σχολές που μπαίνεις πολύ εύκολα και βγαίνεις ακόμα πιο εύκολα, έχεις ένα βαρύγδουπο πτυχίο

:hmmm: Ποιες είναι αυτές οι σχολές που εύκολα μπαίνεις και εύκολα βγαίνεις, και έχουν και βαρύγδουπο πτυχίο;

travelman έγραψε:Το κερασάκι στην τούρτα είναι τα ελληνικά διδακτορικά. Δεν βρίσκεις δουλειά? Θες να μαζέψεις μόρια για το δημόσιο? Κάνε ένα διδακτορικό στην Ελλάδα! Όσοι ξέρουν το πως δίδονται αρκετές από αυτές τις θέσεις τραβάνε τα μαλλιά τους :lipsealed:

Συμφωνώντας ότι δεν θα πρότεινα σε κανέναν να κάνει διδακτορικό στην ελλάδα, παραμένει κάτι που δεν είναι ακριβώς και το ευκολότερο πράγμα. :hmmm: Δεν έχω την εικόνα [τουλάχιστον απ' όσες σχολές έχω δει από εαυτό, γνωστούς και φίλους] ότι διδακτορικά δίνονται έτσι απλά.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#260912 @mjacob όταν εννοώ βαρύγδουπο εννοώ τα πτυχία που χαίρονται η μαμά και ο μπαμπάς που το πήραν τα καμάρια τους και δεν μπορεί να απορροφηθεί εδώ. Προφανώς η έννοια του βάρους είναι σχετική, δεν μετριέται με καντάρια το καμάρι :lol:

Στα ελληνικά διδακτορικά άμα μπεις και εργάζεσαι ταυτόχρονα, ναι θα ζοριστείς. Άμα δεν και δεν το κάνεις για επειδή γουστάρεις και θες να το εξαντλήσεις (όπως κανονικά θα έπρεπε να είναι) αλλά για μισθό (υπάρχουν τέτοια) ή βιογραφικό, συγχαρήτηρια κέρδισες πολυετείς διακοπές! Δυστυχώς όσους ξέρω που είναι στην δεύτερη κατηγορία είναι περισσότεροι από αυτούς στην πρώτη.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#261064 Εγω πάντως είμαι θετικός ,αρχικά τουλάχιστον με τις αλλαγές που προωθει η κυβέρνηση.Στο εξωτερικό πολλές χωρες εφαρμόζουν το σύστημα εξετάσεων κατευθείαν στις πανεπιστημιακές σχολές.
Τόσες και τόσες |λογοκρισία| εχουν κάνει οι προηγούμενοι.Θυμαμαι η αδερφή μου με τον Αρσένη εδωσε 14-16 μαθήματα πανελληνιες.Με το κουταλάκι τη μαζευαμε...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#261071
travelman έγραψε:@mjacob όταν εννοώ βαρύγδουπο εννοώ τα πτυχία που χαίρονται η μαμά και ο μπαμπάς που το πήραν τα καμάρια τους και δεν μπορεί να απορροφηθεί εδώ. Προφανώς η έννοια του βάρους είναι σχετική, δεν μετριέται με καντάρια το καμάρι :lol: .

Ναι, ΟΚ. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιες είναι αυτές που "πολύ εύκολα" μπαίνεις, και ακόμα πιο εύκολα βγαίνεις.
Αυτές που -εμένα μου φαίνονται- ότι πολύ εύκολα μπαίνεις, και ακόμα πιο εύκολα βγαίνεις, δεν νομίζω ότι προσδίδουν και κάποια ιδιαίτερη χαρά.

travelman έγραψε:Στα ελληνικά διδακτορικά άμα μπεις και εργάζεσαι ταυτόχρονα, ναι θα ζοριστείς. Άμα δεν και δεν το κάνεις για επειδή γουστάρεις και θες να το εξαντλήσεις (όπως κανονικά θα έπρεπε να είναι) αλλά για μισθό (υπάρχουν τέτοια) ή βιογραφικό, συγχαρήτηρια κέρδισες πολυετείς διακοπές! Δυστυχώς όσους ξέρω που είναι στην δεύτερη κατηγορία είναι περισσότεροι από αυτούς στην πρώτη.

Διδάσκουν, εξετάζουν, κάνουν εργαστήρια, κάνουν εργασίες, δημοσιεύουν, τρέχουν προγράμματα, πιθανώς κάνουν και τον προσωπικό γραμματέα του καθηγητή... ε εντάξει, δεν μου μοιάζει ακριβώς ο ορισμός των "διακοπών" :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#261073 Πάντως ο αδερφός της :inlove: μου που τελειωσε το διδακτορικό του πριν 3 μήνες , μάλλον ξεκώλομα ήταν παρά διακοπές... :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#261081 τα διδακτορικά είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία, αλλά σε όσους αρέσει αυτό που κάνουν έχει και πολλές καλές στιγμές

τουλάχιστον οι περισσότεροι διδακτορικοί που έχω δει εγώ το γούσταραν αυτό που έκαναν, οπότε παρά τις δυσκολίες συνέχιζαν με χαμόγελο

το θέμα είναι μετά από κάτι τέτοιο τι κάνεις και τι σου προσφέρει πέρα από ικανοποίηση.

δε ξέρω πάντως πόσοι κάνουν διδακτορικά για να μαζέψουν μόρια, ή τι άκρες μπορεί να έχουν, παρά τη δυσκολία όμως μπορείς να τα πεις "διακοπές" από την άποψη ότι για να έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο κάνεις απλά το χόμπι σου δουλειά.
μπορεί αυτό το χόμπι να είναι κάτι δύσκολο και κάτι που δεν είναι για όλους, όμως δεν παύει να είναι αυτό που για χ, ψ λόγους γουστάρεις να κάνεις από οποιαδήποτε άλλη περισσότερο ή λιγότερο κανονική δουλειά.
πολλοί πάντως από αυτούς ή τους μετέπειτα καθηγητές έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα, δε τη πάλεψαν (κατά δήλωσή τους, όχι προφανώς λόγω ικανοτήτων αλλά επειδή δε γούσταραν) και επέστρεψαν να κάνουν αυτό στο οποίο είχαν ταλέντο ή μπορεί και όντως να τους άρεσε.
και όσοι στη συνέχεια κατάφεραν να γίνουν διδακτικό προσωπικό είναι πολύ ικανοποιημένοι που κατάφεραν να έχουν ζωή σε σχέση με το να δούλευαν βάρβαρα ωράρια στον ΙΤ.

επίσης υπάρχουν και άτομα με διδακτορικά που έχουν βαρβάτες θέσεις στον ΙΤ (έχει τύχει να με διδάξουν και τέτοιοι) και αυτοί οι τύποι είναι "αλλού" από την άποψη ότι έχουν μεν το ανώτατο δυνατό ακαδημαϊκό υπόβαθρο, αλλά έχουν και περισσότερη σχέση με τη πραγματικότητα από τον μέσο καθηγητή δημόσιο υπάλληλο που ζει στη γυάλα του
Άβαταρ μέλους
By dstou
#261254
δε ξέρω πάντως πόσοι κάνουν διδακτορικά για να μαζέψουν μόρια


Πάρα πολλοί. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια λόγω ΑΣΕΠ. Κάτι που δεν ξέρει ο κοζμάκης είναι ότι είναι και πολλοί εν ενεργεία δημόσιοι υπάλληλοι που το κάνουν αυτό, ή και απλά μεταπτυχιακά στυλ άνοιχτό πανεπιστήμιο΄ και προφανώς ότι λόγω όψιμης έφεσής τους στη μάθηση . Οι λόγοι ήταν, εκτός από τα έξτρα μόρια που αξιοποιούσαν σε επόμενους διαγωγνισμούς ΑΣΕΠ για να μεταπηδήσουν σε άλλες υπηρεσίες, πιο συμφέρουσες, οι εκπαιδευτικές άδειες που τα συνόδευαν και οι επαυξήσεις επί του μισθού ακόμη και όταν έμεναν στην ίδια ακριβώς θέση.
Μόλις πέρισυ καταργήθηκε η εκπαιδευτική άδεια, και αφού είχαν προηγηθεί όργια κατάχρησής στο όνομά της επί σειρά ετών.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#261300
mjacob έγραψε:Ναι, ΟΚ. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιες είναι αυτές που "πολύ εύκολα" μπαίνεις, και ακόμα πιο εύκολα βγαίνεις.
Αυτές που -εμένα μου φαίνονται- ότι πολύ εύκολα μπαίνεις, και ακόμα πιο εύκολα βγαίνεις, δεν νομίζω ότι προσδίδουν και κάποια ιδιαίτερη χαρά.


Μάλλον δεν έχεις δει φάτσες αισιόδοξων γονέων και αισιόδοξων υποψηφίων όταν βγαίνουν οι βάσεις :lol:

mjacob έγραψε:Διδάσκουν, εξετάζουν, κάνουν εργαστήρια, κάνουν εργασίες, δημοσιεύουν, τρέχουν προγράμματα, πιθανώς κάνουν και τον προσωπικό γραμματέα του καθηγητή... ε εντάξει, δεν μου μοιάζει ακριβώς ο ορισμός των "διακοπών" :hmmm:


Εγώ τους συγκεκριμένους δόκτωρες που ξέρω, ούτε διδάσκουν, ούτε εξετάζουν, ούτε τον γραμματέα κάνουν, έχουν χρόνο για τα πολλαπλά χόμπι τους και τις βόλτες τους. Παίρνουν ένα βασικό μισθό όντως, αλλά τους μένει χάρτι και η άνεση. Από την άλλη, επειδή έχω μία αντίληψη τι συνθήκες επικρατούν σε εταιρείες που προσλαμβάνουν κόσμο χωρίς βύσμα σε μετάμνημονιακές συνθήκες, επειδή έχω τρέξει να γυρίσω στο γραφείο άνθρωπο οικογενειάρχη που έφευγε εκνευρισμένος να παραιτηθεί επειδή τον γελοιοποίησαν για ασήμαντη αφορμή, επειδή έχω δει φέσια τρελλά και αγύριστα, επειδή έχω δει ανθρώπους που κοιμούνται γραφείο για να δουλεύουν 3ψήφιες ώρες εβδομαδιαίως με απλήρωτες φυσικά υπερωρίες και άλλα πολλά, τα ζόρια του διδακτορικού μου φαίνονται μία γλυκιά παράταση της φοιτητικής ζωής. Άμα το πιστεύεις ότι ζορίζονται οι δόκτωρες, δεν έχω λόγο για να διαφωνήσω, απλά αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τη δυσκολία...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#261311 Ναι εντάξει, για κάθε εργαζόμενο που τα βρίσκει σκούρα, μπορώ να σου βρώ κι έναν διδακτορικό (ειδικά στην ελλάδα, που πολλοί ούτε καν τα 500 δεν παίρνουν :roll: ) που έχουν δουλειά τέτοιου τύπου το πρωί και το απόγευμα δουλεύουν το διδακτορικό, που αντί για 4 χρονια τους παίρνει 8 κλπ κλπ.

Και πίστεψε με, ξέρω πολλούς διδακτορικούς :s_yes