Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#336027
Scotch έγραψε:Τι ηλικίας είναι ο μικρός; Σκέφτομαι κι εγώ για τον δικό μου (6,5), αλλά δεν έχουμε αποχωριστεί ακόμη τις βοηθητικές. Το συγκεκριμένο παίρνει;

< >

Βοηθητικες παιρνει, αλλα καλυτερα να μαθει στο μικρο. Θα ειναι πιο ευκολο για αυτον συν οτι θα γλυτωσει τις πρωτες πτωσεις το καινουριο. Στην ηλικια του ενα πρωινο χρειαζεται για να το καταφερει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#336080 Από 3 κάνει με balance bike. Πέρυσι του πήραμε πιο μεγάλο αλλά είχε άρνηση να κάνει χωρίς βοηθητικές (είναι πολύ επιφυλακτικός γενικά, σε αντίθεση με τον μικρό), με συνέπεια να αναγκαστούμε να του βάλουμε. Μάλλον του έπεσε βαρύ (από το ξύλινο balance bike --> μεταλλικό με πετάλια).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#336087 Aν του παρεις ακομα μεγαλυτερο μηπως το κανεις ακομα πιο δυσκολο να μαθει; Το πιο μεγαλο ποδηλατο εχει μια μικρη δυσκολια στην αρχη και θα ειναι ακομα πιο δυσκολο να μαθει σε αυτο.
Οταν στα 6 περασε ο δικος μου απο το 14αρι ποδηλατο στο 20αρι περασαν 3-4 μερες καθημερινης βολτας μεχρι να το συνηθισει και εκανε χωρις βοηθητικες απο τα 4.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#339174 Μου φάνηκε ότι πρέπει να πάω τη σέλλα λίγο πιο πίσω επειδή έπεφτε πολύ βάρος στα χέρια κι επειδή έμοιαζε το γόνατο να λυγίζει πολύ και η κνήμη δεν ήταν κάθετη με το πεντάλι επίπεδο. Το έκανα, τη μετακίνησα περίπου 0,5-1 εκμ και πήγα ποδήλατο 2 φορές μετά από αυτό. Δεν ξέρω πόσο πλασέμπο είναι αλλά μου φαίνεται ότι το ποδήλατο κυλάει πιο εύκολα, πιο γλυκά στο πεντάλι. Αλλά, πάντα υπάρχει αλλά, αν και το νιώθω ξεκούραστο και οι επιδόσεις είναι καλύτερες, νομίζω ότι τείνει να μου κουράζει τον μυ της γάμπας πίσω ψηλά κάτω από το γόνατο. Ένιωθα να πάει να μου κάνει κράμπα και σήμερα είμαι πιασμένος στο σημείο εκείνο. Έχει λογική ή είναι τυχαίο; Κι αν είναι συνέπεια της αλλαγής, είναι απλά θέμα συνήθειας, να μάθουν οι μύες τη νέα αποδοτικότερη κατάσταση ή να το ξανακάνω όπως ήταν πριν;
Άβαταρ μέλους
By periklik
#339182 http://www.cyclist.gr/article.php?id=1227

http://www.cyclist.gr/article.php?id=1237

Μετατοπίζοντας τη σέλα προς τα πίσω είναι σαν να τη σήκωσες. Αν πριν ήσουν στο σωστό ύψος μπορεί να χρειάζεται ελαφρύ κατέβασμα. Μην κατεβάσεις ένα πόντο. Ξεκίνα με 3-4mm και βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#339186 Ευχαριστώ πολύ.
Άρα δεν ήταν η ιδέα μου ούτε τυχαίο. Θα πρέπει να ασχοληθώ με την υπόθεση στάση/θέση με μεγαλύτερη ακρίβεια. Να επιβεβαιώσω ότι δεν το παραέκανα στο προς τα πίσω ή να κατεβάσω ένα τσικ τη σέλλα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#339667
Νίκος Παππάς έγραψε:Aν του παρεις ακομα μεγαλυτερο μηπως το κανεις ακομα πιο δυσκολο να μαθει; Το πιο μεγαλο ποδηλατο εχει μια μικρη δυσκολια στην αρχη και θα ειναι ακομα πιο δυσκολο να μαθει σε αυτο.
Οταν στα 6 περασε ο δικος μου απο το 14αρι ποδηλατο στο 20αρι περασαν 3-4 μερες καθημερινης βολτας μεχρι να το συνηθισει και εκανε χωρις βοηθητικες απο τα 4.

Τελικά πήραμε 18ρι (με βοηθητικές ... για αρχή ελπίζω) στον μεγάλο και για τον μικρό βγάλαμε τα πετάλια στο παλιό (που είχε ο μεγάλος μέχρι τώρα).

Καμία βάση για τα ποδήλατα έχουμε να προτείνουμε (ή να απορρίψουμε);
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#339673 Με γεια! Καλες βολτες στα μικρα σου!

Βαση εχω αυτη της Thule

Εικόνα
η οποια μπαινει σε μισο λεπτο και βγαινει σε λιγα δευτερα, αλλα ειναι ακριβη και δεν μπαινει σε αυτοκινητα με αεροτομες.
Αν εχεις κοτσαδορο στο Lexus προτιμησε μια τετοια

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#339686 Ευχαριστούμε! :)
Πολύ ωραία αυτή που έχεις, αλλά νομίζω πως δεν κάνει για το lexus (στον οδηγό της thule δεν προτείνεται). Γενικά δε βλέπω πολλές επιλογές, πλην λύσεων με κοτσαδόρο (που δεν έχω... αλλά μάλλον προς τα εκεί θα πάω κάποια στιγμή). Βρίσκω διάφορα για suv σε amazon, ebay, κλπ, αλλά μέσα στην τούρλα του Σαββάτου...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#342419 Ωραίο ποδηλατάκι και στήριξες και ελληνική επιχείρηση. Well done.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#342624 Βέβαια τώρα είδα στο background Cube....την Ιdeal της Γερμανίας....άρα μισό well done. :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#342633 Μου έκαναν πολύ καλή προσφορά όταν το πήρα. Με τα πράγματα που έχει πάνω το αντίστοιχο ideal έβγαινε 150ευρω ακριβότερο. Αλλά τα έχω ακουμπήσει πολλές φορές στην ideal...
To 1995 είχα πάρει τη ναυαρχίδα της στα Mtb που φορούσε shimano deore Xt...
Κόλλησε το μυαλό μου πως το λέγανε...

< A3003 >