Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#360536
Chris έγραψε:Otso διαβαζουν τα παιδια σου αγγλικα; Σιγουρα καλο θα τους κανει. Τα ασιμοφ κλπ που ψαχνεις παρτα με 5-10 ευρω το ενα απο αμαζον, μην παιδευεσαι με παζαρια και ελληνικα βιβλιοπωλεια. Ασε που δεν παιζει να εχουν μεταφραστει στα ελληνικα πανω απο ενα 10%


< >

Εχει μεταφραστεί πάνω απο 10% αλλα η αλήθεια είναι ότι οι περισσότερες μεταφράσεις είναι άθλιες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#360544
dimviii έγραψε:
otso έγραψε:Πέρνουμε καποιες φορες ειδικα η μεγαλη επειδη της βαζει η νονα της στην αγγλια δωροεπιταγες.


από παντου μασας. :shifty:


εκτος απο σενα , αν δεν μου το ειχες ξεκοψει θα στην επεφτα για ενα φρεζοσκαλιστρο για τον κηπο .

παντως dim τα βραδια μονος (σαν πιστος συζυγος) στα ξενοδοχεια τι διαβαζεις;

αθλητικες εφημεριδες; η κομικς;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#360548
Red Garland έγραψε:Του Κάκτου λένε τίποτα οι μεταφράσεις κυρ συγγραφέα ή να τα ρίξω στο τζάκι; :hmmm:

Κι εγώ από Κάκτο ξεκίνησα, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι είναι για το τζάκι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#360557 ειχα πετυχει την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία σε δημοσια βιβλιοθηκη πριν παρα πολλα χρονια σε καλη ειδοση , ουτε θυμαμαι βεβαια ποιου εκδοτικου οικου .
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#360558 Σε ποια δημόσια βιβλιοθήκη;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#361045
otso έγραψε:
otso έγραψε:
21 quadra έγραψε:Eδώ ο κόσμος καίγεται και ο Μπάμπης αρμενίζει στις σελίδες, χαρά στην όρεξη σου παλικάρι μου.


και αν σου πω οτι αυριο η μεθαυριο πρεπει να παμε και στην εκθεση γατας; http://www.eog.gr/30th-31st-international-fifeshow-at

Βασικα Δημητρη δεν ανησυχω καθολου , εχω πλουσιους φιλους απο Θεσ/νικη που θα με συνδραμουν αν τυχον εχω αναγκη.


Παναγιωτη συγγνωμη , σε σενα απαντουσα και ειχα στο μυαλο μου να κανω πλακα στα παιδια απο θεσσαλονικη και ιδιαιτερα τον pitt (Δημητρης) και ετσι σου αλαξα το ονομα .

παντως την πιο λατρεμενη γατα στην Αγια Παρασκευη την ειχα μαζεψει .

τα παιδια δεν τα αφησες να εχουν σκυλο η γατα; οταν φυγουν απο το σπιτι θα φερει ζωακι η συζυγος να σε δω τι θα κανεις
σιγα ρε που πηγαινες στις μεγαλυτερες εκθεσεις του κοσμου μουτζουρογατος πηγαινες ; φανταζομαι θα ειχες περισσοτερα κασμηρενια κοστουμια και απο υπουργος του πασοκ .ασε το τι υφασματα θα εφερνες απο τα πλοια και τι εκανες με αυτα στα κοριτσια , με ενα υφασματακι μεταξωτο παμφτηνο απο ινδια ξετρελαινατε τα κοριτσια.

καλο σαββατοκυριακο



Όταν ταξίδευα δεν ήμουν παντρεμένος, με πατέρα και αδελφό ράφτη ποτέ δεν μου έλειψε το καλό ύφασμα για κοστούμι, με γυναίκα μοδίστρα αργότερα όταν τελείωνα τις δουλειές στο Μιλάνο πεταγόμουνα στο Κόμο και της έφερνα μεταξωτά υφάσματα και μαντήλια, το Κόμο εθεωρείτο τότε το κέντρο μετάξης της Ευρώπης, πιστεύω να ισχύει ακόμα, όσο για τα κορίτσια σαν ελέυθερος, ακόμα υπάρχουν οι καταθέσεις μου ανά τον κόσμο στην μούνα Bank.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#361050 Nothing to envy

Καθημερινοτητα της Βορειας Κορεας απο 80s μεχρι 2000s μεσα απο τα ματια 6 ατομων, κατοικων μιας βιομηχανικης πολης, που αργοτερα αυτομολησαν στη Νοτια Κορεα.

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#403813 Δωρεάν;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#403951 Όχι, και με λεφτά, αρκεί να βρω ελληνικούς τίτλους..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#403959 Εγώ πάντα ψάχνω στο library genesis
Κώδικας: Επιλογή όλων93τελεία174τελεία95τελεία27
, δεν ξέρω όμως τι παίζει από ελληνικά
Άβαταρ μέλους
By elvet
#403979 Εικόνα
Εκδοση του μουσείου Μπενάκη. Εχει γράμματα και άρθρα της Ελλης Ιωαννίδου- Παππά, οπότε μοιραία αρκετά επαναλαμβάνονται.
Πολύ δυνατή και ανθρώπινη η προσωπική μαρτυρία για τη ζωή και τα βάσανά της (φυλακή, εξορία, καταδίκη σε θάνατο κλπ), αλλά μέχρι εκεί.
Παρότι διαφημίστηκε ως πολιτική διαθήκη με νέα (;) στοιχεία και απαντήσεις, και μάλιστα με τον όρο να δημοσιευτεί μετά θάνατον, δεν μας λέει κάτι νέο, διαφορετικό ή άγνωστο για τις πολιτικές υποθέσεις που εξιστορεί (Μπελογιάννη, Πλουμπίδη).