Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#320055
Pitt έγραψε:Αν κανείς ψάχνει για κουμπάρο, εγώ είμαι εδώ παιδιά... :shifty:


Τι δώρο θα μου κάνεις;;; :shifty: :shifty: :s_biggrin


Και είδα το γαμο-τοπικό και είπα παντρεύεται ο hi fi... :shifty: :lol: :lol:


@fokion: Γιατί δεν τους λέτε να σας δώσουν τα όποια λεφτά θα δώσουν για το δώρο, για να πάρετε εσείς ότι θέλετε (πχ να βάλετε και κάτι τις και να κάνετε τη μόνωση που λες...) Γίνεται και αυτό... :)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#320074 Μαρκο σωστο κι αυτό.
Αν και ( μου τουλάχιστον) "άβολο" ως κινηση...
Καταλαβαίνεις τι εννοω...
Γενικώς είναι μια "λεπτη κατασταση"
Ειδικά όταν ξερεις ότι δεν υπάρχει "χορηγός" από πισω και τα παιδια τους γίνεται η σου@ρα "να" για να ανταπεξελθουν....
Με το γαμπρό ( που είναι ο "δικος μας γνωστος") γνωριζόμαστε κάποια 10 χρονια....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#320081 Έχεις απόλυτο δίκιο στους προβληματισμούς σου... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... :)


Απλά είναι μία λύση και αυτό... από το να δώσουν 100 ευρώ να σου πάρουν κάτι που δεν χρειάζεσαι, καλύτερα να στα δώσουν στο χέρι να προσθέσεις κι εσύ κάτι και να πάρεις / κάνεις αυτό που χρειάζεσαι... Ή ξερωγω αν χρειάζεστε τίποτα από κανένα πολυκατάστημα / εμπορικό κέντρο ίσως καμία δωροκάρτα από εκεί;;; :hmmm: Οι κουμπάροι μας από το Βόλο μας έστειλαν μία δωροκάρτα ΙΚΕΑ και πήραμε το κρεβάτι της μεγάλης που τότε πήγαινε από το μωρουδιακό σε παιδικό... :s_yes

Στην παρέα μου πάντως, το εφαρμόζαμε από το σχολείο ακόμα να συνεννοούμαστε για το τι δώρα θα πάρουμε σε γιορτές γιατί ένα διάστημα είχαμε πήξει στις άχρηστες |λογοκρισία|... Και αν κάποιος ήθελε κάτι πιο ακριβό (πχ μια φορά ένας ήθελε μία καλή - τότε - φωτογραφική μηχανή), μαζευόμασταν πολλοί και του το παίρναμε όλοι μαζί.
Άβαταρ μέλους
By nass
#320088 Τι βλακείες είναι αυτές ? Δώρα στους κουμπάρους και 3 αυγά Τουρκίας :x (όχι εσύ προσωπικά fokion εννοείται)
Να έχεις ένα σωρό έξοδα και να πρέπει να ξοδέψεις και άλλα για να κάνεις στον κουμπάρο δώρο άλλο ένα ρολόι (λες και δεν έχει ήδη)
Θα έπρεπε να του αρκεί η χαρά και η τιμή της κουμπαριάς.

Having said that, το να σου δώσει λεφτά να επισκευάσεις τη στέγη ή να σου δώσει λεφτά γενικώς το βρίσκω απρεπές, ένα τέτοιο δώρο ή θα είναι κάτι προσωπικό, ιδιαίτερο και "για πάντα" (όπως θεωρητικά η κουμπαριά διαρκεί όσο και ο γάμος) ή καθόλου. Καλύτερα καθόλου.
Αντε το πολύ-πολύ ένα ταξίδι.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#320093 Μαρκο, το τελευταιο το εφαρμόζουμε, ακόμα και στο σχολειο οι μαμαδες αποφασισαν ότι αντι η καθεμια να παιρνει και μια παπαρια των 10-15 ευρω να τα μαζευουν ( οι 5 -6 που μιλανε τελος παντων ) και να περνουν ένα καλό.

Αυτό με την δωροεπιταγη από πολυκατάστημα είναι ΕΠΙΣΕΙΣ ενδιαφέρον......

Καλα εκανα και σας ρωτησα τελικά!!!!!!!!

Νασο προφανως και δε το πηρα προσωπικά - ειδικά από εσενα!!!!!!!!!!!!!

Είναι προφανες ότι ΔΕΝ ζητήσαμε κανενος είδους δωρου . Μονοι τους προσφερθηκανε και μπορω να πω στην αρχικη αρνηση μας, επιμενανε εντονα....
Προφανως τα δικα τους εθιμα.....

Από κει και περα αντιλαμβάνομαι τι εννοεις...
Αλλα από την στιγμη που θελουν να "κανουν κατι" .... Ας είναι κατι που οντως "θα πιασει τοπο"
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#320123 Εγω με τον κουμπάρο μου πάντως (κολλητοί απο παιδιά και συγχωριανοί και και) απλα δεν του εκανα δώρο και αυτός δεν πλήρωσε τίποτα απο τις μαλακιες που υποτίθεται πρεπει να πληρώσει ο κουμπάρος (μη με ρωτησετε τι, δε θυμάμαι ουτε τα έμαθα ποτε).
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#320127
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#320134 +1000 στο ταξιδι. Διαλεξτε ενα μερος που θα σας αρεσει χωρις να επιβαρυνετε ιδιαιτερα οικονομικα το ζευγαρι και πηγαινετε μαζι με τα παιδια. Οσο χρησιμα και αιωνια μπορει να ειναι καποια πραγματα οι αναμνησεις Fokion θα τα υπερνικουν στις σκεψεις σας στο μελλον.
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#320140 Να σου πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας..... :whistlink:

Σοβαρα τωρα,μια βδομαδα στο Ναυπλιο η στη Σκιαθο η στη Θασο η οπου αλλου στην Ελλαδα δεν θα ηταν δυσκολο και με το παιδι μαζι.......
Άβαταρ μέλους
By fokion
#320165
famas έγραψε:@fokion, τα δικά σας έξοδα, για το ζευγάρι εννοώ, τι περιλαμβάνουν;


Αν και αυτα τα εχει αναλλαβει η Ανωτατη Αρχη
Στεφανα στολισμό και εχω υποσχεθει και αυτοκινητο να παει τη νυφη...
Δεν νομιζω οτι εχουν μιλησει για κατι αλλο...
Θα ενημερωθω και θα επανελθω...
Άβαταρ μέλους
By otso
#320185
kovathe έγραψε:Εγω με τον κουμπάρο μου πάντως (κολλητοί απο παιδιά και συγχωριανοί και και) απλα δεν του εκανα δώρο και αυτός δεν πλήρωσε τίποτα απο τις μαλακιες που υποτίθεται πρεπει να πληρώσει ο κουμπάρος (μη με ρωτησετε τι, δε θυμάμαι ουτε τα έμαθα ποτε).


+1
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#320192 Μπάτσελορ στον γαμπρό δεν θα κάμεις;

Συμφωνώ για ταξίδι. Όλα τ'άλλα πάνε κι έρχονται.