Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#367677
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:

Για αυτό η σωστή νοικοκυρά κάθεται και τις διαλέγει πριν τις ριξει στην κατσαρόλα!
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#367688 @Giuseppe Busso:
Τα είδη σου έχουν κάποια φίρμα?? Συνεργάζεσαι με κάποιο supermarket??
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367736 Για τη μέρα που έρχεται:

γίγαντες τηγανητοί & σκορδαλιά με ντομάτα από την Δονούσα
Εικόνα

Προετοιμασία: 2-2.15 ώρες συν το μούλιασμα των φασολιών. Μπορείτε να κάνετε τόσο τους γίγαντες (να είναι βρασμένοι) όσο και την σκορδαλιά την προηγουμένη. Το τηγάνισμα μόνο θα πρέπει να γίνει την ίδια μέρα πριν το σερβίρισμα, έως και μισή ώρα νωρίτερα. Θα χρειαστεί φριτέζα ή βαθύ τηγάνι (όχι μεγάλο γιατί οι γίγαντες μπαίνουν λίγοι-λίγοι κάθε φορά). Σύνθετη συνταγή αλλά όχι δύσκολη.

Υλικά (για 4 άτομα)
1/2 κιλό γίγαντες
1 κ.σ. αλάτι
1/2 lt περίπου ελαιόλαδο για το τηγάνισμα
μερικά φυλλαράκια μαϊντανού για το σερβίρισμα

για την σκορδαλιά με ντομάτα
1/2 κιλό μπαγιάτικο ψωμί χωρίς την κόρα
2 μέτριες ντομάτες κομμένες σε μικρούς κύβους
4 σκελίδες σκόρδο
1/2 φλ. ελαιόλαδο
1 κ.γ. αλάτι
1 κ.σ. ξύδι από λευκό κρασί

για το κουρκούτι
2 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κ.σ. ελαιόλαδο
1 κ.γ. γλυκιά πάπρικα
1/8 κ.γ. πιπέρι καγέν
1 κ.γ. αλάτι
1 κουτί σόδα παγωμένη (πολύ κρύα)

Ετοιμάζετε τους γίγαντες: Τους βάζετε το προηγούμενο βράδυ να μουλιάσουν σε αρκετό νερό, να τους υπερκαλύπτει. Τους ξεπλένετε και τους βάζετε σε κατσαρόλα με καθαρό νερό να βράσουν. Μόλις πάρουν την πρώτη βράση, στα 10 λεπτά περίπου, πετάτε το νερό (στο οποίο θα έχουν βγάλει και τους πολλούς αφρούς) και βάζετε καινούργιο. Βράζετε μέχρι οι γίγαντες να μαλακώσουν και να τρώγονται, χωρίς να έχουν λιώσει (60 – 80 λεπτά, ανάλογα με το πόσο βραστεροί είναι). 10 λεπτά πριν την ολοκλήρωση προσθέτετε στην κατσαρόλα το αλάτι, δοκιμάζετε και διορθώνετε. Τους στραγγίζετε και τους αφήνετε να κρυώσουν.

Ετοιμάζετε τη σκορδαλιά ντομάτας: Βάζετε το μπαγιάτικο ψωμί σε νερό να μουσκέψει. Αφαιρείτε την κόρα και το στύβετε καλά πιέζοντάς το με τα χέρια.

Σε μεγάλο τηγάνι και μέτρια (προς δυνατή φωτιά) ζεσταίνουμε 2 κ.σ. ελαιόλαδο να κάψει και προσθέτετε τις ψιλοκομμένες ντομάτες. Τις απλώνετε ομοιόμορφα και δεν τις ανακατεύετε. Τις ψήνετε έτσι για 5 περίπου λεπτά, ώστε να φύγουν τα υγρά τους. Αποσύρετε και αφήνετε να κρυώσουν.

Στο μπλέντερ (ή και στο μούλτι) χτυπάτε το σκόρδο με το ελαιόλαδο, το ξίδι και το αλάτι. Βάζετε το στυμμένο ψωμί και χτυπάτε λίγο ακόμη ώστε τα υλικά να ενωθούν μεταξύ τους. Δοκιμάζετε και διορθώνετε σε αλάτι, πιπέρι, ξίδι. Μεταφέρετε τον πολτό σε μπολ και προσθέτετε τις ντομάτες. Ανακατεύετε με ευγένεια μέχρι να ενσωματωθεί και το λάδι από τις ντομάτες. Διατηρείτε το μπολ σε θερμοκρασία περιβάλλοντος ή και στο ψυγείο, αν σας αρέσει η σκορδαλιά δροσερή.

Κάνετε το κουρκούτι: Σε άνετο μπολ βάζετε όλα τα υλικά για το κουρκούτι, με τελευταία τη σόδα και ανακατεύετε καλά να ενωθούν. Θα έχετε έναν παχύρρευστο χυλό. Προσθέτετε σ’ αυτόν τους βρασμένους γίγαντες

Τηγάνισμα: Σε βαθύ τηγάνι (όχι μεγάλο) ρίχνετε το ελαιόλαδο και το βάζετε σε μέτρια προς δυνατή φωτιά να κάψει πολύ καλά. Αν χρησιμοποιήσετε τη φριτέζα, αφαιρέστε το εσωτερικό δίχτυ, γιατί κολλάει. Με κουτάλι παίρνετε έναν-έναν τους γίγαντες και τους ρίχνετε στο καυτό λάδι. Βάζετε λίγους κάθε φορά ώστε να μην κολλάνε μεταξύ τους (σαν τους λουκουμάδες). Διατηρείτε σταθερή την θερμοκρασία της φλόγας σε μέτρια ώστε το λάδι να παραμένει καυτό.
Τηγανίζετε τους γίγαντες για 1-1.5 περίπου λεπτό και τους μεταφέρετε σε πιάτο στρωμένο με χάρτινη πετσέτα. Συνεχίζετε με τον ίδιο τρόπο, μέχρι να τηγανιστεί όλη η ποσότητα.

Σερβίρισμα: Μεταφέρετε τους τηγανητούς γίγαντες σε πιατέλα και τους περιχύνετε με την σκορδαλιά ντομάτας, προσθέτοντας μερικά φυλλαράκια μαϊντανού.

Εικόνα


[g μη μασάς, εσύ βράστα όλα μαζί για κανά 5ωρο σε μαρμίτα και σέρβιρε]
Άβαταρ μέλους
By dstou
#367737 Η διαιτολόγος της οικογένειας μας έκανε πλύση εγκεφάλου να βάζουμε καρότο στις φακές για καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου που περιέχουν, σύμφωνα με την οποία σε άλλη περίπτωση θα κατέληγε στον υπόνομο.
Μάλιστα επιμένει το καρότο να είναι τριμμένο στον τρίφτη και όχι σε ροδέλες για μεγαλύτερη επιφάνεια ανάμιξης. :rtfm:
Έκτοτε το καθιερώσαμε.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#367740 Σωστος ο dstou κ εγω στις φακες λιωνω στο multi 1 κρεμμυδι +2 καροτα ,ενω στην κατσαρολα βαζω κ 1 πατατα για να βγουν λιγο πιο πηχτες...
Και εννοειται αευθειας στο πιατο χωριατικο ξυδι.... :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367749 "Για τη μερα που ερχεται" μην μπερδευτειτε και καταλαβετε Καθαρα Δευτερα.
Οοοοοοοοοοοοχι.

Εικόνα

(Eυχαριστω Γαρλανδιε).

Την Μεγαλη Παρασκευη εννοει ο δημοφιλης συμφορουμιτης μας.

Εικόνα

Βεεεεβαια. Τι νομιζατε, αϊντε αϊντε, ολα θα γινουν σε μια μερα; Where 's the fun in that;

Εδω θελει τρια τερμινα να μαζεψεις τα υλικα, αλλο ενα τερμινο εκπαιδευση στον Πετρετζικη, ενα γιοματο φεγγαρι να το ετοιμασεις και 20 εργασιμες για να καθαρισεις την κουζινα.

Παρε και καμια κουτα κρουασανακια Στεργιου majacob, ,μην πεθανεις απο ασιτια μεχρι να φας. :s_laughat

Τηγανητοι γιγαντες. :s_hang
Αλλα το τοστακι που εφτιαξα με λιαστη ντοματα και πεκορινο τριμμενο σε πειραξε. :s_cry

Λινατσα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#367759
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#367761
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:



Μονο ο οδοντιατρός μου το ξέρει dmits... τα 3/4 των δοντιων σπασμένα απο τα χαλικια που βρισκω συνέχεια στις φακες. Καλλιστα θα μπορουσαν να τις λενε χαλικιές.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#367762
drdino έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ όσα χρόνια θυμάμαι η μάνα μου στην αρχή και η γυναίκα μου στην συνέχεια τις καθάριζαν,και γενικά όλα τα όσπρια.
Υπάρχουν δηλαδή άτομα που τις ρίχνουν κατευθείαν στην κατσαρόλα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#367768 Τους τηγανητούς γίγαντες πρώτη φορά τους βλέπω αλλά μου φαίνεται κορυφαίος τσιπουρομεζές!!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#367771
bill33 έγραψε:
drdino έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ όσα χρόνια θυμάμαι η μάνα μου στην αρχή και η γυναίκα μου στην συνέχεια τις καθάριζαν,και γενικά όλα τα όσπρια.
Υπάρχουν δηλαδή άτομα που τις ρίχνουν κατευθείαν στην κατσαρόλα; :hmmm:


Έλα ντε, εγώ δεδομένο το θεωρώ ότι καθαρίζονται, έχω βρει πετραδάκια ακόμα και σε συσκευασμένες.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#367802 Όταν ήμουν μικρός και έβλεπα τη μάνα μου να τις καθαρίζει, την έδιωχνα και το έκανα εγώ. Πολλά χρόνια.. Όταν ήμουν φοιτητής στην Αγγλία και έφτιαχνα φακές, θυμάμαι χαρακτηριστικά να είμαι στο τραπέζι, να τις καθαρίζω και να λέω ψιθυριστά: ρε μάνα, που είσαι ρε μάνα...!!! :lol: