Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367599 Αυτές οι κόκκινες φακές έχουν διαφορετική γεύση από τις δικές μας;

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367608
mjacob έγραψε:Γιατί έτσι.
Μια χαρά τα λέει.


Ελα λιγο στην κουζινα, επεσε το κωλογατο στην κατσαρολα με τις φακες. :(


Χιλιες εφτακοσιες πενηντα τρεις (ή πενηντα τεσσεριςq :hmmm: ) φορες τα εχουμε πει, δεν υπαρχουν κανονες στο φαγητο. Ο ουρανισκος καθενος ειναι μοναδικος. Απειρες οι παραλλαγες ενος πιατου (ή μαλλον σωστοτερα ενος "τιτλου" φαγητου)

Εσυ τις φακες θα τις φας με μια εσανς τσουκνιδας (5,30€ το ματσακι straight outta Everyπηδο),

o italakias

Εικόνα


o cabala

Εικόνα
:hmmm:

δεν θα γινουμε Gourmet police.



Ελα λιγο γιατι σαν πολυ φωναζει το γατι, πρεπει να εβρασε το νερο :s_dunno , θα μας γεμισει τριχα τις φακες.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367616
mjacob έγραψε:Γιατί έτσι.

:lol: :s_thumbsup
Πατάτα βάζουμε πάντα σε αρακά, φασολάκια, αλλά και πάλι... ΠΟΤΕ στις μπάμιες!
Νo explanation needed! :innocent:

Και πέραν της πλάκας και της όποιας "γνώσης", αυτό
g8777 έγραψε: .... δεν υπαρχουν κανονες στο φαγητο.Ο ουρανισκος καθενος ειναι μοναδικος. Απειρες οι παραλλαγες ενος πιατου (ή μαλλον σωστοτερα ενος "τιτλου" φαγητου)
είναι και το σωστό! :)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#367617
mjacob έγραψε:Περνούσα απο Ευριπίδου για κατι δουλειές

Εικόνα

@Red Garland για ξανάβαλε τη συνταγή.


Yπέροχες φακές, από τα αγαπημένα μου φαγητά.

Με συνοδεία τουρσί, πιπεριά φλωρίνης σε λαδόξυδο και σκόρδο, γεμιστές ελιές και ατζούγιες!

:eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#367620
mjacob έγραψε:
Asimov έγραψε:Τελικά φάβα της προκοπής έχει; :lol:

δεν ξέρω, δεν τρώω.

Πωωωωωωωωωωωωωω
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367625
g8777 έγραψε:Χιλιες εφτακοσιες πενηντα τρεις (ή πενηντα τεσσεριςq :hmmm: ) φορες τα εχουμε πει, δεν υπαρχουν κανονες στο φαγητο. Ο ουρανισκος καθενος ειναι μοναδικος. Απειρες οι παραλλαγες ενος πιατου (ή μαλλον σωστοτερα ενος "τιτλου" φαγητου)

Ναι βέβαια. Ό,τι πεις.
Μπορείς να δοκιμάζεις ας πούμε τυχαίες ποσότητες από αλεύρι-βούτυρο-γάλα σε τυχαίες θερμοκρασίες και τυχαία σειρά, και να περιμένεις να βγει κάτι που θα ταιριάζει με μια τυχαία ποσότητα μελιτζάνας, τυχαία κομμένη, και προετοιμασμένη τυχαία, με τυχαία κομμένο τυχαίο κρέας μαγειρεμένο σε τυχαίες θερμοκρασίες και χρόνους.

Και αν αφού καταναλώσεις την παγκόσμια παραγωγή συστατικών, καταφέρεις να σερβίρεις κάτι που στην πλειοψηφία του κόσμου θα είναι εξίσου ευχάριστο με ένα μουσακά... ε ξέρεις πως συνεχίζει αυτό.

Κοινώς, @@ρια. Μια χαρά κανόνες υπάρχουν, και η προφανής απόδειξη είναι η παγκόσμια παραγωγή βιβλίων συνταγών, τις οποίες αν ακολουθήσει κανείς θα βγάλει κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα αρέσει.

Από εκεί και πέρα, κάθε ουρανίσκος μπορεί να είναι διαφορετικό, και κανείς δεν σε υποχρεώνει να σου αρέσει μια συνταγή. Όπως και δεν σε υποχρεώνει κανείς να μην σου αρέσει κάτι που δεν την ακολουθεί.
Νταξ, κόσμος τρώει καρμπονάρα με καρπούζι στην ίδια πηρουνιά.

ΕΣΕΝΑ μπορεί να σου αρέσει να πετάξεις αλεύρι βούτρο γάλα κιμά κοτόπουλου μια ντομάτα και 5 μελιτζάνες φρέσκιες σε ένα μππλέντερ, και να το φας σε smoothie. Φυσικά. Δικαίωμά σου.

Υπάρχει όμως και η στατιστική και η χημεία βεβαίως, και μόνο τυχαίο δεν είναι ότι κάποιοι κανόνες οδηγούν σε -στατιστικά- πιο ευπρόσδεκτα αποτελέσματα.
Ε, το παραπάνω θα αρέσει σε εσένα και στο cabala.
Ο μουσακάς αρέσει σε κάτι τι περισσότερους.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#367643 Ο g8777 δέχεται τις συνταγές αλλά και τις παραλαγές που έχει ένα πιάτο π.χ μουσακάς με κολοκύθι, κανελόνια μπεσαμέλ κτλ. Εκεί πηγαίνουν οι "κανόνες που δεν υπάρχουν" που λέει αν διαβάζω σωστά. Επομένως δε διαφωνείτε σε κάπου. :s_dunno

Σε σχέση με το καρότο, συνήθως δεν μπαίνει στις φακές γιατί τις κάνει γλυκιές και καπαρώνει τη γεύση τους. Όμοια φάση και στο κοκκινιστό μοσχάρι, άλλοι δε βάζουν, άλλοι βάζουν αλλά όποιος βάλει πολλά καρότα καλύτερα να φάει μια πάστα.

@Νίκος Παππάς
Για μένα ναι, διαφέρουν γευστικά, στο μυαλό μου τις έχω ως διαφορετικό τελείως φαγητό. Οι κόκκινες έχουν λιγότερη περιεκτικότητα σε ίνες αλλά και οι δύο είναι εξίσου "εκκωφαντικές" :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367645 RG ευχαριστώ!
Τώρα πρέπει να πείσω τον mjacob να μου κάνει το τραπέζι για να δω αν μου αρέσουν! Τις άλλες αποφεύγω να τις τρώω. Προτιμώ μπάμιες.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367654
Red Garland έγραψε:Ο g8777 δέχεται τις συνταγές [...]

:s_laughat
Ναι, το ινπόξ μου το ξέρει, με αυτά που με στέλνει για παραλλαγές.
Ας πούμε, υπάρχει το πιάτο φαγητό, υπάρχει και η παραλλαγή "πω με το μλκ καλύτερα να είχα παραγγείλει γκούντυς".

Μέχρι παραλλαγή τοστ. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.
Μετά παίζει μόνο κάλυψη απόκρυψη για να γλυτώσεις το σερβίρισμα.