Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#367535 :inlove: :yahoo:

Συνταγή δεν είχα βάλει, αλλά στο περίπου. Τις φακές αυτές άλλοι τις τρώνε σαν πηχτή κρέμα, αλλά εγώ τις προτιμώ αραιές σαν σούπα.
1,5 ποτήρι φακές για να φάς και αύριο, 1 ποτήρι για 3-4 πιάτα.

Βήματα
1. Ξεπλένεις τις φακές
2. Βάζεις τις φακές στην κατσαρόλα με νερό κρύο, τόσο νερό ώστε να είναι αρκετό για να τις προβράσεις(για λίγο) και να αρχίζει να βγάζει μπόλικο αφρό
3. Αφαιρείς τον αφρό όσο βράζει και μετά σουρώνεις τις φακές.
4. Σε μια μέτρια κατσαρόλα μέχρι τη μέση νερό ρίχνεις τις φακές(εδώ λένε κάποιοι ότι καλύτερα να είναι βρασμένο το νερό πριν τις ρίξεις μέσα). Θερμοκρασία στο 1 από 3, ώστε να βράσει σιγά-σιγά και να σπάσει η φακή.
5. Η φακή έχει γίνει μόλις σπάσει και χυλώσει σαν αραιή σούπα. Μπορείς με ένα μπίπερ να τις κάνεις βελουτέ. Αν έχει γίνει πηχτή, βάζεις (ζεστό)νερό και βράζεις 10-15 λεπτά.
6. Όταν κοντεύει να γίνει βάζεις αλάτι, πιπέρι, λίγο λάδι.

Τούρκικο σερβίρισμα: με μπούκοβο, προεραιτικά καις βούτυρο με μπούκοβο σε ένα μπρίκι και το ρίχνεις στο κάθε πιάτο.
:eat:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#367543 ναι, ούτε καρότα και πατάτες, σπαρτιάτικες. :s_yes
Έτσι λέει η γιαγιά η πολίτισσα. Νομίζω δεν του πάει η δάφνη, σκόρδο και κρεμμύδι ίσως αλλά δεν το έχω δοκιμάσει έτσι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367561
dimitrisB έγραψε:
mjacob έγραψε:Χωρίς κρεμμύδια σκόρδα δάφνες;

Πώς χωρίς? :hmmm:
Στη δική μας συνταγή αυτά τα βάζουμε ΠΑΝΤΑ ! :rtfm:

:)

Εδιτ: Καρότα σε φακές ΟΧΙ, ναί σε φασολάδα-γίγαντες και μόνο, πατάτα πουθενά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#367563
mjacob έγραψε:Περνούσα απο Ευριπίδου για κατι δουλειές

Εικόνα

@Red Garland για ξανάβαλε τη συνταγή.



Από το Μπαχάρ είναι;
Μπες και δίπλα στο "Ρούσσο" να πάρεις κάνα γλυφιτζούρι ρε μαν, μήπως και βγάλουμε κάνα ευρώ να πάρουμε κάνα καινούριο ΙΧ αμαλαχειναουμε.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367565 Οχι, απο ένα παραδίπλα (που εχει και πιο ωραία αποξηραμένα μυρτιλα). Μπαζάρ πολυ ουρά ρε φίλε, ούτε για εσπρέσο στο Mission δεν περιμένεις τόσο.

Θα τα τιμήσω την επόμενη φορά. Για σένα, να ξέρεις, γιατί δεν τρώω γλυφιτζούρια :D
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#367569
mjacob έγραψε:Οχι, απο ένα παραδίπλα (που εχει και πιο ωραία αποξηραμένα μυρτιλα). Μπαζάρ πολυ ουρά ρε φίλε, ούτε για εσπρέσο στο Mission δεν περιμένεις τόσο.

Θα τα τιμήσω την επόμενη φορά. Για σένα, να ξέρεις, γιατί δεν τρώω γλυφιτζούρια :D


Και στον Τσακανίκα στη γωνία έχω.

Πλάκα κάνω. Έλα σε καμιά συνάντηση να σε τρατάρω. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367574
dimitrisB έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
mjacob έγραψε:Χωρίς κρεμμύδια σκόρδα δάφνες;

Πώς χωρίς? :hmmm:
Στη δική μας συνταγή αυτά τα βάζουμε ΠΑΝΤΑ ! :rtfm:

:)

Εδιτ: Καρότα σε φακές ΟΧΙ, ναί σε φασολάδα-γίγαντες και μόνο, πατάτα πουθενά.



Γιατι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367578 Γιατί έτσι.
Μια χαρά τα λέει.

dimitrisB έγραψε:Στη δική μας συνταγή αυτά τα βάζουμε ΠΑΝΤΑ ! :rtfm:
:)

Κι εμένα αυτό το σπαρτιάτικο χωρις σκορδοκρέμμυδο μου κάθεται κάπως. Άντε να μην βάλεις δάφνη, να διαφέρουν λίγο περισσότερο από τις κλασσικές φακές. Αλλά μετά το βλέπω προς νερόβραστο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#367594 Ο τούρκικος τρόπος για τις φακές δίνει κάτι σαν αραιωμένη φάβα σε υφή. Χρησιμοποιούν ψιλές φακές και τις περνάνε μετά από το μπλέντερ. Είναι πιο εύκολη συνταγή από τη δικιά μας, μπορείτε να τη δοκιμάσετε εύκολα. Εγώ προτιμώ την δικιά μας βέβαια, ΙΜΟ δίνει πιο πλούσια γεύση.