Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#367807 Drifter δοκιμασε φακοσαλατα..
Νεροβραζεις τις φακες σε αλατισμενο νερο, σουρωνεις κ τις βαζεις σε βαθυ πιατο + ψιλοκομμενη πιπερια φλωρινης (ωμη) +παξιμαδι σπασμενο +μπαλσαμικο.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#367847 Αναμενομενο και λογικο σχολιο.
Google Μujadara. G οχι εσυ αγορι μου. Απλα πετα τα ολα μεσα στην κατσαρόλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#367853 Αυτό το μουτζαντάρα το έχω φτιάξει σε πετρετζίκεια συνταγή αν θυμάμαι καλά, δυνατό πιάτο με το γιαουρτάκι του αλλά ολίγον βαρύ το κρεμμύδι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367866
gianik έγραψε:Drifter δοκιμασε φακοσαλατα..
Νεροβραζεις τις φακες σε αλατισμενο νερο, σουρωνεις κ τις βαζεις σε βαθυ πιατο + ψιλοκομμενη πιπερια φλωρινης (ωμη) +παξιμαδι σπασμενο +μπαλσαμικο.... :whistlink:


Anonymous Founder έγραψε:Στην παραπάνω συνταγή, θα προσέθετα φρέσκο κρεμμυδάκι και μπόλικο άνηθο.


mirage έγραψε:+Ρυζι μπασματι.

< >


dimik έγραψε:Αυτό το μουτζαντάρα το έχω φτιάξει σε πετρετζίκεια συνταγή αν θυμάμαι καλά, δυνατό πιάτο με το γιαουρτάκι του αλλά ολίγον βαρύ το κρεμμύδι.


G οχι εσυ αγορι μου. Απλα πετα τα ολα μεσα στην κατσαρόλα.



Εικόνα


:( :( :(
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367867
drdino έγραψε:
bill33 έγραψε:
drdino έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ όσα χρόνια θυμάμαι η μάνα μου στην αρχή και η γυναίκα μου στην συνέχεια τις καθάριζαν,και γενικά όλα τα όσπρια.
Υπάρχουν δηλαδή άτομα που τις ρίχνουν κατευθείαν στην κατσαρόλα; :hmmm:


Έλα ντε, εγώ δεδομένο το θεωρώ ότι καθαρίζονται, έχω βρει πετραδάκια ακόμα και σε συσκευασμένες.


Όταν έμενα κι εγώ με τους δικούς μου τις καθάριζε. Τώρα τις ρίχνουμε κατευθείαν έτσι στην χύτρα. :help:
Το κόλπο του νερού πιάνει; Να επιπλέουν δλδ οι φακές και να πέφτουν τα πετραδάκια;


Πήρα ΑΠΑΧΟ μοσχάρι. Πώς να το κάνω στο slow cooker (ή αλλού) ώστε να βγει ωραίο και μαλακό και όχι (π)σόλα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367870
Dimitris_P έγραψε:Όταν έμενα κι εγώ με τους δικούς μου τις καθάριζε. Τώρα τις ρίχνουμε κατευθείαν έτσι στην χύτρα. :help:
Το κόλπο του νερού πιάνει; Να επιπλέουν δλδ οι φακές και να πέφτουν τα πετραδάκια;



Ναι, αλλα πρεπει να γυρισεις τη χυτρα αναποδα και να την κρατησεις 10 λεπτα.

Πήρα ΑΠΑΧΟ μοσχάρι. Πώς να το κάνω στο slow cooker (ή αλλού) ώστε να βγει ωραίο και μαλακό και όχι (π)σόλα;


Και γω που πηγα και εσκασα 40 ευρω για αναγομωση στα Columbia τι φταιω; Τα λενε νωριτερα αυτα :x
Άβαταρ μέλους
By Chris
#367879
mirage έγραψε:Αναμενομενο και λογικο σχολιο.
Google Μujadara. G οχι εσυ αγορι μου. Απλα πετα τα ολα μεσα στην κατσαρόλα.

< >


Το googlαρα. Εσενα μου βγάζει :s_biggrin

https://www.google.co.uk/search?q=%CE%9 ... afe=active
Άβαταρ μέλους
By dimik
#367895
Dimitris_P έγραψε:
drdino έγραψε:
bill33 έγραψε:
drdino έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τις φοβάμαι τις χύμα φακές γιατί μπορεί να έχουν κανά πετραδάκι μέσα :oops:



Εγώ όσα χρόνια θυμάμαι η μάνα μου στην αρχή και η γυναίκα μου στην συνέχεια τις καθάριζαν,και γενικά όλα τα όσπρια.
Υπάρχουν δηλαδή άτομα που τις ρίχνουν κατευθείαν στην κατσαρόλα; :hmmm:


Έλα ντε, εγώ δεδομένο το θεωρώ ότι καθαρίζονται, έχω βρει πετραδάκια ακόμα και σε συσκευασμένες.


Όταν έμενα κι εγώ με τους δικούς μου τις καθάριζε. Τώρα τις ρίχνουμε κατευθείαν έτσι στην χύτρα. :help:
Το κόλπο του νερού πιάνει; Να επιπλέουν δλδ οι φακές και να πέφτουν τα πετραδάκια;


Πήρα ΑΠΑΧΟ μοσχάρι. Πώς να το κάνω στο slow cooker (ή αλλού) ώστε να βγει ωραίο και μαλακό και όχι (π)σόλα;

Άπαχο μοσχάρι μόνο στο τηγάνι wok σε πάρα πολύ δυνατή φωτιά σε λωρίδες λεπτές για πολύ λίγα λεπτά ίσα να πάρει χρώμα και μετά ρίχνεις μπασματι σόγια σως και λαχανικά και τρως κινέζικο. Εναλλακτικά noodles.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#369496
mjacob έγραψε:Για τη μέρα που έρχεται:

γίγαντες τηγανητοί & σκορδαλιά με ντομάτα από την Δονούσα
Εικόνα

παρασκευάστηκε και καταναλώθηκε :s_music
Ωραία ήταν, θα προσπαθήσω να βρω ευκαιρία να την ξανακάνω.

γενικά δεν ήταν κάτι δύσκολο (όχι για σενα g, για εσένα σταματάει στο "μούλιασε από την προηγουμ... ντάξει πάτα ένα τοστ").
Το μόνο στάδιο που είναι κουραστικό και βαρετό, είναι το τελευταίο του τηγανίσματος, που πρέπει να τους βάζεις έναν έναν :x
Και 500γρ γίγαντες είναι μάλλον πάρα πολύ. Έβγαλαν μια μεγάλη γαβάθα γεμάτη, και είχα βαρεθεί και στο τέλος δεν τους έκανα όλους. ήταν συνοδευτικό σε τραπέζι 5 ανθρώπων και προφανώς περίσεψαν πολλοί. Τα μισά και βγάλε είναι ΟΚ.

Η σκορδαλιά ντομάτας :metalo: :metalo:

:s_roses :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#369499 Μπράβο σου :s_thumbsup και ... χαρά στο κουράγιο σου! :lol:

Δεν με συγκινεί το μέρος της όλης συνταγής με τους γίγαντες :oops: , αλλά η σκορδαλιά ντομάτας, που πιστεύω θα πηγαίνει με καλοκαιρινούς μεζέδες και ούζο/τσίπουρο, θα δοκιμασθεί ! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#369504 τα 'σπαγε λέμε. Κρατήθηκε αρκετή ακριβώς γι' αυτό το λόγο :lol:

Από τη συνταγή, κατέληξα να βάζω λιγότερο ψωμί απ' όσο έλεγε. Δλδ είχα όντως μουλιάσει 500γρ, αλλά δεν το έβαλα όλο. Περίσσεψε καμιά χούφτα or smthng. Όταν μου γέμισε το multi σταμάτησα. Είχε αποκτήσει ωραία υφή και γεύση, οπότε δεν το πίεσα να βάλω όλο το ψωμί.

Πάντως, και οι γίγαντες ήταν φοβερός μεζές. Αν τους σερβίρεις και μόλις τους έχεις βγάλει (ακολουθώντας το βήμα με το χαρτί, εγώ χρειάστηκα 3 πιάτα σούπας για να τους χωρίσω και να έχουν "αέρα") είναι πολύ καλοί. Τραγανοί και ωραίοι. Με μπύρα/τσίπουρο/κλπ :s_dance :s_dance