Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#853669
Chris έγραψε:+1000

Ή αλλιως, οταν εμεις καναμε μακαρονια με κιμα οι κουτοφραγκοι ουτε που ειχαν σκεφτει τι ειναι το comfort food
Ετσι, τα δίδαξαν στους Οστρογοτθους της Ιταλίας ο Βελισσαριος και ο Ναρσης με τον σωστό τρόπο κι έρχονται τώρα να μας το παίξουν μπολονεζ, mama cucina κι @ τιραμισου.
Που κάναν το ψωμοτύρ εθνικό πιάτο


Κρομυδα μπόλικα μαζί με καρότο τσιγάριαστα να μελωσουν
Κιμας να γίνει τραγανος απ όξω και να κολλήσει και λίγο στον πάτο
Μία κουταλιά πελτε να τσιγαριστει να φύγει η ταγκιλα
Σβήνουμε με κρασί και ξύνουμε τον πάτο να φύγουν τα κολλημένα
Ρίχνουμε πίσω τα κρεμμυδοκαροτα, βάζουμε τα μπαχαρικά της αρεσκείας μας και σιγοβράζουμε, αν σωθούν τα υγρά συμπληρώνουμε με λίγο νερό.

Σε χύτρα απλά καπακωνουμε και τα υγρά του κιμα με το κρασί και τον πελτέ θα κάνουν την τέλεια σάλτσα.

Για σωστό μακαρόνι το αδειάζουμε να βράσει τα 2 τελευταία λεπτά μέσα στον κιμα.
Στο τελος πετάμε 300γρ τριμμένη φετα και ανακατεύουμε.

Θα χρειαστούμε ζυμωτό ψωμι για να μαζέψουμε τα τρίμματα κιμα και φέτας όταν φάμε τα μακαρόνια.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#853670
dimik έγραψε:
Θα χρειαστούμε ζυμωτό ψωμι για να μαζέψουμε τα τρίμματα κιμα και φέτας όταν φάμε τα μακαρόνια.


< >


:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#853673 Ευτυχως που τα κραταμε απλα αλλα μην τυχον και δεν πεσει καροτο μεσα στον κιμα, μπουχουχουχου, :s_cry

Αλλα δεν ηρθα εδω γι αυτο, ηρθα για να γινετε και εσεις πελουσιοι.


Εικόνα
:yahoo:

Στο 1,35 ειναι Ε-ΓΚΛΗ-ΜΑ να το αφησετε :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#853682
Anonymous Founder έγραψε:Ούτε οι Ιταλοί το λένε μακαρόνια μπολονέζ πάντως. Κάποιες μανταμ σουσούδες στην Ελλάδα ίσως.

μια χαρά το λένε.

δλδ μπολονιέζε [έχει νjι πατρινό] , αλλά εντάξει.
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 24 Ιαν 2024, 22:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#853687
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ούτε οι Ιταλοί το λένε μακαρόνια μπολονέζ πάντως. Κάποιες μανταμ σουσούδες στην Ελλάδα ίσως.

μια χαρά το λένε.

δλδ μπολονιέζε [έχει νjι πατρινό] , αλλά εντάξει.

To λένε, αλλά δεν είναι μακαρόνια με κιμά.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#853705 Αν πεις σε μπολονιεζο ότι τρως σπαγκέτι αλλά μπολονιεζε , θα σου προσβάλει τη μαμά και τον μπαμπά σου που σε «πέταξαν» :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#853991
pik. έγραψε:Αν πεις σε μπολονιεζο ότι τρως σπαγκέτι αλλά μπολονιεζε , θα σου προσβάλει τη μαμά και τον μπαμπά σου που σε «πέταξαν» :yahoo:



Ο φίλος μου ο pik., ως naturalised Ιταλός, φυσικά τα ξέρει πολύ καλύτερα από μένα, αλλά επειδή έχω τρέλα με την pasta (και τις πάστες, αλλά αυτό είναι για άλλη εκπομπή), έχω εντρυφήσει στο θέμα.

Το ragu bolognese θέλει 3-4 ώρες για να γίνει, οπότε το βρίσκω κι εγώ υπερβολικά πολύπλοκο. Αν θέλετε όμως, δείτε πως το κάνει ο Βιντσέντζο: https://www.youtube.com/watch?v=Gyz7s3cFjZU

Προσωπικά τσιγαρίζω ψιλοκομμένο κρεμμύδι (για έξτρα πουτανιά μπορείτε να ρίξετε μέσα και μια σκελίδα σκόρδο), προσθέτω τον κιμά να τσιγαριστεί (υπάρχουν πολλές σχολές, εγώ βάζω σκέτη βόεια σπάλα για λόγους υγείας, αλλά γίνεται καλύτερο - πιο αρωματικό και λιπαρό - με 1/3 ζυγούρι), μετά χυμό ντομάτας (εδώ δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, εμένα η φρέσκια δεν μου αρέσει, προτιμώ "πουμαρό"), αλάτι, πιπέρι, ζάχαρη (δοκιμάζουμε αναλόγως των γούστων μας) και σβήνουμε με κόκκινο κρασί και το αφήνουμε να σιγοβράσει με σβησμένο το μάτι. Εννοείται ανακατεύουμε σε κάθε στάδιο, και αν χρειάζεται προσθέτουμε νερό, δεν το αφήνουμε να κολλήσει!

Όσον αφορά στην πάστα, ό,τι λέει το πακέτο, αν κι εμένα μου αρέσει 1 λεπτό αργότερα, όχι τόσο al dente. Το αλάτι να μην ξεχάσετε, μπόλικο! Μετά σούρωμα.

Μετά άμεσα ανάμειξη!!!

Αν δεν τα αναμίξετε, υπάρχει άλλο μυστικό για να τα φάτε και την επομένη, χωρίς να γίνουν στόκος...

Τέλος, από πάνω το τυρί της αρεσκείας σας. Μην ακούτε ότι πρέπει να βάλετε μόνο πεκορίνο ή παρμιτζιάνο ρετζιάνο. Ό,τι σας αρέσει!


ΥΓ: Αν ενδιαφέρει κανέναν μπορώ να πω και συνταγή για σάλτσα τυριών... με κίνδυνο εμφράγματος. :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#854004
224v έγραψε:Για πες με τυριά που βρίσκουμε εύκολα στα ΣΜ.


Ροκφόρ (μπλε τυρί βασικά), παρμεζάνα, γραβιέρα και 2 κρέμες γάλακτος στο μπλέντερ, Χτύπημα, όχι πολύ δυνατό, για να μείνουν και μερικά κομματάκια. Βράσιμο για 10 λεπτά, μέχρι να γίνει κρέμα. Αν χρειαστεί αραίωμα, βάζουμε pasta water (το νερό από τα μακαρόνια που βράζουν και έχει μέσα το άμυλο). Προτείνω να χρησιμοποιήσετε πένες. Αναμιγνύετε, σερβίρετε και από πάνω ρίχνετε μαύρο πιπέρι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#854006 τόσος κόπος για μακαρονια ; καλύτερα να κάνω απλούς κιοφτέδες( άντε με σάλτσα) και σκέτα μακαρόνια και να τα συνδυάσω στο πιάτο μ.