Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349610
Kon5 έγραψε:Τραχανάς με τριμμένη φετούλα μέσα φοβερό πιάτο :thumbsup:


Τραχανάς. Ένα πολύ ωραίο πιάτο που αδικείται κατάφορα από το όνομα του. Όπως και τόσα και τόσα ελληνικά πιάτα.
Αν ξέραμε να πλασάρουμε σωστά την κουζίνα μας, η δεύτερη καλύτερη θα ήταν μακράν πίσω μας. Η ιταλική δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#349624
rx8_drifter έγραψε:Υπάρχουν πάρα πολλές απίθανες γεύσεις ανα τον κόσμο για να λέμε τόσο μεγάλα λόγια


Όντως. Μην τρελαθούμε τώρα!!! Μια κουζίνα σαν τις άλλες είναι.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#349633
REALZEUS έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Υπάρχουν πάρα πολλές απίθανες γεύσεις ανα τον κόσμο για να λέμε τόσο μεγάλα λόγια


Όντως. Μην τρελαθούμε τώρα!!! Μια κουζίνα σαν τις άλλες είναι.

Ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#349642
Giuseppe Busso έγραψε:
Τραχανάς. Ένα πολύ ωραίο πιάτο που αδικείται κατάφορα από το όνομα


Ενώ ο "κεφτές" ακούγεται πρήμιουμ ξερω γω :s_cool
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#349656 Ποια είναι τα αμιγώς "ελληνικά " πιάτα στην ελληνική κουζίνα; Εμένα μου φαίνεται σαν ένα συνονθύλευμα από παραλλαγές πιάτων άλλων λαών (λόγω μεταναστών, κατακτητών κτλ) και πλήρους αξιοποίησης των πάντων λόγω φτώχειας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#349658 Ο τραχανάς είναι απλά εμετός σε πιάτο....

Σε ότι αφορά την κουζίνα μας, ίσως είναι από τις καλύτερες λόγω υλικών και αμαγάλματος αρχαίων, ανατολικών και δυτικών γεύσεων, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξίσου ωραίες και γευστικές κουζίνες παγκοσμίως. Το ότι πιθανότατα δεν είμαστε συνηθισμένοι σε διαφορετικές γεύσεις δεν κάνει τις δικές μας καλύτερες.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι οι κουζίνες των χωρών που βρέχονται από την μεσόγειο είναι γενικά από τις πιο νόστιμες, μετά θα έβαζα της λατινικής αμερικής, μετά της Ασίας και τέλος τις βορειοαμερικάνικες/ευρωπαικές.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#349672
JimClark έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Τραχανάς. Ένα πολύ ωραίο πιάτο που αδικείται κατάφορα από το όνομα


Ενώ ο "κεφτές" ακούγεται πρήμιουμ ξερω γω :s_cool


Oχι καλύτερο είναι το "meatballs" :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349673 Χμ.
Κουζίνα είναι από τη μία τα υλικά και από την άλλη η "επιστήμη".

Η Δυτική (κεντροευρωπαϊκοΗΠΑμερικάνικη) παίζει σε άλλο επίπεδο λόγω "επιστήμης" και αισθητικής. Δεν μιλάμε για "παραδοσιακή" βέβαια, αλλά τη σημερινή. Τεχνικές μαγειρέματος, συγκεκριμένοι βαθμοί, συγκεκριμένες οξύτητες, υγρασίες, συγκεκριμένοι συνδιασμοί, προετοιμασία εκτέλεση κ.ο.κ. Για εμένα Νο1 ασυζητητί.

Η Ασιατική (όχι άπω) μετράει πολύ λόγω υλικών. Επιστήμη δεν έχουν όμως. Πολύ ωραία πιάτα λόγω υλικών και συνδυασμών, όχι λόγω "επιστημονικής εκτέλεσης". Βιετναμέζικη, κορυφή. Τάι, πολύ καλή. Φιλιπιννέζικη... ερμ... νταξ. Ινδική γαμάει.

Κινέζικη.... χμ.... αν μιλάμε για την ορίτζιναλ και όχι τη "δυτική".... θέλει πολύ διαφορετική παλέτα για να την απολαύσεις. Εμένα με φτάνει στα όριά μου :lol: Δεν μπορώ να της βάλω βαθμό. Αυτές οι νερόσουπες και τα ποδάρια με το νύχι κάπως δεν :lol:

Ιαπωνική :inlove:

Αραβική & Ελληνική, προφανώς γαμάει, αλλά "αυτό ξέρεις αυτό εμπιστεύεσαι". Δεν μπορώ να βαθμολογήσω.
Δυστυχώς η ελληνική (που παίζει πολύ με πίτες και φαγιά φούρνου) χάνει πολύ στην παρουσίαση.

Ιταλική, μάλλον η άψογη εκτέλεση αυτού που ο κόσμος εννοεί "μεσογειακή". Απλή, λιτή, ωραία.

Μεξικάνικη... μιεχ. Μετριότατη.

Οι πιο νοτιοαμερικάνικες (περού π.χ.) κάτι λένε. Δεν με εντυπωσιάζουν κι όλα βέβαια.

Εντάξει, κάτι ΧΧνησίες του ειρηνικού, δεν τις παίρνουμε στα σοβαρά.

Αφρικάνικες. Αν βρέχονται, τουλάχιστον ξέρουν να κάνουν τα ψάρια. Που οι Ασιάτες ΔΕΝ ξέρουν (με εξαίρεση τους Ιάπωνες). Και τα κρέατα βεβαίως. Αν δεν βρέχονται... :innocent:

Καυκάσιες δεν έχω παίξει, ντεν ξέρει.

Τι άλλα έχουμε;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#349677 Ακριβώς αυτή την επιστήμη δεν αντέχω στην δυτική κουζίνα, sous vide, μοριακή κουζίνα κλπ, οκ εντυπωσιακά για αστεράκια και παπαράκια αλλά κάπου χάνεται το νόημα του φαγητού στη προσπάθεια για την επίδειξη τεχνικής.

Θεωρώ ελληνική και ασιατική κουζίνα μπορούν να έχουν πολύ καλύτερη παρουσίαση λόγω υλικών.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349679 δεκτό, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να μην παραδέχεσαι μέχρι που έχει καταφέρει να το φτάσει ο καθένας.

Τύπου F1 που δεν θα παλευόταν για δημόσιους δρόμους και να πηγαίνεις δουλεια/ταξίδι, αλλά το γεγονός ότι έχει μεταφερθεί η τεχνολογία της F1 στο πιάτο μας :lol: [βλ. βαθμοί ψησίματος κρέατος, αντιδράσεις Maillard, διάφορες σως, βασικά είναι μακρύς ο κατάλογος], δεν είναι να το παραβλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#349684
saxon_747 έγραψε:Ποια είναι τα αμιγώς "ελληνικά " πιάτα στην ελληνική κουζίνα; Εμένα μου φαίνεται σαν ένα συνονθύλευμα από παραλλαγές πιάτων άλλων λαών (λόγω μεταναστών, κατακτητών κτλ) και πλήρους αξιοποίησης των πάντων λόγω φτώχειας.


Όπως παντού στον κόσμο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349686
markvag έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Ποια είναι τα αμιγώς "ελληνικά " πιάτα στην ελληνική κουζίνα; Εμένα μου φαίνεται σαν ένα συνονθύλευμα από παραλλαγές πιάτων άλλων λαών (λόγω μεταναστών, κατακτητών κτλ) και πλήρους αξιοποίησης των πάντων λόγω φτώχειας.

Όπως παντού στον κόσμο... :lol:

ω όχι.
Αν δεν πας φιλιππίνες ή κίνα, δεν ξέρεις τι σημαίνει πλήρης αξιοποίηση των πάντων :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#349691 Ολλανδική, αγγλική :inlove:

Η κινέζικη μπορεί να είναι και εύπεπτη και για τα δικά μας δεδομένα, πέρα απο διάφορες "ακρότητες" που δεν έχουμε συνηθήσει.

Πολλές φορές είναι δύσκολο να εκτιμήσεις μια τελείως διαφορετική κουζίνα, αλλά αξίζει να δοκιμάζεις και όχι μια φορά