Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#355211
dimik έγραψε: το pulled pork πάει και έρχεται

στο slow cooker το κρέας ακουμπάει στον πάτο, ή παίζει σχαρίτσα;
[προσπαθώ να καταλάβω αν χρειάζεται η σχαρίτσα που χρησιμοποίησα εγώ]
Άβαταρ μέλους
By dimik
#355217
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε: το pulled pork πάει και έρχεται

στο slow cooker το κρέας ακουμπάει στον πάτο, ή παίζει σχαρίτσα;
[προσπαθώ να καταλάβω αν χρειάζεται η σχαρίτσα που χρησιμοποίησα εγώ]

Αποφεύγω να το ακουμπάω στον πάτο, βάζω μια στρώση κρεμμύδια, σκόρδο ή/και άλλα λαχανικά τα οποία δίνουν και γεύση τόσο στο κρέας όσο και στον ζωμό που θα βγάλει κάνοντας υπέροχη βάση για gravy.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#355222 Ανάλογα τι θα βάλεις μέσα το φαγητο βγαίνει απο ψητό έως κατσαρόλας (το κρέας κυρίως).
Έχω ψησει πχ ολοκληρο κοτόπουλο χωρίς καθόλου έξτρα ζουμια.
Τα λαχανικά πατάτες κλπ βγαίνουν κάτι αναμεσα σε βραστό και φούρνου.

Εγω τα βάζω μέσα και ας ακουμπάνε στον πάτο, δεν αλλάζει κάτι στο πως θα βγει.

Κερδίζεις σε πρακτικότητα (τα πετάς όλα μέσα χωρίς να προσέχεις το φαι όπως με φούρνους, κατσαρόλες κλπ), μπορείς να φύγεις εντελώς απ το σπίτι ή να κοιμάσαι το βράδυ και επιστρεφεις ή ξυπνάς με έτοιμο ζεστό φαγητο.
Σίγουρα είναι και πιο οικονομικό απο ρεύμα.
Και ο πιο άσχετος πάντως μπορεί να μαγειρέψει νοστιμότατο φαγητό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355236 Εάν κάποιος δεν έχει slow cooker, μπορεί απλά να τα βάλει στη γάστρα, να σβήσει το φούρνο λίγο πριν από το κανονικό (5 λεπτάκια πχ) και απλά να τ' αφήσει εκεί μέσα για καμμιά ωρίτσα... :eat: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#355251 Οικονομικότερα δεν νομίζω. Τι να κάψεις 1000 βατ σε 1 ώρα = 100 βατ επί 10 ώρες. Τεσπά και να είναι, τρίχες περμανάντ. :hmmm:
Για πιο ξένοιαστο, ναι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#355277 Εικόνα

Μου τα φέρανε το πρωί από Κοιλάδα Αργολίδας. Γυρνάω σπίτι, μαγειρεύει η μάνα μου κάτι μπακαλιάρους, κάνε πέρα μάνα τη λέω να σου δείξω πως γίνεται. Τώρα δεν υπάρχουν πια. :(

Συνταγή εδώ.

<+
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#355467 Basmati ( εγώ το τσιγαρίζω με λίγο ελαιόλαδο πριν βράσει ) και κοτόπουλο με σάλτσα από φρέσκα μανιτάρια κ δενδρολίβανο

Πολύ εύκολη εκτέλεση γενικά

Εικόνα




< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#355481
dimik έγραψε:Εκτός από το τσιγαρισμα θέλει και ξέπλυμα το μπασματι για να φύγει το άμυλο και να γίνει πιο σπυρωτο.

< >

αυτό εξυπακούεται. εγώ ξεπλένω λίγο κάθε ρύζι για να φύγουν σκόνες κτλ που έχουν πάνω. αλλά όπως λες περισσότερο το μπασμάτι, λιγότερο το parboiled. στο δεύτερο μου αρέσει το άμυλο γιατί δίνει άλλη υφή κ γεύση...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#357489 http://akispetretzikis.com/el/categorie ... 020d56cde6

Μου έκανε εντύπωση αυτό το tip και θέλω να το δοκιμάσω :eat:

Στις μπριζόλες μας από την εξωτερική μεριά του κεντρικού κοκάλου υπάρχει συνήθως ένα παχύ στρώμα λίπους. Για να μπορεί να ψηθεί σωστά αλλά και για να πάρει όμορφο σχήμα η μπριζόλα μας ένα καλό τιπ είναι να κάνουμε τομές στο κομμάτι αυτό κάθετες προς το κεντρικό κόκαλο.
Γυρνάμε λοιπόν τη μπριζόλα κάθετα (όρθια) πάνω στο ξύλο κοπής και με ένα κοφτερό μαχαίρι κάνουμε τομές πλάτους 1 εκ. στο λίπος μέχρι να φτάσουμε το κεντρικό κόκαλο. Με το ψήσιμο μαζεύει το λίπος και φαίνεται σαν στη μπριζόλα μας να έχουν γίνει πολεμίστρες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#357505
Dimitris_P έγραψε:http://akispetretzikis.com/el/categories/kreas/choirino-lemonato-me-patates-sto-foyrno-65377b9c-af78-4e86-95a9-61020d56cde6

Μου έκανε εντύπωση αυτό το tip και θέλω να το δοκιμάσω :eat:

Στις μπριζόλες μας από την εξωτερική μεριά του κεντρικού κοκάλου υπάρχει συνήθως ένα παχύ στρώμα λίπους. Για να μπορεί να ψηθεί σωστά αλλά και για να πάρει όμορφο σχήμα η μπριζόλα μας ένα καλό τιπ είναι να κάνουμε τομές στο κομμάτι αυτό κάθετες προς το κεντρικό κόκαλο.
Γυρνάμε λοιπόν τη μπριζόλα κάθετα (όρθια) πάνω στο ξύλο κοπής και με ένα κοφτερό μαχαίρι κάνουμε τομές πλάτους 1 εκ. στο λίπος μέχρι να φτάσουμε το κεντρικό κόκαλο. Με το ψήσιμο μαζεύει το λίπος και φαίνεται σαν στη μπριζόλα μας να έχουν γίνει πολεμίστρες.



Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές και δουλεύει, η μπριζόλες δεν στραβώνουν λόγω θερμοκρασίας πλέον και το κομμάτι δίπλα στο κόκαλο γίνεται πολύ ωραίες και τραγανές μπουκίτσες :eat:

Btw πολύ δυνατή συνταγή, την κάνω εδώ και καιρό και όντως οι χοιρινές λιώνουν και δεν γίνονται σόλα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#357547 Την είδα κι εγώ τη συνταγούλα και με έψησε καθώς από μπριτζόλα τρώω μόνο γουρούνι. Μόσχος μου είναι αδιάφορος εκτός κι αν είναι καμιά σταυλίσια και την έχει φτιάξει κάνας μάστορας σοβαρός.

Σωστός ο Άκης πάντως γιατί όλοι πετάνε το κρέας πάνω στο στρώμα με τις πατάτες και δεν ξεροψήνονται αρκετά τα λιπάκια. Θα δοκιμαστεί πάραυτα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#357910 μου εχει μεινει μια απορια για το ψητο κατσαρολας .
οταν ημουν πιτσιρικας και μεναμε μονοι αθηνα με τον ξαδερφο μου και ενα φιλο , περναμε το τρολει και κατεβαιναμε αθηνάς
εκει στην κρεαταγορα αγοραζαμε αρνισια παιδακια απο κατεψυγμενο νεας ζηλανδιας , αγοραζαμε και πατατες απο διπλα και γυριζαμε σπιτι . εγω εφτιαχνα τις τηγανητες πατατες και ο ξαδερφος το κρεας ψητο κατσαρολας . εχω την εντυπωση οτι απλως τα εβαζε στην κατσαρολα με λιγο αλατοπιπερο. ουτε ο ιδιος θυμαται τωρα . ψαχνοντας στο δικτιο βρισκω ολο παραξενα για ψητο κατσαρολας ,σαλτσες γκουρμεδιες κι ετσι.
εχει κανεις ιδεα πως γινοταν ; ειχα ρωτησει την μανα μου και ουτε αυτη θυμοταν . ηταν μαλλον μια συνταγη μοδα που ξεχαστηκε. βεβαια και οι πατατες οι ψιλοκομμενες με μυζηθρα απο πανω μουρλια ηταν.
Αλλο προβλημα αυτο με τις πατατες
η γυναικα μου παει να τρελαθει , ακομα δεν μπορει να το χωνεψει αυτο που γινεται στην ελλαδα που οι πατατες ειναι οτι ναναι και κανουν για ολα και για τηγανι και βραστες και φουρνο και μαλλον ολες σπουντα; το πιο γελοιο ειδος πατατας .
ουτε τα παιδια δεν τρωνε τηγανητες πατατες , μαυριζουν απεξω χωρις να εχουν γινει μεσα , ενα αισχος.
λενε ποτε να πανε στην γιαγια τους εξω να φανε πατατες , εκει μεχρι βραστες τρωνε.