Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#352313 και στο καραβι που δουλευε ο πατερας μου ετσι ηταν τα ερμαρια με τα λιγο ακριβα εργαλεία,λουκετωμενα.Μερικα τα κραταγε στη καμπινα του(ακριβα μικρόμετρα κλπ)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#352628 G βγάλε τα σκουλήκια να ουμε ή βάλε σποιλερ μην αρχίζω και κατεβάζω παναγιες, με vdsl μάλιστα. Ιλεος
Άβαταρ μέλους
By drdino
#352973 Ως τώρα για χαλβά σιμιγδαλένιο χρησιμοποιούσα χοντρό σιμιγδάλι. Σήμερα βρήκα μόνο ψιλό, έχει κάνει ποτέ κανείς με τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352998 Γινεται αλλα θα εχει διαφορετικη υφη. Εμενα μου αρεσει κι ετσι. Κι αυτη ηταν ακομα μια προσωπική πληροφορία για τον αγαπητο otso

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#353047
drdino έγραψε:Ως τώρα για χαλβά σιμιγδαλένιο χρησιμοποιούσα χοντρό σιμιγδάλι. Σήμερα βρήκα μόνο ψιλό, έχει κάνει ποτέ κανείς με τέτοιο;


δεν κανει μεγαλη διαφορα με ψιλο, απλα η μαζα του θα μοιαζει πιο ομογενοποιημενη
(μαυρη σταφιδα + αμυγδαλο του πανε πολυ!)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355030 Εγω λιώνω βούτυρο (όχι βιτάμ) στο τηγάνι, κόβω τα μανιτάρια σε φέτες και τα τηγανίζω... :eat:

Όταν τα βγάζω βάζω και λεμόνι, αλλά εμένα γενικά μ' αρέσουν τα ξινά...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355060
otso έγραψε:τα παιδια το τρωνε; βουτυρο το απαγορευει στο σπιτι η νοικοκυρα .


Το τι τρώνε τα δικά μου παιδιά δεν είναι κριτήριο... Σχεδόν τίποτα είναι η απάντηση... :help: :s_sorry

Γιατί το απαγορεύει η νοικοκυρά το βούτυρο;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355067
otso έγραψε:δημητρη που να ξερω ,προσανατολιζομαι για τρουφες , δεν παει αναλογα με την συνταγη;

Προφανώς. Πάντως δές και εδώ => viewtopic.php?p=136462#p136462 , έστω και για άλλη φορά .