Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58486 Μιας και έχουμε για διάφορα αθλήματα, ας ανοίξουμε και ένα με τα watersports που ασχολούμαστε ή θέλουμε να ασχοληθούμε. Εγω προσωπικά κάνω kiteboard, οπότε χαρά μου να σας βοηθήσω και ενημερώσω όσο μπορώ.

Ο βαςικός εξοπλισμός αποτελείται απο τον αετό+ τη μάτσα του, το σανίδι και τη ζώνη. Θα επανέλθω με λινκς κλπ.


< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#58496 είχα διαβάσει οτι από γενιά σε γενιά υπάρχουν τρομερές βελτιώσεις σε επίπεδο ασφάλειας και ευκολίας? τι κοιτάω?
ένα ενδεικτικό κόστος για επώνυμο μτχ εξοπλισμό ?
έχουμε κανένα αξιόλογο όμιλο για εκμάθηση στην Αργολίδα ?
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#58512
xenos έγραψε:Μιας και έχουμε για διάφορα αθλήματα, ας ανοίξουμε και ένα με τα watersports που ασχολούμαστε ή θέλουμε να ασχοληθούμε. Εγω προσωπικά κάνω kiteboard, οπότε χαρά μου να σας βοηθήσω και ενημερώσω όσο μπορώ.

Ο βαςικός εξοπλισμός αποτελείται απο τον αετό+ τη μάτσα του, το σανίδι και τη ζώνη. Θα επανέλθω με λινκς κλπ.


< >


Έχεις πάει Πευκί;(Β.Εύβοια).....από τα πιό οργανωμένα στο kite!! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58548
red_monster έγραψε:είχα διαβάσει οτι από γενιά σε γενιά υπάρχουν τρομερές βελτιώσεις σε επίπεδο ασφάλειας και ευκολίας? τι κοιτάω?
ένα ενδεικτικό κόστος για επώνυμο μτχ εξοπλισμό ?
έχουμε κανένα αξιόλογο όμιλο για εκμάθηση στην Αργολίδα ?


Τα τελευταία αρκετά (4-5) χρόνια όλες οι εταιρίες έχουν καταλήξει σε αρκετά ασφαλή συστήματά. Βέβαια παίζει ρόλο κ ο αναβάτης, καθώς μπορεί λόγω ακατάλληλων συνθηκών κ χειρισμών να γίνει κάποιο ατύχημα.

Το κόστος είναι σχετικό. Το ποσό επώνυμο είναι αυτό που θα πάρεις, ποσό παλιό κ σε τι κατάσταση. Εγώ πάντα προτείνω καλές εταιρίες και πράγματα μαξ 3 χρόνων. Ενδεικτικά τελείως όμως:

*αετος/Μάτσα: 400 - 500€
*σανιδι: 300 - 350€
*ζωνη (new): 170€

Στο Ναύπλιο είναι το radical kite center στην ν. κιο. Γενικά είναι λίγες οι επιλογές στην επαρχία.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58549
touring the m3 1.6 έγραψε:
xenos έγραψε:Μιας και έχουμε για διάφορα αθλήματα, ας ανοίξουμε και ένα με τα watersports που ασχολούμαστε ή θέλουμε να ασχοληθούμε. Εγω προσωπικά κάνω kiteboard, οπότε χαρά μου να σας βοηθήσω και ενημερώσω όσο μπορώ.

Ο βαςικός εξοπλισμός αποτελείται απο τον αετό+ τη μάτσα του, το σανίδι και τη ζώνη. Θα επανέλθω με λινκς κλπ.


< >


Έχεις πάει Πευκί;(Β.Εύβοια).....από τα πιό οργανωμένα στο kite!! :s_thumbsup


Ναι, έχω πάει και εκεί. Τα παιδιά έχουν φτιάξει έναν περιποιημένο χώρο. Οι συνθήκες βέβαια δεν είναι πι καλύτερες, καθώς δουλεύει με θερμικό εκεί που δεν είναι στάνταρ και συνήθως όχι δυνατό.
Επίσης το μεγάλο + είναι το μάθημα με το φουσκωτό να έρχεται από πίσω σου.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#58573
xenos έγραψε:
red_monster έγραψε:είχα διαβάσει οτι από γενιά σε γενιά υπάρχουν τρομερές βελτιώσεις σε επίπεδο ασφάλειας και ευκολίας? τι κοιτάω?
ένα ενδεικτικό κόστος για επώνυμο μτχ εξοπλισμό ?
έχουμε κανένα αξιόλογο όμιλο για εκμάθηση στην Αργολίδα ?


Τα τελευταία αρκετά (4-5) χρόνια όλες οι εταιρίες έχουν καταλήξει σε αρκετά ασφαλή συστήματά. Βέβαια παίζει ρόλο κ ο αναβάτης, καθώς μπορεί λόγω ακατάλληλων συνθηκών κ χειρισμών να γίνει κάποιο ατύχημα.

Το κόστος είναι σχετικό. Το ποσό επώνυμο είναι αυτό που θα πάρεις, ποσό παλιό κ σε τι κατάσταση. Εγώ πάντα προτείνω καλές εταιρίες και πράγματα μαξ 3 χρόνων. Ενδεικτικά τελείως όμως:

*αετος/Μάτσα: 400 - 500€
*σανιδι: 300 - 350€
*ζωνη (new): 170€

Στο Ναύπλιο είναι το radical kite center στην ν. κιο. Γενικά είναι λίγες οι επιλογές στην επαρχία.


Νομίζω μαζί το είχαμε ξανασυζητήσει, είναι δίπλα στο εξοχικό, μου λαμπρά :metalo:

Βασικό για εμένα είναι να χωράει ο εξοπλισμός σε πορτπαγκαζ σουπερμίνι.... Μην αρχίσω τις πατέντες με σχάρες κλπ...

Από τραυματισμούς τι έχουμε? χοντρά-χοντρά
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58761
red_monster έγραψε:Βασικό για εμένα είναι να χωράει ο εξοπλισμός σε πορτπαγκαζ σουπερμίνι.... Μην αρχίσω τις πατέντες με σχάρες κλπ...


Στο πορτ μπαγκαζ σουπερμινι δεν θα σου χωράει το σανίδι λόγω μήκους. Ρίχνεις το ένα κάθισμα κ εισαι οκ.

red_monster έγραψε:Από τραυματισμούς τι έχουμε? χοντρά-χοντρά


Τι να έχουμε; :lol: Από τίποτα μέχρι άτομα που έχουν χάσει τη ζωή τους. Αν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας (με αυτά που βλέπω... :lipsealed: ) και προσέχεις λίγο μέσα στο νερό δεν έχεις κίνδυνο. Τώρα αν προκύψει κάποιος περίεργος συνδυασμός κακής τύχης συνθηκών κλπ.... :hmmm: Το δύσκολο για έναν αρχάριο είναι να κρίνει... Τον καιρό, τις δυνατότητές του, την πορεία που πρέπει να ακολουθήσει, κλπ. Μετά από 2-3 χρόνια αλλάζουν τα πράγματα προς το πολύ καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58776 Ένας πολύ ωραίος οδηγός είναι της progression. Τα βρίσκετε στα γνωστά "μαγαζιά". Το beginners αρχικά. Έχει οδηγίες αναλυτικές αλλά μην περιμένει κανένας ότι μπορεί να μάθει μέσω dvd. Απλά δείχνει και συχνά λάθη κλπ κ μπορεί να βοηθήσει.

Στην Ελλάδα λόγω έλλειψης μεγάλων κυμάτων κάνουμε kiteboarding που είναι με σανίδι bidirectional. Σε κύμα κλπ κάνουν με τα λεγόμενα σερφοσάνιδα, τα directional δλδ.

Επίσης ένας οδηγός για το που μπορούμε να βρούμε μέρη που κάνουν συνήθως kite και με τι συνθήκες (+σχολές) είναι το: http://kitespots.gr/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#58815 στο χωριο μου παντως μαζευονται αρκετοι για kite.Eκει εχει 99% καθε μεσημερι δυνατο αερακι και προφανως τους βολεβει(οπως και windserfαδες)
Πριν 2 χρονια ειχε πιασει τρελα τον γαμπρο μου,και ερχοταν απο το Π.Αστρος ενας Γαλλος και του εκανε μαθηματα.Στην αρχη μαθηματα με τον αετο στη στερια,και στη συνεχεια μεσα στη θαλασσα.Τον Γαλλο οντως ευχαριστιοσουν να τον βλεπεις.Πεταγε ο ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58877
dimviii έγραψε:στο χωριο μου παντως μαζευονται αρκετοι για kite.Eκει εχει 99% καθε μεσημερι δυνατο αερακι και προφανως τους βολεβει(οπως και windserfαδες)
Πριν 2 χρονια ειχε πιασει τρελα τον γαμπρο μου,και ερχοταν απο το Π.Αστρος ενας Γαλλος και του εκανε μαθηματα.Στην αρχη μαθηματα με τον αετο στη στερια,και στη συνεχεια μεσα στη θαλασσα.Τον Γαλλο οντως ευχαριστιοσουν να τον βλεπεις.Πεταγε ο ανθρωπος.


Θα μας πεις κ ποιο είναι το χωριό σου;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#58902 απεναντι απο το Π.Αστρος,Αγ.Ανδρεας στην Αρκαδια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58933 Αααααα, λοιπόν στον αγ.αντρεα βγάζει καλύτερο αέρα από την κιο κ πιο δυνατό. Δεν έχει τύχει να πάω αλλά είναι στο προγραμμα. Έχω ακούσει τα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#58937 στην Ν. Κίο έχει ρηχά νερά, αλλά έχει πολλά μπαρμπάδια.... όλο λέω να πάω να ρωτήσω τα παιδία και όλο ξυπνάω βράδυ όταν έχω άδεια :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#58953
red_monster έγραψε:στην Ν. Κίο έχει ρηχά νερά, αλλά έχει πολλά μπαρμπάδια.... όλο λέω να πάω να ρωτήσω τα παιδία και όλο ξυπνάω βράδυ όταν έχω άδεια :lol:


Το χειρότερο είναι ότι έχει πολλούς που μαθαίνουν! Τα νερά είναι ...βούρκος κλπ. Ο χώρος είναι οριοθετημένος με σημαδούρες όποτε δεν σε ενοχλούν τα μπαρμπαδια που λες. Θα σου στειλω πληροφορίες με πμ.