Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356949
nass έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Η αλήθεια πάντως είναι ότι για όσους επιτηδευματίες όντως δεν βγάζουν λεφτά (ή δεν τα δηλώνουν), το νέο ασφαλιστικό είναι καλύτερο. Πριν πλήρωνες 300 το μήνα (τυχαίο νούμερο) είτε έβγαζες 300 το μήνα, είτε 30.000. Ε τώρα αυτό αλλάζει προς το δικαιότερο και αναλογικότερο.


Η φορολογία είναι δικαιότερη αν πάει ανάλογα με το εισόδημα.
Η ασφάλιση πάλι όχι διότι σχετίζεται άμεσα με τις παροχές (περίθαλψη+σύνταξη). Αν είναι για ίδιες παροχές ο ένας να πληρώνει Χ και ο άλλος 3Χ που βλέπεις τη δικαιοσύνη ? Ας την καταργήσουν και ας μπουν όλα στη φορολογία τότε.

Ας αλλάξει το περίφημο-αποτυχημένο πλέον αναδιανεμητικό σύστημα σε μερικώς αναδιανεμητικό (βασική σύνταξη ξερωγω €300) και μερικώς κεφαλαιοποιητικό και θα συμφωνήσω μαζί σου.

EDIT: Ο,τι σου είπε και ο kyr80. Μπερδεύεις την κοινωνική ασφάλιση με τη φορολογία


Δεν μπερδεύω τίποτα. Μόνος μου είπα ότι ακόμα καλύτερα θα ήταν να έμπαιναν όλα στην φορολογία εισοδήματος. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι όλες οι εισφορές πρέπει να είναι βάσει εισοδήματος για λόγους αναδιανομής. Εκτός αν θεωρείς πιο δίκαιο το να ανεβαίνεις κλίμακα κάθε Χ χρόνια επειδή το Κράτος θεωρεί ότι όσο περνάει ο καιρός, οι δουλειές πάνε καλύτερα και άρα πρέπει να πληρώνεις παραπάνω. :dizzy:


kyr80 έγραψε:Εσείς που πιστεύετε στην ολοκλήρωση του ατόμου, μέσα από την υποταγή του στο σύνολο, να το κάνετε. Αλλά όπως διαβάζουμε, είστε οι πρώτοι που δεν το κάνετε, όταν φτάνει στην τσέπη σας.


Τα έχεις μάλλον μπερδεμένα στο μυαλό σου Κυριάκο. Το σύστημα που υποστηρίζω δεν λέει πουθενά να δουλεύεις για ψίχουλα (αναλογικά με τις τιμές, μπορεί να παίρνεις €100 το μήνα αλλά να σου φτάνουν και με το παραπάνω αν οι τιμές είναι πολύ χαμηλές) ή να δουλεύεις και να χάνεις λεφτά. Στον Καπιταλισμό όμως που έχεις φόρους κλπ (εκεί δεν έχεις τέτοια!) δεν αξίζει να δουλέψεις με τέτοιες συνθήκες, ειδικά όταν τοποθετείς κεφάλαιο και φθείρεις τα πάγιά σου (οχήματα, μηχανήματα κλπ). Πρέπει να είσαι μαζόχας δηλαδή για να δουλεύεις και να χάνεις λεφτά και δεν έχει να κάνει με κοινωνική πολιτική αυτό, τα πάγια κέρατά σου θα τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς (Τέλος Επιτηδεύματος, Τεκμαρτό Εισόδημα κλπ). Απλά ελαχιστοποιείς την χασούρα διαλέγοντας μόνο δουλειές που δεν σε βάζουν μέσα στο λειτουργικό κομμάτι.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 25 Ιαν 2017, 16:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#356951
REALZEUS έγραψε:Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι όλες οι εισφορές πρέπει να είναι βάσει εισοδήματος για λόγους αναδιανομής.


Αναδιανομή στη φορολογία, όχι στην ασφάλιση.

REALZEUS έγραψε:Εκτός αν θεωρείς πιο δίκαιο το να ανεβαίνεις κλίμακα κάθε Χ χρόναι επειδή το Κράτος θεωρεί ότι όσο περνάει ο καιρός οι δουλειές πάνε καλύτερα και άρα πρέπει να πληρώνεις παραπάνω. :dizzy:


Το ό,τι το προηγούμενο σύστημα ήταν άδικο και αποτυχημένο δεν κάνει το καινούργιο καλύτερο.
Οπως και να 'χει, θα πάρω την "κουρτίνα 3": ίδιες εισφορές για ίδιες παροχές (με option για οικειοθελή αύξηση), περίπου αυτό που είπε ο bibendum, με ισχυρή κεφαλαιοποιητική συνιστώσα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#356953
markvag έγραψε:


kyr80 έγραψε:
italakias έγραψε:Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τοσο ευσυνειδητοι μαγαζοτερες που χανουν χρημα στον βωμο της στηριξης της οικονομιας του κρατους;
Εγω αυτο δεν το πιστευω.
Απλα θες για αλλη μια φορα να με κοντραρεις και να μου σπασεις τα νευρα,γιατι δεν σε κοβω για τοσο αγαθιαρη.


Λίγο με νοιάζει τι πιστεύεις. Ούτε έχω καμιά όρεξη να σε κοντράρω. Αλλά προσβάλεις κάποιον που δεν ξέρεις. Αν το κάνεις κατά λάθος, πάω πάσο.
Απλά επειδή δεν το έχεις το άθλημα, καλύτερα μην κάνεις κριτική. Και να σου πω και κάτι για τις αποδείξεις.... Αυτοί που κλέβουν με τις αποδείξεις λιανικής ανακυκλώνοντάς τες, είναι γατάκια και μπακάληδες.


Μιλάς τώρα με τον άνθρωπο που στο άλλο φόρουμ περηφανευόταν για το ότι συστηματικά δεν έκοβε αποδείξεις και δεν απέδιδε ΦΠΑ (εκτός και αν είναι άλλος χρήστης με το ίδιο nick)...

Οταν εγω ελεγα αληθειες εσεις παριστανατε τους αγανακτισμενους νομοταγεις πολιτες.
Ειναι γνωστο πλεον σε ολη την ευρωπη οτι η φοροδιαφυγη στην ελλαδα ειναι τεραστια,το γνωριζατε αλλα δεν κανατε αυτοκριτικη. .
Σας πειραξε το μαζι τα φαγαμε, γιατι η αληθειες πονανε και γιατι θελετε να σας γαργαλανε τα αυτια.
Βγαλατε τον Τσιπρα πρωθυπουργο δυο φορες και συνεχιζετε να μυξοκλαιτε.
Η αληθεια ειναι Μια,οποιος μπορει να φοροδιαφυγει,θα το κανει.
Ειτε γιατι ειναι απληστος και θελει να βγαζει συνεχεια πολλα λεφτα ,ειτε γιατι διαφορετικα δεν θα αντεξει η επιχειρηση του και θα βαλει λουκετο.
Ξεχαστε τις φορολογικες συνειδησεις και τις μπουρδες που λεγονται,οσοι τα λενε κανουν τα χειροτερα .
Στην σημερινη ελλαδα ,ειναι ευλογια θεου να μπορεις να φοροδιαφευγεις γιατι κινειται το μαυρο χρημα χωρις να καταληγει στα ταμεια του κρατους και των ευρωπαικων κρατων και αγορων.Εαν δεν υπηρχε φοροδιαφυγη η ανεργια θα ηταν στο 60% αφου θα ειχαμε πολλα περισσοτερα λουκετα και σιγουρα λιγοτερους ΔΥ αφου το κρατος δεν θα ειχε να τους πληρωσει.
Τουλαχιστον θα γινοταν πραξη η ευχη να μειωθουν οι συνταξεις στο ελαχιστο,κατα τα λεγομενα του ευσυνειδητου φορολογουμενου κυρ80 .
Ειναι προφανες οτι οσες αληθειες και να πω, δεν θα συμφωνησεις για να διαφωνησεις, επειδη ειναι ο ιταλακιας που τα λεει και οχι καποιος αλλος.
Μαθε επιτελους να κανεις διαλογο και να απαντας βασει των γραπτων κειμενων και οχι της εμπαθειας ή συμπαθειας που εχεις σε καθε μελος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356957
nass έγραψε:Αναδιανομή στη φορολογία, όχι στην ασφάλιση.


Στα πάντα αναδιανομή. Ιδεολογική διαφωνία προφανώς. Ξαναλέω, καλύτερο θα ήταν να ήταν τα πάντα βάσει φορολογίας εισοδήματος και οι παροχές ίδιες για όλους, ακόμα και τους ανέργους. Ανέφικτο βέβαια στον Καπιταλισμός, λόγω ανεργίας και ιδεολογικής κατάπτωσης-απληστίας.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356961
italakias έγραψε:
markvag έγραψε:


kyr80 έγραψε:
italakias έγραψε:Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τοσο ευσυνειδητοι μαγαζοτερες που χανουν χρημα στον βωμο της στηριξης της οικονομιας του κρατους;
Εγω αυτο δεν το πιστευω.
Απλα θες για αλλη μια φορα να με κοντραρεις και να μου σπασεις τα νευρα,γιατι δεν σε κοβω για τοσο αγαθιαρη.


Λίγο με νοιάζει τι πιστεύεις. Ούτε έχω καμιά όρεξη να σε κοντράρω. Αλλά προσβάλεις κάποιον που δεν ξέρεις. Αν το κάνεις κατά λάθος, πάω πάσο.
Απλά επειδή δεν το έχεις το άθλημα, καλύτερα μην κάνεις κριτική. Και να σου πω και κάτι για τις αποδείξεις.... Αυτοί που κλέβουν με τις αποδείξεις λιανικής ανακυκλώνοντάς τες, είναι γατάκια και μπακάληδες.


Μιλάς τώρα με τον άνθρωπο που στο άλλο φόρουμ περηφανευόταν για το ότι συστηματικά δεν έκοβε αποδείξεις και δεν απέδιδε ΦΠΑ (εκτός και αν είναι άλλος χρήστης με το ίδιο nick)...

Οταν εγω ελεγα αληθειες εσεις παριστανατε τους αγανακτισμενους νομοταγεις πολιτες.
Ειναι γνωστο πλεον σε ολη την ευρωπη οτι η φοροδιαφυγη στην ελλαδα ειναι τεραστια,το γνωριζατε αλλα δεν κανατε αυτοκριτικη. .
Σας πειραξε το μαζι τα φαγαμε, γιατι η αληθειες πονανε και γιατι θελετε να σας γαργαλανε τα αυτια.
Βγαλατε τον Τσιπρα πρωθυπουργο δυο φορες και συνεχιζετε να μυξοκλαιτε.
Η αληθεια ειναι Μια,οποιος μπορει να φοροδιαφυγει,θα το κανει.
Ειτε γιατι ειναι απληστος και θελει να βγαζει συνεχεια πολλα λεφτα ,ειτε γιατι διαφορετικα δεν θα αντεξει η επιχειρηση του και θα βαλει λουκετο.
Ξεχαστε τις φορολογικες συνειδησεις και τις μπουρδες που λεγονται,οσοι τα λενε κανουν τα χειροτερα .
Στην σημερινη ελλαδα ,ειναι ευλογια θεου να μπορεις να φοροδιαφευγεις γιατι κινειται το μαυρο χρημα χωρις να καταληγει στα ταμεια του κρατους και των ευρωπαικων κρατων και αγορων.Εαν δεν υπηρχε φοροδιαφυγη η ανεργια θα ηταν στο 60% αφου θα ειχαμε πολλα περισσοτερα λουκετα και σιγουρα λιγοτερους ΔΥ αφου το κρατος δεν θα ειχε να τους πληρωσει.
Τουλαχιστον θα γινοταν πραξη η ευχη να μειωθουν οι συνταξεις στο ελαχιστο,κατα τα λεγομενα του ευσυνειδητου φορολογουμενου κυρ80 .
Ειναι προφανες οτι οσες αληθειες και να πω, δεν θα συμφωνησεις για να διαφωνησεις, επειδη ειναι ο ιταλακιας που τα λεει και οχι καποιος αλλος.
Μαθε επιτελους να κανεις διαλογο και να απαντας βασει των γραπτων κειμενων και οχι της εμπαθειας ή συμπαθειας που εχεις σε καθε μελος.


Σε μερικά που γράφεις συμφωνώ. Αλλά το κάνεις με τέτοιο τρόπο, που χάνεις το όποιο δίκιο... Δεν πρόσεξες τι σου απάντησα μερικές σελίδες πριν.... ΟΛΟΙ φοροδιαφεύγουν. Απλά αυτό που γράφεις για τις αποδείξεις λιανικής είναι συζήτηση παππούδων στο καφενείο. Γιατί να ρισκάρω με 10 αποδείξεις που θα "γλιτώσω" 1000€, και να μην αγοράσω ένα τιμολόγιο ΠΥ από τεχνίτη των 10.000€;; Στο πρώτο κινδυνεύω, ενώ στο δεύτερο είμαι κυριούλης.
Η φοροδιαφυγή είναι γαϊτανάκι. Και συμφωνώ μαζί σου, ότι αν μηδενιστεί, τότε θα καταστραφούμε αύριο σαν χώρα. Η μαύρη οικονομία κινεί σήμερα την όποια οικονομία.

REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Αναδιανομή στη φορολογία, όχι στην ασφάλιση.


Στα πάντα αναδιανομή. Ιδεολογική διαφωνία προφανώς. Ξαναλέω, καλύτερο θα ήταν να ήταν τα πάντα βάσει φορολογίας εισοδήματος και οι παροχές ίδιες για όλους, ακόμα και τους ανέργους. Ανέφικτο βέβαια στον Καπιταλισμός, λόγω ανεργίας και ιδεολογικής κατάπτωσης-απληστίας.

Αναδιανομή, αλλά τα δικά μας απείραχτα.... Μη χαλάσουμε τις καρδιές μας, με προσωπικές αναφορές. ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ για όλους οι άριστες παροχές. ΓΙΑΤΙ να έχω ίδιες παροχές με αυτόν που δεν δουλεύει-δουλεύει λιγότερο-παράγει λιγότερο- έστω ήταν άτυχος...
Η ζήλεια και η απληστία κρατάει ζωντανή την οικονομία.
REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Εσείς που πιστεύετε στην ολοκλήρωση του ατόμου, μέσα από την υποταγή του στο σύνολο, να το κάνετε. Αλλά όπως διαβάζουμε, είστε οι πρώτοι που δεν το κάνετε, όταν φτάνει στην τσέπη σας.


Τα έχεις μάλλον μπερδεμένα στο μυαλό σου Κυριάκο. Το σύστημα που υποστηρίζω δεν λέει πουθενά να δουλεύεις για ψίχουλα (αναλογικά με τις τιμές, μπορεί να παίρνεις €100 το μήνα αλλά να σου φτάνουν και με το παραπάνω αν οι τιμές είναι πολύ χαμηλές) ή να δουλεύεις και να χάνεις λεφτά. Στον Καπιταλισμό όμως που έχεις φόρους κλπ (εκεί δεν έχεις τέτοια!) δεν αξίζει να δουλέψεις με τέτοιες συνθήκες, ειδικά όταν τοποθετείς κεφάλαιο και φθείρεις τα πάγιά σου (οχήματα, μηχανήματα κλπ). Πρέπει να είσαι μαζόχας δηλαδή για να δουλεύεις και να χάνεις λεφτά και δεν έχει να κάνει με κοινωνική πολιτική αυτό, τα πάγια κέρατά σου θα τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς (Τέλος Επιτηδεύματος, Τεκμαρτό Εισόδημα κλπ). Απλά ελαχιστοποιείς την χασούρα διαλέγοντας μόνο δουλειές που δεν σε βάζουν μέσα στο λειτουργικό κομμάτι.

Τα ψίχουλα για εσένα, είναι για κάποιον άλλο σαν να κέρδισε το τζόκερ. Και αυτό είναι το λάθος όσων "κομμουνιστών" γνωρίζω. Ότι θεωρούν κατώτατο κατόφλι, την δική τους οικονομική κατάσταση.
Αναδιανομή, μέχρι που θα μείνουν σε μικρότερο σπίτι ή θα οδηγάνε κανένα χρέπι.
Και δεν απαντάς σε αυτό που λέω... Έχουμε καπιταλισμό(@@ έχουμε, αλλά λέμε). Εσύ που είσαι υπέρ των κοινωνικών παροχών-επιδομάτων κλπ. Είπες ότι δεν αξίζει να δουλεψεις για 200€ μεικτό κέρδος την εβδομάδα, και καλύτερα να πίνεις μπύρες.... Οι μπύρες θα είναι κομμουνιστικές;;; Ποιος θα τις έχει παράξει; Και ακόμα και 160€ να είναι οι φόροι+ εισφορές, τα 40€ που θα σου μείνουν είναι περισσότερα από το τίποτα. Και θα έχεις συνεισφέρει στο κράτος 160€ για να λειτουργεί και να δίνει μισθούς-συντάξεις-επιδόματα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356967 @nass +

kyr80 έγραψε: έχουμε εντελώς αντίθετη άποψη. Οπότε δεν έχει ουσία να γράφουμε συνέχεια τα ίδια.


Εκεί καταλήγω κι εγώ. :lol:

Με μία εξαίρεση:

nass έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι όλες οι εισφορές πρέπει να είναι βάσει εισοδήματος για λόγους αναδιανομής.


Αναδιανομή στη φορολογία, όχι στην ασφάλιση.


Αυτό είναι λάθος, καθώς ένας ρόλος της ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ασφάλισης είναι να εξασφαλίζει και μία αναδιανομή του εισοδήματος (για προνοιακές συντάξεις, συντάξεις αναπηρίας ανθρώπων που λόγω αναπηρίας δεν δούλεψαν ποτέ, περίθαλψη σε άνεργους, κτλ) :s_yes

Τώρα, αν βγει ο Κυριάκος και μου πει πως συμφωνεί να πετάμε στο δρόμο τον ανασφάλιστο όταν πάει στο νοσοκομείο, θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια. :s_yes


italakias έγραψε:Οταν εγω ελεγα αληθειες εσεις παριστανατε τους αγανακτισμενους νομοταγεις πολιτες.


Αλήθειες;;; :metalo:
Προσωπικά, σαν ΕΕ δεν υπήρξε ούτε μία περίπτωση να μην έκοψα τιμολόγιο, ακόμα και για αστεία ποσά. Πλέον δεν εξασκώ το επάγγελμα, αλλά και πάλι το ίδιο θα έκανα. Το αυτό και για 2-3 ΕΕ συνφορουμίτες που γνωρίζω... :rtfm:


italakias έγραψε:Βγαλατε τον Τσιπρα πρωθυπουργο δυο φορες και συνεχιζετε να μυξοκλαιτε.


Να σου θυμίσω πόσο φανατικός ήσουν υπέρ του Σύριζα (μέχρι που βγήκε...) :s_biggrin :whistlink:

Τεσπα, απόλαυσε το μεζεδάκι και την μπυρίτσα σου! :s_airkiss :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356976
kyr80 έγραψε:ΓΙΑΤΙ να έχω ίδιες παροχές με αυτόν που δεν δουλεύει-δουλεύει λιγότερο-παράγει λιγότερο- έστω ήταν άτυχος...
Η ζήλεια και η απληστία κρατάει ζωντανή την οικονομία.


Επειδή είμαστε άνθρωποι και όχι ζώα της ζούγκλας φίλε μου.
Και φυσικά η τεμπελιά είναι κατακριτέα και στο σύστημα που υποστηρίζω ήταν και ποινικό αδίκημα από τη στιγμή που δεν υπήρχε ανεργία το να είσαι από ιδεολογία ρέμπελος!


kyr80 έγραψε:Τα ψίχουλα για εσένα, είναι για κάποιον άλλο σαν να κέρδισε το τζόκερ. Και αυτό είναι το λάθος όσων "κομμουνιστών" γνωρίζω. Ότι θεωρούν κατώτατο κατόφλι, την δική τους οικονομική κατάσταση.


Τα ψίχουλα είναι να δουλεύεις και να βγάζεις λιγότερα από ότι αν ήσουν άνεργος ή να μπαίνεις και μέσα. Μη μου πεις τώρα ότι σαν επιχειρηματίας θα κρατούσες την δουλειά σου αν για κάθε φραπέ έμπαινες μέσα 10 λεπτά ή έστω έβγαζες 5 λεπτά... :iconcool:


kyr80 έγραψε:Αναδιανομή, μέχρι που θα μείνουν σε μικρότερο σπίτι ή θα οδηγάνε κανένα χρέπι.


Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις. Τα πάντα πάντως είναι θέμα input-output. Να πληρώνεις ανάλογα με το πόσα έχεις/βγάζεις. Στην Ελλάδα απλά σε φορολογούν ακόμα και αν δεν βγάζεις λεφτά. Μιλάμε πάντα για Καπιταλιστικό περιβάλλον. Στο άλλο σύστημα δεν έχει τέτοια θέματα έτσι κι αλλιώς.


kyr80 έγραψε: Είπες ότι δεν αξίζει να δουλεψεις για 200€ μεικτό κέρδος την εβδομάδα, και καλύτερα να πίνεις μπύρες.... Οι μπύρες θα είναι κομμουνιστικές;;; Ποιος θα τις έχει παράξει; Και ακόμα και 160€ να είναι οι φόροι+ εισφορές, τα 40€ που θα σου μείνουν είναι περισσότερα από το τίποτα. Και θα έχεις συνεισφέρει στο κράτος 160€ για να λειτουργεί και να δίνει μισθούς-συντάξεις-επιδόματα.


Δεν αξίζει γιατί οι φθορές και οι εισφορές το κάνουν ασύμφορο. Η Εφορία ούτως ή άλλως θα μου πάρει ένα σταθερό ποσό κάθε χρόνο τεκμαρτά. Λεφτά που μπορεί να είναι και περισσότερα από τα καθαρά μου κέρδη. Ξαναλέω φυσικά ότι εγώ δεν είμαι υπέρ αυτού του συστήματος. Είμαι υπέρ του άλλου που δεν υπάρχει ιδιοκτησία μέσων παραγωγής, εισφορές, φόροι, άγχος, πλούσιοι, φτωχοί κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 25 Ιαν 2017, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#364348 βγήκαν τα του ΕΦΚΑ και για τους μηχανικούς :iconcool:
27% για αρχή ΜΟΝΟ :rtfm: και λογικά κάποια στιγμή θα μπει και το επικουρικο και το εφαπαξ (+11%)

ΤΣΙΠΡΑΣ φορ εβερ :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#364358 Είδα και τα δικά μου. Όποιος κατάλαβε πώς βγαίνουν τα ποσά που δείχνει και τι διάβολο είναι αυτή η έκπτωση, να μου πει κι εμένα.
Επίσης, πώς διάβολο υπολογίζει εισφορές βάσει του 2015, όταν εγώ έχω κάνει διακοπή εργασιών και έχω κλείσει το μπλοκάκι; Τι έσοδα θα έχω εφέτος για να τους πληρώσω;
Εννοείται, ήδη με το 27% είμαστε ένα χιλιάρικο πάνω από παλιότερα, αν μπει και το εφάπαξ και το επικουρικό, καληνύχτα ζωή...
Και μιλάμε για εισόδημα μικρότερο από 30Κ το 2015, ναι; :metalo:

Τώρα, τι διάβολο κάνω; Πληρώνω και ελπίζω σε συμψηφισμό; Γιατί όπως το καταλαβαίνω, ο νόμος είναι σαφέστατος: εγώ θα έπρεπε να πληρώσω την ελάχιστη εισφορά, δηλαδή το 20% του βασικού μισθού.
Αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι άλλο, να μου πει.
:s_whiteflag

Τα ποσά είναι απλά τρομακτικά για τους μηχανικούς (+δικηγόρους, γιατρούς, και όλους τους... άτυχους που έχουν εφάπαξ και επικουρικό). Είναι πολλά φυσικά και για όλους τους υπόλοιπους. Μόνον αν κάποιος κλέβει έχει λόγο να είναι ΕΕ σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#364359 Η μπορει να περασει νομιμα 'πολλα' εξοδα.

Το κολπο με το να δηλωνει καποιος το σπιτι του για επαγγελματικη εδρα και να εχει συμβολαιο επαγγελματικης στεγης μοιαζει καλη λυση προς το παρον. (δεδομενου οτι οι πιθανοτητες ελεγχου ειναι απειροελαχιστες)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#364362
Anonymous Founder έγραψε:
Τώρα, τι διάβολο κάνω; Πληρώνω και ελπίζω σε συμψηφισμό; Γιατί όπως το καταλαβαίνω, ο νόμος είναι σαφέστατος: εγώ θα έπρεπε να πληρώσω την ελάχιστη εισφορά, δηλαδή το 20% του βασικού μισθού.
Αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι άλλο, να μου πει.
:s_whiteflag


Μαλλον θα πρεπει να πας απο εκει. Καπου διαβασα ενα δημοσιευμα που ελεγε οτι δεν θα ισχυσουν τα ποσα για οσους εκλεισαν βιβλια πριν το 2017, αλλα δεν θυμαμαι που για να το ψαξω :oops:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#364409 Κατέβασα τις εισφορές, και κύλισε ένα δάκρυ....
Θα τα πούμε του χρόνου Αλέξη....
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#364418 Οι εισφορές μου πενταπλασιάστηκαν.....

Θα τα πούμε από καμιά Βουλγαρία ή Κύπρο