Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#365690
REALZEUS έγραψε:Λαμβάνονται υπόψιν όλα τα εισοδήματα όμως, όχι μόνο όσα έχουν υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ, για αυτό και πάει με την Δήλωση Εισοδήματος.


Συγνώμη τώρα... Εγώ έχω πχ 100 ευρώ από ελεύθερο επάγγελμα και 200 ευρώ από μισθωτή εργασία. Στα 200 ευρώ (μικτά) πληρώνω ας πούμε 50 ευρώ εισφορές. Θα πληρώσω δηλαδή εισφορές ξανά και για τα 200 ευρώ;;; :dizzy:

Ή πχ έχω 100 ευρώ από ελεύθερο επάγγελμα και 200 ευρώ από ενοίκια, καθώσον γνωστός μεγαλοεισοδηματίας... Με ποια λογική θα πληρώσω εισφορές για το εισόδημα που έχω από τα ενοίκια;;; :dizzy:

Πάντως, όπως είπες, μπήκα στον εφκα και μου έβγαλε (ξαναλέω, μισθωτός με κύρια ασφάλιση ΙΚΑ από το 2014 με μπλοκάκι που το κράτησα έως 14/12/2016), πως δεν έχουν περαστεί όλα τα δεδομένα ακόμα, να κοιτάξω ξανά σε λίγες μέρες. :s_dunno

Το θεωρώ παρανοϊκό να πληρώσεις εισφορές άμα έχεις κάνει διακοπή και διαγραφή απ' όλα τα επιμελητήρια και λοιπές αρπακτικές δυνάμεις, άρα απολύτως εφικτό στην Ελλάδα... Πάντως, άμα σκάσεις με τη διαγραφή δεν νομίζω να μην σου σβύσουνε το "χρέος"... :hmmm:

Εκτός από τους νόμους υπάρχουν και οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι, υπουργικές αποφάσεις, κτλ που ορίζουν πως θα εφαρμοστούν οι νόμοι... Θεωρώ πως όλο αυτό το μπέρδεμα έχει να κάνει με το ότι ακόμα δεν έχουν βγει αυτά τα χαρτιά... συν το ότι έγιναν πολλές διακοπές και δεν έχουν περαστεί ακόμα όλα τα δεδομένα στο σύστημα (όπως έλεγε κιόλας και το μήνυμα που μου έβγαλε). Βέβαια, ξαναλέω, στην μπανανία τίποτα δεν είναι σίγουρο... :superman:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#365817
QsisVTS έγραψε:ναι κι εγώ αυτό που λες στη τελευταία παράγραφο πιστεύω :hmmm:

είναι θέμα ανοργανωσιάς


Μπορούμε όμως να τους το συγχωρέσουμε... πρώτη φορά γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#366039
Serf έγραψε:Να ξενερώσω την ομήγυρη με μία φαινομενικά απλή ερώτηση. Η σύζυγος είναι μισθωτή μηχανικός. Από αρχές Σεπτεμβρίου ήταν σε άδεια λοχείας μέχρι αρχές Ιανουαρίου. Και πλέον σε 6μηνη άδεια ΟΑΕΔ. Απ' ότι έχουμε καταλάβει και για τις δύο περιόδους αυτό σημαινει αυτασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και πλέον στον ΕΦΚΑ, σωστά; Για τις εισφορές μέχρι 31/12 (για ερώτηση οφειλής και πληρωμή) απευθυνόμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ (Κλαυθμώνος);; Και για αυτές από 1/1 που απευθυνόμαστε; Να ρωτήσω πως υπολογίζονται οι εισφορές αυτασφαλισης από 1/1 ή είναι πυρηνική φυσική όπως τα έχουν κάνει;;;


Serf έγραψε:
Serf έγραψε:
rocsta έγραψε:Αυτή είναι "απλή" ερώτηση;
Στο site του ΕΦΚΑ δεν έχει μπει η σύζυγος; Εμφανίζει και ληξιπρόθεσμες οφειλές από το προηγούμενο (υπο)ταμείο.

Παίζει τέτοιο πράγμα; Εκσυγχρονισμός, όχι αστεία!

< Note >


Ελέγξαμε το site και εμφανίζει τις εισφορές που εκκρεμούν για το 2017. Δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για το 2016. Και, επίσης, στο 2017 δεν έχει ληφθεί υπόψη το ότι μειώνονται κατά 50% λόγω του μωρού (τον 1ο χρόνο μετά τη γέννηση). Κοινώς, μισές δουλειές και θα πρέπει να τρέχουμε να ενημερώνουμε...


Επικοινωνία της συζύγου με το 4ψήφιο του ΕΦΚΑ. Απάντησε μια κοπέλα που φαινόταν να μην έχει ιδέα, σε όλα απαντούσε "ναι". Για τις οφειλές του 2016 είπε στη σύζυγό μου να τα βρει με το ΤΣΜΕΔΕ! Πώς είναι δυνατόν αυτό αφού πλέον δεν είναι ασφαλιστικό ταμείο; Δεν έχει μεταβιβάσει τις οφειλές στον ΕΦΚΑ; Για το ότι δεν υπάρχει στις οφειλές του 2017 η έκπτωση λόγω νεογέννητου μωρού, είπε να πληρώσουμε και θθθααααα γίνει συμψηφισμός. Δεν είπε, όμως, πως θα ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ για το δικαίωμα της έκπτωσης, από το ΤΣΜΕΔΕ ή θα πρέπει να καταθέσουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#366051
Serf έγραψε: Δεν είπε, όμως, πως θα ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ για το δικαίωμα της έκπτωσης, από το ΤΣΜΕΔΕ ή θα πρέπει να καταθέσουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά...


Σε λίγο καιρό θα υπάρξει το νέο ενιαίο πληροφοριακό σύστημα σε όλα τα ΕΦΚΑ μηχανικών, νομικών, υγειονομικων, αγροτών, μισθωτων και μη μισθωτων, το οποίο θα περιέχει όλα τα μητρωα και όλα τα περιεχόμενα όλων των πρώην ξεχωριστων ταμείων. Λογικά θα φανεί τότε. Και τότε θα είναι και ορατό και στο efka.gov.gr
Άβαταρ μέλους
By Serf
#366088 Σε αναμονή, λοιπόν, της πλήρους ενοποίησης των συστημάτων δηλαδή. Έχεις εικόνα του πότε θα γίνει αυτό;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366093 Εντωμεταξύ οι περισσότεροι που ξέρω, πληρώνουν λιγότερα. Και υπάρχουν 5-10 μαλ@κες που τους ήρθε γερή σφαλιάρα.

Αυτοί κατά βάση είναι παροχής υπηρεσίας σε εταιρίες που θέλουν τιμολόγια, και δεν έχουν καθόλου μαύρα.
Φίλος με τέτοια εταιρία, προσθέτει ένα 15% στις τιμές του....

Αν και είναι νωρίς , για να δούμε πως θα αντιδράσουν οι επαγγελματίες, 2 σενάρια βλέπω.
1. Ακόμα μεγαλύτερη φοροδιαφυγή από όποιον μπορεί.
2. Αύξηση τιμών σε όποιον δεν μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367314 Οι πληροφορίες που έχω μέχρι τώρα λένε:
-Οι μηχανικοί, σε κάθε περίπτωση πληρώνουν εισφορές, λόγω ΤΕΕ. Θεωρούνται διαρκώς υπόχρεοι καταβολής εισφορών. Άρα είχα άδικο και όσοι από ΟΑΕΕ συνεχίζουν να μην πληρώνουν.
-Αν έχεις την ατυχία να είσαι μηχανικός, ακόμη κι αν έχεις κλείσει τα βιβλία σου, θα πληρώσεις ΕΦΚΑ σύμφωνα με τα εισοδήματα του 2016, και όχι με την ελάχιστη εισφορά (αυτό είναι στα όρια της ηλιθιότητας...).
-Ο μόνος τρόπος να μην πληρώσεις, είναι να διαγραφείς από το ΤΕΕ, πράγμα αρκετά χρονοβόρο, ή να προσληφθείς σαν υπάλληλος.
Προφανώς, όποιοι μπορούν θα κάνουν το τελευταίο, ενώ οι υπόλοιποι ή θα χρωστάνε, ή θα διαγραφούν.

Τα παραπάνω είναι όσα έμαθα από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά ακόμη κι αυτοί δεν είναι σίγουροι εντελώς, υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν δηλαδή...
Εγώ πάλι, θα θεωρήσω πως θα γίνει το χειρότερο σενάριο, οπότε θα ακολουθήσω την λύση της ασφάλισης με τον βασικό+ μαύρα. Το γράφω στεγνά, γιατί ειλικρινά, το παράλογο, σε στέλνει στην παρανομία...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#368044 Ο ξάδερφος μου διαγράφηκε πρόπερσι από το ΤΕΕ όταν επαγγελματικά μεταφέρθηκε στη Βουλγαρία.
Απο τακτικη τους τον παιδεψαν, έκανε φασαρια και τελικά έκαναν εκεί ένα συμβούλιο και τον διεγραψαν. Δεν τους αρέσουν οι διαγραφες...
Του είπαν ότι επανεγγραφη δεν παίζει αν και ο ίδιος δεν έχει τέτοιο σκοπό.