Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#365578 Λογιστικά το ίδιο είναι αν το σκεφτείς αυτό που λέμε.
Αυτό που υποστηρίζεις (ότι δεν έπρεπε να πληρώνεις καθόλου αν έχεις ήδη κλείσει τα βιβλία) είναι απόλυτα σωστό.
Προφανώς αρπαχτή γίνεται, όποιος πληρώσει πλήρωσε. Το αν θα τα καταφέρει να τα ξαναδεί ποτέ, ε, ας πούμε ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του.

Και λέω τώρα εγώ. Αν έχεις κλείσει τα βιβλία από πέρσι. Και σου έρχεται το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ και λέει πλέρω. Κι εσύ δεν πλέρω. Τι θα σου κάνουν;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365580 Για να σου δώσω μια απάντηση, στο τελευταίο ερώτημα, εγώ πριν την λήξη της προθεσμίας πληρωμής, θα μεταφέρω όλα μου τα χρήματα σε λογαριασμούς των γονιών μου. Γιατί πλέον μπορούν να κατάσχουν ό,τι γουστάρουν.
Εγώ αυτό που ισχυρίζομαι είναι πως ο νόμος, για όσους έχουν κλείσει βιβλία, θα έπρεπε να λέει πως θα πληρώσουν την ελάχιστη καταβολή , δηλαδή το 1/5 του βασικού μισθού. Ο νόμος όμως λέει πως αν έχεις κλείσει τα βιβλία σου το 2016, πληρώνεις για το 2017, ανάλογα με αυτά που έβγαλες το 2016! Κι ας μην έχεις έσοδα το 2017!
Ε, αυτό είναι παράλογο!
Βάσει αυτών που λέει ο νόμος, εγώ θα πληρώσω την ελάχιστη εισφορά, του... χρόνου, αφού φέτος ο ΕΦΚΑ εισπράξει από εμένα ένα ιλιγγιώδες νούμερο (που δεν θα το εισπράξει, αλλά λέμε τώρα...).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#365581  Ναι αλλα ετσι αμεσως μολις πληρωθεις απο την νεα δουλεια θα τα παρουν. Δηλ ποιο ειναι το ποσο που πρεπει να δωσεις για εισφορες; Αν δεν πληρωσεις δεν θα χασεις τη ασφαλεια υγειας για φετος;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365590 Επειδή το θέμα μου έκανε μεγάλη εντύπωση, έβαλα τον markvag να μπει στο site του ΕΦΚΑ και να δει αν χρωστάει. Του βγάζει "Υπό Εκκαθάριση", ενώ αντιθέτως σε εμένα βγάζει το ποσό που πρέπει να πληρώσω στις 28-2-2017. Η μόνη διαφορά μεταξύ εμού και του Μάρκου είναι ότι εγώ δεν έκανα διακοπή και ο Μάρκος έκανε. Η λογική λέει ότι ο Μάρκος δεν θα πληρώσει, ειδεμή θα του έλεγε κι αυτουνού το ποσό.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 16 Φεβ 2017, 20:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365597 Όχι, ο Μάρκος δεν πληρώνει γιατί είναι μισθωτός αλλού. Εσύ αν είχες κάνει διακοπή θα πλήρωνες σύμφωνα με τα κέρδη σου πέρυσι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365598
GTS έγραψε: Ναι αλλα ετσι αμεσως μολις πληρωθεις απο την νεα δουλεια θα τα παρουν. Δηλ ποιο ειναι το ποσο που πρεπει να δωσεις για εισφορες; Αν δεν πληρωσεις δεν θα χασεις τη ασφαλεια υγειας για φετος;

Αν δεν πληρώσεις, θα την χάσεις προφανώς, απλώς περιμένω μήπως αλλάξει κάτι πριν πληρώσω.
Και όχι μόνον θα χάσεις, αλλά τα χρωστούμενα τοκίζονται με 8% το χρόνο.
Εγώ θα πληρώσω μόνον το δίμηνο, μετά θα γίνω μισθωτός, εξηγώ όμως το απολύτως παράλογο του νόμου.
Και ξαναλέω, δεν υπάρχει πουθενά εξαίρεση!
Όσο για το πόσο, γι' αυτό το δίμηνο, στο τέλος θα είναι κάνα 2000€ χοντρικά (είμαι στο 38,5% ως μηχανικός).
Άβαταρ μέλους
By Andy
#365601 HF δεν ισχύει αυτό που λες. Όποιος έχει κάνει διακοπή δεν είναι υπόχρεος σε εισφορές, ίσως το καθεστώς είναι διαφορετικό για μηχανικούς. Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ έγκαιρα με τις διακοπές δραστηριοτήτων.

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365608
Andy έγραψε:HF δεν ισχύει αυτό που λες. Όποιος έχει κάνει διακοπή δεν είναι υπόχρεος σε εισφορές, ίσως το καθεστώς είναι διαφορετικό για μηχανικούς. Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ έγκαιρα με τις διακοπές δραστηριοτήτων.


Έτσι!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365623 Εγώ λέω πως όχι, αλλά ο ΕΦΚΑ μου έστειλε ειδοποιήτηριο... Οπότε, τι να υποθέσω;
Εξαίρεση για μηχανικούς ή μη ΔΕΝ έχει ο νόμος πάντως σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#365625 Κοίτα, κι εγώ μηχανικός είμαι.
Αυτό που ίσχυε πάντα για μας ήταν ότι είμαστε πάντα ασφαλισμενοι στο ΤΣΜΕΔΕ, είτε ως μισθωτοι είτε ως αυτοαπασχολούμενοι. Άνεργος μηχανικός δεν υπήρχε, αν ήσουν άνεργος λογιζόσουν σαν αυτοαπασχολούμενος.
Και πληρωνες κανονικότατα τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, ασχέτως με το αν είχες να τις πληρώσεις κλπ.
Άρα στην περίπτωσή σου όπως το βλέπω είναι δύο τα πιθανά σενάρια:
α) συνεχίζει να ισχύει το ίδιο ακριβώς καθεστώς, άρα είσαι αυτοαπασχολούμενος μηχανικός, άρα ο νόμος ισχύει όπως είναι ή (και πιθανότερο)
β) δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα ότι έκλεισες βιβλία.

Στο 1555 δοκίμασες να πάρεις; Κάτι μπορεί να μάθουμε...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365626 Από πού ακριβώς να το καταλάβω δηλαδή; Δεν το γράφει πουθενά πως υπάρχει εξαίρεση.
Επιπλέον, ακόμη και να υπάρχει εξαίρεση, από πού κι ως πού να πληρώνω εγώ και οι υπόλοιποι...άτυχοι, σύμφωνα με τα εισοδήματα τα περσινά, ενώ έχει γίνει διακοπή εργασιών;
Αφού εσύ το κατάλαβες τόσο καλά, δείξε μου πού γράφει ο νόμος την εξαίρεση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365633 Το παρακάτω, δείχνει πως κανείς δεν ξέρει και ακόμη και το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ την μια τα λέει έτσι και την άλλη αλλιώς.
Είναι πολλοί στην ίδια κατάσταση και όλοι περιμένουν διευκρινήσεις.
http://www.michanikos.gr/index.php?/topic/49076-Ειδοποιητήριο-ΕΦΚΑ-με-κανονικές-εισφορές-και-κλειστά-βιβλία...