Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#365534
Anonymous Founder έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως δεν έχετε καταλάβει καλά το νέο σύστημα, χωρίς να δηλώνω κι εγώ ειδικός....
-Η υποχρεωτική καταβολή εισφορών, ΔΕΝ ισχύει μόνον για μηχανικούς, γιατρούς και λοιπούς πλέον. Ισχύει για ΟΛΟΥΣ.
-Αν κλείσεις βιβλία, πληρώνεις σύμφωνα με τις εισφορές του τελευταίου έτους, και όχι σαν κάποιος που ΔΕΝ έχει δουλειά. Δηλαδή, για παράδειγμα εγώ φέτος πρέπει να πληρώσω σύμφωνα με τα εισοδήματα τα περσινά, ακόμη κι αν δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ έσοδο. Επίσης, αυτά ΔΕΝ πρόκειται να επιστραφούν σε μια εκκαθάριση, για τον ΕΦΚΑ του οφείλω αυτά τα χρήματα.
-Μόνον αν πιάσω δουλειά σαν μισθωτός ΑΜΕΣΑ, ξεμπλέκω. Γιατί τότε οι φετινές μου εισφορές, υπολογίζονται με τα φετινά μου εισοδήματα.
-Όπως είναι το σύστημα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ παράλογο. Θα μπορούσαν πολύ απλά να πληρώνεις ένα ποσό έναντι, ας πούμε το ελάχιστο, ή έστω κάτι παραπάνω, και ΚΑΤΟΠΙΝ να γίνεται η εκκαθάριση: τόσα έβγαλες, τόσα μου έδωσες προκαταβολή, τόσα μου χρωστάς. Απλό και χωρίς κανένα μπέρδεμα και χωρίς να γίνεται αυτή η αισχρή διαφοροποίηση, οι μισθωτοί να πάνε σύμφωνα με τα φετινά και οι ΕΕ σύμφωνα με τα περσινά, που σημαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αδικίες για ΟΛΟΥΣ.

Ξαναλέω, είναι απολύτως εξωφρενικό ως έχει, είναι απολύτως παράλογο και έχει τις στρεβλώσεις που έδειξα παραπάνω. Ως έχει, σε 1-2 χρόνια το πολύ, το σύστημα θα φέρνει πολύ λιγότερα χρήματα (βέβαια, λογικά στο τέλος θα χρωστάνε λιγότεροι, αφού τα λαμόγια θα είναι ΠΑΝΤΑ στην ελάχιστη εισφορά).

Όσοι είχατε ΚΑΙ μπλοκάκι, αλλά ήσασταν και μισθωτοί και κλείσατε τα βιβλία, δεν έχετε ν' ανησυχείτε πάντως. Όσοι ΕΕ ήταν στο πάλαι ποτέ ΤΕΒΕ και έκλεισαν μπλοκάκι και ΔΕΝ έχουν κάποια μισθωτή εργασία, πλέον ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ κανονικά.-

Ο ΕΝΦΙΑ και η φθορά που έφερε στην κυβέρνηση τότε, θα είναι απλό ανέκδοτο μπροστά στον ΕΦΚΑ και την τρομακτική επιβάρυνση που φέρνει σε ΠΟΛΥ κόσμο. Μιλάμε για ανθρώπους σαν την περίπτωσή μου που πάντα πληρώναμε και ποτέ δεν είχαμε χρέη. Τώρα, προφανώς δεν πρόκειται να δουν αυτά τα λεφτά από εμένα πέρα από τους πρώτους δύο μήνες που με πιάσανε... αδιάβαστο.
:vava:

Τα γράφω γιατί όπως φαίνεται κι εδώ μέσα, πολλοί δεν έχετε καταλάβει τι ακριβώς έχει παιχτεί... Και η λύση, είναι μόνον να γίνουν εταιρείες, σε χώρες μη ύποπτες, με τοπικό διαχειριστή, και οι εταιρείες να μην είναι εντελώς προσωπικές, αλλά με 2-3 συνεταίρους. Εκεί, ουσιαστικά μπορείς να είσαι νόμιμος, είτε τιμολογώντας υπηρεσίες μόνον, είτε τιμολογώντας με τριγωνικές συναλλαγές (ευρωπαϊκό κεκτημένο , έγινε και η εισφορο-φοροαποφυγή κεκτημένο...).


Είμαι 99,9% σίγουρος ότι κάνεις λάθος. Οι εισφορές που πληρώνουν οι υπόλοιποι (πλην γιατρών, μηχανικών κλπ) είναι για το τρέχον έτος (απλά υπολογίζονται με το προηγούμενο) και δεν ισχύουν στις υπόλοιπες κατηγορίες αν έχουν κλείσει βιβλία.

Δεν έχεις διαβάσει το νόμο. Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση πλέον σε αυτό το κομμάτι.
Η μόνη διαφοροποίηση των μηχανικών, γιατρών κλπ από τους υπόλοιπους, αφορά το έξτρα πακετάκι για επικουρικό και εφάπαξ (11,5% επιπλέον that is... :help: ).
ΟΛΟΙ πληρώνουν τις φετινές εισφορές, σύμφωνα με αυτά που έβγαλαν πέρυσι. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΑΜΕΙΟΥ.
Εξάλλου, αυτός ήταν και ο σκοπός του νέου νόμου: ένα ταμείο για όλους, με κοινούς κανόνες (λέμε τώρα...).

Ψάξτο πρώτα και μην υποθέτεις.

Θα ξαναπώ, αν δεν αλλάξει ο υπολογισμός γι' αυτούς που έχουν κλείσει βιβλία (και είναι επί της ουσίας ΑΝΕΡΓΟΙ), θα κλάψουν πολλοί. Γιατί τα ποσά που ζητάνε, είναι σημαντικά (εγώ υπολογίζω τα δικά μου σε 5ψήφιο νούμερο αθροιστικά, μην ξεχνάμε πως έχω το προνόμιο να πληρώσω 38,5% και όχι 27% όπως όσοι έρχονται από το ΤΕΒΕ.

Ψάχτε το νόμο και κατόπιν κουβεντιάζουμε, με υποθέσεις δεν βγάζει κανείς άκρη.

ρε συ . μου δίνεις ένα γρήγορο λινκ, γιατί μέχρι τώρα δεν έχει ξαναγίνει να πληρώνει εισφορές κάποιος που έχει διακόψει :hmmm:

ακόμα και αν σου έρχονταν οι εισφορές επειδή δεν είχες κάνει τη διακοπή (και την έκανες στη συνέχεια με προγενέστερη ημερομηνία) ή γιατί δεν είχες πάει στον οαεε να ενημερώσεις ότι διέκοψες, έσκαγες με το χαρτί της διακοπής από την εφορία και σου έσβηναν όλες τις οφειλές σου. (το έχω κάνει σε διακοπή 10 ετών πίσω σε ανενεργή επιχείρηση που ο άλλος χρώσταγε 10αδες χιλιάδες)

οι εισφορές είναι τρέχον θέμα, αν δε δουλεύεις γιατί να έχεις τρέχουσες εισφορές; (και μιλάω για νορμάλ περιπτώσεις όχι για μηχανικούς-τσμέδε όπως είχε το πράγμα μέχρι τώρα)

τώρα νομίζω ότι παίζει ρόλο και πότε ενημερώνεις το ταμείο ότι διέκοψες και όχι μόνο η διακοπή της εφορίας, αλλά η διακοπή είναι διακοπή
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 16 Φεβ 2017, 17:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365535 Κάπου έχεις μπερδευτεί HF.

Όσοι έκλεισαν τα μπλοκάκια τους και διέκοψαν τη δραστηριότητά τους έως 31/12/2016 δεν είναι ενεργοί ασφαλιστικά και δεν έχουν υποχρέωση καταβολής εισφορών.
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/a ... fka-gov-gr

Επιμένω ότι δεν ισχύει για τους μη ιατρούς-δικηγόρους-μηχανικούς.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365536
nass έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε: Αν είναι έτσι, να καταργήσουν τις εισφορές ασφάλισης και να τα βάλουν όλα στη φορολογία να μην ασχολούμαστε κιόλας.


Το οποίο είναι αυτό που είχα προτείνει αν θυμάσαι. :iconcool:


Και με το οποίο διαφωνώ, βάλε όλο το δικό μου quote, να μη φαίνεται ότι συμφωνώ κιόλας :)


Το έκανα. :)
Άβαταρ μέλους
By nass
#365539 Οχι δεν το έκανες

nass έγραψε: Η άποψή μου είναι ότι η αναδιανομή εισοδήματος πρέπει να γίνεται με τη φορολογία και καλώς γίνεται. Ομως η ασφάλιση πρέπει να έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα, δεν μπορεί να δώσω εγώ στη διάρκεια του εργασιακού μου βίου 1Μ ευρώ και ο άλλος 100Κ και να πάρουμε ίδια σύνταξη (360 ευρώ...). Αν είναι έτσι, να καταργήσουν τις εισφορές ασφάλισης και να τα βάλουν όλα στη φορολογία να μην ασχολούμαστε κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#365544 Με αυτόν τον τρόπο δε θα μείνει ούτε μια επιχείρηση με κερδοφορία στην Ελλάδα.
Το ποσοστό φορολογίας ΔΕΝ είναι ο μόνος λόγος για να αλλάξεις χώρα. ΑΛΛΑ:
- γραφειοκρατία
- αλλαγή του φορολογικού κάθε φορά που αλλάζει υπουργός οικονομικών
- διορισμός ΔΥ σε άχρηστες θέσεις
- αμοιβές ΔΥ σε σχέση με ΙΥ
- παράκαμψη ελεγκτικών μηχανισμών(= λάδωμα)


ΟΛΑ αυτά μαζί οδηγούν τις υγιής επιχειρήσεις στο εξωτερικό. Θα μείνουν μόνο όσοι μπορούν να κλέψουν. Και με το νέο σύστημα θα είναι περισσότερο κερδισμένοι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#365548 Διάβαζα μια έρευνα πρόσφατα για το πότε συμφέρει να βγεί κάποιος σύνταξη , στα 62 ή 67 και το ρεζουμέ ήταν οτι με βάση το μέσο προσδόκιμο ζωής , δεν υπάρχει διαφορά. Αν κάποιος ζήσει πάνω από τα 80 συμφέρει να βγεί αργά αλλά σαν σύνολο χρημάτων μέχρι τα π.χ 78 έτη θα πάρουνε και οι δυο τα ίδια λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By nass
#365552
REALZEUS έγραψε:Έκανα edit εννοώ nass, όπως μου ζήτησες. Άκουσον μεν, πάταξον δε...


Σόρι αλλά δεν είδα κάποια διαφορά :hmmm: ούτε κατάλαβα τι έκανες edit.
Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#365554 Ο nass λέει το προφανές παραπάνω. Προφανώς και το κράτος πρέπει να λειτουργεί αναδιανεμητικά, και ακριβως γι αυτο υπαρχει η φορολογία. Μπορεί ετσι να στηρίζει πολιτικές όπως η εθνική σύνταξη, επιδόματα, ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, κλπ.

Το να το επεκτείνει όμως αυτο και στην ασφάλιση ειναι παρανοϊκό. Εγώ θα πήγαινα μάλιστα και ενα βήμα παραπάνω - γιατί πρέπει να ειναι "κλειδωμένα" τα ποσοστά των εισφορών; δεν ειναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες και δεν έχουν τις ίδιες επιθυμίες. Γιατί να μη μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διάφορες επιλογές για τις εισφορές σου; Πόσο θες να δίνεις, θες να πάρεις εφάπαξ, ποτε θες να βγεις στη σύνταξη, κλπ, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#365555
kyr80 έγραψε:Θα μείνουν μόνο όσοι μπορούν να κλέψουν. Και με το νέο σύστημα θα είναι περισσότερο κερδισμένοι.


Δυστυχώς αυτό είναι σωστό (για άλλη μια φορά στην Ελλάδα) βλ. πχ. τι έλεγε παραπάνω ο Anonymous Founder, ότι τα αφεντικά του πληρώνουν λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές από τον ίδιο.
Συμφωνώ επίσης με την πρόβλεψη ότι θα "σκάσει" πολύ γρήγορα (το καλοκαίρι θα κάνουν ταμείο...)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365557
nass έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Έκανα edit εννοώ nass, όπως μου ζήτησες. Άκουσον μεν, πάταξον δε...


Σόρι αλλά δεν είδα κάποια διαφορά :hmmm: ούτε κατάλαβα τι έκανες edit.
Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία.



REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Είχαμε την ίδια συζήτηση προ καιρού με το REALZEUS. Η άποψή μου είναι ότι η αναδιανομή εισοδήματος πρέπει να γίνεται με τη φορολογία και καλώς γίνεται. Ομως η ασφάλιση πρέπει να έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα, δεν μπορεί να δώσω εγώ στη διάρκεια του εργασιακού μου βίου 1Μ ευρώ και ο άλλος 100Κ και να πάρουμε ίδια σύνταξη (360 ευρώ...). Αν είναι έτσι, να καταργήσουν τις εισφορές ασφάλισης και να τα βάλουν όλα στη φορολογία να μην ασχολούμαστε κιόλας.



Το οποίο είναι αυτό που είχα προτείνει αν θυμάσαι. :iconcool:



Έβαλα όλο το quote σου, ώστε να μη φαίνεται ότι συμφωνούμε. Μη μας τύχει τέτοιο κακό... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365558 Εγώ το μόνο αξιόπιστο link που μπορώ να δώσω, είναι ο ίδιος ο νόμος:
http://www.forologikanea.gr/data/docs/document(46)(1).pdf
Και εδώ , που είναι πιο εύκολο να το διαβάσετε:
http://www.opengov.gr/minlab/?p=3038

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει αυτό που ισχυρίζεται ο REALZEUS. Για την ακρίβεια, πλέον λέει πως ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ισχύουν τα ίδια και ΔΕΝ υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΒΕ, ΤΣΑΥ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#365563 Μόλις μίλησα με την φοροτεχνικό μου και είπε ότι δεν ισχύει ασφαλιστική εισφορά από τη στιγμή που έχει γίνει διακοπή για εμπόρους, επιχειρηματίες κλπ. Γιατροί, μηχανικοί κλπ συνεχίζουν και πληρώνουν γιατί είναι υποχρέωση τους από τη στιγμή που θέλουν να παραμείνουν στα μητρώα του συλλόγου τους.
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#365566
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ το μόνο αξιόπιστο link που μπορώ να δώσω, είναι ο ίδιος ο νόμος:
http://www.forologikanea.gr/data/docs/document(46)(1).pdf
Και εδώ , που είναι πιο εύκολο να το διαβάσετε:
http://www.opengov.gr/minlab/?p=3038

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει αυτό που ισχυρίζεται ο REALZEUS. Για την ακρίβεια, πλέον λέει πως ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ισχύουν τα ίδια και ΔΕΝ υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΒΕ, ΤΣΑΥ κλπ.



Προφανώς μιλάς γι'αυτό το απόσπασμα:
"2. Τα ως άνω ποσοστά υπολογίζονται επί του μηνιαίου εισοδήματος, όπως αυτό καθορίζεται με βάση το καθαρό φορολογητέο αποτέλεσμα, από την ασκούμενη δραστηριότητά τους κατά το προηγούμενο οικονομικό έτος."

Σωστά, το προηγούμενο οικονομικό έτος είναι το 2016. Μην ξεχνάμε ότι ξεκινάει η ισχύς από 1/1/2017. Τα εισοδήματα του 2016 όμως δεν είναι ακόμα γνωστά (θα γίνουν όταν καταθέσουμε φορολογικές δηλώσεις φέτος) οπότε προσωρινά υπολογίζονται με βάση τα τελευταία γνωστά του 2015.

Άρα, αν κάποιος έχει κλείσει τα βιβλία μέχρι 31/12/2016, πληρώνει τώρα μεν γιατί υπολογίζεται με βάση τα εισοδήματα του 2015. Όταν γίνει η εκκαθάριση των νέων δηλώσεων, αυτά τα χρήματα θα πρέπει να του επιστραφούν.

Όπως και θα συμψηφιστούν αναδρομικά προς τα πάνω ή προς τα κάτω και γι'αυτούς που ΔΕΝ έχουν κλείσει τα βιβλία τους.

Θεωρητικά πάντα :lol:

Εσύ καταλαβαίνεις κάτι διαφορετικό;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365573 Χρήματα ΔΕΝ επιστρέφονται, μόνον συμψηφίζονται.
Επιπλέον, τώρα πληρωνουμε για τις εισφορές του 2017, βασιζόμενοι στα κέρδη του 2015, και κατόπιν θα υπολογιστούν με το 2016. Αυτό που λέω όμως είναι πως αφού κάποιος έχει κλείσει τα βιβλία του, θα έπρεπε να πληρώνει ΤΩΡΑ την ελάχιστη εισφορά, ούτε σύμφωνα με το 2015, ούτε το 2016.
Αλλά αυτό ΔΕΝ γίνεται.
Και θα έλεγα ο REALZEUS να πάρει ξανά τον φοροτεχνικό του και να τον ρωτήσει, σε ποιο σημείο του νόμου κάνει τέτοια διαφοροποίηση, γιατί εγώ δεν βρήκα κάπου. Και ούτως ή άλλως, ΔΕΝ υφίσταται τέτοια διαφοροποίηση πλέον, ΟΛΟΙ είμαστε στον ΕΦΚΑ.
Κι εγώ έχω βάλει δύο λογιστές να ψάχνουν, και συμπέρασμα δεν βγήκε. Όλοι είναι εν αναμονή για διευκρινήσεις και εγκυκλίους.