Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#237802 Στο κατάστημα που νοικιαζω, περιλαμβάνεται και μέρος του πεζοδρομίου (μπροστά από αυτό) που ήταν αυλή (πρασια). Στο πεζοδρόμιο υπάρχουν τρύπες στο όριο από τα κάγκελα που υπήρχαν κάποτε. Εντός των οριων αυτού του χώρου, βγάζω μια επιδαπεδια πινακίδα ύψους 1μ και πλατους 60cm με το logo της εταιρίας. Προχθές ήρθαν από το δήμο και μου κάναν συσταση γιατί λέει η υπαιθρια διαφήμιση είναι παρανομη και το πρόστιμο είναι 600€. Τι ισχύει? Που μπορώ να βρω σχετικη νομοθεσία? Πως μπορώ να είμαι νομιμος?

ΥΓ Στο ίδιο πεζοδρόμιο και όχι σε ιδιωτικό χώρο, παρκαρουν αυτοκίνητα, προφανώς παρανομα. Όταν ρώτησα τον υπάλληλο του Δήμου σχετικά, με παρεπεμψε στη τροχαία, η οποία πάλι δεν κάνει τίποτα ουσιαστικό.

...>.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#237807 Αν είσαι εντός ορίων ιδιοκτησίας δεν έχεις θέμα. Άνοιξε το τοπογραφικό της αδείας κ ριξε μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#237811 Δεν έχω το τοπογραφικο, που μπορώ να το βρω? Έχεις το σχετικό νόμο πρόχειρο? Γιατί ο υπάλληλος του Δήμου μου είπε ότι μπορείς να βάλεις ότι θες εκτός από διαφήμιση...(προφανώς ο δήμος χρεώνει τη διαφήμιση και χάνει έσοδα...)

...>.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#237816 Διαφήμιση θεωρείται η ταμπέλα του μαγαζιού?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#237819 Δεν είναι ταμπέλα. Είναι πινακίδα που γράφει logo + μια προσφορά τάδε προϊόν από 9.99

...>.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#720439 Πριν να ξεκινησω απο την αρχή την ανάγνωση όλου του θέματος, σχετικά με τα περιουσιακά, μια γρήγορη ερώτηση.

Αυτή τη στιγμη τι συμφέρει καλύτερα, γονική παροχή, διαθήκη? Παιζει ρολο η αξία των ακινήτων και πως χωρίζονται?

Επίσης, γίνεται διαθήκη 2 σε 1 (και των 2 γονιών) ή κανει ο καθένας χωριστά?

Απο άποψη φορολογικών και συμβολαιογραφικων εξόδων κυρίως.

< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#720444 Οικονομικά συμφέρει η διαθήκη, κατά πολύ κιόλας.
Επίσης ο καθένας συντάσσει την δικιά του και δημοσιεύονται ξεχωριστά.
Ζήτα τιμές για κάθε περίπτωση από έναν συμβολαιογράφο (ή δικηγόρο)
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#720449 Ευχαριστώ.
Και απο άποψη φόρου κληρονομιάς αργότερα?
Αν κληρονομήσει πρωτη κατοικία που μένει μεσα κάποιος και παλι πληρώνει φόρο?
Γιατί η γονική παροχή είχε κάτι απαλλαγές αν θυμάμαι καλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#720481 Υπάρχει φόρος αποδοχής κληρονομιάς, καθώς και φόρος γονικής παροχής.
Παίζουν κάτι απαλλαγές όπως είπες, αλλά δεν είμαι ο αρμόδιος για τέτοια θέματα.
Κάνε ένα τηλέφωνο σε κάποιον γνωστό σου συμβολαιογράφο ή δικηγόρο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#720615 Πολύ βασικό να υπάρχει διαθήκη ώστε να μην μοιραστούν όλα σε όλους με ποσοστά με βάση το νόμο.
Αν δεν υπάρχει διαθήκη αλλά υπάρχει συμφωνία των κληρονόμων είναι συχνό να ανευρίσκεται χειρόγραφη "διαθήκη" (την οποία σχεδιάσανε οι κληρονόμοι από κοινού και βρίσκουν και κάποιον να πει ότι ο γραφικός χαρακτήρας μοιάζει να είναι του μακαρίτη) ώστε να γίνουν όλα τακτοποιημένα.

Ο καθένας κάνει μόνος του διαθήκη για τον πολύ απλό λόγο ότι αν αλληλοκληρονομούνται δεν μπορεί να ξέρουν ποιος θα πεθάνει πρώτος. Και μπορεί να έχει μεγάλη σημασία ποιος πεθαίνει πρώτος (αυτό μετράει πολύ σε ατυχήματα, ο ιατροδικαστής καλείται να αποφασίσει το ποιος πέθανε πρώτος). Αν πεθάνει πρώτα ο Α τότε τον κληρονομεί ο Β αλλά τα παιδιά τους Γ, Δ και Ε κληρονομούν τον Α μόνο και μετά όταν πεθάνει ο Β κληρονομούν τον Β και βέβαια ξαναπληρώνουν φόρο για τα όσα πήγαν από τον Α στον Β.... Ή έστω ο Ζ (πχ παιδί μόνο του γονέα Β) που κληρονομεί μόνο τον Β αλλά όχι τον Α, αν ο Α πεθάνει πρώτος και αφήνει στον Β τότε θα έχει μερίδιο από του Α όταν πεθάνει ο Β κλπ.
Το σωστό φυσικά είναι όταν πεθάνει ο ένας ο άλλον να ξαναφτιάξει νέα διαθήκη που να περιλαμβάνει το τι γίνεται με τα όσα κληρονόμησε.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν περιπτώσεις/υπο-ρουτίνες. Πχ αν ο Α πεθάνει πρώτος τότε αφήνει αυτό στον Β και τα υπόλοιπα στα παιδιά αλλά αν πεθάνει ο Β πριν από τον Α τότε ο Α δεν θέλει τίποτα του Β και να πάνε όλα στα παιδιά. Ώστε να αποφύγει η οικογένεια να πληρώνει φόρο κληρονομιάς 2 φορές από γονιό Α σε γονιό Β και μετά από τον γονιό Β στα παιδιά.