Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#51043
Corto Maltese έγραψε:
leonp έγραψε:
manosky έγραψε:Ο τρόπος κληρονομιάς, με διαθήκη ή εξ αδιαθέτου, δεν επηρεάζει άλλα θέματα.


ΟΚ.

Είχα την εντύπωση ότι με διαθήκη η φορολογία ήταν μικρότερη.

Δεν ασχολήθηκα με πως και τι, αλλά ο πατέρας μου που ήθελε να μου κάνει γονική το πατρικό του είπαν (2 διαφορετικοί συμβολαιογράφοι) πως η διαθήκη είναι συμφερότερη


Ίσως να εννοεί αυτό που παίζει πολύ τελευταία και το βρίσκουν πολλοί μπροστά τους.
Εκτός από τους φόρους υπάρχει και ένα άλλο ζήτημα. Πλέον δεν μπορείς να μεταβιβάσεις, δωρίσεις κλπ ακίνητο που έχει πολεοδομικές παραβάσεις και επειδή πρέπει να πάρεις πιστοποιητικό από μηχανικό ότι είναι όλα οκ έχεις 2 επιλογές: ή να το "τακτοποιήσεις" ή να το κάνεις σύμφωνο με την άδεια και επειδή το 2 πολλές φορές είναι πρακτικά αδύνατο ή ακριβό και το 1ο εκτός από επίσης ακριβό επιβαρύνει πολλές φορές και με εξτρά χαράτσια επιλέγουν πολλοί την λύση της διαθήκης που δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#51084 Υπαρχει και η δωρεα αιτια θανατου!!! που εχει μια ουσιωδη διαφορα με την γονικη παροχη... εαν το παιδι "φυγει" νωριτερα απο τον γονεα του τοτε η οικογενεια του , αν εχει, δεν παιρνει τιποτα ολα γυριζουν στον γονεα και αυτος τα κανει ο,τι θελει!!! μετα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#95661 Μια σχετικη αλλα πιο συνθετη περιπτωση που μου ετυχε αλλα δεν την πολυεψαξα και τωρα απλως ζητω μια απαντηση ......
Ζευγαρι με ενα παιδι ,περιουσια ενα σπιτι στο ονομα της μανας....
Πεθανει η μανα,το σπιτι =1/4 πατερας ,3/4 παιδι.
Πατερας ξαναπαντευεται κυρια με ενα παιδι ....
Πατερας πεθαινει ,σπιτι = 1/16 μητρυια,15/16 Α'παιδι....
Μητρυια πεθαινει ,σπιτι =1/16 Β'παιδι,15/16 Α' παιδι.....
Σωστα; Χωρις πια δικαιωματα κληρονομιας αναμεσα στα δυο παιδια......Σωστα;
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#95690 Σωστά...
Τα δε παιδιά δεν έχουν κάποιο συγγενικό δεσμό μεταξύ τους (δεν έχουν κανένα κοινό γονέα) ώστε να τίθεται ζήτημα κληρονομικών δικαιωμάτων μεταξύ τους.

Προφανώς μιλάμε πάντα για εξ'αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή και χωρίς την ύπαρξη κανενός άλλου συγγενούς/κληρονόμου πλην όσων αναφέρεις.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#95695 ^^^

Ναι αυτη η σχεση υπαρχει μονο .....Ευχαριστω πολυ....Με αλαφρυνες απο καποια μικρη ανησυχια που με απασχολουσε απο καιρο .......Και παλι σ'ευχαριστω.....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#95699 Αντε , σε καλη μερια :lol:
Άβαταρ μέλους
By famas
#191931 Το γράφω εδώ, μήπως γλυτώσει και κάποιος...
Ιστορία: Το πιστοποιητικό θανάτου που εξέδωσε το νοσοκομείο είχε στο πατρικό όνομα του ατόμου που απεβίωσε, το όνομα που απέκτησε μετά το γάμο. κάτι που ήταν λάθος. Υποτίθεται στο διαβάζουν μπροστά σου, προτού το υπογράψεις, αλλά ένεκα της δύσκολης ώρας....
Βάση του πιστοποιητικού εξεδώθη η ληξιαρχική πράξη, βασικό έγγραφο για τη διαδικασία δημοσίευσης διαθήκης, η οποία απλά αντέγραψε τα (λάθος) στοιχεία του πιστοποιητικού θανάτου.

Η διόρθωση της ληξιαρχικής απαιτεί, γιά τέτοια θέματα, άδεια από τον εισαγγγελέα:
Διορθώσεις σφαλμάτων προφανώς από παραδρομή, τα οποία δεν αφορούν τον τόπο, την ημέρα, το μήνα, το έτος και την ώρα θανάτου, ούτε σφάλματα τονισμού, γραμματικών και φθογγολογικών κανόνων, μπορούν να γίνουν με άδεια του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.
http://www.ypes.gr/el/eidlixypes/archik ... rThanatou/
Κόστος περίπου 150,00€ εάν η αίτηση γίνει απο δικηγόρο.

Στη περίπτωση που αναφέρω και παρά τα όσα αναγράφονται στο λινκ, ο /η εισαγγελέας δεν δέχθηκε το προφανές, παρά τη πληθώρα αποδεικτικών εγγράφων( ληξιαρχική γέννησης, γάμου, απόδοσης ΑΦΜ, οικογενιεακής μερίδας) και παρέπεμψε σε δικάσιμο. Κόστος και χρόνος φυσικά μεγαλύτερος.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#213799 Πεθανε μια θεια μου πριν λιγο καιρο και θελω να μαθω για τη διαθηκη της. Επειδη δεν εχω αλλη πληροφορηςη απο συγγενεις που ηταν ποιο κοντα αλλα δεν εχουμε επαφες, πως μπορω να παρω ενα αντιγραφο αυτης για να δω τι αναγραφεται σε αυτη?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#213801 Δεν ξέρω αν μπορείς να λάβεις αντίγραφο. Απευθυνσου στον συμβολαιογράφο που έχει την διαθήκη.
Άβαταρ μέλους
By castigamatti
#213802
nEK έγραψε:Πεθανε μια θεια μου πριν λιγο καιρο και θελω να μαθω για τη διαθηκη της. Επειδη δεν εχω αλλη πληροφορηςη απο συγγενεις που ηταν ποιο κοντα αλλα δεν εχουμε επαφες, πως μπορω να παρω ενα αντιγραφο αυτης για να δω τι αναγραφεται σε αυτη?


Έχει δημοσιευθεί; Αν ναι,αντίγραφο θα πάρεις από τη γραμματεία του δικαστηρίου που τη δημοσίευσε, κατόπιν αιτήσεως.
Αν ήταν δημόσια διαθήκη, το δικαστήριο είναι αυτό της έδρας του συμβολαιογράφου, στον οποίο είχε κατατεθεί. Αν επρόκειτο για ιδιόγραφη, πρέπει να μάθεις ποιος την είχε στα χέρια του και σε ποιο δικαστήριο την κατέθεσε προς δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#213872 Δημοσιευθει εννοεις να εχει ανοιχτει? πανε κατι μηνες απο τοτε. Οποτε παω στο πρωτοδικειο (;) δινω το ονομα και αιτουμε αντιγραφο ;
Άβαταρ μέλους
By castigamatti
#213886
nEK έγραψε:Δημοσιευθει εννοεις να εχει ανοιχτει? πανε κατι μηνες απο τοτε. Οποτε παω στο πρωτοδικειο (;) δινω το ονομα και αιτουμε αντιγραφο ;

Δεν υπάρχει "άνοιγμα" υπό την κυριολεκτική έννοια.Για να έχει νομική ισχύ η διαθήκη ,γίνεται αίτηση δημοσίευσης της στο αρμόδιο δικαστήριο,που γνωστοποιεί το περιεχόμενο της και την εγγραφεί στα οικεία βιβλία του.
Επομένως για αντιγραφο κανεις αιτηση, που αναφέρει το ονοματεπώνυμο της θανουσης, ημερομηνία και τόπο θανάτου.Αν ξερεις τον αριθμό δημοσίευσης ακόμα καλύτερα.
Προσοχή γιατί η αρμοδιότητα έχει αλλάξει εδώ και δύο χρόνια.Αρμόδιο είναι το ειρηνοδικείο της τελευταιας διαμονής της θανουσης ή του τόπου διαμονής του αιτούντος τη δημοσίευση. Γι αυτο σε ρωτησα πριν ποιος τη δημοσίευσε.Για να ξέρεις σε ποιο ειρηνοδικείο θα πας.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#213937 Κοστιζει κατι το αντιγραφο?
Το να παω κατευθειαν στη συμβολαιογραφο ( αν τη βρω) γινεται η ιδια δουλεια?
Άβαταρ μέλους
By castigamatti
#213974
nEK έγραψε:Κοστιζει κατι το αντιγραφο?
Το να παω κατευθειαν στη συμβολαιογραφο ( αν τη βρω) γινεται η ιδια δουλεια?


ένα τάληρο σε μεγαρόσημα. Στο συμβολαιογράφο δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί είτε έγινε κατάθεση της διαθήκης ως μυστικής σε αυτόν, είτε συντάχθηκε ως δημόσια ενώπιον του, αντίγραφά της δεν κρατάει.Υπάρχει μόνο η καταχώρηση των σχετικών πράξεων στο βιβλίο του.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#214204 Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, κυριοι.
Θα παρω τα στοιχεια μου και θα παω στο τοπικο ειρινοδικιο να ζητησω αντιγραφο.