Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#362229 Δεν κανει ρεπορταζ. Λαθος σου. :s_howdy

Εκτος και αν πιστεψωμεν οτι ο Ακης Τσοχατζοπουλος επι 2 δεκαετιες κοροιδεψε ενα ολοκληρο Κομμα. Και καλα αυτο. Να πιστεψωμεν οτι κοροιδεψε και τον Μεγαλο; Θα χε γουστο να εχεις τετοιες απαιτησεις απο τα μυαλα μας nass.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#362236 Να τεκμηριώσει τι; Αυτό που ήξερε όλη η πιάτσα; Πως τεκμηριώνεις ότι "διόρισε" τον Μπένι ΥΠ.ΠΟ;
Το άλλο με την Ελένη :s_sarcastic του Μικρούτσικου, ας πούμε, ή τα περί ΕΜΣΤ :lipsealed: είναι γεγονότα, τι αμφισβητείται;
Εξάλλου υπάρχει ένα νούμερο αδιαμφισβήτητο: τα εκατοντάδες εκατομμύρια που ξοδεύτηκαν.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#362238 nass αν ένα πόνημα είναι ΣΩΣΤΑ ταληροποιημένο δεν χρειάζεται τεκμηρίωση.
Άβαταρ μέλους
By nass
#362243
g8777 έγραψε:Δεν κανει ρεπορταζ. Λαθος σου. :s_howdy


Α πες το ντε, σωστά, την άποψή του γράφει και δεν την παρουσιάζει ως γεγονότα, άρα δεν κάνει ρεπορτάζ :whistlink: Ασε που νόμιζα ότι γράφει σε εφημερίδα = δημοσιογράφος και όχι το μακρύ του και το κοντό του σε ένα blog = τρολάκι. Μάλλον έχω μπερδευτεί :dizzy:

Στο συγκεκριμένο θέμα θα περίμενα μεγαλύτερο σεβασμό στη δεοντολογία από το "το ξέρει όλος ο κόσμος" = FACT :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#362246 Ο Στεφανίδης, ΣΥΡΙΖΑιος.
Ο Μάνος ο Στεφανίδης, ΣΥΡΙΖΑιος.

Τι να λέμε
Άβαταρ μέλους
By g8777
#362248 Σε μια προταση εχεις ακυρωσει το συνολο της δημοσιογραφιας. Αυτο τουλαχιστον ειναι ξεκαθαρο.
Λογικα πρεπει να διαβαζεις ΜΟΝΟ Teletext. ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#362254 Αν αναφέρεσαι σε μένα, διαβάζω συστηματικά εφημερίδες 35 χρόνια. Ισως λοιπόν να έχω άλλες απαιτήσεις και κριτήρια. ΟΚ.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κατάλαβα που κολλάει :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#362270 Nass μεγαλα παιδια ειμαστε, ας μην κοροιδευομαστε λεω εγω. Απλα εκτασε βαρια η σουπα για τον κυρ Χρηστο , τα υψηλα σου στανταρ ειμαι σιγουρος οτι παρουσιαζουν μεγαλο βαθμο ευλυγισιας αναλογα την πηγη και το χαδι στο μυαλο που σου προσφερει ο εκαστοτε αρθρογραφος. Νεσπα;

Αθωος λοιπον και ο Λαμπρακης, ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΑ τα λιβελογραφηματα. Ωπα, για τον Λαμπρακη ή τον Λαλιωτη λεγαμε; :hmmm:

Μην απαντησεις, ξερω ηδη τι θα πεις. :lol:


Τουλαχιστον για το δευτερο λινκ δεν αμφεβαλλες για την τεκμηριωση του, ακομα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#362325
g8777 έγραψε:Nass μεγαλα παιδια ειμαστε, ας μην κοροιδευομαστε λεω εγω. Απλα εκτασε βαρια η σουπα για τον κυρ Χρηστο , τα υψηλα σου στανταρ ειμαι σιγουρος οτι παρουσιαζουν μεγαλο βαθμο ευλυγισιας αναλογα την πηγη και το χαδι στο μυαλο που σου προσφερει ο εκαστοτε αρθρογραφος. Νεσπα;


Ενώ εσένα τα δικά σου στάνταρ είναι ανεπηρέαστα από το ποιόν του αρθρογράφου και του αντικειμένου της αρθρογραφίας ? Καλά έχουμε γλαρόσουπα.

Στο μεταξύ κατάφερες να μην πιάσεις καν το νόημα της κριτικής μου :svivhaha: : Το Λαμπράκη δεν τον είχα καθόλου σε εκτίμηση, αρχιδιαπλεκόμενος του κερατά ήταν και δεν αμφιβάλλω επί της ουσίας για αυτά που λέει ο Στεφανίδης (κάποια είναι |λογοκρισία| αλλά γενικά σωστά).
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το άρθρο του δεν ήταν απαράδεκτο λιβελογράφημα πέραν οποιασδήποτε δημοσιογραφικής δεοντολογίας. Με λίγα λόγια, αυτά που έγραψε λέγονται, γράφονται ίσως σε ένα blog από έναν τυχαίο αλλά όχι σε εφημερίδα από δημοσιογράφο. Αυτό σχολίασα, εσύ διάβασες...

g8777 έγραψε:Αθωος λοιπον και ο Λαμπρακης, ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΑ τα λιβελογραφηματα. Ωπα, για τον Λαμπρακη ή τον Λαλιωτη λεγαμε; :hmmm:


Spot on #1 :s_biggrin

g8777 έγραψε:Μην απαντησεις, ξερω ηδη τι θα πεις. :lol:


Spot on #2 :s_yes

g8777 έγραψε:Τουλαχιστον για το δευτερο λινκ δεν αμφεβαλλες για την τεκμηριωση του, ακομα.


Σόρι δεν έκανα τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#362336 Εικόνα

:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic



Ειμαστε ολοι εργαζομενοι.

(Προσοχη, ατεκμηριωτο λιβελογραφημα, οχι για ολους).


@nass

Το βλεπα; Το παιξα. Ζεστα ευρωπουλακια στην τσεπουλα μου. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#363843
Επιστολή της οικογένειας του Λουκιανού Κηλαηδόνη προς την εφημερίδα «Πρώτο Θέμα» σχετικά με την κυκλοφορία τραγουδιών του από αυτή
"Όπως πληροφορηθήκαμε, η εφημερίδα σας πρόκειται αύριο να κυκλοφορήσει με συνοδευτική «προσφορά» για τους αναγνώστες της, ένα cd με 18 αξέχαστα τραγούδια του Λουκιανού.
Σας εκφράζουμε την απόλυτη αντίθεσή μας, καθώς και την έντονη αγανάκτηση και διαμαρτυρία μας για την ενέργειά σας αυτή, για την οποία, όπως γνωρίζετε, δεν λάβατε (και ούτε θα μπορούσατε ποτέ να έχετε λάβει), καμία άδεια, ούτε από τον αείμνηστο Λουκιανό, ούτε βέβαια, ύστερα από την απώλειά του, από εμάς. Σας υπενθυμίζουμε εξάλλου κάτι που γνωρίζετε άριστα: ο ίδιος ο Λουκιανός, όσο ήταν κοντά μας, δεν θα έδινε ποτέ άδεια να κυκλοφορήσουν τραγούδια του με την εφημερίδα σας, για την οποία είχε συγκεκριμένη άποψη. Την άποψή του αυτή, με την οποία συντασσόμαστε , καθώς και την αντίθεσή του στην καθ’ οιονδήποτε τρόπο, έστω και έμμεση, σύνδεση τραγουδιών του με την εφημερίδα σας, την είχε εκφράσει τόσο δημόσια όσο και απευθείας σε εσάς. Συγκεκριμένα τον Οκτώβρη του 2013 είχε δηλώσει: «..To Πρώτο Θέμα δεν το διαβάζω, δεν ανήκω στον πολιτικό χώρο που εκφράζει και το απεχθάνομαι. Δεν θέλω να συνδεθεί η μουσική μου με τη συγκεκριμένη εφημερίδα διότι μου είναι αντιπαθής με όσα έχει κάνει μέχρι τώρα..».
Το ότι, έπειτα από όλα αυτά, εσείς σήμερα επιδιώκετε να εκμεταλλευτείτε εμπορικά τη συγκίνηση που προκαλεί στο κοινό η, νωπή ακόμη, απώλεια του Λουκιανού, αποτελεί ακραία προσβολή της μνήμης ενός καλλιτέχνη που αντιπάλεψε με το παράδειγμα και το έργο του, τέτοιες ακριβώς συμπεριφορές, όπως είναι οι δικές σας. Αποτελεί δε και κατάφωρη προσβολή των πνευματικών του δικαιωμάτων, καθώς και του ηθικού του δικαιώματος επί του έργου του, το οποίο είχε ρητά ασκηθεί από τον ίδιο όσο ήταν εν ζωή απαγορεύοντάς σας οποιαδήποτε χρήση των έργων του.
Είναι αυτονόητο ότι, ως προς όλα τα παραπάνω, επιφυλασσόμαστε για την άσκηση κάθε δικαιώματος που μας δίνει ο Νόμος, προκειμένου να προστατέψουμε τη μνήμη του Λουκιανού και τιμήσουμε το ήθος, το ύφος και τις επιλογές της ζωής του."

πρωκτοθέμα :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#366462 Όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο από τον κύριο "Όσοι πιστεύουμε στην δημοκρατία οφείλουμε ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στην Χρυσή Αυγή", αλλά ώρες ώρες κεντάει. Ο λόγος για τον Κασιμάτη προφανώς:

http://www.kathimerini.gr/896059/opinio ... iepiskopos



Αξίζει την τιμή;

Η Βουλή, πληροφορούμαι, ετοιμάζεται να τιμήσει τη μνήμη του Νίκου Μπελογιάννη. Μάλλον από λεπτότητα στη μνήμη του νεκρού (διότι ο Μπελογιάννης αγωνιζόταν για να καταργήσει τη Βουλή...), η εκδήλωση δεν θα γίνει στο γνωστό κτίριο που δεσπόζει της πλατείας Συντάγματος, αλλά στην Αμαλιάδα, τόπο καταγωγής του Μπελογιάννη. Ωστόσο, ο Μπελογιάννης καταδικάστηκε για κατασκοπεία εις βάρος της πατρίδας του και εξ όσων γνωρίζω δεν έχει υπάρξει ποτέ αναθεώρηση της δίκης. Μπορεί, λοιπόν, η θανατική ποινή που του επιβλήθηκε τότε να ήταν σκληρή και, ενδεχομένως, άδικη· όμως η καταδίκη του ήταν δίκαια και εξακολουθεί να ισχύει. Δεν είναι παράλογο η Βουλή να τιμά έναν καταδικασθέντα για κατασκοπεία εις βάρος της χώρας του; Μου φαίνεται ότι αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοεί ο Πρωτάνθρωπος των Σφακίων όταν λέει «προσπαθούμε ακόμη να πάρουμε την πραγματική εξουσία».


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#366492 Το επιχείρημα του Κασιμάτη για ισχύουσα καταδίκη, προφανώς και δεν στέκει. Εδώ για ολόκληρο Ελευθέριο Βενιζέλο υπάρχει αντίστοιχη καταδίκη (για το κίνημα του ‘35).
Από την άλλη το να τιμήσει η βουλή τη μνήμη του Μπελογιάννη, επίσης δεν έχει κανένα νόημα. ΝΑ τον τιμήσει το ΚΚΕ εντάξει, αλλά η βουλή γιατί; Ο Μπελογιάννης δεν έκανε τίποτα καλό για τη δημοκρατία στην Ελλάδα, αντίθετα μόνο προβλήματα δημιούργησε, ενώ εμπλέκεται και σε μεγάλες σφαγές, όντας ειδικός απεσταλμένος της Κ.Ε. του ΚΚΕ το καλοκαίρι του 44 στην Πελοπόννησο, όπου σφάζονταν από τον ΕΛΑΣ οι αντιφρονούντες (πιο γνωστή η περίπτωση Μελιγαλά), ενώ και αργότερα στις δύο πιο γνωστές εκτελέσεις υψηλόβαθμων αξιωματικών του ΔΣΕ από τον ΔΣΕ! (Γιαννούλη και Γεωργιάδη) κατά σύμπτωση ο Μπελογιάννης ήταν πολιτικός επίτροπος της Μεραρχίας τους.