Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#359585 Εδω μας ειπε για σουμαδα στον Αγιο Νικολαο.
ΟΥΣΤ.
ΑΣΧΕΤΕ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#362692
gianik έγραψε:Να δω να κλεινουν οι Ε.Ο με κατι τετοια..

Το επόμενο μου :inlove:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#362788 Αρκεί να μην σκουριάζει το σασί και σε αυτό
viewtopic.php?t=51
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#387163 Εορδαία: O παγετός «έκαψε» τα κεράσια

Ζημιές στις καλλιέργειες κερασιού σε Μεσόβουνο και Πύργους προκάλεσε ο παγετός που σημειώθηκε χθες βράδυ με τις εκτιμήσεις να φέρουν το ποσοστό των καταστροφών στο 70- 80% ενώ στα ίδια περίπου ποσοστά εκτιμάται ότι κυμαίνονται και οι ζημιές στις μηλοκαλλιέργειες.

http://www.ert.gr/eordea-o-pagetos-ekapse-ta-kerasia/

Ναι αλλα οι αγρότες πήραν πριν 30 χρονια επιδοτήσεις. Ναι αλλα πασοκ... Πορσε καγιεν... Λαρισα.
ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#387173 Σιγά μωρέ μλκ, θα βγει ο ΕΛΓΑ.

Τι προτιμάς;

90 % ζημιά με παραγωγή 5κιλα ανά δέντρο ή 24 % με 800 κιλά; :s_drinks


Μία φορά δεν εστειλες ένα καφασι να δοκιμάσουμε. Τσιπη :x
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#393160

Μετράνε πληγές οι αγρότες στο γάζωρο g μου.
Κωλοκυβερνήσεις καριολαράδες στηρίξτε την αγροτιά. :x
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#438274
otso έγραψε:...τωρα δεν εχει ερθει ακομα ο μαλακας να παμε για μαζεμα βαμβακι και εγω καθομαι εδω μεσα και χαζολογω , αμα σας βαλω πανω σε καμμια 9965 θα παθετε. https://www.youtube.com/watch?v=0nJ5uIwpug4
Στο θέμα είμαστε, τρομερή γκατζετάρα η 9965. Αλλά με απογοήτευσε που με το πρώτο πέρασμα αφήνει πολύ πράμα πίσω.... Πρέπει να κάνει πολλά περάσματα;
Άβαταρ μέλους
By otso
#438280
sknipper έγραψε:
otso έγραψε:...τωρα δεν εχει ερθει ακομα ο μαλακας να παμε για μαζεμα βαμβακι και εγω καθομαι εδω μεσα και χαζολογω , αμα σας βαλω πανω σε καμμια 9965 θα παθετε. https://www.youtube.com/watch?v=0nJ5uIwpug4
Στο θέμα είμαστε, τρομερή γκατζετάρα η 9965. Αλλά με απογοήτευσε που με το πρώτο πέρασμα αφήνει πολύ πράμα πίσω.... Πρέπει να κάνει πολλά περάσματα;


2 χερια , αν υποθεσουμε οτι συνολο ενα χωραφι θα βγαλει 350κ το στρεμμα , θα εχουμε περιπου 290-310 πρωτο περασμα και 40-60 δευτερο.
Η ποιοτητα του μαζεματος οφειλεται στην σωστη και ωραια καντηλα του βαμβακιου αλλα πρωτιστως στην συντηρηση των συλλεκτικων της μηχανης , αλλαγμα αδραχτιων ντοφερ και βουρτσακια και ζυγοσταθμιση στις μπαρες . ΚΑΙ μονο τα ανταλλακτικα κανουν πολλα λεφτα ,μετα ειναι και το συνεργειο , θελει σερβις δε καθε χρονο .
Μην σου φαινεται πολυ ομως αυτο που μενει, ειναι ξεφτια περισσοτερο παρα βαρος , ιδιως αν σκεφτουμε οτι τα 2/3 του βαρους ειναι ο σπορος ιδιως αν ειναι ψωμομενος και εχει αρκετο λαδι.
Ο συνδυασμος δυναμης και αποτελεσματικοτητας , μαζι με την πατεντα που σε αφηνει αφωνο ειναι κατι το απιστευτο .
τα παντα δουλευουν με κινητηρες λαδιου , κομπλαρεις αερα για να ρουφαει το βαμβακι και να το ριχνει στο καλαθι ανεβαζεις τερμα στροφες κινητηρα και μετα δεινεις ολα τα στοιχεια στα συλλεκτικα και μετα κινηση .Γινεσαι ενα με το μηχανημα ,δεν εχω δει να κλεινουν πορτα πουθενα στον κοσμο για να ακους και το απειροελαχιστο ηχο που μπορει να αλλαξει .
σε μιση μερα εχεις βγαλει 100στρ , κατι που πριν 40 χρ ηθελε 10 γυναικες να δουλευουν απο τα μεσα σεπτεμβριου εως τα μεσα δεκεμβριου.
οι παλιοτεροι τις μισησαν καθως στο χωριο ερχοντουσαν γυρω στις 3000 γυναικες για μαζεμα και ηταν μια ατελειωτη γιορτη
Και τι δεν θαδινα να ειχα μερικους απο δω να πατανε βαμβακι μεσα στην καροτσα .
εβρεξε την γαμησαμε.