Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By L200
#41785 Τι λέει, ραβδίζουμε? Βεντέμα έχουμε?
Γενικά για φέτος Κρήτη βλέπω να βγαίνει πολύ "ζουμί"
Προσωπικά ευτυχώς φέτος θα πάμε καλύτερα, αν και εδώ που τα λέμε χειρότερα από πέρυσι δεν γινόταν.

Ακούσατε για τα ένσυμα που πρέπει να περνάει τώρα όποιος έχει εργάτες? Χαμός θα γίνει, ειδικά με τις ελιές!!!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#41791 Και εδώ κάτω έχει πολύ παραγωγή.Λένε για πολύ καλή τιμή,πάνω απο 3€ το κιλό το λάδι.Εχουν ξεκινήσει και μαζεύουν αν και οι έχοντες μεγάλες εκτάσεις θα ξεπεράσουν και τις γιορτες απο ότι λένε.Τα μεροκάματα που κυμαίνονται σε εσάς Μανώλη;Εδώ είναι στα 30€ αλλά είναι και κάποιοι που τα σπάνε στα 25€ ή και πιο χαμηλά.Και για να λέμε την αλήθεια είναι αρκετά σκληρή δουλειά,ειδικά τα πανιά,όχι ότι και ραβδιστες δεν κουράζονται.
Για το ένσημα το διάβαζα πριν λίγο,χαμός λέει στα Χανιά μεγάλα πρόστιμα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By L200
#41799 Πάνω κάτω τα ίδια λεφτά πρέπει να παίζουν. Δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια. Θα κάνω ότι μπορώ να μαζέψω τις ελιές όσο πιο οικογενειακά γίνεται. Βαρέθηκα να μαλώνω με Αλβανούς και να τρέχω πίσω από τους Βούλγαρους για να μην κωλοβαράνε. Οικογενειακά να κάνουμε και χαβαλέ!!!

Να πω και κάτι θεικό που μου συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια. Κάποια Σ/Κ ή στις διακοπές των Χριστουγέννων, έρχονται τα ανίψια μου να βοηθήσουν. Ηλικίες από τετάρτη δημοτικού, μέχρι πρώτη γυμνασίου, 5 τον αριθμό. Την περισσότερη ώρα βέβαια απλά παίζουν συμβάλοντας περισσότερο να μας διασκεδάζουν.
Μια μέρα εκεί που ράβδιζα άκουσα φωνές. Είχαν αρχίσει να τσακώνονται. Εντελώς αυθόρμητα φώναξα με δυνατή φωνή:
"Όποιοι δουλέψουν και δεν τσακώνονται θα τους δώσω στο τέλος της μέρας 5 ευρώ"

Δεν πρόλαβα να τελειώσω τη φράση μου και έγινε χαμός.
"Θείε θέλεις να σου φέρω κάτι" ?
"Θείε χρειάζεσαι κάτι" ?

Με δυσκολία μπορούσαμε να συγκρατήσουμε - οι μεγαλύτεροι - τα γέλια μας και να μείνουμε σοβαροί.

Μετά από αρκετή ώρα προφανώς ξεχάστηκε αυτό που είπα και τους είδα πάλι άλλος να παλεύει με τα χόρτα, άλλος να πετάει πέτρες, άλλος να γκρινιάζει ότι πεινάει, ότι κατουριέται κλπ κλπ.

"Μάλλον από ότι βλέπω δεν θα πληρωθεί κανείς το απόγευμα", είπα και τότε έγινε το απίστευτο

Ο ανιψιός μου ο Γιώργος - πέμπτη δημοτικού- ήρθε προς το μέρος μου και μου είπε με σπαρακτικό τόνο στη φωνή του:
"Θείε πες μου σε παρακαλώ τι θέλεις να σου φέρω, να σε βοηθήσω" ?
Άβαταρ μέλους
By IKE
#41801 Ωραία ιστορία, σαν αληθινή !
Άβαταρ μέλους
By L200
#41802
IKE έγραψε:Ωραία ιστορία, σαν αληθινή !



Classic IKE :yahoo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#41978 Αυτο με τα ενσημα δεν βλεπω τον λογο γιατι να ειναι λαθος..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#42005 Οτιδηποτε μας βγαζει απο τις συνηθειες μας, τις κακες, ειναι λαθος στην Ελλάδα.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By L200
#42355 Δεν είναι όλα στη ζωή άσπρα ή μαύρα. Υπάρχουν χιλιάδες, να μην πω εκατομμύρια ιδιοκτήτες ελιών οι οποίοι τις βρήκαν από παππούδες και συγγενείς και οι οποίοι δεν έχουν σαν πρώτο το επάγγελμα του αγρότη. Προσπαθούν να τις συντηρούν όλο το χρόνο για να αποκτήσουν το πολύτιμο αγαθό που λέγεται λάδι. Είστε γελασμένοι αν νομίζετε ότι βγάζουν κέρδος. Το να μπουν στη διαδικασία να επιβαρυνθούν άλλο ένα έξοδο μπορεί να είναι καταστροφικό. Ποιός ο λόγος να ρίχνω λεφτά σε ένα βαρέλι χωρίς πάτο?
Εκτός βέβαια αν το σωστό είναι όλοι αυτοί να ξεπουλήσουν αυτές τις περιουσίες όσο όσο σε κάτι μεγαλοκαρχαρίες αγρότες ή ακόμα και "αγρότες" οι οποίοι θα πλουτίσουν ακόμα περισσότερο.

Βέβαια, είμαι σίγουρος, κάποιοι δεν τους καίγεται καρφί αν εγώ θα πουλήσω την όποια περιουσία μου επειδή καταντάει ασύμφορο. Δεν έχουν δει ποτέ τους ελιά κι ας είναι καλά τα σούπερ μάρκετ που πουλάνε λαδάκι όλων των ποιοτήτων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#42360 Δεν ειναι αδικο για τον εργατη που δουλευει στο χωραφι να μην εχει ασφαλεια; Ασε τα ασπρα και τα μαυρα. Δεν ειναι απαραιτητο να του κολλας εσυ τα ενσημα αλλα τουλαχιστον να εχει την δυνατοτητα να αυτασφαλιστει με το εισοδημα του.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By L200
#42369
mirage έγραψε:Δεν ειναι αδικο για τον εργατη που δουλευει στο χωραφι να μην εχει ασφαλεια; Ασε τα ασπρα και τα μαυρα.

Sent from Corsair's brick



Δεν αφήνω καθόλου τα άσπρα και τα μαύρα. Η πρώτη μου κουβέντα ήταν. Εξαρτάται τι εννοείς εργάτη? Κάποιον μόνιμο και νόμιμο κάτοικο που κάνει αγροτικές δουλειές ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΓΑ - ή άλλη ασφάλεια ή κάποιον παράνομο κάτοικο ???

Έχει επομένως, μια θετική πλευρά αυτό η οποία - για μένα τουλάχιστον - είναι να εξαλείψει αυτή η μαύρη εργασία ειδικά από παράνομους κατοίκους.

Για πες τώρα κι εσύ, εγώ που έχω τις ελίτσες μου και μαζεύω τα λαδάκι μου και πληρώνω οτιδήποτε από 1000-2000 ευρώ στα λιπάσματα αν και όχι κάθε χρόνο, μας ήρθε και ο φόρος που πρέπει να πληρώνουμε, βγάζω δε βγάζω λάδι, τι προτείνεις να κάνω?
Άβαταρ μέλους
By otso
#196248 https://transpay.opekepe.gr/?lang=el
σαυτην την εφαρμογη μπορεις να δεις φορα παρτιδα τι επιδοτησεις, και για που πηρε ο καθενας στην ελλαδα αρκει να ξερεις το επιθετο και περιοχη που μενει .
ψαξτε αφοβα για οποιον γνωριζεται και εχει χωραφια , αφηστε επιθετο μονο για να δειτε αν παιρνουν και οι γυναικες τους οι παλιοτεροι η βαλτε και επιθετο γυναικας για τους νεοτερους αγροτες.
εγω παντως επαθα καταθληψη οταν ειδα ποσα παιρνουν καποιες οικογενειες . αρχισα δε να το διαδιδω στο χωριο για να δουν ολοι τι παιρνουν κατι κομματοσκυλα και κατι ρουφιανοι .
Άβαταρ μέλους
By kobulis
#196662 Φίλε otso εδώ και 3-4 χρόνια μπορούσες να ψάξεις από τη σελίδα ΟΠΚΠ τα ποσά της επιδότησης.
Απλά πριν 4 χρόνια ήθελε ΑΦΜ, ενώ εδώ και 2 χρόνια χρειάζεσαι εκτός του ΑΦΜ και τον αριθμό δελτίου ταυτότητας.
Στην κεντρική σελίδα του ΟΠΚΠ μπορείς να δείς τα φετινά, αν έχεις πρόχειρα τα στοιχεία που λέγαμε.

Μετά από τα νουμεράκια που είδες, χωρίς να ξέρω καν πού βρίσκεσαι/ποιούς αφορούν είμαι σίγουρος πως κάποια είναι εντυπωσιακά, άλλαξες γνώμη για την φορολόγηση των αγροτών; Πρέπει να γίνει για κάποιους ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By otso
#196743
kobulis έγραψε:Φίλε otso εδώ και 3-4 χρόνια μπορούσες να ψάξεις από τη σελίδα ΟΠΚΠ τα ποσά της επιδότησης.
Απλά πριν 4 χρόνια ήθελε ΑΦΜ, ενώ εδώ και 2 χρόνια χρειάζεσαι εκτός του ΑΦΜ και τον αριθμό δελτίου ταυτότητας.
Στην κεντρική σελίδα του ΟΠΚΠ μπορείς να δείς τα φετινά, αν έχεις πρόχειρα τα στοιχεία που λέγαμε.

Μετά από τα νουμεράκια που είδες, χωρίς να ξέρω καν πού βρίσκεσαι/ποιούς αφορούν είμαι σίγουρος πως κάποια είναι εντυπωσιακά, άλλαξες γνώμη για την φορολόγηση των αγροτών; Πρέπει να γίνει για κάποιους ή όχι;


ta ξερω ολα αυτα , αλλα το λινκ που εβαλα το ηξερα και το ειχα ξεχασει δεν εχει καμμια σχεση . δεν χρειαζεσαι αφμ η ταυτοτητα η αμκα η οτιδηποτε αλλο .ονομα και περιοχη και θα δεις τα παντα τι παιρνει ο καθενας και καθε ειδους επιδοτηση.
στο φορουμ καποιοι που ξερουν το ονομα μου και την περιοχη μου μπορουν να δουν τα παντα .
οσο για το αλλο αν αλλαξα γνωμη; γιατι ηξερες την γνωμη μου γυρω απ αυτο;
προσωπικα αυτο που ειχα πει ειναι οτι ειμαι εναντιον των πεντακοσιομεδημνων γεωργων .
και ας δημοσιοποιησω την θεση μου επανω στην φορολογια γενικως. καμμια εξαιρεση , εφαρμογη του συνταγματος .
σε ολους εσοδα εξοδα . στα εξοδα περιλαμβανονται, σουπερ μαρκετ , γιατροι , φαρμακα , ενοικια και καποιο ποσο για ενδυση υποδηση. η θα μπορουσαν χαριν απλοτητος, αφορολογητο για οικογενειες κτλ .απο κει και περα μεχρι 10000 κερδος 20% , 15000ε 25%, 20000 30% και απο κει και πανω 35%. ειναι απλουστατο και ισχυει για ολους ΤΕΛΟΣ .συν καποιο μπονους σε οσους ζουν σε επαρχια η ακριτικες περιοχες μιας και το κοστος μετακινησης σε χρονο και χρημα ιδιαιτερα σε οικονομικα ενεργους πολιτες ειναι απιστευτο καθως καθημερινα πρεπει να πηγαινοερχεσαι στις πολεις για γιατρους, φαρμακα , ανταλλακτικα, καυσιμα,ΣΜ,τραπεζες, δημαρχια , αστυνομια , σχολεια πραγματικα με την ελληνικη γραφιοκρατεια ειμαστε ενα γυρο-γυρο ολοι.(εχουν καταργηθει αγροτικοι γιατροι, σχολεια και κοινοτητες)
Α και ειμαι εναντιον κοινητοποιησεων του στυλ κλεινω δρομους , προτιμοτερο για μενα χωσιμο αγγουριων και σπασιμο μεσα η τουλαχιστον νεροφιδας ζωντανης (αφου του πεις οτι ειναι οχια) στον κωλο των πολιτικαντηδων στις κεντρικες πλατειες των χωριων , η αν το παρουν χαμπαρι και δεν ερχονται , με ντου στα πολιτικα τους γραφεια.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#263813 Οι Λάπωνες μνημονεύουν την επίσκεψη του otso, που έφερε την αγροτική τεχνογνωσία της Πελοποννήσου...

Εικόνα
Εδω βλέπουμε Λάπωνες να περιμένουν στη σειρά για τα μαθήματα του otso.
Το γκομενακι στο τέλος της ουράς, το τσίμπησε και το έφερε πισω.


Εικόνα