Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#48500
Mad_Max_Geo έγραψε:Ώπα Ώπα κάτσε λες εκεί το στρογγυλό.στη μέση ανεβοκατεβαίνει αυτό?

Ναι αυτό βίδωνε ξεβιδωνε μπορεί να έχει κατέβει λίγο κάτω
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#48502
bujinkan έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Ώπα Ώπα κάτσε λες εκεί το στρογγυλό.στη μέση ανεβοκατεβαίνει αυτό?

Ναι αυτό βίδωνε ξεβιδωνε μπορεί να έχει κατέβει λίγο κάτω


Θεος μολις το εφτιαξα!!! :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#60678 Προσωπικά πιστεύω πως ό,τι καπνίζεται δεν είναι ακίνδυνο...
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=572378
http://www.econews.gr/2014/11/28/ilektr ... ro-119130/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#60750 marketing tricks .

Θαρρείς κ ο αέρας που αναπνέουμε στις πόλεις είναι υγιεινότατος.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#61096 Καλησπερα!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουριο ηλεκτρονικο τσιγαρο. Εχετε καμια προταση να δω απο ali-express? Μη τρελαθουμε δινω μεχρι 30-40 ευρω με την αποστολη.
Άβαταρ μέλους
By prof
#61627 Φτάνωντας στα 2.5 πακέτα Καμελ κάπου εκεί ο οργανισμός μου άρχισε να μου λέει "πας καλά ρε καραγκιόζη?". Η συνάντηση και συνομιλία με έναν παππού 70 χρόνια ... κάπνιστη (μάζευε τις γόπες των Γερμανών στην Κατοχή στην Αθήνα) που έκανε πλέον μόνιμα την "πίπα" του (ένα απλό ηλεκτρονικό τσιγάρο) με έφερε αρχικά δοκιμαστή (με ένα Εβικ, καθότι γκατζετάκιας) για 2 εβδομάδες παράλληλο καπνιστή κανονικού και ηλεκτρονικού και εδώ και 19 μήνες μόνο Ατμιστή.

Μερικά συν και πλην:

+
- Δεν βρωμάς. Ουτε ο ίδιος, ούτε το σπίτι, ούτε το αυτοκίνητο. Η κυρά σου δεν σιχαίνεται να σε φιλάει (και ας μην στο έλεγε χρόνια τώρα).
- Μπορεί να μην είναι υγιείνό όσο ο αέρας στο βουνό αλλά σίγουρα είναι ΠΟΛΥ πιο υγειές από το Κανονικό τσιγάρο. Και σαν αίσθηση (που είχα, έχω) αλλά και με αρκετή έρευνα που έχει κάνει γιατρός στο Ωνάσειο.
- Πολύ πιο οικονομικό. Πέρα από την αρχική αγορά (που πονάει λίγο αλλά πρέπει να το δεις ότι τόσα θα έδινες σε 3-4 βδομάδες καπνίσματος) από εκεί και έπειτα και αν είσαι λίγο εγκρατής είναι μεγάλη η διαφορά στην τσέπη.
- Μυρίζεις.
- Γεύεσαι.
- Δεν ιδρώνεις σαν άλογο.
- Αποκτάς ένα νέο χόμπι αν πιάνουν τα χέρια σου.
- Ξεκινάει εύκολα νέα κουβέντα.
- Ρουφάς 1-2 μέσα στο ασανσέρ και ο επόμενος δεν σε σκυλοβρίζει που κάπνιζες μέσα στο ασανσέρ.
- Παίρνεις την νικοτίνη σου (με μέτρο δεν κάνει κακό στον οργανισμό αλλά φυσικά δημιουργεί ισχυρή έξη. Την δεύτερη ισχυρότερη μετά την ηρωίνη) αλλά δεν παίρνεις την πίσσα σου και άλλες 4.000 χιλιάδες χημικές ενώσεις εκ των οποίων οι 100τόσες επισήμως αναγνωρισμένες ως καρκινογενείς.
- Ελέγχεις την νικοτίνη σου με την περιεκτικότητα και όχι με τον αριθμό των τσιγάρων. Με σωστό τρόπο την κόβεις κιόλας.

-
- Θέλει υπομονή να μάθεις τα κουσούρια του, τη συντήρηση του και τα θέλω. Η αντίσταση δεν είναι μόνιμη πχ. Ανάλογα την συχνότητα θέλει αλλαγή από 3-4 μέρες έως 5-6 το πολύ (για μένα). Θείος μου είχε πάρει ένα μόνος του και δεν κατάλαβε ότι θέλει αλλαγή. Του πήρα άλλο μηχάνημα και πλέον κάνει μόνο αυτό και το συντηρεί σωστά. Μπατάρια πάντα να υπάρχει δεύτερη ή και τρίτη. Αν τύχει ένας έκτακτος καφές π.χ. φεύγοντας από την δουλειά και τελειώσει η μπαταρία θα αρχίσεις τις τράκες.
- Δεν έχει την ευκολία αναπτήρας-πακέτο. Πλέον πρέπει να κουβαλάς μπαταρίες, χαρτί, υγρό, αντιστάσεις, φιτίλια κλπ. Φαίνονται πολλά αλλά όταν καταλήξεις εκεί που πρέπει και θέλεις δεν είναι τίποτα.
- Θα ακούσεις πολλά (που ακούστηκαν στο Σταρ και την Τατιάνα). Για λάσπη στα πνευμόνια, για το ότι ο ατμός είναι βαρύτερος από τον αέρα και επομένως (σιγουράκι) μένει ΜΟΝΙΜΑ στον πάτο των πνευμόνων μέχρι και το θεικό "πέτα το αυτό και πάρε το κάμελ" (με σοβαρότητα).
- θέλει αρκετά χρήματα στην αρχή. Υγρά θα πάνε χαμένα γιατί δεν σου κάθησαν καλά στο λαιμό και στη γεύση. Επιστόμια για να βρείς εκείνο που κάθεται καλά στα χείλη και ταυτόχρονα σου φέρνει ακριβώς τον ατμό όπως θέλεις.
- θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ. να δοκιμάσεις. να δοκιμάσεις. και να δοκιμάσεις. Υγρά, επιστόμια, διαφορετικές αντιστάσεις, διαφορετικά φυτίλια, ατμοποιητές, μπαταρίες. Κάποια στιγμή όμως θα καταλήξεις κάπου και θα μείνεις εκεί. Και εκεί θα είναι ωραία (για μένα).

Προσωπικά έδωσα αρκετά χρήματα σε ατμοποιητές. Πάνω η αντίσταση ο πρώτος. Φτηνιάρικος. Με έκαιγε το καλοκαιρί πολύ. Κάτω ο επόμενος. Σφύριζε. Κάτω πάλι ο επόμενος με πυρέξ και ατσάλι. Κρύος ο ατμός. Φυτίλια πολλά, αντιστάσεις πολλές. Απο μπαταρίες δυό μόνο. Το εβικ στην αρχή που του οφείλω πολλά και ας ήταν μέτριο σε αρκετά. Το χάρισα σε μια συνάδελφο. DNA20 σε σουλήνα τον τελευταίο 15μηνο περίπου. Και ατμοποιητής εδώ και ένα χρόνο περίπου ένας Kayfun Lite Plus. Micro Coil setup Και οργανικό βαμβάκι αντί για φυτίλι. Μόνο βάση χωρίς άρωμα. Και πλέον είμαι εκεί που ήμουν με το κάμελ σε απόλαυση χωρίς τα όποια ΕΠΡΕΠΕ να γλυτώσω.

Δεν είναι αέρας, όπως είπα, αλλά αν σας "βασανίζει" το 2-3 πακέτα την ημέρα αξίζει μια δοκιμή. ΟΧΙ όμως με κάτι φθηνό. Πάρτε κάτι των 60-70-80 ευρώ για αρχή. Γιατί το φθηνό θα πεταχτεί στην άκρη μετά από 1-2 βδομάδες αν δεν υπάρχει υπομονή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
(Η Βικάρα δεξιά)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Mad_Max_Geo έγραψε:Καλησπερα!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουριο ηλεκτρονικο τσιγαρο. Εχετε καμια προταση να δω απο ali-express? Μη τρελαθουμε δινω μεχρι 30-40 ευρω με την αποστολη.

Θα πρότεινα να μην ξεκινήσεις από εκεί. Πολλές μούφες και φυσικά μπορεί να έρθει και χαλασμένο. Με 40 ευρώ πήγαινε σε 2-3 καταστήματα και σε όποιο σου αφιερώσουν περισσότερο χρόνο να σου εξηγήσουν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από μαγαζί. Για να μπορέσεις να πας σε κάποιον να ρωτήσεις 1-2 πράγματα και στη συνέχεια για αυτό που πήρες. Αν σου αρέσει μετά πας από Κίνα και αγοράζεις κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#61653 Τι να πρωτοθαυμασει και τι να πρωτοσχολιασει κάποιος για την παραπάνω ιστοριούλα.

Αν, λέμε αν, τα κόψεις όλα αυτά σε κάποια φάση και ξαναδιαβασεις τι έγραψες εσύ ο ίδιος, θα τραβάς τα βυζια σου (αφού τα έχεις κόψει πρώτα και τα έχεις δώσει στον g9666 να τα κάνει κομπολόι).
Λίγο πιο όμορφες απαντήσεις θα βοηθούσαν. [Admin] :s_whiteflag :s_roses
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#61662 Μπορεί να μην είναι υγιείνό όσο ο αέρας στο βουνό αλλά σίγουρα είναι ΠΟΛΥ πιο υγειές από το Κανονικό τσιγάρο. Και σαν αίσθηση (που είχα, έχω) αλλά και με αρκετή έρευνα που έχει κάνει γιατρός στο Ωνάσειο.

Όπως τα λες είναι, είμαι από τους εθελοντές μη καπνιστές του γιατρού στο Ωνάσιο, γιατί ο Κώστας Φαρσαλινός μας πέρασε όλους από τέστ, καπνιστές και μη καπνιστές, μας ζήτησε και πήγαμε πάρα πολλοί από το Renaultclub του οποίου είναι μέλος και 2 και 3 φορές για τα τέστ, όμως 3 χρόνια τώρα τον έχουμε χάσει τον καλό γιατρό γιατί είναι στο Βέλγιο συνεχίζοντας την έρευνα και δίνοντας διαλέξεις σε όλο τον κόσμο.

Τον Κώστα τον εμπιστεύομαι σε ότι ανακοινώνει γιατί τον γνωρίζω σαν άτομο από την παρέα που κάναμε και ότι λέει ισχύει χωρίς πλάγιες σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#61764 Prof λες ε? Εχω ηδη ενα της nobacco με ρυθμιση βολτ κλπ αλλα λεω μπας και αγορασω κανα αλλο για την αλλαγη! Αυτο που εχεις εσυ ποσο εκανε?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#61769
JimClark έγραψε:marketing tricks .

Θαρρείς κ ο αέρας που αναπνέουμε στις πόλεις είναι υγιεινότατος.


σίγουρα καλύτερος από τσιγάρα/e-τσιγάρα/i-τσιγάρα κλπ τσιμπούκια που καπνίζεται :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By prof
#61977
Mad_Max_Geo έγραψε:Prof λες ε? Εχω ηδη ενα της nobacco με ρυθμιση βολτ κλπ αλλα λεω μπας και αγορασω κανα αλλο για την αλλαγη! Αυτο που εχεις εσυ ποσο εκανε?

Ποιο ακριβώς έχεις της Νομπάκο?
Αν όμως έχει ρύθμιση βολτ μια χαρά είναι. Μη χαλάς άλλα λεφτά (για την ώρα) σε μπαταρία αλλά ψάξου σε ατμοποιητή, σεταρίσματα και υγρά. Η νομπάκο έχει ωραία υγρά. Δεν έχει όμως τόσο καλούς ατμοποιητές. Πες μου ποιο είναι και αν θέλεις, να σου προτείνω 1-2 ατμοποιητές. Αυτός δίνει ένα μεγάλο μέρος της γεύσης μαζί φυσικά με τα σωστά ρεύματα που θα πρέπει να του δίνει η μπαταρία.

Το δικό μου έκανε αρκετά. Η μπαταρία ήταν λίγα κομμάτια παραγωγή και είναι από τιτάνιο. Το πλήρες σετ μου, του μετάλλου:

Εικόνα :s_smile

Ο ατμοποιητής δεν βρίσκεται εύκολα στην Ελλαδα και κάνει από Αγγλία περίπου 120 ευρώ μαζί με κάτι περιφερειακά. Αλλά πρέπει να έχεις λίγο εμπειρία για το στήσιμο του. Δεν αγοράζεις δλδ έτοιμες τις αντιστάσεις αλλά τις φτιάχνεις μόνος σου. Εχει τη γοητεία του αυτό αλλά έχει στην αρχή και τη δυσκολία του. Μην άγχεσαι όμως με τα χρήματα. Αφού έχεις σχετικά καλή μπαταρία, ένας άτμο της τάξης των 25-35 ευρώ θα σου δώσει αρκετά παραπάνω.

21 quadra έγραψε:Μπορεί να μην είναι υγιείνό όσο ο αέρας στο βουνό αλλά σίγουρα είναι ΠΟΛΥ πιο υγειές από το Κανονικό τσιγάρο. Και σαν αίσθηση (που είχα, έχω) αλλά και με αρκετή έρευνα που έχει κάνει γιατρός στο Ωνάσειο.

Όπως τα λες είναι, είμαι από τους εθελοντές μη καπνιστές του γιατρού στο Ωνάσιο, γιατί ο Κώστας Φαρσαλινός μας πέρασε όλους από τέστ, καπνιστές και μη καπνιστές, μας ζήτησε και πήγαμε πάρα πολλοί από το Renaultclub του οποίου είναι μέλος και 2 και 3 φορές για τα τέστ, όμως 3 χρόνια τώρα τον έχουμε χάσει τον καλό γιατρό γιατί είναι στο Βέλγιο συνεχίζοντας την έρευνα και δίνοντας διαλέξεις σε όλο τον κόσμο.

Τον Κώστα τον εμπιστεύομαι σε ότι ανακοινώνει γιατί τον γνωρίζω σαν άτομο από την παρέα που κάναμε και ότι λέει ισχύει χωρίς πλάγιες σκέψεις.

Τον Φαρσαλινό τον έχω παρακολουθήσει πολύ όταν στα πρώτα βήματα διάβαζα για το ΗΤ πιο πολύ και από όταν διάβαζα για Πανελληνίες αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστώ από κοντά ή να συμμετάσχω σε κάποια έρευνα του. Παλεύει με τα τέρατα. Θυμάμαι κάποτε που έγραφε ο ίδιος ότι παρουσίαζε την έρευνα του στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και του κλείσαν το μικρόφωνο ακριβώς όταν τελείωσε ο χρόνος του και ενώ δεν είχε ολοκληρώσει.
Άβαταρ μέλους
By prof
#62010
Mad_Max_Geo έγραψε:Εχω την veve black 1300. Το ατμοποιητης ειναι κλασσικος φτηνος με αντισταση bdc και ειναι clearomizer.

Mια χαρά είναι η μπαταρία για αρχή και αρκετή συνέχεια. Απλά λόγω μικρού πάχους σε περιορίζει σε ατμοποιητές αρκετά. Αν αυτός που έχεις είναι των 8-10 ευρώ ουσιαστικά μια ιδέα παίρνεις τώρα από το οποιοδήποτε υγρό.

Π.χ. (ενδεικτικό κατάστημα και μάρκα)

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%B ... etail.html

Πολύ καλός σαν αποτέλεσμα. Τον έχω ατμίσει σε φίλο. Ρυθμίζεις και τον αέρα σε τρεις θέσεις για αεράτη ή σφιχτή τζούρα. Πλένεται εύκολα και είναι από ατσάλι και πυρέξ. Η μάρκα εγγυάται ότι δεν θα είναι από έξω ατσάλι και από μέσα χαλκοσωλήνας του Μήτσου του υδραυλικού. Με βολτ ξεκίνα στα 3.8-3.9 περίπου και παίζεις συν πλην.