Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367423
fubar.gr έγραψε:Το ηλεκτρονικό τσιγάρο θυμίζει κάπνισμα, οπότε ενοχλεί "ηθικά". Ακόμα και αν βγεί ηλ τσιγάρο που δέν μυρίζει και δέν βγάζει καπνό, κάποιοι θα συνεχίσουν να ενοχλούνται αν το καπνίζεις κοντά τους.


:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By mirage
#367428
Pitt έγραψε:Λες να σε κατεβάσουν από το αεροπλάνο αν κατά την πτήση αρχίσεις να πέρδεσαι ασυστόλως, ή αν έχεις χτυπήσει σκορδαλιά πριν το check in; :shifty:

Δοκιμασε το ατμισμα. Εγγυημενη περιποιηση στο gate. Δεν το νομιζω. Το εχω δει να συμβαίνει. #μανγκια

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#367431 Ηλεκτρονικό ή όχι τσιγάρο = σκορδαλιά

Μάλιστα μάλιστα.

Μιραζέ, οι μάγκες είναι μάγκες μόνο εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει. Εκεί που ξέρουν ότι θα πέσει πέλεκυς, όλως τυχαίως κάνουν τους κύκνους :s_music
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367442 Για ποιους μάγκες αναφέρεσαι; Περιέγραψα μια κατάσταση που αν και αστεία είναι πραγματική. Κάποιοι διαμαρτύρονται επειδή ενοχλούνται από τους αρωματικούς ατμούς της γλυκερίνης και όχι από την μασχαλίτιδα, τις κλανιές, το ρέψιμο. Το πρώτο απαγορεύεται (το γιατί είναι άλλη ιστορία) τα υπόλοιπα δεν απαγορεύονται, τα ανέχονται και κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο γιατί δεν τους παίρνει. Όσον αφορά εμένα, ακόμη και πριν από την απαγόρευση δεν έχω βγάλει ηλεκτρονικό σε χώρο που ενδεχομένως να ενοχλεί άλλους, κινηματογράφους, ταβέρνες, νοσοκομεία, αεροπλάνα, υποβρύχια...

JBT, δεν έχεις καταλάβει τι είναι το άτμισμα και ποια η διαφορά του από το κάπνισμα, γι αυτό και τα εξισώνεις με το "Ηλεκτρονικό ή όχι τσιγάρο".

BTW σου έκανα μια ερώτηση πριν από 2 εβδομάδες κι ακόμη περιμένω απάντηση. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#367443 :slap:

Πότε θα καταλάβετε ότι καίει εγκεφαλικά κύτταρα αυτό το πράγμα που βάζετε μέσα σας;

Ούτε ο πράσινος ήλιος δεν σάς σώζει.

Το λοιπόν, προτροπή να απαγορευτεί η μασχαλίλα. ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ. :slap: :slap:

Τα καίει και τα τσουρουφλάει, κρίμα να χαραμίζετε έτσι το τελειότερο μηχάνημα που είχατε ποτέ στην κατοχή σας :protest:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367446 Δεν ξερω ποσο λιγοτερο βλαπτικο ειναι το ατμισμα σε σχεση με το καπνισμα, καπου διαβασα για 95% το οποιο δεν ξερω αν βασιζεται καπου η οχι, αλλα δεν με νοιαζει. Αυτο που ξερω ειναι οτι σημερα που αναψα τσιγαρο με χαλασε και οτι το πρωι ξυπνησα χωρις το συνηθισμενο "βαρος" στο στηθος απο την καταναλωση 15-20 στριφτων, οπως και η ευεξια που ενοιωθα. Αυτο μου φτανει.

Προσωπικα το ξεκινησα σαν ενα τροπο να το κοψω τελειως, να κανω κατι που το θυμιζει μειωνοντας σταδιακα την περιεκτικοτητα της νικοτινης μεχρι μηδενισμου.

Δεν ξερω για ποιο λογο απαγορευεται σε κλειστους χωρους, θεωρω πως δεν ενοχλει καθολου, ετσι και αλλιως δεν ειχα σκοπο να ατμιζω σε κλειστους δημοσιους χωρους οπως δεν ατμισα χθες το βραδυ στο σπιτι, βγηκα στο μπαλκονι. Δεν χρειαζεται να το θεωρησει ο γιος φυσιολογικο, σαν κατι που μπορει να το κανει και εκεινος κτλ.
Τωρα που τα γραφω μπορει η απαγορευση να εχει να κανει με αυτο. Την απενοχοποιηση του ατμισματος σε σχεση με το καπνισμα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367451
JBT έγραψε::slap:

Πότε θα καταλάβετε ότι καίει εγκεφαλικά κύτταρα αυτό το πράγμα που βάζετε μέσα σας;


Αυτό που ίσως "καίει" εγκεφαλικά κύτταρα είναι το κάπνισμα.

Οι ατμοί του υγρού που ατμίζω (90% γλυκερίνη 10%WfI χωρίς άρωμα και νικοτίνη) πως ακριβώς επιδρούν στα εγκεφαλικά μου κύτταρα και τα "καίνε";
Άβαταρ μέλους
By JBT
#367468 Νίκο Π κάνε μια χάρη πρώτα στον εαυτό σου και μετά στο παιδί σου: πέτα τα όλα στον τενεκέ.

Σταματάς αυτόματα να είσαι δούλος μιας |λογοκρισία| και μισής, με τον καιρό θα αντιληφθείς σε πόσα άλλα πράγματα ενδεχομένως είσαι δούλος και θα τα αλλάξεις και αυτά.

Επειδή κανείς δεν το αντιλαμβάνεται πριν τού μπει το αγγούρι στον τράχηλο, έχεις υποχρέωση προς τα παιδιά σου να μην χαλάς την υγεία σου. Ακόμα και την οικονομική "υγεία" της οικογένειας.

Μην αναφέρω καν τι παράδειγμα θα δώσεις στον υιό. Είσαι ο ήρωάς του και σε βλέπει να είσαι ΔΟΥΛΟΣ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Όβερ και uit.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367477 ... κατάλαβα.... μετά την πρώτη και η δεύτερη ερώτησή μου έγινε γαργάρα. Ακόμη ένα πυροτέχνημα χωρίς τεκμηρίωση.

Φαίνεται ότι όσο "σκοτώνει το νεράκι", άλλο τόσο οι ατμοί γλυκερίνης "καίνε τα εγκεφαλικά κύτταρα". :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By otso
#367478 μονο που τα παιδια συνηθως κανουν το αντιθετο απ αυτο που λεει ο πατερας τον απομυθοποιουν και σιχαινονται οτι κανει .
το οτι αρχιζουν το καπνισμα οφειλεται σε αλλους παραγοντες και οχι γιατι καπνιζουν οι γονεις . σε πολυ φιλικη οικογενεια καπνιζουν και οι 2 γονεις μεσα στο σπιτι 6 πακετα ημερησιως και ο πατερας πινει ασυστολα , εχουν 3 αγορια 22 20 και 18 χρονων , κανενα δεν καπνιζει και πινουν μονο νερο . το πιο συνηθες ειναι απο οικογενεια καπνιστων να μην καπνιζουν τα παιδια . εγω τα παρακαλαω εστω να δοκιμασουν και φευγουν μακρια . την μεγαλη τωρα την καταφερα στα 18 να πιει μια γουλια μπυρα και την αηδιασε . δεν θες να μου πανε μοναστηρι;
ρε συ JBT οταν ολα σου πανε στραβα , οταν νοιωθεις να πνιγεσαι τι διαολο κανεις ; μην μου πεις οτι πας στην οχθη μιας λιμνης και παιζεις βιολι στους κυκνους.
δεν μπορει να εισαι απο σιδερο , δεν μπορει να μην εχεις τις αδυναμιες σου που να σε βοηθησουν να ζεις , μου θυμιζεις τον αειμνηστο ηθοποιο στο ταξις και ηθικη . ολοι οι ακαμπτοι τα εχουν τα προβληματακια τους . προχτες ημουν στην εφορια , ο φουκαρας διπλα μου τρεμανε τα χερια του , αναψε τσιγαρο εγω τα κρατησα μεσα μου , ποιος κατα την γνωμη σου εχασε ζωη;
Φιλικα ετσι μιας και εισαι και γιατρος και μπορει να σε χρειαστουμε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367479
JBT έγραψε:Νίκο Π κάνε μια χάρη πρώτα στον εαυτό σου και μετά στο παιδί σου: πέτα τα όλα στον τενεκέ.

Σταματάς αυτόματα να είσαι δούλος μιας |λογοκρισία| και μισής, με τον καιρό θα αντιληφθείς σε πόσα άλλα πράγματα ενδεχομένως είσαι δούλος και θα τα αλλάξεις και αυτά.

Επειδή κανείς δεν το αντιλαμβάνεται πριν τού μπει το αγγούρι στον τράχηλο, έχεις υποχρέωση προς τα παιδιά σου να μην χαλάς την υγεία σου. Ακόμα και την οικονομική "υγεία" της οικογένειας.

Μην αναφέρω καν τι παράδειγμα θα δώσεις στον υιό. Είσαι ο ήρωάς του και σε βλέπει να είσαι ΔΟΥΛΟΣ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Όβερ και uit.


Λες να μπορουσα να το κοψω και να ηθελα υποκαταστατα; :lol:

Την πρωτη φορα 12,5 χρονια πριν που το 'κοψα ειχα τοσα νευρα για κανα μηνα που αφου δεν με χωρισε η γυναικα σημαινει οτι με αγαπουσε πολυ!
Αφου για 4 χρονια δεν καπνισα καθολου το ξεκινησα λιγο πριν γινω πατερας λογω θεματων διαφορων :slap: :tomato:
Πλεον δεν νομιζω να εχει την αντοχη να το περασει ξανα! :( ουτε και θελω να την βαλω σε τετοια δοκιμασια.
Πηρα λοιπον το ηλεκτρονικο και ελπιζω να πετυχει. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367481 Αν δεν υπήρξε κάποιος εξαρτημένος από την νικοτίνη, είναι δύσκολο να καταλάβει αυτά που λες.

Καλή δύναμη Νίκο και εύχομαι να τα καταφέρεις αυτή τη φορά. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367486 Mia που αρχισαμε τις προσωπικές ιστορίες, προσωπικά δεν ηθελα και δεν θελω να το κοψω.....

Απλά συνέβησαν 2 γεγονότα ταυτόχρονα που με εκαναν να πω "μεγαλε κατι πρεπει να κανεις γιατι θα δεις τα ραδίκια αναποδα"
Το πρωτο και λυπηρότερο ηταν ο θανατος ενός φιλου 42 χρονων από ανακοπη,
και το δευτερο οτι πηγαίνοντας να πεταξω μια μεγαλη σακουλα σκουπίδια μου κοπηκε η αναπνοη σχεδόν.... και σφυγμοι ταυτόχρονα στο 500...

Ε αυτό ηταν
ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι υγιεσ οσο το αερακι του βουνου ένα πρωινό μετα από βροχη, αλλα και καμια σχεση με τσιγαρο...

Προσωπικά δεν το πηρα "για να καπνιζω εκει που απαγορευεται"
Ουτε σαν gatzet να εχω να ασχολουμε με υγρα αναμιξη φτιαχτες αντιστασεις κ.λ.π.
Αυτά.
Μονο και μονο οτι ο λαιμος μου το πρωι δεν είναι σα να εχω φαει ωμες τσουκνίδες και δε βηχω σαν 12κυλινδρο με 6 χαλασμένους πολλ/στες κι αυτά ηδη από την 5η μερα μου αρκει....

Ιδωμεν στην πορεια, αλλα φου καταφερα να ΜΗΝ αναβω τσιγαρω με τον πρωτο πρωινό καφε, καλα παμε....