Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#62184 Είχα στην κατοχή μου διάφορα ηλεκτρονικά τσιγάρα τα τελευταία 2 χρόνια (κάνοντας και κανονικό ταυτόχρονα), αλλά τον τελευταίο ένα μήνα το πήρα απόφαση και κάνω αποκλειστικά το ηλεκτρονικό. Ομολογουμένως απολαμβάνω τα πλεονεκτήματα του και δεν βρίσκω ακόμα λόγο να γυρίσω ποτέ σε κανονικό. Πλέον το αντιμετωπίζω σοβαρά βέβαια και όχι σαν παιχνιδάκι όπως τον πρώτο καιρό.

Έχω το παρακάτω -->

Εικόνα

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για μοντέλα, ατμοποιητές, μπαταρίες, κωδικούς και υγρά. Έχω όμως ένα παραπονάκι σχετικά με την διάρκεια όχι της μπαταρίας, αλλά της έντασης του καπνού. Κάποιες φορές ρουφάς λιγάκι και το νιώθεις καλά και άλλες φορές πρέπει να ρουφάς για καμιά 7άρα δευτερόλεπτα για να γίνει δουλειά.

Φταίει ο ατμοποιητής ; Φταίει το υγρό ; Φταίει το στόμιο ; Δεν ξέρω ούτε τι παίζει απο συμβατότητα, ούτε που να ψάξω και τι να πάρω για να βελτιώσω την απόδοσή του. Ενδεικτικά, το κόστος του ήταν 42€.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#62254
royal_airness έγραψε: για να βελτιώσω την απόδοσή του.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#62304 Prof και Εγώ πλέον μόνο καυφουνιδες ...έχω βέβαια και κάνα δυο ντριπερ για να ντριπαρω.....καυφουνιδες κλώνοι βέβαια....αλλά Αυτό που πονάει στην τσέπη είναι το μόνιμο υγρό μου.......castle long...

send from outer space
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#62322
prof έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Εχω την veve black 1300. Το ατμοποιητης ειναι κλασσικος φτηνος με αντισταση bdc και ειναι clearomizer.

Mια χαρά είναι η μπαταρία για αρχή και αρκετή συνέχεια. Απλά λόγω μικρού πάχους σε περιορίζει σε ατμοποιητές αρκετά. Αν αυτός που έχεις είναι των 8-10 ευρώ ουσιαστικά μια ιδέα παίρνεις τώρα από το οποιοδήποτε υγρό.

Π.χ. (ενδεικτικό κατάστημα και μάρκα)

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%B ... etail.html

Πολύ καλός σαν αποτέλεσμα. Τον έχω ατμίσει σε φίλο. Ρυθμίζεις και τον αέρα σε τρεις θέσεις για αεράτη ή σφιχτή τζούρα. Πλένεται εύκολα και είναι από ατσάλι και πυρέξ. Η μάρκα εγγυάται ότι δεν θα είναι από έξω ατσάλι και από μέσα χαλκοσωλήνας του Μήτσου του υδραυλικού. Με βολτ ξεκίνα στα 3.8-3.9 περίπου και παίζεις συν πλην.


Καλα και τωρα σε αυτο που εχω παιζω φουλ βολτ. Αυτο θα κανει ομως για την e-go μπαταρια μου??
Άβαταρ μέλους
By prof
#62439
royal_airness έγραψε:Είχα στην κατοχή μου διάφορα ηλεκτρονικά τσιγάρα τα τελευταία 2 χρόνια (κάνοντας και κανονικό ταυτόχρονα), αλλά τον τελευταίο ένα μήνα το πήρα απόφαση και κάνω αποκλειστικά το ηλεκτρονικό. Ομολογουμένως απολαμβάνω τα πλεονεκτήματα του και δεν βρίσκω ακόμα λόγο να γυρίσω ποτέ σε κανονικό. Πλέον το αντιμετωπίζω σοβαρά βέβαια και όχι σαν παιχνιδάκι όπως τον πρώτο καιρό.

Έχω το παρακάτω -->

Εικόνα

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για μοντέλα, ατμοποιητές, μπαταρίες, κωδικούς και υγρά. Έχω όμως ένα παραπονάκι σχετικά με την διάρκεια όχι της μπαταρίας, αλλά της έντασης του καπνού. Κάποιες φορές ρουφάς λιγάκι και το νιώθεις καλά και άλλες φορές πρέπει να ρουφάς για καμιά 7άρα δευτερόλεπτα για να γίνει δουλειά.

Φταίει ο ατμοποιητής ; Φταίει το υγρό ; Φταίει το στόμιο ; Δεν ξέρω ούτε τι παίζει απο συμβατότητα, ούτε που να ψάξω και τι να πάρω για να βελτιώσω την απόδοσή του. Ενδεικτικά, το κόστος του ήταν 42€.


Αν θέλει ώρα να δώσει ατμό τότε παίζουν τα επόμενα:

- πεσμένη μπαταρία. Το πιο σύνηθες. Αυτές οι μπαταρίες δεν είναι σαν τα κινητά όπου και κάτω απο 40-50% κάνεις την ίδια δουλειά. Θέλουν να είναι καλά φορτισμένες. Επίσης αν την έχεις πολύ καιρό (8-10+ μήνες μπορεί να αρχίσει να πέφτει η απόδοση της από τις πολλές φορτίσεις. Αποδίδουν καλά μετά 60-70% μετά πέφτουν αισθητά σε συνάρτηση και με την αντίσταση.
- μάκα στην αντίσταση από την πολυχρησία. Ανάλογα με την κατανάλωση μπορεί να θέλει νωρίτερα αλλαγή.
- κακή ροή αέρα από τον ατμοποιητή. Αν σου είναι σφικτή η τζούρα ξεβίδωσε 2-3 μοίρες. Να μην χάσει την επαφή με την μπαταρία αλλά να παίρνει λίγο πιο πολύ αέρα.

Αν το έχεις λιγότερο από 6-8 μήνες είσαι οκ οπότε απλά πάρε έναν καλύτερο ατμοποιήτη. Αν το έχεις 12+ μήνες και έχεις μόνο μία μπαταρία ίσως να σκεφτείς να πάρεις καινούριο σετ πιο ισχυρό αφού βλέπεις ότι είναι κάτι που σου αρέσει.


Mad_Max_Geo έγραψε:...

Καλα και τωρα σε αυτο που εχω παιζω φουλ βολτ. Αυτο θα κανει ομως για την e-go μπαταρια μου??

Έχει μέσα δαχτυλίδι που το βιδώνεις και μετά εφαρμόζει πλήρως. Αν μπορείς δες το και απο κοντά για να το δεις διά ζώσης.
Άβαταρ μέλους
By prof
#62838
Mad_Max_Geo έγραψε:Από κοντά Ποιος τα πουλάει αυτά δε κατάλαβα.

Το λινκ που έβαλα είναι στο Νέο Ηράκλειο Αττική. Υπάρχουν και αλλού βέβαια. Αν θέλεις μπορώ να βάλω όταν είμαι στο πισι και 1 ακόμη κατάστημα καλό που ξέρω στην Πανόρμου. Δεν θυμάμαι αν έχει τον συγκεκριμένο αλλά σίγουρα θα έχει ανάλογους.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#129840 Θελω να ακουσω καποια προταση για μπαταρια.

Πλεον εχω σταματησει να καπνιζω κανονικο τσιγαρο και εχω μονο τον ηλεκτρονικο λουλα. Τι γινεται ομως... Δε μου φτανει η μπαταρια. Ερχεται το βραδυ και η 1300mah μπαταρια που εχω τελειωνει και ψαχνω να βρω κατι με μεγαλυτερη χωρητικοτητα. Χρησιμοποιω αυτον τον ατμοποιητη.

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%B ... etail.html

Καποια προτση?
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#269632 Δε ξερω αν ασχολειται κανεις πλεον, αλλα μετα απο τυχαιες κινησεις αγορασα μια πολυ καλη μπαταριουλα για τα δεδομενα μου τοτε, την eleaf 20w, ενα πολυ καλο, κλειστο μεν μοντακι αλλα ειναι πολυ κομπλε και ρυθμιζομενο οπως το θελω. Εχω παρει joyetech tron-s ατμοποιητη, με αντισταση που τη φτιαχνω μονος μου, γυρω στο 1.5Ω τη φτιαχνω παντα, αλλα ειναι αναλογως πως θα βγει παντα με τα σπειρωματα και το συγκεκριμενο συρματακι που εχω κλπ κλπ. Προσωπικα ικανοποιημενος ειμαι, εχω κοψει το καπνισμα σταθερα εδω και 6 μηνες και το απολαμβανω αυτο μου αρεσει δε μυριζουν τα χερια μου, τα ρουχα μου, η ανασα μου οπως και επισης στο θεμα της υγειας οτι πλεον κοιμαμαι καλυτερα και ανασαινω καλυτερα!
Άβαταρ μέλους
By JBT
#269640 Όντως το ατμισμα είναι (πιο) υγιεινό. Τόσες και τόσες μελέτες το αποδεικνύουν.

Σαν τα είδη υγιεινής τής μεγάλης Λαιδης :lol:
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#269736
JBT έγραψε:Όντως το ατμισμα είναι (πιο) υγιεινό. Τόσες και τόσες μελέτες το αποδεικνύουν.

Σαν τα είδη υγιεινής τής μεγάλης Λαιδης :lol:


:lol: :lol: :lol:

Τωρα ειναι δεν ειναι τι να σου πω, εγω προσωπικα μοιραζομαι αυτο που νιωθω ο ιδιος μετα απο μια σταθερη χρηση αυτου του πραγματος τελοσπαντων!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#273244 New study: 6.1 million Europeans have quit smoking with the use of electronic cigarettes

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#273262 Super :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#273264
Pitt έγραψε:New study: 6.1 million Europeans have quit smoking with the use of electronic cigarettes

Εικόνα


O Kώστας είναι καλός φίλος μέλος του Renaultclub πριν χρόνια που είχε χρόνο, και συμμετείχαμε στην έρευνα του στο Ωνάσιο πολλοί καπνιστές και μη από το κλάμπ πρίν λίγα χρόνια όταν ξεκίνησε την έρευνα του για το e-τσιγάρο, είναι καρδιολόγος του Ωνασίου, συνέχισε την έρευνα του στο Βέλγιο, στην Πάτρα στη σχολή φαρμακολογίας, και τα τελευταία χρόνια γυρίζει ανά τον κόσμο που τον προσκαλούν και δίνει διαλέξεις επάνω στο θέμα συνεχίζοντας παράλληλα και τις έρευνες.
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 28 Ιουν 2016, 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JBT
#273267 SUPER² :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: