Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#44546
Corto Maltese έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αν πάλι συμφωνήσουμε ότι μπορούμε να διευρύνουμε τον χαρακτηρισμό για να συμπεριλάβει οποιαδήποτε αυταρχική συμπεριφορά προσπαθεί να φιμώσει αντίθετες απόψεις, να το ξέρουμε ώστε να χρησιμοποιούμε τον όρο ελεύθερα όπου πιστεύουμε ταιριάζει.

Kαι για ποιο λόγο να το συμφωνήσουμε αυτό; Εκτός φυσικά από την περίπτωση να είμαστε οι ίδιοι φασίστες. Για ποιο λόγο να φτωχύνουμε την έκφρασή μας και την εννοιολογική μας κατανόηση;

Στα πλαίσια της ηλίθιας θεωρίας των δύο άκρων (που στη χώρα μας το αστείο είναι πως την εφαρμόζει το ένα άκρο :dizzy: ), κάνετε ένα σκασμό δώρα στο φασισμό. Κυρίως:
- Διευρύνοντας τον όρο, κάνετε τόσο τον όρο αρκετά οικείο στον πολύ κόσμο. Κοίτα (θα πει ο νοικοκύρης) παντού γύρω μας έχει φασίστες. Ίσως να μην είναι και τοσο τραγικό.


Εεεεε, συγνώμη μάστορα, αλλά υπάρχει μια παρανόηση. Το πρόβλημα δεν είναι οι... "νοικοκυραίοι" που κατηγορούν τους αριστερούς για φασισμό, αλλά οι αριστεροί που κατηγορούν για φασισμό ανθρώπους που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το ιδεολογικό πλαίσιο αυτής της ιδεολογίας. Είναι οι αριστεροί και οι αναρχικοί που κάνουν δώρο στους πραγματικούς φασίστες την αποενοχοποίηση της λέξης, ακριβώς γιατί την χρησιμοποιούν όποτε τους καπνίσει χωρίς να σκέφτονται τις επιπτώσεις.

Και -οποία έκπληξης- τώρα που χρησιμοποιείται και εναντίον τους, ξαφνικά θυμήθηκαν την εννοιολογική σημασία.
Ποιος ξέρει. Ίσως αν αρχίσουν να καίγονται και αριστερές εφημερίδες να συνειδητοποιήσουν ότι το κάψιμο του αντίθετου λόγου (ακόμα και αυτού που σιχαινόμαστε) είναι επίσης κακό και κατακριτέο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#44612 Μπλα μπλα μπλα.. Αυτά που λες είναι φασιστικά Λάππα :lol:

Προσκυνά τα αφεντικά δως τους και τη γυναίκα σου για να μη χάσεις τη δουλίτσα σου
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#44637 Λάππας μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα; Γιατί το ότι χρησιμοποιείται κάτι εναντίον τους δε σημαίνει ότι δε δείχνει ασχετοσύνη και αγραμματοσύνη από αυτούς που το κάνουν ενώ πολλές φορές η χρήση της λέξης "φασίστας" σε κάποιον που ήταν φορέας εξουσίας (= ειδοποιός διαφορά, όσο και να κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις) ο οποίος σε πλείστες περιπτώσεις είχε και φασιστικό παρελθόν από τη στιγμή που ούτε εκκαθάριση των συνεργατών των Ναζί έγινε ποτέ ούτε φυσικά αποχουντοποίηση. Δηλαδή αν πω τον νυν κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο της ΝΔ φασίστα θα είναι κατάχρηση του όρου; Αν πω τον Πλεύρη;

Αυτά χωρίς να αρνούμαι ότι ενδεχομένως έγινε κατάχρηση του όρου στο παρελθόν. Αλλά υπάρχουν και μερικά όρια.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#44721
Corto Maltese έγραψε:Λάππας μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα; Γιατί το ότι χρησιμοποιείται κάτι εναντίον τους δε σημαίνει ότι δε δείχνει ασχετοσύνη και αγραμματοσύνη από αυτούς που το κάνουν ενώ πολλές φορές η χρήση της λέξης "φασίστας" σε κάποιον που ήταν φορέας εξουσίας (= ειδοποιός διαφορά, όσο και να κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις) ο οποίος σε πλείστες περιπτώσεις είχε και φασιστικό παρελθόν από τη στιγμή που ούτε εκκαθάριση των συνεργατών των Ναζί έγινε ποτέ ούτε φυσικά αποχουντοποίηση. Δηλαδή αν πω τον νυν κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο της ΝΔ φασίστα θα είναι κατάχρηση του όρου; Αν πω τον Πλεύρη;

Αυτά χωρίς να αρνούμαι ότι ενδεχομένως έγινε κατάχρηση του όρου στο παρελθόν. Αλλά υπάρχουν και μερικά όρια.


Ο φορέας εξουσίας είναι φασίστας όταν επιβάλει τους νόμους και το πρόγραμμα του; Σε μια κυβέρνηση που έχει προκύψει από τις κάλπες;
Το καθεστώς της βόρειας Κορέας (που δεν δίνει καν στον λαό του το δικαίωμα να το απομακρύνει από την εξουσία) είναι φασιστικό; Της Κούβας;

Η κατάχρηση του όρου είναι αυτή που μας έφερε εδώ που είμαστε τώρα, (με τον πραγματικό λύκο να προσπαθεί να πείσει ότι δεν είναι και τόσο κακός).
Είναι βήμα προς την σωστή κατεύθυνση πάντως ότι το λάθος αναγνωρίζεται τόσο από εσένα, όσο και από άλλους.

Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που απλά εξακολουθούν να μην νιώθουν.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#44727 Thank god i am not alone...
Μπράβο ρε παιδιά γιατί μερικές φορές με αυτά που ακούει και διαβάζει κανείς νομίζει ότι έχει κατέβει από κανένα διαστημόπλοιο...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#44733 Για το καθεστώς της Β.Κορέας δεν έχω ιδέα γιατί δεν ξέρω τι ιδεολογικό υπόβαθρο και υλοποίηση έχει. Συγνώμην αλλά τα ρεπορτάζ που προέρχονται σχεδόν στο σύνολό τους από την Espresso της Ν.Κορέας και διαψεύδονται σχεδόν πάντα, δεν τα πολυπιστεύω. Υποθέτω όμως ότι λογικά θα φασίζει γιατί όλο και θα έχει βάλει και τον εθνικισμό στο μείγμα δικτατορίας - οικογενειοκρατίας που το αποτελεί.

Για την Κούβα προφανώς και όχι, είναι το άκρως αντίθετο. Απορώ πραγματικά.

Επίσης η φράση στην παρένθεση δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει. Ούτε η Ελισσάβετ δίνει το δικαίωμα στους Άγγλους να τη σχολάσουν. Και οι Sex Pistols την έχουν πει και φασίστρια προ 40 ετών περίπου. Ειναι επιχείρημα που στέκει; Και αντίθετα. Το ότι μία κυβέρνηση βγήκε από κάλπες δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Και ο Χίτλερ από κάλπη βγήκε, δε νομίζω ότι αυτό τον κάνει λιγότερο ναζί. Φασίστας είναι ο φασίστας. Έβαλες και το λινκ, μέσες άκρες το περιγράφει, δεν καταλαβαίνω καν γιατί γίνεται η κουβέντα.

Bonus question: Ποιο πρόγραμμά του; Αυτό βάσει του οποίου ψηφίσαμε; Να γελάσω τώρα ή μετά;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#44745
Corto Maltese έγραψε:Για το καθεστώς της Β.Κορέας δεν έχω ιδέα γιατί δεν ξέρω τι ιδεολογικό υπόβαθρο και υλοποίηση έχει. Συγνώμην αλλά τα ρεπορτάζ που προέρχονται σχεδόν στο σύνολό τους από την Espresso της Ν.Κορέας και διαψεύδονται σχεδόν πάντα, δεν τα πολυπιστεύω. Υποθέτω όμως ότι λογικά θα φασίζει γιατί όλο και θα έχει βάλει και τον εθνικισμό στο μείγμα δικτατορίας - οικογενειοκρατίας που το αποτελεί.



Oh really?

Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ

Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ:

«Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.

Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.

Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.

Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».


Αμα φασιζει το καθεστως, πως ειναι δυνατον η ΚΕ του ΚΚΕ να συντασσεται αλληλεγγυα στην αγωνα του?? :hmmm:

:s_crazy
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#57173 Ενα απο τα λάθη της ΚΕ του ΚΚΕ είναι να πιστεύει ότι όποιος βγει στον δρόμο να διαμαρτηρηθεί με την ελληνική σημαία είναι φασίστας. Πολλοί έλληνες φοβούνται να το κάνουν αυτό .Και δεν είναι τυχαίο. Τα παιδιά το ίδιο.
Φυσικά τώρα έγινα κι εγώ φασίστα όπως θα πουν αρκετοί ίσως εδω μέσα αλλά τι να πει κανείς . Και κατα περιεργο τρόπο μόνο σε αυτη την πλευρά υπάρχει το απόλυτο. Πόσο απαχρονισμένο είναι αυτό και πόσο κάκό κάνει σε παιδιά δε περιγράφεται.
Γενικά η πολιτικοποίηση δεν κάνει καλό σε φοιτητές και νέους .Αποψή μου φυσικά . Πάω κόντρα στην παράδοση το ξέρω αλλά ας πει και κάποιος ότι η δύναμη της ψήφου είναι πολύ μεγαλη και ικανη να βοηθήσει τους νεους φοιτητες παρα οι πολιτικοποιημενες εκλογες στα ΔΣΥ.
Ας μην γίνουν τα ίδια σκατά με εμάς τα παιδιά!!! Γενικά το λέω και όχι για όλους!!! Υποκειμενικό .
Τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#58466 Και οι ελληνικές σημαίες που βρίσκονται σε πάρα πολλές συγκεντρώσεις του ΚΚΕ πως δικαιολογούνται; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#58484 :offtopic:
Ρε συ corto ρωταω εσενα φανταζομαι θα ξερεις , εκεινος ο Γ.Γ σαςτι μερος του λογου ειναι; Εννοω σαν ανθρωπος , τι δουλεια εκανε πριν αναλαβει το κομμα κ.λ.π
Παντως οταν ξεκινησει να μιλαει ειναι τοσο ξυλινος ο ο λογος του κ συνηθισμενος που ειναι σαν να διαβαζει το κειμενο απεναντι στην καμερα..Σαν να εχει καταπιει σκουπα μιλαει..( βαριεμαι να τονακουω , αλλα ομολογω δεν μου προκαλει αηδια, δειχνει χαμηλων τονων ανθρωπος)..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#58518 Είναι παιδί του κομματικού σωλήνα. Αν και ήμουν εντελώς αντίθετος από την ανάληψη της γγ από έναν γραφειοκράτη μπρεζνιεφικής κοψιάς, οφείλω να παραδεχθώ ότι μιλάει πολύ καλύτερα και κατανοητά από ότι περίμενα και από ότι η Αλέκα τον τελευταίο καιρό και φυσικά λόγω προέλευσης είναι ιδεολογικά αρτιότατος. Αλλά είναι εμφανώς αντιτουριστικός, επιλογή τρολλάρισμα.

Και με την ευκαιρία, δεν είμαι μέλος του ΚΚΕ ούτε πρόκειται να γίνω ποτέ, η σχέση μου είναι σε συνδικαλιστικό επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#58527 Aν είχε βάλει νερό στο κρασί της θα ήταν στο ΣΥΡΙΖΑ τώρα, άρα δε θα είχε λόγο ύπαρξης