Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#197195 Λοιπόν, αγοράστηκε τελικά το MLS Android Ultra, στα 3x33€ (internetική προσφορά του Κώτσου, στο μαγαζί έκανε κανονικά 119€), αφού έλαβα και απάντηση στο mail μου σχετικά με τα updates -> για πάντα, εφόσον συνεχίζει να υποστηρίζει η εταιρεία την εν λόγω συσκευή....και το πιστεύω, στο προηγούμενο MLS Destinator του 2006 μου έδωσαν update το 2012 :s_thumbsup

Η συσκευή είναι αρκετά compact, αφού δεν έχει physical buttons, και η πρόσοψη είναι σχεδόν όλη οθόνη. Είναι λίγο χοντρούλα, αλλά έτσι και αλλιώς αυτό δεν πειράζει σε συσκευή αυτοκινήτου, ενώ δίνει βάρος και αντοχή (υποθέτω, θα δείξει....). Έχει όλα τα extras, μπήκε καρτούλα 3G της Voda που τη διαβάζει σφαίρα, μαζί με microSD για να γράφει ως DVR. Η βάση είναι ΠΟΛΥ γερή, και με ΠΟΛΥ δυνατό κούμπωμα, αν δεν πιάσεις σωστά το "αυτάκι" που έχει για να ξεκουμπώσει σωστά, μπορεί να ανοίξεις τη συσκευή στα δύο :s_omg Αν κουμπώσει σωστά όμως, ακόμα και να τρακάρεις πιο πιθανό είναι να φύγει όλο το παρμπρίζ παρά να ξεκολλήσει η βάση.

Η οθόνη είναι καλή συνολικά, τυπική από πλευράς ανάλυσης και φωτεινότητας, αλλά τη δουλειά της τη κάνει και με το παραπάνω, έχει και καλό αυτόματο σένσορα φωτεινότητας καθώς το βράδυ η μέγιστη ρύθμιση τυφλώνει. Μέσα υπάρχουν κομπλέ Gapps, βασικότατο για όποιον έχει αγορασμένα apps και δεν θέλει να μπλέκει με root και δοκιμές με διάφορα Gapps.

Σαν λειτουργία, το δοκίμασα μόνο δύο φορές, τη μία με το Talk&Drive για να δω πως παίζει. Το μηχάνημα είναι έτοιμο για πλοήγηση μετά από 1' περίπου από cold boot, τόσο κάνει για να μπουτάρει και να ανοίξει το MLS app. Αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή, ακόμα και χωρίς a-gps, έχει ήδη βρει στίγμα. Το software είναι το γνωστό, δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, εξακολουθεί να είναι μέτριο όσον αφορά καθαρά στο κομμάτι του application (δηλαδή animations, scrolling, λειτουργίες κλπ), αλλά αρκετά καλό στο κομμάτι του navigation. Η Σημίτη είναι και εδώ παρούσα, και πλέον λέει και τις οδούς σωστά και καθαρά. Επίσης με την αναγνώριση φωνής μπορείς είτε να δώσεις προορισμό, POI κλπ, είτε να του πεις να ψάξει επαφές, να ψάξει περιοχή, video, να μιλήσεις/απαντήσεις σε κλήσεις κλπ.

Το ένα μειονέκτημα που έχω βρει είναι η μικρή αυτονομία, η μπαταρία των 1300mah αδειάζει για πλάκα, εφόσον βέβαια το χρησιμοποιούμε ως GPS. Σαν απλό tablet εντός σπιτιού π.χ. όταν έκανα το αρχικό setup και updates, κράτησε σχεδόν 3 ώρες, καθόλου άσχημα. Οι βασικές μου εφαρμογές έχουν ήδη περαστεί, και έχω ήδη δει ότι τρέχουν μια χαρά (π.χ. το Torque έχει αρκετά καλό animation/scrolling), απλά δεν έχω δοκιμάσει στη πράξη ακόμα το Torque, όλα τα άλλα δουλεύουν ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#197294 The ace από ποιο public και αν είχε συσκευές? Σπευδω να πάρω να τρολαρω και γω το φόρουμ! Εκεί που εγραψες και καλές εντυπώσεις μου βγήκε ο κιμάς από τα ρουθούνια!
Άβαταρ μέλους
By spoky
#197295 Ορίστε. Κοιτάχτε καλά! Ετσι μοιάζει ενας πελάτης της MLS. Εχω εντυπωσιαστεί, ειναι πρώτη που φορά που γνωρίζω κάποιον εστω διαδικτυακά.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#197317
The Ace έγραψε:Λοιπόν, αγοράστηκε τελικά το MLS Android Ultra ...

Καλορίζικο!
Έχει εγκατεστημένες τις κάμερες ελέγχου ταχύτητας;

spoky έγραψε:Ορίστε. Κοιτάχτε καλά! Ετσι μοιάζει ενας πελάτης της MLS. Εχω εντυπωσιαστεί, ειναι πρώτη που φορά που γνωρίζω κάποιον εστω διαδικτυακά.

Είμαι κι εγώ πελάτης της MLS από την εποχή του Dest 3 – ή το ΡΝ είναι παλαιότερο, δεν θυμάμαι, τα είχα και τα δύο.
Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ Dest Pro χωρίς κανένα πρόβλημα και με όλες τις αναβαθμίσεις χαρτών δωρεάν.
Είναι όμως αλήθεια ότι η «εξυπηρέτηση πελατών» της MLS, τα τελευταία χρόνια, πάσχει.
Φαίνεται πως παραμεγάλωσαν...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#197830 Επειδή μετά το 7 στο PDA δεν έχω δοκιμάσει άλλο Destinator (τα 8 και 9 ήταν τραγικά και άντεξα την δοκιμή για λίγες μόνον ημέρες) ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μπορείς να περάσεις με εύκολο τρόπο (βλέπε 7) δικά σου σημεία ΚΑΙ να έχεις και ειδοποιήσεις custom ή τουλάχιστον σε μεγάλες αποστάσεις (όχι 400 ή 1000m, αλλά 1500-2000m - βλ. Μπλόκα Τροχαίας), όπως γινόταν στα 6-7;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#197881 Έχω περάσει τις σταθερές κάμερες - από το speed cameras - με μεγάλη ευκολία.
Έχω επιλέξει να με ειδοποιεί στα 500 μέτρα.
Δεν θυμάμαι τι άλλες επιλογές έχει, θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Άλλα σημεία έχω περάσει με μεγάλη ευκολία - θέσεις ΣΕΧ ή ενδιαμέσων αγώνων ράλυ, διευθύνσεις φίλων ή καταστημάτων - δεν έχω βάλει όμως ειδοποιήσεις, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Θα το κοιτάξω κι αυτό.

Σημείωση: Η συσκευή αγοράστηκε, για την 5αρα οθόνη, με αρχικό πρόγραμμα "Real View" που ήταν τραγικό και αντικαταστάθηκε σχεδόν αμέσως με το Pro.
Εύκολα, απλά και δωρεάν με μια επίσκεψη στο service της mls - τότε που ήταν πραγματική εξυπηρέτηση πελατών.
Εννοείται ότι όλες οι αναβαθμίσεις, ανανεώσεις χαρτών κλπ γίνονται δωρεάν από τον υπολογιστή του σπιτιού μου.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#197920 Υπάρχει η δυνατότητα custom ειδοποίησης στα δικά σου σημεία.
Η πρώτη ειδοποίηση στα 50μ. - 100μ. - 200μ. - 300μ. - 400μ. - 500μ. - 1χλμ - 2χλμ - 3χλμ - 4χλμ - 5χλμ και η δεύτερη στις ίδιες αποστάσεις μέχρι τα 4χλμ.
Η ειδοποίηση είναι ηχητική και οπτική - το όνομα του φακέλου που έχεις αποθηκεύσει το σημείο.
Δεν μπορείς όμως να έχεις διαφορετικές ειδοποιήσεις από φάκελο σε φάκελο.

Ερώτηση: Πώς κάνουμε edit σε μια δημοσίευση;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#197921 Πάνω δεξιά στο post σου έχει τριά εικονίδια-κουμπιά. Το αριστερό από αυτά (με το γρανάζι και το βέλος) σου δίνει δυνατότητα επεξεργασίας εντός ενός χρονικού ορίου (2 ώρες νομίζω).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#201347 Έχει κανείς το τελευταίο ενημερωμένο αρχείο για σταθερές κάμερες για igo8 win ce?

Το κλασικό site έχει καιρό να ανανεωθεί και κάποιες δεν τις έχει ή τις έχει λάθος.

Αυτό λέω http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

<
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#201350 Βασικά δεν έχουν αλλάξει οι κάμερες, οπότε ακόμη και 2015 Απρίλιο να έχεις (νομίζω κάπου τότε έκλεισε το gpspocketpc) είσαι καλυμμένος.

Αντικαταστάτης είναι το forum που ακολουθεί. Το έχει φτιάξει ο gtsoukn που ήταν και στο gpspocketpc.
http://www.4gps.gr

pienaf ευχαριστώ για την πληροφορία.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους από την μαγευτική και οσονούπω παγωμένη Δ. Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#201410
pipinos1976 έγραψε:pienaf ευχαριστώ για την πληροφορία.

Κι εγώ σ΄ευχαριστώ για την ενημέρωση.
pipinos1976 έγραψε:Αντικαταστάτης είναι το forum που ακολουθεί. Το έχει φτιάξει ο gtsoukn που ήταν και στο gpspocketpc.
http://www.4gps.gr

Καλή Χρονιά!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#234541 Σήμερα μου έβγαλε το Amazon προσφορά να κατεβάσω το Navigon full δωρεάν... Μια χαρά, έκανε register, κατέβασα και κάργα maps..Για να δούμε τι λέει