Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#31672 Στο αδειασμα αποθηκης βρηκα διαφορες συλλογες μου και με αφορμη αυτο ειπα να ανοιξω το θεμα.
Υπαρχει ενδιαφερον η εχουν ρευστοποιηθει λογω κρισης και μονο οι κολλημενοι συλλεκτες διατηρουν πλεον συλλογες?
Εχω αρχισει τη φωτογραφιση των δικων μου μιας και πανε για πουλημα η πεταμα και λεω να τα βαλω κι εδω τα πρωτα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#31696 Να άνοιγε και τοπικό με θέμα συλλογές από μινιατούρες αυτοκινήτων, αεροπλάνων, τανκς, πλοίων κλπ κλπ?? :hmmm: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By g47
#31716 Σωστο αυτο, παμε για ξεχωριστο θεμα η να κανουμε edit εδω?
Ισως ξεχωριστο θα ηταν καλυτερο για να μην ειναι ολα ασχετες συλλογες.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#31821 Απο οτι ξερω υπαρχουν συλλεκτες Ολυμπιακων ενθυμιων (δαδες,φανελες,καρφιτσες κλπ.)
Αναρωτιεμαι αν υπαρχει κανεις που να αγορασε ΟΛΑ τα γραμματοσημα στις διαφορες μορφες τους (απλες και τυποποιημενες σειρες,φεγιε,φυλλαρακια,τευχιδια,Φ.Π.Η.Κ.,λευκωματα απλα και πολυτελειας,καρτες μαξιμουμ,αλμπουμ απλα και πολυτελειας*) που κυκλοφορησαν τα ΕΛΤΑ για τους Ολυμπιακους του 2004.......
Επειδη αγοραζω ολες τις Ελληνικες σειρες που βγαινουν αρκεστηκα στις απλες σειρες,φεγιε και κατι φυλλαρακια και παρ'ολα αυτα αρνουμαι να κατσω να μετρησω ποσα χρηματα εδωσα.....
Αν υπαρχει κανεις η ξερει καποιον που να εχει αυτη τη συλλογη των προιοντων των ΕΛΤΑ θα'θελα να μαθω το υψος της δαπανης ετσι απλως απο περιεργεια.....

* Συχωρεστε με αν ξεχασα ακομα καμια αλλη μορφη διαθεσης.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#31844
g47 έγραψε:Σωστο αυτο, παμε για ξεχωριστο θεμα η να κανουμε edit εδω?
Ισως ξεχωριστο θα ηταν καλυτερο για να μην ειναι ολα ασχετες συλλογες.


Να δούμε πρώτα τι γνώμη έχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι προτείνω.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#31852 Θεωρώ θα μπορούσε να μείνει το θέμα αυτό με τον γενικό τίτλο "Συλλογές" και ίσως να ανοίξει ένα ξεχωριστό αν υπάρχει ενδιαφέρον για μοντελάκια αυτοκινήτων/μηχανών.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#31874
NickTG έγραψε:Θεωρώ θα μπορούσε να μείνει το θέμα αυτό με τον γενικό τίτλο "Συλλογές" και ίσως να ανοίξει ένα ξεχωριστό αν υπάρχει ενδιαφέρον για μοντελάκια αυτοκινήτων/μηχανών.


Ωραία - σε αυτό το θέμα συμπεριλαμβάνονται όλων των ειδών οι συλλογές και αν μια κατηγορία συλλογών παρουσιάσει ξεχωριστό ή σημαντικό ενδιαφέρον τότε ανοίγουμε ειδικότερο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#31875 Kαι μιας που άνοιξε ας ρωτήξω. Commemorative 2-euro coins χωρίς να μας γδύσουν που βρίσκουμε;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#31878 Δεν ήξερα πως υπάρχουν τόσα πολλά! :omg:
Υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει την αξία τους?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#31880 Και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα τα έχει, αλλά τρέχουσα αξία δεν ξέρω. Χθες και σήμερα μου ήρθαν στα χέρια μου τα 2 καινούργια Ελληνικά. Ο Δομίνικος Θεοτοκόπουλος και η ένωση της Επτανήσου
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#31881 Έχουν ενδιαφέρον τελικά. Είχα κρατήσει μερικά γιατί μου άρεσε το σχέδιο!
Το πιο σπάνιο που βρήκα έχει 1.000.000 κομμάτια. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#31993 Συλλογές ακριβώς δεν έχω, αλλά μετά από σχεδόν 40 χρόνια, θυμήθηκα τα νιάτα μου και έψαξα να βρω τα παλιά μου ΤΕΝΤΕ. Δεν τα βρήκα πουθενά (ούτε δείγμα, και έπρεπε να έχω μερικά κιλά από δαύτα), οπότε εδώ και 1-2 χρόνια μαζεύω κομμάτια που βρίσκω στο eBay. Πλέον έχω κοντά στο τριψήφιο αριθμό μοντέλων, ενώ έχω και αρκετά χύμα κομμάτια που απλώς έχω αγοράσει για να μου βρίσκονται....
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#32100
g47 έγραψε:Tι ειν' τουτα?


Tente was a line of construction toys created in 1972 by EXIN-LINES BROS S.A., a plastics and toy company based in Barcelona, Spain which ceased operation in 1993.

Unlike the more popular Lego line of interlocking brick toys, which was a primary competitor to Tente, the Tente line emphasizes commercial and military vehicles of a variety of scales, less confined to the "minifig" scale that dominates Lego building sets.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tente_%28toy%29
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#39718 Oι χαζοί είναι και τυχεροι. Δεύτερη φορά μου έδωσαν σε ρέστα αυτό!
Εικόνα
5 φορές πάνω η τιμή!