Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#39766
Corto Maltese έγραψε:Kαι μιας που άνοιξε ας ρωτήξω. Commemorative 2-euro coins χωρίς να μας γδύσουν που βρίσκουμε;


Ebay. Παλιά υπήρχαν swapping sites.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#39818 @ Corto Maltese.
Μιας και το αναμνηστικο διευρο του Μονακο για το 2011 εχει διαφορετικη απεικονηση για ψαξε μηπως αυτο που εχεις ειναι το κοινο νομισμα του Πριγκιπατου.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#39866 To κοινό είναι. 10 δολάρια κάνει
Άβαταρ μέλους
By DAP
#40142
Corto Maltese έγραψε:To κοινό είναι. 10 δολάρια κάνει


Δηλαδη αν πας να ψωνισεις στο Μονακο θα παρεις φετα δυο η δεκα ευρω; :lol: :lol:

Σοβαρα τωρα...Η Τραπεζα τους δεν εχει κοψει αρκετα για τη καθημερινη χρηση των κατοικων γιατι υπαρχει η Γαλλικη εκδοσις που καλυπτει τις αναγκες και ετσι το εχει κανει σπανιο και ακριβο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40182 Η Τράπεζα κόβει λίγα τα οποία εξαφανίζονται σε dt από συλλέκτες ή καταστήματα συλλεκτικών. Προφανώς η Τράπεζα τα δίνει σε πελάτες της και κάποια πέφτουν στην αγορά όπου εδώ και 12 χρόνια έχω βρει 2 (και δεν υπάρχει 2ευρω που να έχει περάσει από τα χέρια μου ή φίλων μου σε ρέστα κλπ που να μην το έχω κοιτάξει), αλλά και πάλι είναι σπάνια. Η αξία του παραμένει 2 ευρώ, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που το ψάχνουν τόσο ώστε να έδιναν και 10 για να το αποκτήσουν.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#40239 Το αυτό και για τα του Σαν Μαρίνο. Και των 2 κρατιδίων έχουν πέσει στα χέρια μου λίγα. Είχε πέσει στα χέρια μου και μονόευρο Βατικανό, κυκλοφορημένο (εγώ το είχα αγοράσει).

Μέχρι το 2008 πρέπει να είχα από τις μεγαλύτερες συλλογές ευρώ στην Ελλάδα, ακυκλοφορητες σειρές, Proof, αναμνηστικά κτλ κτλ. Δεν έμεινε κολυμπυθρόξυλο, σε κάποια φάση είχα πουλήσει καμιά 30ριά ασημένια Proof σε Γερμανό έμπορο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40268 Στο Βατικανό πήγα και ρώτησα. Στην τράπεζα. Δεν είχαν σέντσι
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#40376
Corto Maltese έγραψε:Στο Βατικανό πήγα και ρώτησα. Στην τράπεζα. Δεν είχαν σέντσι


Κόβουν μόνο για τα συλλεκτικά σετ τα οποία κάποτε είχαν φτάσει να πωλούνται και σε τετραψήφιες τιμές. Τώρα δεν έχω επαφή.

Στην περίπτωσή μου, είχε βρεθεί βλαξ που το έβγαλε από σετ και το έριξε στην κυκλοφορία. Κοπής 2003.