Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271317 Τα τζαμια τα παραγγελνω "κεφαλαρια" δηλαδη διαστασεις 70-80-90-100 Χ 124εκ και τα κοβω μονος μου. Μου τα φερνει ο χονδρεμπορας που συνεργαζομαι με ειδικο τζαμαδικο φορτηγο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#271323
Νίκος Παππάς έγραψε:Μπορεις να θες να μου πεις τι ηταν αυτο που σε οδηγησε σε αυτο το συμπερασμα; :s_roses


Υπηρξα απο χρονια υποστηρικτης του eShop απο την μερια του καταναλωτη, οταν εκανα εγω το δικο μου, κατι οτι ειχα τελειωσα και προσφατα το MBA και ειχανε παρει τα μυαλα αερα περι του eCommerce , κατι οτι το δικο μου περιοβαλλον και η ζηω μου ειναι φουλ μεσα στα ηλεκτρονικα, λεω ειναι καλη ιδεα. Τι δεν ειχα εκτιμησει σωστα
1) Την χαμηλη εξοικιωση του ελληνικου κοινου με τις ηλεκτρονικες αγορες. Το δικο μου κοινο ηταν πολυ συγκεκριμενο .. απο κοντα οποτε ειχα την ευκαιρια να ερθω σε επαφη , αγοραζανε μια χαρα. Απο το eShop πολυ δυσκολα, θελανε να δουνε, να πιασουνε, να δοκιμασουνε.... και μιλαμε και για target group ηλικιακο 30-40ρηδες ή νεώτεροι. Αν στοχευεις γαι μεγαλυτερους δε, πρακτικα εχεις μηδενικες πιθανοτητες
2) Ταχυδρομεια.
Το χαος.... και απο αποψη κοστους και απο αποψη εξυπηρετησης...
Οταν το δεμα θα χαθει, θα καταστραφει, τα καθυστερησει (και ειναι και συχνο το τελευταιο) εσενα θα παιρνουνε τηλέφωνο , εσυ θα τα ακους.. θες να μπεις σε τετοιες ιστοριες ? δε θες.....
3) Προμηθειες στις τραπεζες
Δεν ξερω πως ειναι τωρα τα πραγματα που με τα capital control αλλαξανε οι συνθηκες.. το 2009 παντως ηταν μεγαλη ιστορια να στησεις ePayment . Το εκανα τελικα μεσω Πειραιως , αλλα οι προμηθειες ηταν μεγαλες. Αν εχεις αντικειμενα χαμηλου κοστους και γενικα μικρο τζιρο, σου τρωει πολυ .

Στην περιπτωση σου παντως εγω βλεπω πολλα προβληματα, με βασικοτερα τα ακολουθα δυο
Α) δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις το συγκριτικο σου πλεονεκτημα. Την επαφη αυτη που εχεις και το service που παρεχεις θα τα χασεις απο το eShop και μετα θα εισαι ενα ακομα μαγαζι αναμεσα στα αλλα.
Β) εγω σκαμπαζα τεχνικα και το εστησα μονος μου. Αγορασα με $500 ενα προκατασκευασμενο shopping card και το εκανα customize μονος μου. Οπου χρειαζοτανε επαιξε κωδικας απο μεριας μου . Απο οτι καταλαβαινω δεν το εχεις το θεμα και θα πρεπει να πληρωνεις για ολα. Επιπλεον, μιλαμε για βασικες καταστασεις. Αν θες configurator δηλαδη να χτιζει ο πελατης την κορνιζα ετσι οπως τη φανταζεται, θα πρεπει να ξηλωθεις πολυ χοντρα. Αποσβεση σε αυτο το κοστος δε θα κανεις ποτε φοβαμαι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#271333 Αν η εμπειρία σου από το ecommerce προέρχεται από το 2009 τότε δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο. Η αύξηση είναι κατακόρυφη στις διαδικτυακές συναλλαγές και ο κόσμος πολύ πιο υποψιασμένος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271338 Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας! Καταληγω και εγω στο οτι δεν βολευει το e-shop στο ειδος της δουλειας μου αφου θα χαθει το μεγαλυτερο μου πλεονεκτημα.

Παμε σε απλη ιστοσελιδα λοιπον. Ποσο μπορει να κοστισει κατι τετοιο μαζι με την αναλογη προωθηση σε μηχανες αναζητησης ωστε να βγαινω ψηλα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#271352 Νίκο μπορείς να φτιάξεις ένα eshop με έτοιμες κορνίζες και απλώς να δέχεσαι requests για custom. Αυτοί που θα θέλουν μια κορνίζα για δώρο ή ξέρουν ακριβώς τις διαστάσεις θα τα παραγγέλνουν online, οι άλλοι που δεν ξέρουν τι θέλουν θα επισκέπτονται το κατάστημα, και ναι, χρειάζεται η φυσική παρουσία για τέτοιο είδος γιατί θέλεις να το δεις από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#271359 Από την προσωπική μου εμπειρία, παρ' ότι μανιώδης χρήστης ηλεκτρονικών μεθόδων, αν ήθελα κορνίζα νομίζω πολύ δύσκολα θα εμπιστευόμουν ένα eshop. Θεωρώ πως είναι από τα πράγματα όπου η αίσθηση και η κουβέντα παίζουν τεράστιο ρόλο. Ειδικά αν μιλάμε για ανθρώπους όπως εγω, με ανύπαρκτη αίσθηση του "τι ταιριάζει με τι", η καθοδήγηση είναι πολύ σημαντική. Ταυτόχρονα, αν αυτό είναι το δυνατό σου σημείο, το χάνεις εντελώς.

Η λύση που προτάθηκε παραπάνω σαν 1ο βήμα νομίζω στην παρούσα φάση είναι ιδανική - δηλ. ένα απλό σάιτ με το ποιος είσαι και τι κάνεις + facebook page. Απο εκεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#271460 Επειδή στοιχηματιζεις στην αύξηση των πελατών καλά θα ήταν να εξηγήσεις και γιατί να αγοράσει ο νέος μιά κορνίζα γιατί ,αν και με εντυπωσίασε ότι έχεις πιο πολλούς πελάτες 40αρηδες, μπορώ να πω με περισσή σιγουριά ότι στη γενιά των 30 δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει η ανάγκη αγοράς κορνιζας ενώ για τις επόμενες γενιές ασχολιαστο. Δηλαδή στο σάιτ θα ήταν καλό να περνάει και το νόημα της κορνιζας και όχι απλές απεικονίσεις ξύλων και πλαστικών. Σου μαθαίνω και λίγο τη δουλειά που κανεις επί 25 χρόνια όπως βλέπεις.:p
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271501 Τι εννοείς με το ¨αναγκη¨ ;
Αν θες να διακοσμήσεις το σπίτι σου, το κανεις. Τα έπιπλα, οι κουρτίνες έχουν και διακοσμητικό ρόλο, όχι μόνο χρηστικό. Έτσι και τα κάδρα.
Τώρα γιατί πριν μια γενιά ήταν απαραίτητο ενώ τώρα όχι, ας το απαντήσουν οι νεότεροι.


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#271506
Νίκος Παππάς έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Στα οποία έξοδα για μεταφορά είναι και η αποστολή απ τον πελάτη.

Επιπλέον, πόσοι πελάτες στο αντικειμενό σου ξέρουν τί θέλουν? Εγώ όποτε χρειάστηκα να φτιάξω κορνίζα, ειδικά προπερσι που διακοσμούσα το σπίτι, χρειάστηκα συμβουλή.
Και το βασικό μου πρόβλημα ήταν οτι οι περισσότεροι ήταν ΓΤΠ. Πανάκριβοι (η κορνίζα είναι απιστευτα ακριβό σπορ στην Ολλανδία :vava: ) και απάλευτοι, έναν γεράκο βρήκα τελικά και έφτιαξα κάποια κάδρα.

Τα δύο μεγαλύτερα όμως τα έφερα Ελλάδα και όταν ανέβηκε ο φάδερ με το αμάξι μου τα έφερε :s_crazy

Ειναι και αυτο, ποιος θα πληρωσει δυο φορες αποστολη ;

Λες να μην το ξερω; Εχω πελατη απο το Βελγιο, καθε καλοκαιρι που ερχεται φτιαχνει ο,τι χρειαζεται και τα παιρνει πισω οταν φευγει.

Ασε που σε καθε ταξιδι που κανω μπαινω σε καθε κορνιζαδικο που βρισκω και ρωταω τιμες :lipsealed: :lipsealed:


ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΣΟΥ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ! :rtfm: :s_tongue

Εχεις γνωστο στο Ροττερνταμ ρε; :lol:
Δεν μου τον πιασανε γιατι απλα τα μεγαλα τα εκανα ελλαδα :lol: θα σου φερω το επομενο ομως :air_kiss
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#271575 Με μεγάλη ακρίβεια, το eshop αντιπροσωπεύει το 14% του τζιρου μου και συμπεριλαμβανω και τους πελάτες που με βρίσκουν μέσω Internet αλλά τελικά αγοραζουν τηλεφωνικά ή επισκεπτονται το κατάστημα. Το αντίστοιχο ποσοστό για μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες ειδών τεχνολογίας είναι 6% (για αμοιγως ηλ. παραγγελίες)

...>.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#271579
KiloMeater έγραψε:Ο μεγαλύτερος ενδοιασμος σε αυτό το εγχείρημα κατα τη γνώμη μου ειναι το μέγεθος της αγοράς. Πόσοι ειναι αυτοί που θα πάνε για online αγορά κορνίζας; Τι ηλικίες εχεις συνήθως για πελάτες; Τι ειναι αυτό που σε διαφοροποιεί από τα αλλά αντίστοιχα μαγαζιά, μπορείς να το μεταφέρεις on line; Το eshop ειναι τελείως διαφορετικό business model, δεν ειναι απλά δουλεύω από το σπίτι η την επαρχία.

Έφτιαξα και έτρεξα ένα eshop επίσημα Ελλάδα για δυο χρόνια, με τις εφορίες του και τα όλα του, online payment με PayPal είτε κάρτα πιστωτική απευθείας. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι δεν αξιζει σε Ελλάδα να κανείς τέτοια ανοίγματα, γι αυτό και το έκλεισα.
Ξέρω ποσό ελκυστική ειναι η ιδέα αλλά πρέπει να εχεις και ρεαλιστικές προσδοκίες.

Εξαρταται απο το τι πουλας κα ιτ ιεπαγγελμα κανεις.
Η παροχη υπηρεσιων πχ δεν θα τραβηξει ,εαν πουλας ηλεκτρικες συσκευες ειναι ενας τροπος να τραβηξεις πελατεια στο μαγαζι με την προυποθεση οτι φαινονται οι τιμες των προιοντων.
Περισσοτερο σαν κραχτης λειτουργει.

Τωρα οσον αφορα τις κορνιζες,το ιδιο συμβαινει και εδω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431626 Από την λίστα των Ελλήνων επιχειρηματιών στο τραπέζι του Macron, είδα την παρακάτω εταιρεία που ομολογώ δεν την ήξερα. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η σειρά προϊόντων της και μάλιστα σε μια αρκετά εξειδικευμένη αγορά παγκοσμίως.
http://www.theon.com/
With production facilities and head office in Athens, as well as offices in Abu Dhabi and Singapore and with more than 50.000 systems in service or under contract in 40 countries around the world, Theon Sensors* is today one of the Market Leaders in Night Vision Systems for military and security applications.
All products are in-house designed by a team of experienced and qualified engineers specializing in all related engineering disciplines such as optical, mechanical, electronics and system design. With all systems being designed to MILITARY STANDARD (iaw US Mil Spec), emphasis is given on providing high performing and ergonomically advanced systems that increase soldier’s safety and mission success rate during night operations, replacing old US and European legacy systems.


Απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά και δεν εξαρτάται από τα όποια συμβόλαια πάρει από τον ελληνικό στρατό.
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#431628 Με πολλους πελατες στην Λατινικη Αμερικη και παρουσια σε διεθνείς εκθέσεις.