Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#337158 Πρόσφατη ανακάλυψη, ένα εξαιρετικό λευκό από την περιοχή της Μονεμβασιάς.
Εικόνα
Εικόνα
Πολύ αρωματικό όπως μου αρέσει, με μια ελαφριά γλυκύτητα, στα 9,90€ σε κάβες, δυστυχώς θέλει λίγο κυνήγι να το βρεις.
Φτιάχνεται απ'την ποικιλία Κυδωνίτσα, πρώτη φορά την έχω δοκιμάσει.
http://www.malvasiawines.gr/anthosmias.aspx
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#337167 Σε όποιον αρέσουν τα κόκκινα ας δοκιμάσει την ποικιλία Syrah, υπάρχουν και πολύ καλά και φτηνά στα σουπερμάρκετ κάτω από 10€
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#337176 Syrah ... στη φτήνεια (απο Lidl , στα 3€ περίπου)
Εικόνα

Αλλά , ....... πρίν σχολιάσετε ποικιλοτρόπως :roll:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και του "σωρού", αλλά και .... εκλεκτά κομμάτια έχομεν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#337195
dimitrisB έγραψε:...


Το πιστεύεις ότι βλέποντας μόνο τις φωτό και πριν δω καν το nickname, ήμουν βέβαιος ότι ήσουν εσύ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#337217 Κι εγώ γύρισα πίσω στην αρχή για να επιβεβαιώσω γιατί σκέφτηκα αυτός πρέπει να είναι ο dimitrisB!
Αυτά που έχεις στον τοίχο στις μεταλλικές βάσεις καλό είναι να τα πιείς γρήγορα. Μπορεί να δείχνουν όμορφα αλλά δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες φύλαξης.
Δυστυχώς η δική μου κάβα παλιώνει κακά (βασικά τα περισσότερα μου έχουν χαλάσει) μια και λείπω και δεν τα καταναλώνω/ανανεώνω....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#337325 Αν

-έχεις μακροστενο ξύλινο πάγκο
-λευκή πετσέτα στον ώμο
-καθαρίζεις το ποτήρι με φτυσιμο και την λευκή πετσέτα που λέγαμε
- δεν νυσταζεις ποτέ
- έχεις 68 phd στο Life coaching

τότε σε είκοσι λεπτά είμαι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#337367 Μια μικρη παρατήρηση. Οι αφρωδεις οινοι ποτε ξάπλα. Παντα ορθια τα μπουκαλια

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#337376
g8777 έγραψε:Αν

-έχεις μακροστενο ξύλινο πάγκο
-λευκή πετσέτα στον ώμο
-καθαρίζεις το ποτήρι με φτυσιμο και την λευκή πετσέτα που λέγαμε
- δεν νυσταζεις ποτέ
- έχεις 68 phd στο Life coaching

τότε σε είκοσι λεπτά είμαι εκεί.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#337531
g8777 έγραψε:Αν
-έχεις μακροστενο ξύλινο πάγκο /Γυάλινος κάνει ?
-λευκή πετσέτα στον ώμο /Με διαφημιστικό logo κάνει?
-καθαρίζεις το ποτήρι με φτυσιμο και την λευκή πετσέτα που λέγαμε /Απο πλ. πιάτων κάνει?
- δεν νυσταζεις ποτέ /Ωράριο pub εξωτερικού κάνει?
- έχεις 68 phd στο Life coaching / Το πούρο κάνει?
τότε σε είκοσι λεπτά είμαι εκεί. /Μέσα στη νέα χρονιά, κάτι θα γίνει :iconcool:
:)

mirage έγραψε:Μια μικρη παρατήρηση. Οι αφρωδεις οινοι ποτε ξάπλα. Παντα ορθια τα μπουκαλια

:hmmm:
Χωρίς να είμαι "ειδικός", απ΄ότι γνώριζα πρέπει να τοποθετούνται οριζόντια κρασιά αλλά και σαμπάνιες :
Με μιά γρήγορη αναζήτηση στο νετ, βρήκα αυτά: http://www.flowmagazine.gr/article/view ... ry/culture
<<Καλό θα ήταν να αποθηκεύετε τα μπουκάλια της σαμπάνιας σε οριζόντια θέση (και όχι κάθετη) σε σκοτεινό και ξηρό περιβάλλον>>
http://krasodad.blogspot.gr/2011/03/blog-post_45.html
<<Όσο για τις σαμπάνιες, παρόλο που συνήθως καταναλώνεται αμέσως, είναι καλύτερο να διατηρείται σε οριζόντια θέση επίσης. >>

Μάλιστα και οι 2 λένε πως αυτό που ενδιαφέρει είναι η τοποθέτηση -σε κάθε περίπτωση με τέτοιο τρόπο, ώστε τουλάχιστον να έρχεται σε επαφή το "υγρό" με το φελλό για να βρέχεται και να μη στεγνώσει, αλλιώς επιτρέπει στον αέρα να μπει στη φιάλη με αποτέλεσμα να οξειδωθεί το κρασί.

Τα φώτα σας οι ειδήμονες...... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mirage
#337543 Αν εχεις σκοπο να την αποθηκευσεις για πολλα πολλα χρονια ναι ξαπλωτη, στους 10 βαθμους κλπ κλπ. Αλλα οι σαμπανιες συνηθως ειναι για άμεση κατανάλωση

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#337549 Είπαμε: <<Αγοράζονται τα πάντα, όταν είναι σε προσφορά>>
Και , όσα δεν έχουν ημία λήξης, με δεδομένο ότι υπάρχουν αρκετοί αποθηκευτικοί χώροι, οι ποσότητες είναι πχ για κρασιά -σαμπάνιες , αρκετές για έως και 2 χρόνια, .... ανακυκλούμενες βεβαίως-βεβαίως.
Οπότε , μου απάντησες-σου απάντησα και συμπέρασμα (και οι 2) βγάλαμε!
:) :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#337555
dimitrisB έγραψε:Είπαμε: <<Αγοράζονται τα πάντα, όταν είναι σε προσφορά>>


Τον πατερα μου, μου θυμιζεις!!!

Θυμαστε αλλωστε το Φιεστα με τις πανες πανω του!!