Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29059 Ήπια σήμερα ένα κρασί που μου έφερε ένας ασθενής πριν καιρό... Από τα πιο γευστικά που έχω πιει...

Camberley Pinotage 2009. Οίνος Νοτίου Αφρικής...

Σαν αυτό : Εικόνα

Δεν πρέπει να είναι τόσο ακριβό, γύρω στα 15 €... Το θέμα είναι που να το βρεις...

ΥΓ: Στην υγειά του...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#29115 Το pinotage εχει αναβει πολυ τα τελευταια χρονια, θυμαμαι διαβαζα σε καποιο ολλανδικο αρθρο για το συγκεκριμενο κοκτειλ σταφυλιων που μοιαζει με syrah, οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ η εμφιαλωση.
Το συγκεκριμενο δεν ξερω τι λεει, αλλα αξιζει να δοκιμαστει
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#29126 Το Pinotage το κάνουν καλά στην Αφρική και το Stellenbosch είναι καλή περίπτωση. Τον Camberley όμως δεν τον ξέρω (όχι ότι αυτό έχει σημασία, δεν ξέρω πολλούς) και το 15,5% το κάνει δύσκολο να το ευχαριστηθείς και πλησιάζει επικίνδυνα να θεωρηθεί όχι κρασί αλλά άλλο πράμα (σέρυ κλπ).

Εγώ τα τελευταία χρόνια όταν πίνω το έχω ρίξει στο ροζέ μια και ταιριάζουν με όλα αλλά είναι μια χαρά και σκέτα και βασικά τα αποδεχόμαστε και οι δύο (εγώ και η σύζυξ) κάτι που δύσκολα μας συμβαίνει με τα λευκά ή τα ερυθρά. Βέβαια με τις κατάλληλες ευκαιρίες εκτιμώ κάτι ωραία κόκκινα ή τα αγαπημένα μου λευκά ασύρτικα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#55649 Να πω δυο καλά λόγια για τις Ψηλές Κορφές, ένα πολύ συμπαθητικό λευκό που πίνουμε τελευταία. Είναι και προσιτό, στα 7,5€ περίπου θα το βρείτε στο σουπερμάρκετ.
Μοσχάτο Σάμου το σταφύλι του και προφανώς αρωματικό, σε όσους δεν αρέσει αυτό, δείτε κάτι άλλο.
Στα ίδια λεφτά, δεν βρήκα κάτι καλύτερο, για το αντίστοιχο από Σαντορίνη και Ασύρτικο, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα δίπλα.
Γενικά, μου αρέσουν πολύ τα λευκά της Σάμου και της Λήμνου.
Άβαταρ μέλους
By djalma
#56037 Ένα πολύ αρωματικό και ωραίο λευκό είναι το Παράγκα από τον κυρ Δήμαρχο της καρδιάς μας. Εξεπλάγην πολύ ευχάριστα όταν το δοκίμασα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#56072 Είναι ωραίο συμφωνώ, αλλά σαφώς λιγότερο αρωματικό από τις Ψηλές Κορφές. Τα είχα αγοράσει μαζί και τα συνέκρινα τις ίδιες μέρες πάνω κάτω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#56309 Κι εγώ το πήρα 2-3 φορές αλλά την τελευταία φορά με χτύπησε στο κεφάλι και το παράτησα. Γεύση εξαιρετική πάντως.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#56350 Μέσα στην άκριτη οινοποσία των τελευταίων ημερών και στο θέμα value for money, ξεχώρισα αυτό: Cimarosa Siraz 2013. Για τα 2,99 το μπουκάλι από τα lidl, πραγματικά πολύ καλό.
http://www.gastrotourismos.gr/?section=1984&language=el_GR&itemid1494=2776&detail1494=1
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#56352
elvet έγραψε:Μέσα στην άκριτη οινοποσία των τελευταίων ημερών και στο θέμα value for money, ξεχώρισα αυτό: Cimarosa Siraz 2013. Για τα 2,99 το μπουκάλι από τα lidl, πραγματικά πολύ καλό.
http://www.gastrotourismos.gr/?section=1984&language=el_GR&itemid1494=2776&detail1494=1



Με 2.99 ούτε μπύρα προκοπής δεν παίρνεις (330ml) οχι κρασί.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#56356
j.marr έγραψε:
elvet έγραψε:Μέσα στην άκριτη οινοποσία των τελευταίων ημερών και στο θέμα value for money, ξεχώρισα αυτό: Cimarosa Siraz 2013. Για τα 2,99 το μπουκάλι από τα lidl, πραγματικά πολύ καλό.
http://www.gastrotourismos.gr/?section=1984&language=el_GR&itemid1494=2776&detail1494=1



Με 2.99 ούτε μπύρα προκοπής δεν παίρνεις (330ml) οχι κρασί.

Μπορείς να δοκιμάσεις και να πεις τη γνώμη σου, το μόνο που έχεις να χάσεις είναι 2,99 ευρώ
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#56360
italakias έγραψε:Παιρνεις Καιζερ με 1.5 ευρω,κορυφαια μπυρα .



Είσαι connoisseur. :s_wink


@elvet

Και να χαλαστώ αν είναι |λογοκρισία| που είναι χειρότερο απο τα 3 ευρώ.