Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#358813 Ειδικά για το 2ο, όντως το ποσοστό της "φύρας" δεν είναι και μικρό και έχω εκφράσει παλιότερα σχετικές απόψεις.
Δε χρειάζεται τίποτε περισσότερο να πώ, άλλο απ΄το εξής:
Αρκετοί αξκοί (ειδικά Τχες-Ανχες) που κλήθηκαν να υπηρετήσουν -διοικήσουν Ελ. τμήματα σε ΕΥΕ (Βοσνία-Κόσοβο-Αφγανιστάν -ειδικά στο τελευταίο), .....
ακύρωναν με τους γνωστούς τρόπους τις ήδη εκδοθείσες δγές μεταθέσεως, γιατί "Οι γυναικούλες τους ..., τα παιδάκια τους..., τα σκυλάκια τους, .... " κλπ.
Και ναί, θέλαν (-ουν) να γίνουν και στρατηγοί! :roll:


Για να τελειώνουμε και το θέμα που αφορά στα είδη ποινών στρατευσίμων και τη δικαιοδοσία επιβολής τους:
http://www.onalert.gr/files/Image/pdf/k ... tratou.pdf (σελ. 71 και 72)
Στη σελίδα 75, αναφέρεται η Αυστηρά Φυλάκιση, η οποία εκτίεται υποχρεωτικά σε πειθαρχείο (βλ. παρατήρηση του REALZEUS), άλλως δεν έχει νόημα να αναφέρεται ως τέτοια και αρκεί η Φυλάκιση.
Εδώ και 15+ χρόνια, έχει "ξεχαστεί" ως είδος ποινής, αφού όταν υπάρχουν σοβαρά παραπτώματα που να δικαιολογούν την επιβολή "σοβαρών" ποινών (ΣΠΚ), το έργο της εξέτασης του μεγέθους του παραπτώματος για την επιβολή τανάλογων-σοβαρών ποινών, αναλαμβάνει κατόπιν προανακρίσεως η Στρατ. Δικαιοσύνη.
Τέλος, τα πειθαρχεία έχουν καταργηθεί στις Μονάδες και με ειδική δγή, καθορίζεται ένας και μοναδικός κατάλληλος χώρος ως πειθαρχείο, ανά Σχηματισμό.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#358814 Τι εποχή κι αυτή! Αναφορά μονάδας, όλοι σε μια μεριά και οι τιμωρημένοι σε άλλη. Μόλις τελείωνε η αναφορά, γραμμή για το Μπάκιγχαμ με τα μαξιλάρια υπό μάλης. Ξάπλα όλη μέρα, ενώ οι μη τιμωρημένοι έτρεχαν.

Αν δεν υπηρετούσαν επιπλέον, κάποιοι θα επεδίωκαν το πειθαρχείο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#358815
Pitt έγραψε:Τι εποχή κι αυτή! Αναφορά μονάδας, όλοι σε μια μεριά και οι τιμωρημένοι σε άλλη. Μόλις τελείωνε η αναφορά, γραμμή για το Μπάκιγχαμ με τα μαξιλάρια υπό μάλης. Ξάπλα όλη μέρα, ενώ οι μη τιμωρημένοι έτρεχαν.

Αν δεν υπηρετούσαν επιπλέον, κάποιοι θα επεδίωκαν το πειθαρχείο... :lol:



Εμείς πάλι πηγαίναμε στο Μπάκιγχαμ μόνοι μας για να αποφύγουμε την εκπαίδευση, φυσικά ήταν εγκαταλελειμμένο και κρυμμένο μέσα σε πυκνή βλάστηση, αλλά αυτό είναι το φυσικό περιβάλλον των φιδιών. :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#358845
dimik έγραψε:Συνάντησα χθες τον ξάδερφο μου ο οποίος έχει 2 εβδομάδες που υπηρετεί μειωμένη (3μηνη λόγω 2πλης υπηκοότητας) θητεία


Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα ή πρέπει να έχεις υπηρετήσει στην άλλη χώρα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#358850
MIXOStsi έγραψε:
dimik έγραψε:Συνάντησα χθες τον ξάδερφο μου ο οποίος έχει 2 εβδομάδες που υπηρετεί μειωμένη (3μηνη λόγω 2πλης υπηκοότητας) θητεία


Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα ή πρέπει να έχεις υπηρετήσει στην άλλη χώρα? :hmmm:


Πήρε την Κυπριακή υπηκοότητα όπως κι εγώ γιατί έχει 5 χρόνια στο νησί (μάστερ+Phd) οπότε αντί να πάει 9 μήνες Ελλάδα προτίμησε 3 μήνες εδώ να τελειώσει και το PHD και να εξαγοράσει το υπόλοιπο στην Ελλάδα.

Συμφοιτητής μου μεγαλωμένος στην Ελλάδα με διπλή υπηκοότητα θα ερχόταν Κύπρο να κάνει το ίδιο.

Σε άλλες χώρες δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αντίστοιχο λόγω ειδικής σχέσης ΕΣ-ΕΦ
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#359035
dimik έγραψε:Επίσης έχουν νυχτερινή υπηρεσία λουτροφύλακας :s_rofl

Αυτό δε λέει και τίποτα. Σε κέντρα ή όπου έχει (αν έχει πλέον πουθενά) αρκετό κόσμο, ανακαλύπτουν υπηρεσίες για να μην υπάρχουν πολλοί εξοδούχοι.
Οπότε μπορεί να παίζει και τίποτα τέτοιο.
Πάντως καμιά φορά χρειάζεται και τέτοιο πράγμα γιατί ως συνήθως* στο κέντρο ένας |λογοκρισία| έχεζε στις ντουζιέρες :lol: οπότε έπρεπε να συσταθεί ειδική ομάδα επιτήρησης. :lol:

* αξίωμα: σε ΚΑΘΕ σειρά, σε ΚΑΘΕ κέντρο, ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που χέζει στις ντουζιέρες. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#359042
Bayern7 έγραψε:... Σε κέντρα ή όπου έχει (αν έχει πλέον πουθενά) αρκετό κόσμο, ανακαλύπτουν υπηρεσίες για να μην υπάρχουν πολλοί εξοδούχοι....


Αυτά τον καλό καιρό που ανάβαμε το θερμοσίφωνο για να σφουγγαρίσουμε.

Τώρα για να μειώσουν τα έξοδα δίνουν άδειες εξόδου σε όσο περισσότερους μπορούν.
Στα κέντρα τους βγάζουν έξω όλους τα σαββατοκύριακα χωρίς καν να έχουν ορκιστεί!
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#359052
Pitt έγραψε:
Bayern7 έγραψε:... Σε κέντρα ή όπου έχει (αν έχει πλέον πουθενά) αρκετό κόσμο, ανακαλύπτουν υπηρεσίες για να μην υπάρχουν πολλοί εξοδούχοι....


Αυτά τον καλό καιρό που ανάβαμε το θερμοσίφωνο για να σφουγγαρίσουμε.

Τώρα για να μειώσουν τα έξοδα δίνουν άδειες εξόδου σε όσο περισσότερους μπορούν.
Στα κέντρα τους βγάζουν έξω όλους τα σαββατοκύριακα χωρίς καν να έχουν ορκιστεί!

Φτου σου κωλοστράτευμα.......
Άβαταρ μέλους
By dimik
#359067
Bayern7 έγραψε:
dimik έγραψε:Επίσης έχουν νυχτερινή υπηρεσία λουτροφύλακας :s_rofl

Αυτό δε λέει και τίποτα. Σε κέντρα ή όπου έχει (αν έχει πλέον πουθενά) αρκετό κόσμο, ανακαλύπτουν υπηρεσίες για να μην υπάρχουν πολλοί εξοδούχοι.
Οπότε μπορεί να παίζει και τίποτα τέτοιο.
Πάντως καμιά φορά χρειάζεται και τέτοιο πράγμα γιατί ως συνήθως* στο κέντρο ένας |λογοκρισία| έχεζε στις ντουζιέρες :lol: οπότε έπρεπε να συσταθεί ειδική ομάδα επιτήρησης. :lol:

* αξίωμα: σε ΚΑΘΕ σειρά, σε ΚΑΘΕ κέντρο, ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που χέζει στις ντουζιέρες. :rtfm:


Μόνο που εδώ έχει 1 ΕΣΣΟ κάθε Αύγουστο-Σεπτέμβρη και τώρα μπήκαν οι εξ-αναβολής, 3μηνίτες κλπ οπότε δεν είναι πολλοί. Βέβαια κάθε Παρασκευή μεσημέρι φεύγουν και επιστρέφουν Δευτέρα στις 8, από την πρώτη κιόλας εβδομάδα και χωρίς να έχουν ορκιστεί.

Προσωπικά δεν έχω δεν έχω πετύχει κανέναν να χέζει στις ντουζιέρες πάντως.
Άβαταρ μέλους
By famas
#370658 Υποχρεωτικά στο χακί από το καλοκαίρι οι Σουηδοί.
http://news.in.gr/world/article/?aid=1500131848

ΚΙ αυτοί από ανάγκη το εφαρμόζουν, αλλά κι από ρεαλιστική αντιμετώπιση του περιβάλλον τους.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#370849
dimik έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
dimik έγραψε:Επίσης έχουν νυχτερινή υπηρεσία λουτροφύλακας :s_rofl

Αυτό δε λέει και τίποτα. Σε κέντρα ή όπου έχει (αν έχει πλέον πουθενά) αρκετό κόσμο, ανακαλύπτουν υπηρεσίες για να μην υπάρχουν πολλοί εξοδούχοι.
Οπότε μπορεί να παίζει και τίποτα τέτοιο.
Πάντως καμιά φορά χρειάζεται και τέτοιο πράγμα γιατί ως συνήθως* στο κέντρο ένας |λογοκρισία| έχεζε στις ντουζιέρες :lol: οπότε έπρεπε να συσταθεί ειδική ομάδα επιτήρησης. :lol:

* αξίωμα: σε ΚΑΘΕ σειρά, σε ΚΑΘΕ κέντρο, ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που χέζει στις ντουζιέρες. :rtfm:


Μόνο που εδώ έχει 1 ΕΣΣΟ κάθε Αύγουστο-Σεπτέμβρη και τώρα μπήκαν οι εξ-αναβολής, 3μηνίτες κλπ οπότε δεν είναι πολλοί. Βέβαια κάθε Παρασκευή μεσημέρι φεύγουν και επιστρέφουν Δευτέρα στις 8, από την πρώτη κιόλας εβδομάδα και χωρίς να έχουν ορκιστεί.

Προσωπικά δεν έχω δεν έχω πετύχει κανέναν να χέζει στις ντουζιέρες πάντως.

Και στους τοιχους ρε, πανω απο το καζανακι :lipsealed: :omg: :tomato: :s_crazy :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#370915
famas έγραψε:Υποχρεωτικά στο χακί από το καλοκαίρι οι Σουηδοί.
http://news.in.gr/world/article/?aid=1500131848

ΚΙ αυτοί από ανάγκη το εφαρμόζουν, αλλά κι από ρεαλιστική αντιμετώπιση του περιβάλλον τους.


Έχει πολύ πλάκα πάντως όταν φοβούνται την μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη ξηράς στον κόσμο και αποφασίζουν να στρατεύσουν 11.000 νοματαίους σε απάντηση :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#370918
REALZEUS έγραψε:Έχει πολύ πλάκα πάντως όταν φοβούνται την μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη ξηράς στον κόσμο και αποφασίζουν να στρατεύσουν 11.000 νοματαίους σε απάντηση :s_sarcastic


Δεν χρειάζονται περισσότεροι. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By dimik
#370928
REALZEUS έγραψε:
famas έγραψε:Υποχρεωτικά στο χακί από το καλοκαίρι οι Σουηδοί.
http://news.in.gr/world/article/?aid=1500131848

ΚΙ αυτοί από ανάγκη το εφαρμόζουν, αλλά κι από ρεαλιστική αντιμετώπιση του περιβάλλον τους.


Έχει πολύ πλάκα πάντως όταν φοβούνται την μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη ξηράς στον κόσμο και αποφασίζουν να στρατεύσουν 11.000 νοματαίους σε απάντηση :s_sarcastic



Remember WInter War :rtfm:

οκ, ήταν ΦΙλανδοί αλλά η αναλογία δεν είχε μεγάλη διαφορά :lol: