Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#330929 Υπαρχουν σχολεια που αντιστοιχουν σε αναλογες ειδικοτητες. Αυτα ειναι για τους μονιμους. Οι φανταροι ολοι ξρρετε οτι δηλωνουν γνωσεις και πτυχια. Οποτε χρησιμοποιουνται λογικα οσο ποιο κοντα γινεται σε αυτες. Λεω λογικα γιατι συνηθως ολοι βαζουν βυσματα και πηγαινουν κοντα στα σπιτια τους. Εκει που μπορει να μην υπαρχει θεση που να μπορουν να βοηθησουν με αυτα που ξερουν. Οποτε μετα φταινε ολοι και ολα.
Απο τον απλο φανταρο αμυνας φρουρησης εως τον εφ λοχια η δοκιμο επιστημονα χημικο υπαρχει εκπαιδευση. Αντι να συνεχισουν να παιρνουν ανανεωνουν τους επαγγελματιες και να απαλασουν τους νεους με σταδιοδρομια κοιταξαν αλλα πραγματα οι πολιτικοι μας.
Αυτο ειναι το θεμα. Αν θα καταλληξουν να γινουν μονιμοι οι κληρωτοι στο τελος με 80 ευρω αυτο δεν το ξερω και ουτε το θελω προσωπικα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#330931
QsisVTS έγραψε:κοίτα ο αξ/κος όπλων πχ ήταν ένας πολύ χαλαρός τύπος, ήταν διαρκώς σε φάση ζεν

δε μας ενοχλούσε ποτέ, αντιθέτως όταν είχαμε υπηρεσία και πήγαινε έξω μας έλεγε παιδιά θέλετε τίποτα; να φέρω καμιά μπύρα;

ηταν ΜΑΛΑΜΑ

πες μου ρε συ κουπέα, γιατί να ενοχλήσουμε αυτόν τον άνθρωπο να τον κατεβάζουμε στα υπόγεια στις αποθήκες, να βάζουμε όπλα; να βγάζουμε όπλα, να γράφει πράγματα, να κλείνει με μολυβοσφραγίδες και λοιπές παπαριές... :thumbsdown:

qsis είσαι εξοδούχος; δώσε το όπλο σου στον κουπέα και άντε γεια στην ευχή του θεού

φτιάχνεις στο excel μια ωραία νέα κατάσταση οπλισμού τη σφραγίζεις/τζιφράρεις καδράρεις και τέλος

επίσης qsis και κουπέα έχετε έξοδο και ο dimik μένει μέσα;

πάρε το όπλο του κουπέα, qsis το δικό σου θα το βάλουμε στον ειδικό φοριαμό-κρυψώνα για περιπτώσεις εξωτερικής εφόδου (γιατί σκάγανε και κάτι τέτοιοι βαρεμένοι μες στο βράδυ να μας ενοχλήσουν) , νέα κατάσταση οπλισμού και τέλος

επί τόπου όλα αυτά, κάποιος μπορεί να πάθαινε κάτι, δε θα ενοχλούσαμε τους ανωτέρους μας για μικροπράγαματα.. :thumbsdown:

θα ενοχλούμε τον άνθρωπο ΜΑΛΑΜΑ και τον διοικητή μας τώρα να υπογράφει λίστες και παραλίστες;

αφού το έχουν οι φαντάροι υπό έλεγχο, τέλος

απλά σε όποιον έδιναν να χειρίζεται αυτό το μπάχαλο, ήταν εμπιστοσύνης τύπος (συνήθως μεγάλος, σπουδαγμένος και με καριέρα) όχι κάνας τυχαίος, γιατί πολλές φορές γινόταν χάος και έπρεπε να δουλεύεις με ο,τι είχες

επίσης γλίτωναν και τη κλάψα/παρακάλια των φαντάρων, τα φόρτωναν όλα στους στρατιώτες και έκριναν αυτοί

ο διοικητής επενέβαινε μόνο αν τον έπαιρνε τηλ κάνας μεγάλος για το βύσμα του, αλλιώς δεν ασχολούταν καν με τους φαντάρους, μόνο λίγο με την αμφίεση (αν και είχε και αυτός ένα φοβερό τσουλούφι)

εμένα σε κάποια φάση που είχε να με δει μήνες γιατί φίδιαζα σε ένα υπόγειο, μου λέει: έλα που είσαι εσύ; για στάσου να δούμε αν είσαι εμφανίσιμος μη μας κάνεις ρεζίλι στο διευθυντή!
μια χαρά είσαι ελεύθερος

α και μια μέρα με έπιασε τυχαία και με έβαλε να κάνω ασκήσεις για φωτιά :rant:

τι το θελα κι εγώ να βγω έξω από τη τρύπα μου :lol:

και για βολές με έψαχνε (θυμόταν για κάποιο λόγο ότι είχα ρίξει ελάχιστες ή καποιος του το ελεγε από τη καρτέλα μου.. δεν είμαι βέβαιος, τα άλλα βλήττα οι τέθωρες δεν είχαν γράψει ότι είχα περάσει σπεν και ευτυχώς το κάναμε να ξεχαστεί γιατί θα με έστελναν τρίπολη χωρίς λόγο ) , και τελικά πήγα μια φορά να μη φανώ τελείως γαϊδούρι, πέτυχα και 6/10 στα 400m

τι σου κάνουν τα βιντεοπαιχνίδια



Μέχρι να γίνει καμιά |λογοκρισία| να κλαίνε μανούλες έξω από στρατόπεδα και υπουργεία, καλά τον αξκό καλά θα κάνουνε να τον σκίσουνε βέβαια. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330932 στο 2ο πόστο που είχα είχαν φυτέψει σε έναν αρχιλοχία ( ο οποιός εκεί μέσα μετά το διοικητή έλυνε και έδενε δε του την έμπαιναν ποτέ οι αξιωματικοί) ένα βύσμα ντόπιο

του λένε πάρτον στο γραφείο να τον έχεις να παίζει

2η μέρα τον έδιωξε

σκάει στην επιλαρχία, αρχίζει:

εσύ τι έχεις σπουδάσει; εσύ τι έχεις σπουδάσει; όποιον έβρισκε περαστικό

μου λέει αύριο έλα στο τάδε γραφείο, ο άλλος που μου έστειλε ο ιλαρχος σου δε τη παλεύει

και πήγα (φουλ αραλίκι και καμιά εκπαίδευση) , ο άλλος έγινε καφετζής βέβαια γιατί κάτι έπρεπε να γίνει
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330934
dimik έγραψε:
Μέχρι να γίνει καμιά |λογοκρισία| να κλαίνε μανούλες έξω από στρατόπεδα και υπουργεία, καλά τον αξκό καλά θα κάνουνε να τον σκίσουνε βέβαια. :rtfm:

ο τύπος ήταν ΛΕΛΕ, όλη μέρα στο τηλ με γκομενάκια και fb, τι να του κλάσουν;

μιλάμε τώρα για τύπους που δεν έχουν πάει πουθενά εκτός αττικής και παίρνουν μεταθέσεις στο διπλανό κτίριο ή λίγα χλμ παρακάτω

άσε ρε ντιμικ, ήξερε τι έκανε ο τύπος, απλά διάλεγε πολύ προσεκτικά τα άτομά του

αν τον γεμίσεις αυτόν με 18χρονα προφανώς θα πρέπει να δουλέψει περισσότερο και να ασχοληθεί και με τους φαντάρους (γιατί η βασική του δουλειά και λόγος ύπαρξης ήταν άλλος, δεν είχε και χρόνο δηλαδή πολλές φορές) και αυτός και οι κατώτεροί του

ο συγκεκριμένος πάντως ήταν πολύ ξηγημένος και δεν άφηνε κόσμο παραπονεμένο αρκεί να μην τον εκθέταμε (πολύ, γιατί μια μέρα ο ταξίαρχος του την είπε που περνούσε και δεν τον χαιρετούσε ποτέ κανείς :lol: ) , εκτός από τις περιπτώσεις που υπήρχε σούπερ πανίσχυρο βύσμα για το οποίο δε μπορούσε να κάνει τίποτα
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#330936 Ευχομαι να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση Κιουση. Εννοειται. :lol:

Ο Αξκος ο κακομοιρης μαλλον ηταν μονος και κοιταζε δια της φιλοτιμης οδους να μην παει φυλακη... :lol:

Διαφορετικα θα παιρνατε αναβολη μεταθεση. Οπως και ο ιδιος φυσικα. :lol: ...
Ρε Κιουση ζαχαρη περασες θες και τα ρεστα τωρα? :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#330937
QsisVTS έγραψε:στο 2ο πόστο που είχα είχαν φυτέψει σε έναν αρχιλοχία ( ο οποιός εκεί μέσα μετά το διοικητή έλυνε και έδενε δε του την έμπαιναν ποτέ οι αξιωματικοί) ένα βύσμα ντόπιο

του λένε πάρτον στο γραφείο να τον έχεις να παίζει

2η μέρα τον έδιωξε

σκάει στην επιλαρχία, αρχίζει:

εσύ τι έχεις σπουδάσει; εσύ τι έχεις σπουδάσει; όποιον έβρισκε περαστικό

μου λέει αύριο έλα στο τάδε γραφείο, ο άλλος που μου έστειλε ο ιλαρχος σου δε τη παλεύει

και πήγα (φουλ αραλίκι και καμιά εκπαίδευση) , ο άλλος έγινε καφετζής βέβαια γιατί κάτι έπρεπε να γίνει


Eδώ είχα καβατζώσει συμμαθητή σε στρατηγείο και το βλήμα καθόταν σε 2ο Γραφείο σώματος στρατού με τις μπυτζάμες και τα πόδια πάνω στο γραφείο απόγευμα εν ώρα υπηρεσίας, του έδωσαν να καταστρέψει έγγραφα και αυτός πήγε και τα πέταξε στα σκουπίδια. Σπουδαγμένος και και και....τι να λέμε τώρα, στόκοι υπάρχουν παντού.

Εννοείται πως όλοι θέλουν για βοηθό τον εξυπνότερο, τον πιο φιλότιμο και αυτόν που δεν θα τους εκθέσει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#330938
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
Μέχρι να γίνει καμιά |λογοκρισία| να κλαίνε μανούλες έξω από στρατόπεδα και υπουργεία, καλά τον αξκό καλά θα κάνουνε να τον σκίσουνε βέβαια. :rtfm:

ο τύπος ήταν ΛΕΛΕ, όλη μέρα στο τηλ με γκομενάκια και fb, τι να του κλάσουν;

μιλάμε τώρα για τύπους που δεν έχουν πάει πουθενά εκτός αττικής και παίρνουν μεταθέσεις στο διπλανό κτίριο ή λίγα χλμ παρακάτω

άσε ρε ντιμικ, ήξερε τι έκανε ο τύπος, απλά διάλεγε πολύ προσεκτικά τα άτομά του

αν τον γεμίσεις αυτόν με 18χρονα προφανώς θα πρέπει να δουλέψει περισσότερο και να ασχοληθεί και με τους φαντάρους (γιατί η βασική του δουλειά και λόγος ύπαρξης ήταν άλλος, δεν είχε και χρόνο δηλαδή πολλές φορές) και αυτός και οι κατώτεροί του

ο συγκεκριμένος πάντως ήταν πολύ ξηγημένος και δεν άφηνε κόσμο παραπονεμένο αρκεί να μην τον εκθέταμε (πολύ, γιατί μια μέρα ο ταξίαρχος του την είπε που περνούσε και δεν τον χαιρετούσε ποτέ κανείς :lol: ) , εκτός από τις περιπτώσεις που υπήρχε σούπερ πανίσχυρο βύσμα για το οποίο δε μπορούσε να κάνει τίποτα


Η |λογοκρισία| ΜΙΑ φορά συμβαίνει, ειδικά όταν μιλάμε για όπλα. Αν ένας ο οποίος έπαιρνε το όπλο του εξοδούχου τίναζε τα μυαλά του με αυτό το όπλο γιατί τον χώρισε η γκόμενα έχεις ιδέα τι θα γινόταν?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#330940
F&G έγραψε:Οι φανταροι ολοι ξρρετε οτι δηλωνουν γνωσεις και πτυχια. Οποτε χρησιμοποιουνται λογικα οσο ποιο κοντα γινεται σε αυτες.


trololololol

Μπηκα στους μηχ.μηχ μαζι με το φιλο Χαρη. Πηραμε πτυχιο το ιδιο εξαμηνο με παρομοιο βαθμο. Κοψαμε την αναβολη την ιδια μερα. Μπηκαμε φανταροι την ιδια μερα στο ιδιο στρατοπεδο, στην βασικη κοιμομασταν πανω-κατω. Πηρε ειδικοτητα μηχανικος κατι, πηρα ΣΤΡ ΠΖ :s_wacko Ευτυχως του εκοβε του λοχαγου και με εστειλε να γινω zu-ιστας
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330941 τους τελευταίους μήνες πέρασα όντως ζάχαρη, δεν έχω παράπονο

το τελευταίο δίμηνο πρέπει να ήμουν ο βασιλιάς του στρδου

δεν ήμουν επιλοχάς πχ να με πρήζουν, οι δουλειά στο πόστο είχε αραιώσει, είχαν φύγει από το γραφείο με τις εκλογές δύο αξκοι ευέλπιδες που είχα (ο ένας λες και είχε ξεμείνει από τη χούντα και ο άλλος θρήσκος και καραπουστάρα) και μου είχε σκάσει ένας υπολοχαγός ΣΜΥ ο οποίος ήταν καμενίλα φάση (μπουζούκια, βουλγάρες κτλ) και όλη την ώρα κλείναμε τα πάντα να μη μας ενοχλεί κανείς και αράζαμε

μετά ήρθε και ένας επιλοχίας στρατονόμος από ειδική βυσματο-μετάθεση ο οποίος στην αρχή πήγε να μου το παίξει προβλεπέ, αλλά τελικά καταλήξαμε να κάνουμε κάτι περίπολα τύπου μια γύρα στο 2ωρο με τζιπ και μαζικές υπογραφές παντού και την υπόλοιπη ώρα κψμ

και είχα φτάσει όταν βαριόμουν τη κλεισούρα και ήθελα να απολαύσω τη φύση του στρατοπέδου και της περιοχής να πηγαίνω να αράζω για 2-3 ώρες σε ένα παγκάκι με καφέ-τσιγάρο και να κοιτάω το άπειρο

όταν έσκαγε κάποιος να με χώσει σε αγγαρεία είχα το οκ να του πω με λίγα λόγια: πάρε τηλ στο τάδε εσωτερικό έχω άδεια να κάθομαι να αγναντεύω τη φύση μέχρι να με χρειαστούν και να πάω στο πόστο

στο τέλος ήταν τέλεια, ονειρο κανονικό και άμα σε πληρώνουν κιόλας κάθεσαι εκεί για πάντα

αλλά στις αρχές έριξα κλάμα μέχρι να μάθω πώς να κωλοφτιάχνομαι μέσα σε μια μονάδα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330943
dimik έγραψε:Η |λογοκρισία| ΜΙΑ φορά συμβαίνει, ειδικά όταν μιλάμε για όπλα. Αν ένας ο οποίος έπαιρνε το όπλο του εξοδούχου τίναζε τα μυαλά του με αυτό το όπλο γιατί τον χώρισε η γκόμενα έχεις ιδέα τι θα γινόταν?

δε δούλευαν τα όπλα μας ρε συ, τι μας πέρασες :lol:

αλλά ήταν και η μόνη μονάδα που μου έτυχε που σε υποχρέωναν να κάνεις υπηρεσίες με live rounds κουμπωμένους στο όπλο κιόλας :dizzy:
μια φορά που παραπονέθηκα για αυτό στη φρουρά μου είπαν ότι έτσι ορίζει η διαταγή για αυτό το στρατόπεδο και να σκάσω (Εγώ να πω ότι παρόλα αυτά πέρα από τη πύλη δεν έβαζα τη γεμιστήρα επάνω, ποτέ δε ξέρεις)

επειδή φυλούσαμε (όντως ισχύει αυτό) πολύ σημαντικό στόχο, μάλιστα όποιος ήθελε έπαιρνε και σχετική βεβαίωση (αν ήθελε να κάνει καριέρα σεκιούριτι, αν δεν είχες φάει Φ και ήσουν ένοπλος σου έδιναν κάποια βεβαίωση που ποτέ δεν ασχολήθηκα να πάρω)

αλλά τα όπλα δε πολυδούλευαν

δηλαδή με διάφορα τυχαία που είχαν γίνει δοκιμές να οπλίσουν δε τράβαγαν καν τη σφαίρα, μηδενική συντήρηση και άπειρη σκουριά

και επειδή δε θέλαμε να ενοχλήσουμε δε βγάζαμε καινούρια και αχρησιμοποίητα από τα άπειρα που είχαμε, παίζαμε με τα σαπάκια

και όταν πηγαίναμε για βολή μας έδιναν άλλα, γιατί με αυτά ή θα γελούσε ο κάθε πικραμένος ή θα παθαίναμε κάποιο ατύχημα

στη προηγούμενη μου μονάδα βέβαια με αυτό που φύλαγα με αυτό έριχνα βολές και δούλευε μια χαρά και ας ήταν "ταλαιπωρημένο"

αλλά τα άλλα που σου λέω ήθελες μπράτσα να κάνεις το τυπικό δις οπλίσατε, λάδι πρέπει να είχαν να δουν χρόνια :lol:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 25 Νοέμ 2016, 16:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#330944
Νίκος Παππάς έγραψε:
F&G έγραψε: Πριν καποιο καιρο λιποθυμησε καποιος μονιμος και εψαχναν γιατρο..... Ο γιατρος ειχε οικογενειακο προβλημα σοβαρο υγειας εφυγε ο ανθρωπος και ανελαβε ο βαθμοφορος φανταρος. Η και χωρις βαθμο. Στη δυναμη του ιατρειου ανηκει κι αυτος. Δεν ειναι θεμα τεμπελιας . Ολοι ανθρωποι ειμαστε. Εχουμε αναγκες υπηρεσιακες αλλα και προσωπικες. Στο στρατο προηγουνται οι υπηρεσιακες. Φανταστειτε να μην υπηρχε καν γιατρος. Θα καιγονταν το σπιτι του κι εκει θα εμενε. Και χωρις υπηρεσιες σκοπιας οι γιατροι. Πρεπει να υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα αλλα και παλι δεν.
Τυχαια ανεφερα τους γιατρους. Τωρα ευτραπελα γινονταν γινονται και θα γινονται.

Μονο που αν η στρατευση γινει υποχρεωτικα στα 18, σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχουν κληρωτοι γιατροι να στελεχωσουν ιατρεια.
Οπως και υδραυλικοι, ηλεκτρολογοι, κομπιουτεραδες, κ.α. που σημερα κανουν πολλες δουλειες με ανταλλαγμα τιμητικες.

Θα εχουν απο την Σ.Ι. Παρ ολα αυτα ναι . Θα υπαρχει προβλημα. Νομιζω οτι θα εξαιρεθουν καποιες σχολες. Οπου δεν προχωραει θα μπαινει βετο.
Οι τιμητικες δινονται για πολυ συγκεκριμενα πραγματα. Οff παιρνουν λογικα τα παιδια με διανυκτερευση. Και παντα για κοντα στη μοναδα και το σπιτι που μενουν εξω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#330963
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
Μέχρι να γίνει καμιά |λογοκρισία| να κλαίνε μανούλες έξω από στρατόπεδα και υπουργεία, καλά τον αξκό καλά θα κάνουνε να τον σκίσουνε βέβαια. :rtfm:

ο τύπος ήταν ΛΕΛΕ, όλη μέρα στο τηλ με γκομενάκια και fb, τι να του κλάσουν;


Θα του στερούσαν το μισθό για 2 μήνες τουλάχιστον! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#330981
xenos έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
Μέχρι να γίνει καμιά |λογοκρισία| να κλαίνε μανούλες έξω από στρατόπεδα και υπουργεία, καλά τον αξκό καλά θα κάνουνε να τον σκίσουνε βέβαια. :rtfm:

ο τύπος ήταν ΛΕΛΕ, όλη μέρα στο τηλ με γκομενάκια και fb, τι να του κλάσουν;


Θα του στερούσαν το μισθό για 2 μήνες τουλάχιστον! :rtfm:

Σημερα πας στατοδικειο και πληρωνεις. Αυτο θελει το κρατος. Να σου κραταει οτι μπορει και να πληρωνεις προστιμο (αναλογα την περιπτωση ) σε αυτο με την οποια αφορμη. + τα εξοδα παραστασης στο δικσστηριο . Εκτος βεβαια της πειθαρχικης διωξης (κρατηση φυλακιση στο μητρωο ) και της στερησης βαθμου.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#331008
QsisVTS έγραψε:αλλά ήταν και η μόνη μονάδα που μου έτυχε που σε υποχρέωναν να κάνεις υπηρεσίες με live rounds κουμπωμένους στο όπλο κιόλας :dizzy:
μια φορά που παραπονέθηκα για αυτό στη φρουρά μου είπαν ότι έτσι ορίζει η διαταγή για αυτό το στρατόπεδο και να σκάσω (Εγώ να πω ότι παρόλα αυτά πέρα από τη πύλη δεν έβαζα τη γεμιστήρα επάνω, ποτέ δε ξέρεις)

:hmmm: εμείς παντού και πάντα live rounds κουμπωμένους και βολές με το χρεωμένο, αν ει δυνατόν και πριν αναλάβεις την πρώτη ένοπλη υπηρεσία.