Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#348953
EDDIE_147 έγραψε:Και Δία δεν είναι μόνο αυτά αλλά πολλά άλλα κερατιάτικα που πληρώνει το κράτος προς όφελος της κλασσικής πελατείας του.


Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν, απλά θεωρώ ότι είναι πολύ λιγότερα από όσα εσύ θεωρείς.


EDDIE_147 έγραψε:Απλά έσκιζες τα κουρέλια σου πριν 2 σελίδες ότι δεν υπάρχουν προνομιούχοι ΔΥ επειδή η κοπέλα σου παίρνει 600€.
Νομίζω λύθηκε και αυτή η παρεξήγηση.


Ναι ήμουν φορτισμένος συναισθηματικά χθες λόγω αυτού. Όμως και ο κολλητός μου που είναι μόνιμος ΔΥ είναι στα 800 καθαρά. Οπότε όταν ακούω για
"ευλογημένο Δημόσιο" ροπιάζω άσχημα καθώς τα ζω από πολύ κοντά. Κι εγώ πάνω από 1200 δεν έφτασα ποτέ και μάλιστα στις καλές εποχές και με τεράστιες ευθύνες (είχα χρεωμένο υλικό αξίας εκατομμυρίων €, και το σημαντικότερο, ανθρώπους για τους οποίους ήμουν υπεύθυνος για την ζωή τους!!!).


Red Garland έγραψε:Επίσης μπορείς κάλλιστα να έχεις και κομμένα επιδόματα και 0 καρανίκες και ό,τι περισσεύει να το δίνεις στο πλεόνασμα για αποπληρωμή των δανειστών.


Δανειστές πάνω από όλα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#349025 Γάρλανδ, πες μου τί βάζεις στα ποστσ σου που κινητοποιούν τον αποχωρίσαντα και τον αναγκάζουν να σπασει την σιωπή του, αυτός κι ο Καραμανλής :lol:

[edit mod]+warn.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#349086
Hellenic tifosi έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος, δεν ειπε ο εισαγγελέας οτι το παιδί δεν θα το πάρουν οι συγγενείς, ειπε απλα οτι θα τηρηθεί η διαδικασία. Φαντάζομαι δε θα αργήσει ιδιαίτερα και τη Δευτερα θα λήξει το θέμα.

Κρίμα μόνο που ταλαιπωρείται ετσι το παιδάκι τόσα χρόνια τωρα :(

Για το ταλαιπωρείται ετσι το παιδάκι (υπενθυμίζω ότι γεννήθηκε στη φυλακή) και ότι θα μεγαλώσει χωρίς τους γονείς του δεν φταίει κανένας άλλος παρά οι ίδιοι οι γονείς του. Το κράτος όμως (και με το μανδύα της 1ης/2ης/n-οστής "φοράς αριστερά"), δεν επιτρέπεται να λειτουργεί εκδικητικά πάνω στο παιδί. Γιατί περί αυτού πρόκειται, όταν καταλήγει να περάσει έστω κι ένα σ/κ σε ίδρυμα την ώρα που δεν υπάρχει απολύτως καμία ένδειξη ή υπόνοια ότι το περιβάλλον της γιαγιάς δεν είναι ασφαλές για να το φροντίσει.-

dstou έγραψε:
Κάτι από πιο εύπεπτη πηγή αντί για τον Κουφοντίνα


Μα ακριβώς γι' αυτό μπήκε, ότι το είπε ο Κουφοντίνας.

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί έχει ειδική αξία το να λέγεται από τον Κουφοντίνα. Ίσα ίσα, το μόνο που καταλήγει να δίνει αφορμή στον κάθε whatever να πετάξει την εξυπνάδα του. Καλή ώρα ο παρακάτω:

Χρήστος Λάππας έγραψε:Νεότερες πληροφορίες λένε ότι στο εξάχρονο έχουν βάλει καυτά αυγά στις μασχάλες και απειλούν να στέλνουν ένα δάχτυλο την ημέρα στη μητέρα του αν δεν καρφώσει τους υπόλοιπους πατριώτες αγωνιστές.

Εικόνα

fify

rx8_drifter έγραψε:Γάρλανδ, πες μου τί βάζεις στα ποστσ σου που κινητοποιούν τον αποχωρίσαντα και τον αναγκάζουν να σπασει την σιωπή του, αυτός κι ο Καραμανλής :lol:


Είναι η επέτειος της δολοφονίας Τεμπονέρα, προβλέπεται δύσκολη νύχτα οπότε κλήθηκαν στη μάχη όλες οι εφεδρείες. Επ' ώμου μέχρι και οι τσιχλόφουσκες. :s_yes :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#349167
Zorz έγραψε:Για το ταλαιπωρείται ετσι το παιδάκι (υπενθυμίζω ότι γεννήθηκε στη φυλακή) και ότι θα μεγαλώσει χωρίς τους γονείς του δεν φταίει κανένας άλλος παρά οι ίδιοι οι γονείς του. Το κράτος όμως (και με το μανδύα της 1ης/2ης/n-οστής "φοράς αριστερά"), δεν επιτρέπεται να λειτουργεί εκδικητικά πάνω στο παιδί. Γιατί περί αυτού πρόκειται, όταν καταλήγει να περάσει έστω κι ένα σ/κ σε ίδρυμα την ώρα που δεν υπάρχει απολύτως καμία ένδειξη ή υπόνοια ότι το περιβάλλον της γιαγιάς δεν είναι ασφαλές για να το φροντίσει.-


Το παιδάκι είναι χιλιοταλαιπωρημένο, έτσι σκατά που τα έχουν κάνει οι γονείς του, και την ίδια ώρα ουδείς γνωρίζει τι παίζει με γιαγιάδες και θείες. Οι δυο επιπλέον μέρες αναμονής δε νομίζω δα πως είναι και τόσο καταστροφικές, και εν τέλει έγινε αυτό που ήταν λογικό.

Τώρα, το να στηθεί ένα ολόκληρο τσίρκο, να μιλούν για απαγωγές και να σκούζει ο Γλέζος επειδή δεν του επέτρεψαν να δει το παιδί(ως τι; ), μου φαίνεται εντελώς υπερβολικό.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#349175
rx8_drifter έγραψε:Γάρλανδ, πες μου τί βάζεις στα ποστσ σου που κινητοποιούν τον αποχωρίσαντα και τον αναγκάζουν να σπασει την σιωπή του, αυτός κι ο Καραμανλής :lol:

[edit mod]+warn.


σημοτοδοτηση της εναρξης της επισημης προεκλογικης περιοδου.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#349188
Hellenic tifosi έγραψε:
Zorz έγραψε:Για το ταλαιπωρείται ετσι το παιδάκι (υπενθυμίζω ότι γεννήθηκε στη φυλακή) και ότι θα μεγαλώσει χωρίς τους γονείς του δεν φταίει κανένας άλλος παρά οι ίδιοι οι γονείς του. Το κράτος όμως (και με το μανδύα της 1ης/2ης/n-οστής "φοράς αριστερά"), δεν επιτρέπεται να λειτουργεί εκδικητικά πάνω στο παιδί. Γιατί περί αυτού πρόκειται, όταν καταλήγει να περάσει έστω κι ένα σ/κ σε ίδρυμα την ώρα που δεν υπάρχει απολύτως καμία ένδειξη ή υπόνοια ότι το περιβάλλον της γιαγιάς δεν είναι ασφαλές για να το φροντίσει.-


Το παιδάκι είναι χιλιοταλαιπωρημένο, έτσι σκατά που τα έχουν κάνει οι γονείς του, και την ίδια ώρα ουδείς γνωρίζει τι παίζει με γιαγιάδες και θείες. Οι δυο επιπλέον μέρες αναμονής δε νομίζω δα πως είναι και τόσο καταστροφικές, και εν τέλει έγινε αυτό που ήταν λογικό.

Τώρα, το να στηθεί ένα ολόκληρο τσίρκο, να μιλούν για απαγωγές και να σκούζει ο Γλέζος επειδή δεν του επέτρεψαν να δει το παιδί(ως τι; ), μου φαίνεται εντελώς υπερβολικό.


Αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349207
Hellenic tifosi έγραψε:
Zorz έγραψε:Για το ταλαιπωρείται ετσι το παιδάκι (υπενθυμίζω ότι γεννήθηκε στη φυλακή) και ότι θα μεγαλώσει χωρίς τους γονείς του δεν φταίει κανένας άλλος παρά οι ίδιοι οι γονείς του. Το κράτος όμως (και με το μανδύα της 1ης/2ης/n-οστής "φοράς αριστερά"), δεν επιτρέπεται να λειτουργεί εκδικητικά πάνω στο παιδί. Γιατί περί αυτού πρόκειται, όταν καταλήγει να περάσει έστω κι ένα σ/κ σε ίδρυμα την ώρα που δεν υπάρχει απολύτως καμία ένδειξη ή υπόνοια ότι το περιβάλλον της γιαγιάς δεν είναι ασφαλές για να το φροντίσει.-


Το παιδάκι είναι χιλιοταλαιπωρημένο, έτσι σκατά που τα έχουν κάνει οι γονείς του, και την ίδια ώρα ουδείς γνωρίζει τι παίζει με γιαγιάδες και θείες. Οι δυο επιπλέον μέρες αναμονής δε νομίζω δα πως είναι και τόσο καταστροφικές, και εν τέλει έγινε αυτό που ήταν λογικό.

Τώρα, το να στηθεί ένα ολόκληρο τσίρκο, να μιλούν για απαγωγές και να σκούζει ο Γλέζος επειδή δεν του επέτρεψαν να δει το παιδί(ως τι; ), μου φαίνεται εντελώς υπερβολικό.

To τι λέμε ή νομίζουμε εμείς, έχει μικρή ή και καθόλου αξία. Σημασία έχει τι λέει ο νόμος. Αν ο νόμος έλεγε πως το παιδί πρέπει να πάει στην γιαγιά του, εκεί έπρεπε να πάει.
Δεν νομίζω πως οι δυο παραπάνω μέρες έγιναν για το καλό του παιδιού, πιο πολύ μου κάνει για πρόσθετη πίεση στην μητέρα, παρά κάτι άλλο.
Καταχωρείται κι αυτό σαν άλλο ένα απίστευτο ξεφτιλίκι της συγκεκριμένης κυβέρνησης.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#349214 Επειδή μου φαίνεται τελείως γελοίο να χρησιμοποιήθηκε ένα παιδί για να εκβιαστεί το ζεύγος Κολοκοτρώνη-Μπουμπουλίνας (υπό την έννοια ότι ζμπούτσα τους το παιδί με τις επιλογές ζωής που έχουν κάνει - παίζει και να γούσταραν που το παιδάκι βιώνει τον αγώνα του μπαμπά και της μαμάς), είμαστε σίγουροι για το τι προβλέπει ο νόμος;

Τα φάρμακα του Φέρθρυ ποιος τα τσεκάρει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349216 Δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος. Υποθέτω πως κάτι διαφορετικό από αυτό που έγινε λέει, γιατί δεν ξεσηκώθηκε μόνον το Indymedia.
Το παιδί, δεν φταίει σε τίποτε. Αν δεν γουστάρουμε τους γονείς τους και τα πεπραγμένα τους είναι διαφορετικό εντελώς πράγμα. Αν η κοινωνία δείξει εκδικητικότητα απέναντι σε ένα παιδί, είναι ντροπή.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#349221 Εννοείται ότι το παιδί είναι άσχετο με το τι κάνουν οι γονείς.
Απλά μου φαίνεται λίγο fail επιπέδου επιθεωρητή Κλου-κλου-ζω το να έβαλαν το παιδί στο νοσοκομείο περιμένοντας ότι θα έσπαγε η Πόλα Ρούπα και θα ξέρναγε όλες τις γιάφκες.

Χωρίς να έχω ιδέα τι προβλέπει ο νόμος το μυαλό μου πηγαίνει σε κάποια γραφειοκρατική παπαριά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#349229 Απ' όσο διάβασα, ο νόμος λέει ότι οι αρχές ερευνούν τους κοντινούς συγγενείς και αν το περιβάλλον κρίνεται κατάλληλο, το παιδί πάει εκεί. Πέμπτη απόγευμα συνελήφθη η αγωνίστρια μάνα, Κυριακή είχε λυθεί το θέμα.

Που είναι η εκδικητικότητα; Νομίζω ότι η ανακοίνωση που εξέδωσε η εισαγγελεία ήταν σαφής και απαντάει στα ερωτήματα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349231 Πρωτοφανής στάση απέναντι σε ένα μικρό παιδί


Το 2002 επί ΠΑΣΟΚ ανάμεσα στους συλληφθέντες για την υπόθεση της 17 Νοέμβρη είχε προσαχθεί και η Αγγελική Σωτηροπούλου με το μικρό παιδί της. Το παιδί οδηγήθηκε μάλιστα σε διπλανό χώρο υπό την επίβλεψη προφανώς του εισαγγελέα ανηλίκων στη διάρκεια της ανάκρισης της μητέρας του. Στη συνέχεια η μητέρα του κατηγορήθηκε για συμμετοχή στην οργάνωση και προφυλακίστηκε ενώ αυθημερόν παραδόθηκε ο μικρός στη γιαγιά του χωρίς καθυστέρηση.

Θυμίζουμε δε ότι τότε υπήρξαν ΜΜΕ και ανθρωποφαγικές φωνές που ζητούσαν το παιδί να οδηγηθεί σε ίδρυμα. Κανείς αρμόδιος δικαστικός ή εισαγγελικός λειτουργός όμως δεν καθυστέρησε ούτε μία μέρα στην απόφαση να δοθεί το παιδί στη γιαγιά του. Το ίδιο εξάλλου συμβαίνει πάντα με όλα τα παιδιά που για οποιοδήποτε λόγο ακόμα και μετά από ένα δυστύχημα χάνουν τους γονείς τους και υπάρχει πρόθυμο συγγενικό περιβάλλον που θα τα αγκαλιάσει.

Σήμερα, επί ΣΥΡΙΖΑ, για λόγους άγνωστους (;), η δικαιοσύνη θεώρησε ότι θα πάρει χρόνο η έκδοση απόφασης για το αν το παιδί της Π. Ρούπα και του Ν. Μαζιώτη θα πάει στην αγκαλιά των συγγενών πρώτου βαθμού. Ένα μικρό παιδί που ήδη πέρασε τους πρώτους μήνες της ζωής του στη φυλακή και θα αναγκαστεί να διαχειριστεί τώρα την απώλεια της μητέρας του, έστω κι αν εκείνη με τις επιλογές της ευθύνεται γι' αυτό, δεν μπορεί να παραμένει σε άγνωστο περιβάλλον, μέχρι η όποια γραφειοκρατία της δικαιοσύνης αποφασίσει να το παραδώσει στα συγγενικά του πρόσωπα.

Ο Υπουργός Δικαιοσύνης και ο εισαγγελέας ανηλίκων που προφανώς έχει την ανάλογη ευαισθησία κατέχοντας αυτή τη θέση, ο Συνήγορος του Παιδιού κι όποιος άλλος αρμόδιος υπάρχει οφείλουν άμεσα να παρέμβουν και δώσουν το παιδί στους συγγενείς του, διασφαλίζοντας το να μην υποστεί μια ακόμα μεγαλύτερη οδύνη. Η απόφαση της μητέρας και του πατέρα του να προχωρήσουν σε σκληρή απεργία πείνας και δίψας, άσχετα με ότι έχουν κάνει και για το οποίο τιμωρούνται και θα τιμωρηθούν, είναι το αυτονόητο που θα έκανε ο κάθε γονιός όταν αισθάνεται ότι για τις δικές του επιλογές ένα ολόκληρο σύστημα εκδικείται το παιδί του. Ακόμα κι αν χρειάζεται κάποιος χρόνος προκειμένου να λυθεί κάθε τυπικό ζήτημα για την ανάθεση του παιδιού στους συγγενείς του πρέπει μέχρι τότε να μένει μαζί τους κι όχι σε ένα άγνωστο περιβάλλον. Δεν μπορεί επιπλέον να στερηθεί τη δυνατότητα να δει τη μητέρα του άμεσα και σε τακτική βάση όπως έχουν το δικαίωμα να κάνουν όλα τα παιδιά των κρατουμένων.

Η απόφαση πρέπει να παρθεί από κάποιον τώρα, σήμερα - κι ας φωνάξει όποιος θέλει για παρέμβαση στη δικαιοσύνη!

http://www.efsyn.gr/arthro/protofanis-s ... ikro-paidi
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#349245 ΄Οταν μιλάμε για ένα παιδί, και μάλιστα τόσο μικρής ηλικίας, δεν υπάρχουν περιθώρια, μια, δυο, τρεις μερούλες και βλέπουμε. ΄Επρεπε να βρεθεί άμεσα σε οικείο περιβάλλον και με οικεία πρόσωπα. ΄Οπως έγραψε και ο εδδιε, ό,τι και να έχει διαπράξει ο γονέας, δεν μπορεί να επιρρίπτεται στο παιδί. ΄Αλλο ένα λαμπρό παράδειγμα της ΑΝΑΛΓΗΣΙΑΣ της δφα, μηδέν κινητοποίηση για ένα θέμα που έπρεπε να λήξει αυθημερόν.

Edit

REALZEUS έγραψε:
mjacob έγραψε:
diplomat έγραψε:Δία, εάν έκοβες τα 5-10-100 βύσματα και δεν έκοβες το προνοιακό επίδομα για τα παιδιά με αυτισμό λόγου χάρη, θα σωζόταν η χώρα; ΄Οχι, αλλά τα παιδιά αυτά και οι οικογένειές τους θα μπορούσαν να συνεχίσουν να ζουν σαν άνθρωποι και όχι να υποφέρουν και να περιθωριοποιούνται.

Μην τα μετράμε όλα σε σκέτα νούμερα.

δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη όμως, για να συνεπάγεται το κόψιμο του πρώτου, την ύπαρξη του δεύτερου [λέει ο rz]


Ακριβώς!

Σαν την αστεία συλλογιστική ότι αφού οι καφετέριες είναι γεμάτες, άρα λεφτά υπάρχουν. Ότι βγαίνει μόνο ο ένας στους δέκα και ότι απλά παίρνει έναν καφέ δεν παίζει ρόλο. Οι καφετέριες είναι γεμάτες όμως. (Το 50% των μαγαζιών έχει κλείσει, αλλά ας δεχθούμε ότι όσες έμειναν είναι όντως γεμάτες).


Αυτό που σου λέω στη στάση, μου το λες στο λεωφορείο; Αυτό ακριβώς γράφω ο καψερός, μην τα μετράμε σε νούμερα, γιατί προφανώς και δεν είναι αλληλεπιδρούν διαφορετικά πράγματα και μεγέθη μεταξύ τους. Η συνολική εικόνα όμως αφορά όλους τους παράγοντες (οικονομικούς, ρουσφετολογικούς, διαχείρισης, κατανομής κλπ.).
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#349265 Επιστολή στον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, ενόψει της εκδίκασης στον Άρειο Πάγο της υπόθεσης των οκτώ Τούρκων αξιωματικών που έχουν ζητήσει άσυλο στην Ελλάδα μετά το αποτυχημένο πραξικόπημα στην Τουρκία, απέστειλε ο πρόεδρος των Φιλελευθέρων (ΑLDE) στην ευρωβουλή, Γκι Φερχόφσταντ.

Εικόνα

Η ερώτησή μου είναι: Στην προσφώνηση η χειρόγραφη λέξη μετά το "Dear..." τι λέει; Δεν την καταλαβαίνω... :shifty: