Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#363432 Δημήτρη και εγω την ιδια υποψία εχω σε σχέση με το ΦΑ αρκεί να συγκρίνουμε τον ιδιο τρόπο χρήσης του θερμοστάτη. Εσυ παίζεις 24/7 πάνω απο τους 20 η ανεβοκατεβαζεις κατα βούληση;

Fubar μήπως ειναι λίγο ανεβασμένη η κατανάλωση; Πως την λειτουργείς; Σε τι θερμοκρασία τα νερα;

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#363434
RXristos έγραψε: ...την ιδια υποψία εχω σε σχέση με το ΦΑ αρκεί να συγκρίνουμε τον ιδιο τρόπο χρήσης του θερμοστάτη. Εσυ παίζεις 24/7 πάνω απο τους 20 η ανεβοκατεβαζεις κατα βούληση;

Δεν λειτουργώ τη θέρμανση σε 24ωρη βάση, αλλά η απάντησή μου είναι αφού έχω κάνει την "αναγωγή" σε περίπτωση που τη θέρμανση την είχα συνεχώς "ON" με θερμοστάτη στους 20 (ο θερμοστάτης μου είναι ρυθμισμένος να σβήνει στους 21oC, ενώ και οι θερμαινόμενοι χώροι είναι σχεδόν διπλάσιοι των δικών σου, σε μονοκατοικία).
Αλλιώς, χωρίς αναγωγή, θα σου έλεγα πως είναι και 60% κάτω απ το κόστος δικής σου χρήσης της Α/Θ, που όμως προφανώς θα αδικούσε (συγκριτικά) παντελώς τις Α/Θ.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#363441 2.000 ευρώ σε πετρέλαιο για 2 μήνες είναι πολύ μεγάλο νούμερο. Πόσα τετραγωνικά είναι, σε ποιά περιοχή, και με τι χρήση?
Άβαταρ μέλους
By teddx
#363549 Βαχι αξιόπιστη??? Ίσως!!! Αλλά ο αντιπρόσωπος με τίποτα!!! Λόγω παγωνιας έσπασε ο κυκλοφορητης εδω και πανω απο 1 μηνα και η αντιπροσωπία ακόμη φέρνει. Βέβαια φέρνει κάθε βδομάδα αλλά πολυ λιγα κομματια τα οποία έχουν προκρατηθει. Βέβαια η εταιρεια γνωρίζει ποσά κομματια χρειάζεται αλλά τα φέρνει σταδιακά. Οποτε όσο και καλη μαρκα και αν είναι αμα ο αντιπρόσωπος είναι για τον πουτσο τι να το κανεις?? Όταν τον χρειαστείς θα είναι απών. Για μένα μαυρο στους baxi και οτι αλλο εμπορεύεται η υδρομαριν καθώς δεν μπορεί να το υποστηρίξει.


< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#366080 Μεγάλη, μεγάλη προσοχή στις προτάσεις όσων πουλάνε λέβητες. Η υπερδιαστασιολόγηση λέβητα (σε kw) πάει σύννεφο. Να'ναι καλά ο dimitrisb, μάνα του λόχου εδώ μέσα, που μας σώζει :lol: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#366154 Aν μιλάς για επίτοιχους λέβητες αερίου, τότε δεν φταίνε οι έμποροι, αλλά η πολυχρονεμένη η ΕΕ που με τις ντιρεκτίβες της επιβάλλει στην αγορά τη διάθεση λεβήτων αερίου σε συγκεκριμένες αποδόσεις.
Έστω ότι έχεις ένα σπίτι ή ένα γραφείο με 5kw απαιτούμενη θερμική ισχύ και έστω ένας άλλος έχει 14kw και ένας τρίτος 19kw. Και οι τρεις είναι πιθανό να βολευτείτε με ένα μοντέλο 24kw. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#366165 Καλά, στα 5kw δεν νομίζω ο άλλος να κοιτάξει να ζεσταθεί με φα ή γενικά με κεντρική θέρμανση.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#366168 Δίκην παραδείγματος το έθεσα. Μπορεί π.χ. να είναι ένα μικρό κουρείο-κομμωτήριο και να θέλει και ζεστό νερό.
Πάντως στην Ιταλία το είδα κι αυτό. Σε κουβούκλιο διοδίων είχαν παροχή φ.α., επίτοιχο λέβητα και ΚΚΜ στην οροφή. Πόσες απώλειες έχει ένα κουβούκλιο 2x2?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366179 Αυτό
Kon5 έγραψε:Μεγάλη, μεγάλη προσοχή στις προτάσεις όσων πουλάνε λέβητες. Η υπερδιαστασιολόγηση λέβητα (σε kw) πάει σύννεφο. Να'ναι καλά ο dimitrisb, μάνα του λόχου εδώ μέσα, που μας σώζει :lol: :thumbsup:

προέκυψε απο ένα πμ που έστειλα στον kon5 , σε συνέχεια των ερωτήσεων που έκανε στο τοπικό για λέβητες ΦΑ και με το σκεπτικό της αντικατάστασης του υφιστάμενου συστήματος.
Το βάζω λοιπόν κι εδώ, "ατόφιο" όπως το έστειλα, σαν ένα μπούσουλα για τον οποιοδήποτε κάνει αρχική ή αντικατάσταση της υπάρχουσας εγκατάστασης θέρμανσης, αφού τα ίδια ισχύουν και για λέβητες πετρελαίου:
<<Μετράς πόσα σώματα έχεις στο χώρο που θα ζεστάνεις, απο αυτά σε μπάνια-WC, μέχρι σαλόνι/μεγάλους χώρους.
Αν είναι πάνελ, πολλαπλασιάζεις με το 750, αν είναι τα παλιά (φέτες), πολ/ζεις με το 900 (θερμίδες -Kcal).
Aφού προσθέσεις 10% για απώλειες σε κτίρια του 80 και έπειτα, και 20% για παλιότερα, το αποτέλεσμα σου δίνει το μέγεθος του λέβητα σε θερμίδες (Kcal) το οποίο πολ/ζόμενο με 1,25 περίπου, σου δίνει μέγεθος σε Kw.
Υπόψη πως, τα σώματα πάνελ, μαζί με διακόπτες και λοιπά υλικά, αν θεωρήσουμε πως οι σωληνώσεις μένουν οι ίδιες, στοιχίζουν (αγορά), μ. όρο στα 55€/τεμ max (τα μικρά πχ στα 40, με τα μεγάλα στα 65€ όπου συμπεριλαμβάνονται οι μεγάλες πετσετοκρεμάστρες θέρμανσης μπάνιου, ακόμα και με τα στηρίγματα τοιχου).
Όλα τα άλλα , είναι εργατικά = κονόμες τρελές! >>

Επικαλυπτικά προσθέτω ότι, απαιτούνται περί τα 100 kcal /τμ κατοικίας και στη συνέχεια, μετά την κατανομή μικρών -μεγάλων σωμάτων αναλόγως μεγέθους χώρου, προσθέτεις και το 10-20% αναλόγως παλαιότητας κατασκευής κτιρίου και ήση , ίσως και ελάχιστα υπερκαλυμένος .

ΥΓ: Θα την πώ και την κακία μου :
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και επαγγελματίες του χώρου στο φόρουμ. Μάλλον όμως αποφεύγουν την "έκθεση" (για να μην πω και την απο του πονηρού ενημέρωση των υπολοίπων), με την παροχή οδηγιών.
Οπότε , οσοι γράφουμε στο παρόν, σαφέστατα δεν είμαστε φωστήρες, αλλά "εμπειροτέχνες -χομπίστες" ! :innocent:

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By fokion
#366181 Κι αν μου επιτρεπεις Δημητρη να συμπληρωσω οτι "ερχομαστε" απο μια εποχη ( περι το 2000 μεχρι την κριση ) οπου η υπερδιαστασιολογηση ηταν ετσι κι αλλιως της μοδας....
Αμα το πετρελαιο ειχε τοτε 0,32 λεπτα ( ακομα θυμαμαι ποσο το πληρωσα στο καινουργιο μου σπιτι ) δε ...ιεται αστο να καψει....
Πολλοι την εχουν πατησει και απο αυτο το λογο οταν πανε σε εναλλακτικές πηγες
ποσες θερμιδες ειναι ο πετρελαιου ??? Χ???? Βαλε και κατι ακομα και καταληγουμε σε σπιτακια να βλεπουμε λεβητες-καυστηρες 40Kw++....
Άβαταρ μέλους
By famas
#366203 Στον υπολογισμό που λέει ο dbekos, βλέπω ότι το σπίτι βγαίνει 7800 kcal κι ο καυστήρας έχει ονομαστική θερμική 23,66KW :lol:
Τριπλάσιο δλδ σχεδόν, προφανώς η υπερβολή που λέγαμε.
Άβαταρ μέλους
By famas
#366211
Kon5 έγραψε::lol:
Υπάρχουν και χειρότερα! 10.125 kw απαίτηση και ο καυστήρας 30άρης! Τουμπανέϊρος :superman:

Όχι φίλε, αυτό λέγεται πρόβλεψη μελλοντικής επέκτασης :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366227 Ακόμα και αν υποθέσουμε πως η ονομαστική ισχύς του χ-ψ λέβητα δεν είναι και η πραγματικά αποδιδόμενη αλλά (ας πούμε) σχετικά θεωρητική , με τον τρόπο υπολογισμού που σας παρουσίασα , το έχουμε λάβει και αυτό υπόψη μας, ότι δηλ. ο λέβητας που θα αγοράσουμε θα υπολείπεται κατά 5-10% της αποδιδόμενης απο την "αναγραφόμενη" ισχύ.
Αν και οι σωστοί κατασκευαστές, όταν αναφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέβητα, δίνουν 2 τιμές απόδοσης , πχ: "ονομαστική" και "ωφέλιμη".