Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#51805 Πολύ ωραία τα λέει pitt αλλά έχουν και μεγάλη χρηματική διαφορά μεταξύ τους οπότε το φτηνό φαίνεται σαν φτωχός συγγενής και είναι λογικό.

http://www.dream.com.gr/?page_id=2

Aυτά είναι τα Ελληνικά και η τιμή τους είναι κάπου στη μέση, με πολύ καλή ποιότητα, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο τόσα χρόνια και είναι και πολύ εξυπηρετικοί, όταν είχαν πάει το 1ο διπλό υπόστρωμα με πρόβλημα σε 2-3 αγωγούς και στο ένα χειριστήριο ( μετά από 12 χρόνια χρήσης, που είπαν τι να το φτιάξουμε, πάρτε το καινούργιο που είναι παντού βελτιωμένο με τα μισά λεφτά.

Έχω και 2 μονά Dream σε μονά κρεβάτια, δεν βλέπω τον λόγω να πάρω ξένα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#51937 Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα ρίξουμε μια πρώτη ματιά στα Dream, που έχουν και τα γραφεία τους 3 λεπτά με το αμάξι από το σπίτι μας...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#51938 Απο τον δρομο που μενουμε ΔΕΝ περναει γραμμη φυσικου αεριου (περναει απο τον καθετο ).
Πηρα τηλ την ΔΕΠΑ κου ειπαν οτι αν μαζευτουμε 3-4 οικιες στον δρομο που μενουμε (μικρο στενακι ειναι) , τοτε μπορουν να φερουν την γραμμη του αεριου..
Ερωτηση:
Γνωριζει κανεις ποσο θα μου κοστισει η ολη διαδικασια (τελη συνδεσης , εγκατασταση φυσικου αεριου , λεβητας);
Υπ οψιν το σπιτι χτιστηκε με αδεια εκδοθεισα το 2003 , οπου η εγκατασταση φυσ αεριου ΔΕΝ ηταν υποχρεωτικη , οπερ σημαινει η οικια δεν εχει εγκατασταση. (ισογειο , 1ος κ μεζονετα 2ος-3ος).
Άβαταρ μέλους
By dstou
#51941 Η ερώτησή σου είναι αντίστοιχη με το 'πόσο κάνει ένα αμάξι'. Εν πάσει περιπτώσει 'τοίμασε κανά 6'αρι χιλιάρικα. Μπορεί να πάρεις ρέστα, μπορεί να χρειαστείς κι άλλα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#52813 Στο εξοχικό έχω σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου και δοχείου ζεστού νερού της Buderus, αυτόν εδώ τον πίνακα ελέγχου (βλ. ηλεκτρολογικό σχέδιο εδώ), με θερμοστάτες Siemens RDD10.1DHW (οδηγίες και ηλεκτρολογικό σχέδιο εδώ).

Στο σύστημα υπάρχουν δύο κυκλοφορητές, ένας για τη θέρμανση και ένας για το ΖΝΧ.

Ο πίνακας ελέγχου στο λεβητοστάσιο έχει κουμπί αλλαγής από χειμερινή σε θερινή λειτουργία. Αρχικά, ο ηλεκτρολόγος έκανε λάθος και χρησιμοποιώντας το κουμπί για το ζεστό νερό στο θερμοστάτη ακόμη και με τον πίνακα του λεβητοστασίου στη θερινή λειτουργία, ενεργοποιούνταν και οι δύο κυκλοφορητές. Τον φώναξα πριν από χρόνια και του εξήγησα το πρόβλημα, και η σύνδεση που έκανε είναι τέτοια, ώστε όταν η θερινή λειτουργία είναι επιλεγμένη στον πίνακα, να μην πηγαίνει καν ρεύμα στον κυκλοφορητή θέρμανσης (όπως είναι και λογικό). Χρησιμοποίησε δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, το διακόπτη χειμ./θερινής λειτουργίας του πίνακα ώστε να δίνει/μη δίνει ρεύμα στον κυκλοφορητή, και δεν πείραξε τα του θερμοστάτη.

Ο θερμοστάτης έχει δυνατότητα αυτοτελούς ελέγχου του κυκλώματος ζεστού νερού.. Παρ' όλ' αυτά έχω την εντύπωση (θα το ξανατσεκάρω σε 1-2 μήνες που θα ξαναπάω) ότι όταν ο πίνακας είναι στη χειμερινή λειτουργία, με μόνο το κουμπί ελέγχου του ΖΝΧ από το θερμοστάτη εξακολουθούν να ενεργοποιούνται και οι δύο κυκλοφορητές (χαρακτηριστικό είναι ότι το κουμπί ΖΝΧ θέτει σε κίνηση και την ηλεκτροβάνα που "οδηγεί" το κύκλωμα της θέρμανσης προς τον όροφο, ενώ αυτό είναι πρακτικά άχρηστο καθώς το κύκλωμα του ΖΝΧ είναι ανεξάρτητο). Υπάρχει τρόπος τελικά, μέσω του θερμοστάτη να ανάβει μόνο ο ένας κυκλοφορητής (του ΖΝΧ);

Πρακτικά το πρόβλημα εντοπίζεται στην εξής περίπτωση: το χειμώνα, συνήθως ταυτόχρονα με τη θέρμανση ζεσταίνεται και η δεξαμενή ΖΝΧ, και γενικά υπάρχει πάντα ζεστό νερό. Επειδή όμως στις αρχές και στα τέλη της κάθε περιόδου θέρμανσης ενδέχεται η θέρμανση να χρησιμοποιείται μόνο ελάχιστα, απλώς για να "σπάσει" η υγρασία, κάποιες φορές ίσως χρειάζεται να θερμανθεί αυτοτελώς το ζεστό νερό.

Το λεβητοστάσιο είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο και πράγματι δεν είναι τρελός κόπος να γυρίσει κανείς το σύστημα σε θερινή λειτουργία...αλλά αναρωτιέμαι αν ο κυκλοφορητής ΖΝΧ θα μπορούσε να λειτουργεί ούτως ή άλλως αυτοτελώς μέσω του θερμοστάτη. Δεν μπορεί...

Αν κάποιος τα κατέχει αυτά και μπορεί να με καθοδηγήσει με βάση και τα σχέδια που έβαλα παραπάνω, θα ήμουν υπόχρεος. Δυστυχώς με τις μαστοράντζες του νησιού δε βγάζεις εύκολα άκρη...
Άβαταρ μέλους
By georgechatz
#52829
ArrowsFA1 έγραψε:Στο εξοχικό έχω σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου και δοχείου ζεστού νερού της Buderus, αυτόν εδώ τον πίνακα ελέγχου (βλ. ηλεκτρολογικό σχέδιο εδώ), με θερμοστάτες Siemens RDD10.1DHW (οδηγίες και ηλεκτρολογικό σχέδιο εδώ).

Στο σύστημα υπάρχουν δύο κυκλοφορητές, ένας για τη θέρμανση και ένας για το ΖΝΧ.

Ο πίνακας ελέγχου στο λεβητοστάσιο έχει κουμπί αλλαγής από χειμερινή σε θερινή λειτουργία. Αρχικά, ο ηλεκτρολόγος έκανε λάθος και χρησιμοποιώντας το κουμπί για το ζεστό νερό στο θερμοστάτη ακόμη και με τον πίνακα του λεβητοστασίου στη θερινή λειτουργία, ενεργοποιούνταν και οι δύο κυκλοφορητές. Τον φώναξα πριν από χρόνια και του εξήγησα το πρόβλημα, και η σύνδεση που έκανε είναι τέτοια, ώστε όταν η θερινή λειτουργία είναι επιλεγμένη στον πίνακα, να μην πηγαίνει καν ρεύμα στον κυκλοφορητή θέρμανσης (όπως είναι και λογικό). Χρησιμοποίησε δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, το διακόπτη χειμ./θερινής λειτουργίας του πίνακα ώστε να δίνει/μη δίνει ρεύμα στον κυκλοφορητή, και δεν πείραξε τα του θερμοστάτη.

Ο θερμοστάτης έχει δυνατότητα αυτοτελούς ελέγχου του κυκλώματος ζεστού νερού.. Παρ' όλ' αυτά έχω την εντύπωση (θα το ξανατσεκάρω σε 1-2 μήνες που θα ξαναπάω) ότι όταν ο πίνακας είναι στη χειμερινή λειτουργία, με μόνο το κουμπί ελέγχου του ΖΝΧ από το θερμοστάτη εξακολουθούν να ενεργοποιούνται και οι δύο κυκλοφορητές (χαρακτηριστικό είναι ότι το κουμπί ΖΝΧ θέτει σε κίνηση και την ηλεκτροβάνα που "οδηγεί" το κύκλωμα της θέρμανσης προς τον όροφο, ενώ αυτό είναι πρακτικά άχρηστο καθώς το κύκλωμα του ΖΝΧ είναι ανεξάρτητο). Υπάρχει τρόπος τελικά, μέσω του θερμοστάτη να ανάβει μόνο ο ένας κυκλοφορητής (του ΖΝΧ);

Πρακτικά το πρόβλημα εντοπίζεται στην εξής περίπτωση: το χειμώνα, συνήθως ταυτόχρονα με τη θέρμανση ζεσταίνεται και η δεξαμενή ΖΝΧ, και γενικά υπάρχει πάντα ζεστό νερό. Επειδή όμως στις αρχές και στα τέλη της κάθε περιόδου θέρμανσης ενδέχεται η θέρμανση να χρησιμοποιείται μόνο ελάχιστα, απλώς για να "σπάσει" η υγρασία, κάποιες φορές ίσως χρειάζεται να θερμανθεί αυτοτελώς το ζεστό νερό.

Το λεβητοστάσιο είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο και πράγματι δεν είναι τρελός κόπος να γυρίσει κανείς το σύστημα σε θερινή λειτουργία...αλλά αναρωτιέμαι αν ο κυκλοφορητής ΖΝΧ θα μπορούσε να λειτουργεί ούτως ή άλλως αυτοτελώς μέσω του θερμοστάτη. Δεν μπορεί...

Αν κάποιος τα κατέχει αυτά και μπορεί να με καθοδηγήσει με βάση και τα σχέδια που έβαλα παραπάνω, θα ήμουν υπόχρεος. Δυστυχώς με τις μαστοράντζες του νησιού δε βγάζεις εύκολα άκρη...


Από όσο μπορώ να καταλάβω χωρίς να είμαι ακριβώς ειδικός χρειάζονται επιπλέον καλώδια από τον θερμοστάτη έως τον πίνακα του λέβητα.
Συνήθως οι ηλεκτρολόγοι ''τραβάνε'' 2x1 ή 3x1. Βλέπω ότι χρειάζεσαι 2x1 για την θέρμανση και ξεχωριστά επιπλέον μάλλον 3x1(μπορεί και 2x1) για τα ζεστά νερά χρήσης (συνολικά δηλαδή 4x1 ή 5x1). Αν δεν βρήκε αρκετά καλώδια αυτός που τα σύνδεσε τότε έχει γεφυρώσει τις επαφές θέρμανσης και ΖΝΧ στον πίνακα και στον θερμοστάτη.
Προτείνω να το δει ηλεκτρολόγος εκτός αν μπορείς να διαπιστώσεις από μόνος σου πόσα καλώδια ''τρέχουν'' από θερμοστάτη έως πίνακα λέβητα.
Η δυνατότητα που ζητάς από τα σχέδια που βλέπω και όσο καταλαβαίνω υπάρχει. Μπορείς με τηλέφωνο στη Buderus και Siemens να επιβεβαιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#52874 Τρια καλωδια αρκουν για δυο εντολες απο θερμοστατες που δουλευουν με μπαταρια οπως ο δικος σου. Αν μαλιστα εχει κουμπι για ζνχ ενσωματωμενο δε χρειαζεταινπαρα κονο καποιος αυτοματισμος στο λεβητοστασιο ωστε ο λεβητας να αναβει μονο για ζνχ ή για θερμανση ή και τα δυο. Ετσι κοιτας το τυπο του θερμοστατη, τον αριθμο καλωδιων και μετα πως θα κανεις τον αυτοματισμο. Αν ρο συμπεριλαμβανει ο λεβητας ακομη καλυτερα αλλα οπως καταλαβαινω κατι δεν γινεται σωτα. Η καλοκαιρινη λειτουργια βολευει με το τροπο που λες αλλα και μονο στη χειμερινη μπορεις με το καταλλληλο αυτοματισμο να δουλεψει σωτα οπως θες. Θα ριξω μια ματια στα λινκς καινθα σουβαν βλεπω κατι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By georgechatz
#52883
nEK έγραψε:Τρια καλωδια αρκουν για δυο εντολες απο θερμοστατες που δουλευουν με μπαταρια οπως ο δικος σου. Αν μαλιστα εχει κουμπι για ζνχ ενσωματωμενο δε χρειαζεταινπαρα κονο καποιος αυτοματισμος στο λεβητοστασιο ωστε ο λεβητας να αναβει μονο για ζνχ ή για θερμανση ή και τα δυο. Ετσι κοιτας το τυπο του θερμοστατη, τον αριθμο καλωδιων και μετα πως θα κανεις τον αυτοματισμο. Αν ρο συμπεριλαμβανει ο λεβητας ακομη καλυτερα αλλα οπως καταλαβαινω κατι δεν γινεται σωτα. Η καλοκαιρινη λειτουργια βολευει με το τροπο που λες αλλα και μονο στη χειμερινη μπορεις με το καταλλληλο αυτοματισμο να δουλεψει σωτα οπως θες. Θα ριξω μια ματια στα λινκς καινθα σουβαν βλεπω κατι αλλο.


Έχεις δίκιο 3x1 αρκεί. Αν όμως υπάρχει 2x1 και έχουν γεφυρωθεί εντολές θέρμανσης και ΖΝΧ δεν είναι λογικό να συμβαίνουν αυτά που λέει; Από τα σχέδια που βλέπω πάντως με 3x1 θα έπρεπε να δουλεύει όπως το θέλει χωρίς να χρειάζεται κάτι επιπλέον.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#52945 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Δυστυχώς δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ πόσα καλώδια φεύγουν από κάθε θερμοστάτη. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πέντε αλλά αν είναι δύο ή τρία θα σας γελάσω...έχω κάτι φωτό από το στάδιο της κατασκευής αλλά δεν διακρίνονται καλά. Σε 2 μήνες περίπου θα πάω, θα ανοίξω το θερμοστάτη και τον πίνακα ελέγχου του λέβητα, και θα δω τι τρέχει.

Θα ήταν πράγματι καλό να λειτουργήσει 100% σωστά, ώστε να πατάει κανείς απλώς το κουμπί χωρίς να πηγαίνει στον πίνακα ελέγχου του λέβητα και επιπλέον, να μην υπάρχει και η ανάγκη χειροκίνητης απομόνωσης του κυκλώματος θέρμανσης κατά την καλοκαιρινή λειτουργία. Προς το παρόν το πάτημα του κουμπιού ΖΝΧ στο θερμοστάτη ανοίγει και την ηλεκτροβάνα του ορόφου του, με αποτέλεσμα ακόμη και στην καλοκαιρινή λειτουργία να υπάρχει μια ελαφριά ροή ζεστού νερού προς τα σώματα (λόγω της φυσικής κυκλοφορίας, ακόμη και χωρίς να λειτουργεί ο κυκλοφορητής θέρμανσης). Επομένως για αποκλειστική εκμετάλλευση της ενέργειας για ΖΝΧ πρέπει κανείς να απομονώσει και τον κυκλοφορητή από τη χειροκίνητη βάνα του. Τούτο δεν είναι βέβαια πρόβλημα, γιατί γίνεται μια φορά μόνο εν όψει της καλοκαιρινής σεζόν (και μετά το ξεχνάς), ενώ στη ντεμί-σεζόν και να φύγει λίγη θερμότητα στο χώρο δε βλάπτει. Είναι κρίμα όμως να μη δουλεύει σωστά 100% ενώ υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Κάτι ακόμη που θυμάμαι ότι γινόταν: με το πάτημα του κουμπιού ΖΝΧ στην καλοκαιρινή λειτουργία, ο λέβητας λειτουργεί όπως ακριβώς θα ήθελε κανείς: δηλ. κατά βάση αδιαφορεί για τη θερμοκρασία του ιδίου, και ανάβει ΜΟΝΟ και για όσο χρειάζεται μέχρι να ανέβει το δοχείο ΖΝΧ στην επιθυμητή θερμοκρασία.
Αντίθετα, στη χειμερινή λειτουργία με το πάτημα του κουμπιού ΖΝΧ απ' όσο θυμάμαι (θα το τσεκάρω) ο λέβητας ενδιαφέρεται πρωτίστως για τη δική του θερμοκρασία και δε σταματά όταν η θερμοκρασία του μπόιλερ έρχεται εκεί που πρέπει...δηλ. ως προς τη θερμοκρασία του ο λέβητας συμπεριφέρεται όπως θα έκανε και για το κύκλωμα της θέρμανσης (μέχρι την αποκοπή του από το θερμοστάτη). Αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το θυμάμαι. Ο κυκλοφορητής πάντως του ΖΝΧ δουλεύει σωστά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, όπως και όταν λειτουργεί το πρόγραμμα θέρμανσης.

Υ.Γ. Αν βοηθάει, εδώ έχω ένα πρόχειρο σκαρίφημα της υδραυλικής εγκατάστασης του λεβητοστασίου, όπως τα θυμάμαι τουλάχιστον. Κάποια πράγματα θα τα προτιμούσα αλλιώς (βλ. αυτονομία κατ' όροφο με κυκλοφορητές αντί με ηλεκτροβάνες), αλλά έγιναν έτσι εν όψει κόστους/γνώσεων των εκεί εμπόρων/μηχανικών/μαστόρων...δεν είναι σοβαρό θέμα πάντως καθώς κατά κανόνα η θέρμανση λειτουργεί ενιαία.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...αν μπορείτε να διακρίνετε κάτι περαιτέρω πείτε μου, και επανερχόμαστε όταν θα βρίσκομαι επί τόπου...
Άβαταρ μέλους
By leonp
#53104 Δύο τρόποι να λύσεις το πρόβλημά σου.
Για να μη ζεσταίνονται καθόλου τα σώματα όταν χρησιμοποιείς μόνο το ΖΝΧ:

1. Βάλε μια ηλεκτροβάνα δίπλα στον κυκλοφορητή θέρμανσης που θα ανοίγει μόνο όταν ανοίγει ο κυκλοφορητής.

2. Βάλε ρελέ στα καλώδια του θερμοστάτη και της ηλεκτροβάνας του διαμερίσματος.
Έτσι η ηλεκτροβάνα θα ενεργοποιείται μόνο κατά τη θέρμανση ενώ κατά τη λειτουργία του ΖΝΧ το σήμα θα πηγαίνει προς το λεβητοστάσιο αλλά το ρελέ θα διακόπτει την ενεργοποίηση της ηλεκτροβάνας του διαμερίσματος.
Να ξέρεις ότι τα ρελέ βουίζουν. Έχω 15 ρελέ πίνακα της ΑΒΒ, τα 10 βουίζουν ενώ τα 5 είναι αθόρυβα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#53371 Και για τις δύο λύσεις πρέπει πρώτα να εξασφαλιστεί ότι δεν θα ανοίγει ο κυκλοφορητής θέρμανσης όταν δεν πρέπει......αυτή τη στιγμή, με το λεβητοστάσιο σε χειμερινή λειτουργία, νομίζω ότι ανοίγει πάντοτε, ακόμη και αν ζητείται μόνο η παραγωγή ΖΝΧ.

Θα το δω σε 1-2 μηνάκια που θα κατέβω και θα το ξανακοιτάξουμε το θέμα.

Ευχαριστώ σε όλους :)
Άβαταρ μέλους
By dstou
#54915 Ασσύληπτη μπίχλα τις τελευταίες ημέρες από τα νοβοπάν, τους καπλαμάδες, τους χρυσούς οδηγούς και τα χαρτόνια συσκευασίας που καίει ο ελ για να ζεσταθεί στο τζάκι του. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#54945 Kάπου πήρε το μάτι μου ότι βγάλαν ανακοίνωση λόγω αιθαλομίχλης να είμαστε πιο προσεκτικοί με το τι καίμε...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#55167 Από την παρακάτω εικόνα, μπορεί να καταλάβει κανένας αν είναι συμβατό το nest;

Εικόνα

Tapatalk & XT1068