Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#348558 @Jimclark
Καπου το συστημα σου εχει ενα "πιεσομετρο" νερου συνηθως στον αυτοματο πληρωσης... ειναι μια πρωτη ενδειξη αν εχεις αρκετη πιεση ή οχι.
ενα αλλο ειναι αν κανοντας εξαερωση στα μακρινά σωματα το νερο απο την τρυπουλα βγαινει με πιεση η "κατουραει"...

πιθανότητες
αυτοματος πληρωσης νερου
δοχειο διαστολής
αργός κυκλοφωρητης. ( αλλα αυτο θα το ειχες και πριν εκτος κι αν αρχιζει να τα παιζει)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#348566
fokion έγραψε:@Jimclark
Καπου το συστημα σου εχει ενα "πιεσομετρο" νερου συνηθως στον αυτοματο πληρωσης... ειναι μια πρωτη ενδειξη αν εχεις αρκετη πιεση ή οχι.
ενα αλλο ειναι αν κανοντας εξαερωση στα μακρινά σωματα το νερο απο την τρυπουλα βγαινει με πιεση η "κατουραει"...

πιθανότητες
αυτοματος πληρωσης νερου
δοχειο διαστολής
αργός κυκλοφωρητης. ( αλλα αυτο θα το ειχες και πριν εκτος κι αν αρχιζει να τα παιζει)


To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ τον προηγούμενο χειμώνα και άλλαξα όσα αναφέρεις, ο - πολύ καλός - φίλος υδραυλικός ( ποτέ μην κάνεις δουλειές με φίλους μαστόρους και συγγενείς ) έβαλε έναν Wilo κυκλοφορητή με αυτόματη ρύθμιση στροφών και ρύθμιση μανομετρικού ( νομίζω οι στροφές αυξάνονται με την ρύθμιση του μανομετρικού ) και είπε ότι όλα ήταν ΟΚ μόνο που δεν υπήρχε ζεστό νερό από το boiler του ηλιακού και τα τελευταία σώματα γουργουρίζανε συνέχεια, όταν του το είπαμε είπε ότι φταίει ο ανάδρομος Ερμής, το λάθος μου ήταν που δεν ασχολήθηκα εγώ λόγω δουλειάς, φέτος μετά από την γκρίνια της νοικοκυράς και με το δίκηο της, πήρα το βιβλιαράκι του Wilo και είδα ότι η δυνατότητα του μανομετρικού του ήταν στο όριο σαν μέγεθος ο κυκλοφορητής για το ύψος, ( στο ημιυπόγειο ο καυστήρας και ο κυκλοφορητής + 1 όροφος + το ύψος του ηλιακού, το σαϊνι ο υδραυλικός τον είχε ρυθμίσει στο 40% οπότε το νερό δεν ανέβαινε στην ταράτσα, τον ρύθμισα στο όριο και όσο αντέξει, τώρα το νερό είναι καυτό και δεν το αντέχεις θέλει κρύωμα και επιτέλους σταμάτησε και το τραγούδι σαν το ποταμάκι από τα σώματα, τι να πείς ? Τελικά όλα πρέπει να περνάνε από το χέρι σου, αλλοίμονο σε όσους δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται που είναι και η πλειοψηφία των άσχετων / τεμπέληδων / αρπακολατζήδων μαστόρων.

Άλλη περίπτωση, στο μηχανουργείο έχω μια σόμπα υγραερίου κουκουνάρα όπως τις λένε και με ζεσταίνει μια χαρά, 18€ η φιάλη των 10 kg μου κρατάει 7 ημέρες με 8-10 ώρες συνεχή λειτουργία ημερησίως ( στην περιοχή μου δεν γεμίζουν φιάλες όπως παλαιότερα ) ένα βενζινάδικο στην Κλεισθένους έχει δικές του φιάλες με 15€, πήρα μια και την ζύγισα πριν και μετά. 8.9kg το περιεχόμενο αντί 10kg που χρεώνεται, τους είχα ρωτήσει γιατί εσείς πουλάτε φθηνότερα ?

Και μου απήντησαν ότι είναι δική μας η εμφιάλωση χωρίς μεσάζοντες, αλλά καλά κάνουν και κλέβουν αφού δεν υπάρχει κανείς έλεγχος, αν περιμένεις από την συνείδηση του κάθε εμπόρου, σώθηκες, πήγα χτές να αλλάξω φιάλη και να τους τα χώσω αλλά ήταν κλειστά, οπότε ξαναγύρισα στην Shell με τα πιστοποιημένα στην ζυγαριά 10kg περιεχόμενο αλλά θα υπάρξει και συνέχεια στο θέμα, από τώρα ξέρω τι θα απαντήσουν, το μηχάνημα πλήρωσης κάτι έπαθε, δεν είχα κλείσει καλά την στρόφιγγα κλπ, η οποία είναι πολύ σφιγμένη να πω και υπάρχει και ασφάλεια μετά από κάθε πλήρωση, ξέρω δεν θα βρώ άκρη και απλά θα τους το πω και θα πούν χάσαμε άλλο ένα κορόϊδο από πελάτη, γύρευε πόσο κλέβουν οι αντλίες του.

Όταν ο προηγούμενος πρόεδρος τους έλεγε ανερυθρίαστα ότι το 30% των βενζινάδικων της Αττικής κλέβουν πιστεύω σήμερα θα είναι στο 50 ή 70%, Ελλάς το μεγαλείο σου που ο ένας κλέβει τον άλλο και όλοι μαζί γκρινιάζουμε ότι φταίνε πάντα οι άλλοι , καλά να πάθουμε, γουστάρω που φτωχαίνουμε και ακόμα δεν έχουμε πιάσει πάτο και πολύ το χαίρομαι το κωλοδάχτυλο που μας βάζουν, αρχίζει δε να μου αρέσει, πως λένε έξις δευτέρα φύση ? κάπως έτσι.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#348568
thednick έγραψε:Ποιό ειναι το worst case scenario αν ανάψω εναν παγωμένο λέβητα με την ελπίδα να ξεπαγώσει?

Πυρηνικη εκρηξη :lipsealed:














Τι εννοεις παγωμενο?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#348569 ΜαστροΠαναγιωτη καλημέρα και καλή χρονια
να υποψιαστω οτι το βενζιναδικο με τη λειψη φιαλη ειναι REVOIL??

παρεπιπτοντως "θεωρητικά" απαγορευεται το γεμισμα στις φιαλες...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#348571
thednick έγραψε:Ποιό ειναι το worst case scenario αν ανάψω εναν παγωμένο λέβητα με την ελπίδα να ξεπαγώσει?


σπασμενος κυκλοφωρητης
σπασμενες σωληνωσεις ή και ενωσεις σωληνων
αναλλογα που εχει παγωσει
Άβαταρ μέλους
By thednick
#348577 Εχουν παγώσει τα παντα. Και ο λέβητας και οι σωληνώσεις... Προφανώς υπαρχει κινδυνος να έχει ραγίσει και ολας ηδη... Εμφανής ζημιά παντως δεν υπάρχει.

Προφανώς δεν μπορω να ξεπαγώσω ολοκληρο λεβητα με πιστόλι θερμού αέρα και αναρωτιέμαι αν να τον αναψω ειναι καλή ιδεα :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#348586
fokion έγραψε:ΜαστροΠαναγιωτη καλημέρα και καλή χρονια
να υποψιαστω οτι το βενζιναδικο με τη λειψη φιαλη ειναι REVOIL??

παρεπιπτοντως "θεωρητικά" απαγορευεται το γεμισμα στις φιαλες...


YES αυτό Revoil, το θεωρητικά στο γέμισμα απαγορεύεται και πηγαίνει στο κέρδος όλων πουλάνε το άεριο σχεδόν στη διπλάσια τιμή μετά από παρεμβάσεις τους στο υπουργείο, έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι, και ο τότε υπουργός, εκτός από τα κορόϊδα που αγοράζουν το ίδιο προϊόν 80% ακριβότερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimvag
#348636 Σημερα το πρωι ανακαλυψαμε κι εμεις οτι παγωσαν οι σωλήνες του καυστηρα αεριου και αρα ζεστο νερο τελος. Ευτυχως τα σωματα παραμενουν ζεστα (ειχα αφησει τη θερμανση ανοιχτή ολο το βραδυ, μα τη βρυση οχι!) Η πιεση στον καυστήρα δεν ξεκολλαει απο το 0 bar, το εμβολο για χειροκινητη ρυθμιση της πιεσης δεν ειχε κανενα αποτέλεσμα, το πιστολακι μεχρι τωρα δεν εκανε τπτ.

Ερωτηση: 1) κινδυνευουμε να χάσουμε και τη θερμανση των σωματων?
2) οσο περναει η ωρα εχω ελπιδες με τον λιγοστό ηλιο που βγαίνει η θα πρέπει να βρω εξουσιοδοτημένο υδραυλικό; Εσας ποια ηταν η εμπειρία σας απο χτες μεχρι σήμερα;; Να βαλω κατσαρολα να ζεστανω νερακι;; :vava:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#348647 μηπως ο καυστηρας εχει διπλή εξοδο? μια για τα σωματα ( που λειτουργει ) και μια για ΖΝΧ??? Αν ναι τοτε βρες που ειναι εκτεθημενη η σωληνα αυτη και ζεστανε τη...